Öuitmlcmtr. fyanüel*btxict)tm. Brieven uit België. zaak zelve getreden was en verzoekt hem alleen zich te bepalen tot zijn gedaan voorstel. De heer Verhagen persisteert dat de raad een onder zoek mag instellen is het evenwel uitgemaakt dat het niet geoorloofd is, dan gevoelt hij dat hij over de zaak zelve het woord niet meer mag voeren. De heer Kakebeeke zegt volkomen de zienswijze van den voorzitter te déelen. De heeren de Knokke van der Meulen en Fransen van de Putte verklaren dat gevoelen niet te deelen, en tegen het voorstel te zullen stemmen, daar de hoogere burger school eene gemeente-instelling is en alle gemeente-instel lingen onder toezicht van den gemeenteraad staan, en adressant huns oordeels recht van appèl bij den raad heeft. De heer de Laat de Kanter zegt zijne gronden te willen opgeven waarom hij het voorstel ondersteunt. Hij merkt op dat de gronden door de bestrijders aangevoerd meer zijn motieven van convenientie dan van juridieken aard. Het is toch de vraag niet waar het heen zou indien de commissie maar willekeurig jongelingen van de school verwijderde en de raad geen bevoegdheid had dat te keer te gaan; want, uiteen zoodanig ondersteld geval zou nog alleen blijken, dat de raad onvoorzichtig eene te groote macht aan de commissie had gegeven, geens zins dat de commissie de macht niet bezat. Maar mag zoodanige willekeur ondersteld worden Mag de raad die de commissie samenstelt geacht worden daartoe personen aan te wijzen, die tot zoodanige willekeur in staat zijn De vraag is eenvoudig: zijn de besluiten der com missie van toezicht, krachtens art. 30 der verordening genomen, vatbaar om door den raad in hooger beroep te worden vernietigd Die vraag is niet dan ontkennend te beantwoorden, want nergens is dat beroep voorbehouden. Daar waar beroep is staat bet duidelijk vermeld. Maar heeft de raad dan volstrekt geen contróle over de handelingen der commissie? Voorzeker, maar hij oefent die uit door het middel der periodieke aftreding der leden van de commissie. De heer Verhagen verklaart bij zijn gevoelen tepersis- teeren en de heeren van den Bosch en van Voorst Vader verklaren volkomen de zienswijze van den voorzitter te deelen. Het voorstel, alsnn in stemming gebracht, wordt met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Fransen van de Putte, de Knokke van der Meulen en Verhagen. Daarna is de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden is door den heer Valerio eene motie voorgesteld en aangenomen, welke onder de tegenwoordige omstandigheden als zeer belangrijk mag worden beschouwd. Gelijk men zich her inneren zal is door de Fransche regeering lot dusverre steeds verklaard dat zij de September-conventie, ondanks de laatste gebeurtenissen, als nog bestaande beschouwt en zal blijven beschouwen, zoolang deze niet door eene andere overeenkomst zal vervangen wezen. Thans is op voorstel van den heer Valerio met 230 tegen 190 stemmen acte genomen van de regeeringsverklaring dat de bepa ling der pauselijke schuld voor de thans met de Italiaan sche monarchie vereenigde proviöfciën van den Kerkelij- ken staat, door Italië als uitvloeisel der September-conven tie indertijd overgenomen, is geschorst. Daaruit schijnt e moeten worden afgeleid dat ook de meerderheid in de Italiaansche kamer alzoo de September conventie door de interventie van Napoleon III als vervallen of althans geschorst beschouwt. Het ministerie Menabrea schijnt deze zijne opvatting reeds eenige dagen geleden aan het Franscb gouverne ment te hebben medegedeeld en op Frankrijk's tegen spraak reeds te hebben geantwoord dat elke nadere stap der keizerlijke regeering in dien zin de aftreding van het ministerie ten gevolge zou hebben en zijne vervan ging door een kabinet, uit leden der uiterste linkerzijde Samengesteld. Indien deze daad van het ministerie Menabrea wordt bevestigd, lijdt het geen twijfel of de meerderheid der kamer zal baar votum ten zijnen gunste bij de eind-stemming uitbrengen. Men verwachtte dat dit votum heden zon worden uitgebracht. Er zal moeten gestemd worden over negentien motiën van orde. ""-Eergisteren zijn de algemeene beraadslagingen in het Pransch wetgevend lichaam over het wetsontwerp omtrent de legerorganisatie ten einde gebracht. De rapporteur van het ontwerp, de heer Gressier, voerde daarbij het Woord ten betooge dat de tegenwoordige strijdmacht van Frankrijk onvoldoende was, dat daarin verbetering be hoort te worden gebracht, omdat het evenwicht in Europa •s verbroken en dit noch door de pogingen der regeeringen noch door de overeenstemming der volken, maar alleen door een oorlog in de toekomst kan worden hersteld, Waarop Frankrijk zich moet voorbereiden. De heer Pi- card, lid der oppositie, voerde vervolgens het woord om ïijne meening te ontwikkelen dat het voorgedragen wets ontwerp hoogst bezwarend in vredestijd en onvoldoende in oorlogstijd wezen zou. Vreemd achtte hij het dan ook dat na den slag van Sadowa in dat ontwerp in plaats van bet systeem der overwinnaars eer het systeem der over wonnen Oostenrijkers is nedergelegd. Overigens behan delde de heer Picard de zeker niet nieuwe maar daarom hor wenschelijk, ware om de vertegenwoor- veruement voerde eindelijk de heer Rouher het woord, die mededeelde dat hij bij de behandeling van artikel een van het ontwerp de door den heer Jules Favre gevraagde inlichtingen zon geven. Intusschen wilde hij reeds dadelijk protesteeren tegen het gevoelen dat deze wet zou moeten strekken ter voorbereiding van een oorlog. Ware dit het geval dan zou de regeering eene onmiddellijke vermeerdering des legers hebben aangevraagd en niet een wetsontwerp hebben ingediend, hetwelk slechts langzamerhand tot die vermeerdering leiden zal en strekken moet om voorbe reid te wezen tot verdediging van den vaderlandschen bodem. Behalve de Russische vertegenwoordigers te Parijs en te Constantinopel is thans ook de Russische vertegen woordiger te Weenen door zijne regeering naarSt. Peters burg geroepen. Er schijnt dns eene belangrijke diploma tieke beraadslaging in de Russische hoofdstad gehouden te zullen worden en in verband met den heftigen toon der officieuse organen te St. Petersburg wordt hieraan zeer veel gewicht gehecht en begint men meer en meer waarschijnlijk te achten dat de Russische regeering van het tegenwoordig voor haar zeer gunstig oogenblik wil gebruik maken om eene krachtig optreding in de Ooster- sche quaestie voor te bereiden tegen de aanstaande lente. Volgens berichten uit Japan is door die mogendheid eene overeenkomst gesloten met de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, de Vereenigde staten en Neder land, waarbij de havens van Jeddo en Osacea voor alle handelsschepen van laatstgenoemde staten wordt open gesteld op 29 Januari aanstaande. Brussel4 December. Ik heb mijne wekelijksche correspondentie twee dagen uitgesteld, daar ik meende dat ik u dan eenig nieuws over onze ministerieele crisis zou kunnen mededeelen, want zij bestaat thans werkelijk, maar, zooals ik ze u in mijn vorigen brief voorstelde, gelijkt zij op die stormen, waar van zij die een luchtreis hebben gemaakt somtijds gewa gen, doch waarvan zij zoodra zij zijn nedergedaald bemerken dat in de laagte volstrekt geen quaestie is geweest. Men verwachtte van alle kanten interpellaties hetzij in de kamer of in den senaat. Dank zij de beschei denheid onzer wetgevers, noch van do eeno noch van de andere zijde hoeft men schaak-mat gezet en de minister van oorlog heeft opzettelijk verzuimd om, zoo als het zijn plicht ware geweest, de stemming over het voorloopige contingent van het leger voor 1868 bij te wonen (het bepaalde cijfer kan niet worden vastgesteld voordat het ontwerp over de reorganisatie van het leger is beslist), opdat niet een afgevaardigde of senaatslid door een onbescheiden vraag het ernstig misverstand tusschen de heeren Charles Rogier en Frère-Orban zou kunnen aan den dag brengen. Zoo bewonderenswaardig goed zijn onze kamers gedresseerd dat niemand de tegen woordigheid van den minister van oorlog gevorderd heeft. De rechterlijke reorganisatie en onbeperkte cour tage voor de makelaars zijn in stemming gebracht en beide vergaderingen zijn voor de kerstvacantie uiteen gegaan zonder de minste opheldering te vragen. De kamer is gisteren tot 14 Januari gescheiden en de senaat heden. Maar hoe staat het nu eigenlijk met de crisis? Juist zooais ik ze in mijn vorigen brief heb voorgesteld; al mijne mededeelingen daarin bevat, worden door een artikel van 1'Etoile Beige, in zijn nommer van heden bevestigd. Toch is er eene kleine afwijking op te merken. Sedert mijn laatsten brief schijnt men aan het hof over de bezwaren en gevaren te hebben nage dacht van op een zoo ernstig oogenblik als het tegen woordige waarin de politieke horizon van Europa over laden is met electriciteit, die elk oogenblik de vonk kan doen overspringen welke bestemd is om de wereld in vuur en vlam te zetten de diensten van den heer Frère Orban prijs te geven. De koning, die eenigen tijd geleden de overmacht van den heer Frère-Orban even ongeduldig verdroeg als zijn grootvader voorheen die van Casimir Perier, aarzelt thans, overlegt en tracht den minister van finan ciën over te halen om toe te geven aan de eischen van het departement van oorlog, dat thans aandringt op de versterking van den linker oever, zooals vroeger de gewezen minister van oorlog, generaal Chazal, de Noordercitadel als een onvermijdelijk bestanddeel voorstelde van het verschanste kamp te Antwerpen. Tot na toe houdt Frère Orban zich goed. Hij verzoent zich evenmin met zijn collega Rogier, die zich alles laat welgevallen om maar minister te blijven, als met de ge dachte om zich zeiven tegenover de kamer en het land een dementi te geven. Zal hij die rol tot het einde toe volhouden? Zal hij de pogingen, die men van lieverlede verdubbelt om hem te doen vallen, weten te weerstaan. Dit zal weldra blijken, want de kerstvacantie zal wel niet voorbijgaan zonder dat er eene oplossing plaats heeft van de min of meer extra-constitntioneele crisis, die wij thans doorloopen. Hetgeen waarlijk eenig, kluch tig en amusant is, is de houding onzer twee groote dagbladen van Brussel, die de crisis nog totaal igno- reeren en breedvoerig de ernstige quaestie behan delen of de staat, ja dan neeD, hot recht heeft om troepen te doen plaats nemen in den stoet die bij de aanstaande installatie van den aartsbisschop Dechamps van Mechelen zal plaats hebben.Wat zult ge doen vroeg dezer dagen een afgevaardigde in de kamer aan den heer Alphonse van den Peereboom, minister van binnen- landsche zaken, want art. 15 en 16 van de grondwet zijn formeel; zij verbieden u op welke wijze ook daarbij op te treden. Welnu, antwoordde de minister glim lachende, ik zal in ieder geval troepen zenden en indien er over geklaagd wordt zal ik zeggen, dat ik het slechts gedaan heb om de orde te bewaren. Ongetwijfeld zou de Fransche schrijver van de comedie „Les faux bon hommes" zijne galerij van zwakke menschen met een kostbaren faux bonhomme hebben kunnen verrijken indien hij onzen minister van binnenlandsche zaken gekend had. Maar laat mij deze parenthese sluiten en tot i'Indé- pendance en 1'Echo du parlement terngkeeren, welker lezers nog onbekend zijn met de crisis. Dat laatstgenoemde er niet over spreekt is gemakkelijk na te gaan. De heer Louis Hymans, die te gelijkertijd afgevaardigde van Brussel en officieus aan de redactie verbonden is, en nog altijd hoop heeft een portefeuille meester te worden, is bevreesd om zich óf met den heer Frère-Orban óf met het hof te brouilleeren en bewaart het stilzwijgen. Nie mand klaagt er over, want speelt hij niet de gewone rol van de slaven der officieuse pers Maar 1' Indépendance beige Zij spreekt niet over de crisis omdat maar gij zult het niet gelooven Omdat zij er niet het eerste nieuwtje van heeft medege deeld. Het is een spijtig stilzwijgen. Mijn brief is heden in grooten haast en in gedurige stoornis geschreven. Ik zal u maar niet spreken over de discussies, die in den senaat over de afdamming der Schelde gevoerd zijn. Het is eene gedurige herhaling van hetzelfde thema. De heer Charles Rogier heeft wat veel beweging van de zaak gemaakt en men heeft hem nu de gunst bewezen zijne dwaze campagne te vergeten. Overi gens is hij ditmaal voor de Nederlandsche regeoring bijna beminnelijk geweest. De gebeurtenis van den dag is de plotselinge daling van de fondsen van Langrand Dumonceau. Sedert eer gisteren zijn zij van 124 tot 106 gedaald. Den 30 De cember zal er eene algemeene vergadering der aandeel houders plaats hebben. Het is niet onmogelijk, dat een aandeelhouder de ontbinding der maatschappij vraagt op grond van een artikel uit de statuten, dat het recht toekent om eene ontbinding te eischen van do maat schappij wanneer er een derde van het maatschappelijk kapitaal verlorenis. En het schijnt, dat het ontbrekende veel meer is. Men zegt dat de heer Langrand Dumoncean. het gevaar wil afweren door aan het huis Rothschild de zaak van den spoorweg Kaschan-Odenberg aan te bieden. Indion Rothschild het voorstel aanneemt, denkt de heer Langrand een winst te maken van 5 millioen franken, die hem in staat zouden stellen de maatschappelijke kas wat aan te vullen. ecit ra y_,irijï.csi Rotterdam, 23 December. Bij kleine aanbieding was de handel klein. Graanmarkten enz. Amsterdam 23 December. Raapolie op 6 weken /'37J. Lijnolie op 6 weken f 35$. Rotterdam, 23 December. Tarwe was heden 75, rogge en haver 30 cent lager; wintergerst was daaren tegen 20 cent hooger. Axel, 21 December. Tarwe 13.55 a ƒ14.20; rogge 10.25 a 10.75; wintergerst 7.30 a ƒ7.75; zomergerst /7.a 7.30; haver ƒ4.50 a ƒ4.85; paardenboonen ƒ8.408/8.85; bruineboonen ƒ12.15 a ƒ13.05; groene erwten 8.75 a ƒ9.35; gele dito ƒ8.40 a 8.85; grauwe dito f 9.35 a ƒ9.80; boekweit ƒ7.65 a. 8.05. Prijzen van eliecten. Amsterdam 23 December 1867. Nederland. Ccrtific. Werkelijke schuld 2$ pet. 53 dito dito dito 3 62$ dito dito dito 4 83 Aand. Handelmaatschappij 4J België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 91 Certific. Hope Co4 57$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 70$ dito dito Leening 1860 4$ 74$ dito 1000 18645 82§ Certificaten6 36$ Aand. spoorweg184$ Oblig. 1000 1866 5 82-rV Loten 1866 5 186 Polen. Schatkistobligatiën 4 59 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 45$ dito 1847/1852 2$ 22$ dito rente Amsterdam 5 65$ dito 1864 5 dito fr. 500 1865 61$ dito nationalei 5 50^- Bankactiën3 - Italië. Leening 18615 40$ Spanje. Obligatiën3 thans 2} 34$ Amortisable schuld Portugal. Oblig. 185618623 37^, Griekenl. dito (blauwe)5 r Turkije. dito (binneul.)5 30§ Amerika. dito Yereepigdo Staten (1882) 6 «76$$ dito Illinois 7 84 dito St. Paul &Pac.Spw. 2e sec. 7 50$ dito Atl.Gr.W.Spw.Obio sec. (p) 7 39$ dito dito geconsolideerde .7 17$ dito dito debentures 8 20$ Brazilië. dito 1852/63^.-. 4$ 63$ dito -N - 5 73$ Mexico. dito «fa- 3 Venezuela, dito «frijfc 2 £0$^ - S

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3