MIDDELBURGSCHE COURANT. N' 206. Donderdag W 1867. 26 December. öinnmlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. PUBLICATIE. SCHIETOEFENINGEN. PUBLICATIE. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien art. 3 van Zr. Ms. besluit van den 1 December 1865 (Staatsblad no. 131); maken bekend: Dat jaarlijks in de maand Januari wordt opgemaakt de lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijver heid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met cer tificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking, tegen een lager recht in Nede.landsch Indië kunnen wor den ingevoerd, voor zoover zij, op de wijze in de volgende zinsnede bepaald, het voornemen hebben te kennen gege ven, om goederen ter verzending naar Nederlandsch 'Indië te vervaardigen of bewerken; dat om op die lijst geplaatst te worden men zich behoort aan te melden ter gemeente-secretarie, met overlegging van een afschrift van zijn patentblad; enroepen mitsdien op, alle belanghebbende ingezetenen om zich, in voege als voorschreven, ter inschrijving op de lijst voor het jaar 1868, aan te melden in den loop dezer maand. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 December 1867. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. De Burgemeester van Vlissingen Overwegende, dat het belang der openbare veiligheid vordert, dat tijd en plaats, voor de schietoefeningen van het garnizoeu aangewezen, algemeen bekend zijn; Gezien de mededeeling van den kolonel garnizoens- kommandant van den 13 December 1867, no. 138; maakt bekend dat voor de schietoefeningen de volgende dagen zijn aangewezen van 1 November tot 1 April: des Maandags, Dins dags, Woensdags en Vrijdags, van des morgens 8J tot des namiddags 2 uren; van 1 April tot 1 November: dagelijks, van des morgens 7 tot des namiddags 2 uren dat echter de schietoefeningen meermalen tengevolge van ongunstig weder of andere oorzaken, worden uitge steld, en plaats hebben op de dagen hierboven niet aan gewezen, zoodat het er veiligheidshalve voor behoort te worden gehouden, dat het schijfschieten dagelijks plaats heeft tot 2 uren in den namiddag; dat de oefeningen worden gehouden op twee plaat sen aan het strand, de eerste aan deze, de tweede aan gene zijde van het fort de Nolle, en in de richting van de stad naar de Schelde; dat kan worden aangenomen, dat de kogels nog 3000 passen (2250 el) verder dan de opgegevene laatste standplaats kunnen treffen; wordende mitsdien een ieder gewaarschuwd om zich niet binnen genoemden afstand van de schietplaatsen te begeven, zonder zich vooraf te hebben overtuigd van de veiligheid van bet terrein. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 December 1867. De Burgemeester voornoemd, J. W. CALLENFELS. middelburg 24 December. De Staatscourant deelt het volgende koninklijk besluit mede: „Wij Willem III, bij de gratie Gods, koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau,groothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. „Op de voordracht van den raad van ministers, „Gezien art. 98 der grondwet: „Hebben besloten en besluiten: ,jDe tegenwoordige zitting van de staten-generaal wordt Vrijdag 27 December aanstaande te 2 uren des namiddags in eene vereenigde vergadering van de beide kamers gesloten door eene commissie van onzentwege, waartoe bij deze worden benoemd onze ministers van biunen- landsche zaken en van financiën. „Onze genoemde ministers zijn belast met de uitvoe ring van dit besluit, waarvan afschrift zal worden ge zonden aau de beide kamers der staten-generaal, aan den raad van state en aan de algemeene rekenkamer. „'sGravenhage, 22 December. willem." „De minister van binnenlandsche zaken, HEEMSKERK. De minister van financiën, R.J.SCIIIMMELPENNINCK." Wij vernemen dat het onlangs van wege de staats spoorwegen aanbesteede werk van de suatiesluis ten westen van Vlissingen niet aan den laagsten inschrijver is gegund, daar deze zich in zijne berekeningen aan zienlijk moet vergist hebben. Ook aan den daarop vol genden inschrijver zal, hoewel die aanmerkelijk hooger heeft ingeschreven, het werk niet gegund worden, en evenmin zal eene herbesteding plaats hebben. De minister schijnt het voornemen te hebben, de wer ken in kleine perceelen aan te besteden, om daardoor een meer ernstige en onbeperkte concurreutie mogelijk te maken, daar het blijkt, dat op groote perceelen overdre ven booge inschrijvingen inkomen. De gemeenteraad van Amsterdam beeft jl. Vrijdag, naar aanleiding van de voorstellen zijner commissie betreffende de zaak van bet Noordzee-kanaal, besloten de regeering te verzoeken het werk over te nemen van de Kanaalmaatschappij en daarna het kanaal van staats wege te voltooien. In dat geval zal van wege de ge meente eene bijdrage van drie millioen gulden aan den staat worden aangeboden, behalve de drie millioen der leening, toegezegd na do voltooiing. Het denkbeeld om subsidiair de zaak van gemeente wege uit te voeren, met subsidie van den staat, is ver worpen. De heer Jitta, president der Kanaalmaatschappij, heeft verklaard dat bet werk der doorgraving gestaakt was. In de week van 814 December jl. zijn aan cholera overleden 3 personen, waarvan 2 te Rotterdam en 1 te Zevenbergen. Benoemingen en besluiten. marine. Verleend de titulaire rang van vice admiraal aan Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst den schout bij nacht titulair jbr. H. A. van Karnebeek. Bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee jhr. F. de Casembroot, J. van Gogb en jhr. J. H. van Capelle, eerstgenoemde Zr. Ms. adjudant in buiten gewonen en laatstgemelden Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse J. J. A. D- Phaff, J. L. Nierstrasz, J. II. K. Kroes en H. E. Bunnik; tot luitenant ter zee le klasse de luitenants ter zee 2e klasseG. Kruysen jbr. C. C. Six; tot luitenants ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse D. J- W. A. G. Coops, H. L. C. Wolterbeek Muller, H. van den Pauvert en J. F. Iloffman. Benoemd tot luitenant kolonel bij het korps mariniers de majoor D. Vreedenberg; tot majoor de kapitein le klasse J. A. Stengeltot kapitein le klasse de kapitein 2e klasse F. G. H. Hom bostel; tot kapitein 2e klasse de le luitenant K. H. Koentze, en tot len luitenant de 2e luitenant J. H. Welij. Op pensioen gesteld de volgende hoofdofficieren J. A. K. van Hasselt, kapt. ter zee 1800, onder toeken ning van den tit. rang van schout bij nacht; G. P. J. Mossel, idem, ƒ1800; E- M. G. Baak, idem, 1800; J. C. Holtzapffel, kapitein-luitenant ter zee 1500, onder toe kenning van den tit. rang van kapitein ter zee; jhr. A. A, von Neukirchen, genaamd Nljvenhei®, majoor bij het korps mariuiers 1040, onder toekenning van den tit. rang van luitenant koiPP®'- sohutte'ujun. Toegekend bet eereteekeq tot beloo- aipg yan eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen aan J. G. Bethe en J. T. Bethe, muzikanten bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee. leger. Benoemd, met ingang van 20 Januari a., tot kapitein, militairen kptomand.int, tevens directeur van het Afrikaansche werfdepöt ter Kuste van Guinea, de 2e luitenant van het 7e regiment infanterie L. II. Meyer ijk. Benoemd tot arrondissement-ijker der maten en gewichten A. Damme. Onderwijs. De Wekker, weekblad voor het onderwijs,deelt eenige statistieke opgaven mede wegens de verhouding der ge tallen van de geëxamineerden en de toegelatenen hier te lande in de jongste vier jaren, in de vóór- en najaars examens. In de vreemde 'alen, eu inzonderheid in het Fransch, werden Octob. jl. geëxamineerd I28candidaten naar de aete vau bevoegdheid, en toegelaten 55; zoodat de verhouding was 42,97 pet., zijnde het hoogste cijfer sedert 1864; in April 1866 was het verboudingscijfer slechts 24.06. Wat de categorie der wiskunde betreft, zijn in Oetober jl. geëxamineerd 112, toegelaten 44, dus 43.13 pet. Het hoogste verboudingscijfer was sedert 1864 in April 1866, nl, 56.87; het laagste in Oetober 1865, te weten 40.26; gemiddeld komt in dit vak de helft van het getal candidaten voor in de lijst der afgewezenen. Ge noemd weekblad treedt in eenige beschouwingen eu toe lichtingen over deze uitkomsten. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, kommandant de kapitein ter zee J. E. de Man, heeft den 16 dezer Gibraltar verlaten en is den 23eu te Barcelona aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. raderstoomschip Timor, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse E. F. Ilaenel von Cronenthal, is den 22 dezer van Falmouth naar zee vertrokken, ten einde de reis naar Oost Indië voort te zetten. f&ivierberichtcn Te Vreeswijk is het schutten met de groote sluis gestaakt, en zijn de schotbalken daarin geplaatst. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken Lambertus Aartsen, oud 27 jaren, koejongen, wonende teOssenisse, thans gedetineerd in het huis van verzeke ring te Middelburg beklaagd als zou hij arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend 1. op den 8 Septem ber jl. des avonds tnsschen 9 en 9J uren te Stoppeldijk, een zilveren zakhorloge met twee zilveren kasten, stalen ketting, drie koperen sleuteltjes met stalen buisjes en een touwtje daaraan, en eene grijs lederen portemonnaie met stalen beugel, inhoudende 2j frank, uit de bewoonde kluis der schuur van G. Mangnus ten nadeele van C. L. Mattens, met wien hij destijds tegen genot van loon, bij voormelden G. Mangnus in vasten dienst was; 2. op den 12 September jl. te Ossenisse, eene portemonnaie met koperen beugel en 18.50 aan geld, een zwart laken ondervest, eene zwart zijden das, twee zakdoeken, een paarscbgeklenrd overhemd, een paar grijs sajetten mans- kousen, een sigaarpijpje en een vierkante snuifdoos, uit eene geslotene kist, staande op den zolder der woning van Pieter Bun, en ten nadeele van zijn aldaar inwonenden broeder Adrianus Aartsen, en zulks na alvorens de slui ting van voornoemde kist met geweld te hebben verbro ken is door het hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond buis en diefstal ge pleegd met behulp van binneubraak in een bewoond hui8,en, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenis straf van twee jaren, alsmede in de kosten der procedure. Hendrik van Anraad.oud 38 jaren, geboren en wo nende te Utrecht, timmerman, thans gedetineerd in bet buis van verzekering te Middelburg, beklaagd als zon hij 1. in den avond van den 6 Oetober omstreeks half elf uren, uit een staander in den gang van het buis bewoond door den heer C. J. van Uije alhier, arglistig hebben weg genomen en zich toegeeigend eene zwart zijden para- pluie, aan dezen toebehonrende2. op den 7 Oetober jl. ten halte van Leendert Blom, varkenslager te Middel burg, onder opgave, met de waarheid I» strijd, dat WJ

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1