MIDDELBURGSCHE COURANT. N" 203. Zaterdag 21 December. 1867. Editie van Vrijdag avond 8 uren. middelburg 20 December. In de zitting der eerste kamer van 18 dezer zijn de Wetsontwerpen 1. tot wijziging van art. 5 der wet van j 19 April 1867 (Staatsbl. no. 30), houdende voorzieningen omtrent den veetyphus en 2. tot verlenging van den termijn van het in werking blijven der wet van 17 Octo- ber 1865 (Staatsbl. no. 121), met algemeene stemmen aangenomen. Over het eerste ontwerp ontstond eene korte discussie, waaraan door de heeren van Nispen van Pannerden, van Eysinga en deu minister van binnenlandsche zaken werd deelgenomen. Beide sprekers brachten hulde aan den minister voor zijn energiek beleid in de quaestie van den veetyphus. De eerste vroeg daarbij nadere inlichtingen omtrent het weder uitbreken van den veetyphus in België, terwijl de tweede verlangde dat er een organieke wet wierd vast gesteld, ter vervanging van de verschillende bepalingen omtrent den veetyphus. De minister van binnenlandsche zaken gaf te kennen, dat de strengste bevelen zijn gegeven tegen den invoer van vee uit België, en dat er zich hier te lande weder een geval te Sluipwijk had voorgedaan, in een stal met 6 beesten, die allen zijn afgemaakt, jaarna de stal is gedesinfecteerd. De vereischte voorzorg-maatregelen zijn genomen. Het wetsontwerp nopens de veeartsenijkun- dige politie zal waarschijnlijk in het volgend jaar worden aangeboden. Gisteren zijn al de kredietwetten en definitieve be grootingen voor 1868 met algemeene stemmen aange nomen. Ook met het wetsontwerp waarbij een krediet wordt verleend voor de eventueels exploitatie der staats spoorwegen door het rijk, heeft de eerste kamer zich vereenigd. Bij de behandeling van de kredietwet voor koloniën vroeg de heer Hartsen inlichtingen omtrent de verspreide geruchten van het bestaan van een conflict tussehcn de regeering en den gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië, den heer Hijer. De heer Has- selman heeft die geruchten bepaald tegengesproken. Heden te 2uren zouden verscheidene wetsontwerpen worden behandeldwaaronder de onteigeningswetten voor de spoorwegen Gouda's Gravenhage en Harme ienBreukelen. Vóór den aanvang der zitting van heden zouden de leden der eerste kamer en corps bij den koning hunne opwachting maken. De benoeming van mr. W. G. de Knokke van der Meulen tot officier van justitie alhier, van mr. J. Cohen tot officier van justitie te Goes, van mr. J. A. van Hoek tot substituut-officier van justitie alhier, en van mr. J. van der Lek de Clercq tot substituut-officier van justitie te Goes is door den koning ingetrokken. Thans zijn benoemd: tot officier van justitie alhier mr. H. C. A. Thieme A.Cz., officier van justitie te Appin- gadam; tot officier van justitie te Appingadam mr. J. Co- hen, substituut-officier van justitie alhier; tot substituut- officier van justitie alhier mr. J. van der Lek de Clercq, procureur te Zierikzee. Wg vernemen dat eenige heeren alhier Vrijdag 27 dezer in de Concertzaal eene soiree musicale et littéraire zullen geven, ten voordeele van de weduwen en weezen te l erschelling. wier mannen en vaders den 2 dezer met de loodsboot no. 4 zijn omgekomen. Met 1 Januari a. zal een nieuw reglement op de tele- graphie in werking worden gebracht, waarbij de prijs van een bericht van 20 woorden op 30 cent wordt bepaald. De Staatscourant van Woensdag bevat het koninklijk besluit van den 15 dezer, regelende de rangverdeeling, aanstelling, bevordering en bezoldiging van het perso neel bij den dienst der kantoren en verdere inrichtingen van de rijks telegraaf. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen zijn de voorstellen der commissie aangenomen. Vooraf was een amendement van den heer 's Jacob, om de directie te machtigen in overleg met de commissie nadere voorstellen te doen, met 473 tegen 152 stemmen verworpen. De voorstellen der commissie luidden: „1. niet goed te keuren de voorstellen door den raad van bestuur en toezicht aan de algemeene vergadering van aandeelhouders op 19 November jl. gedaan; 2. de commissie diligent te verklaren of zoodanige andere commissie te benoemen als de vergadering zal goed dunken, met het mandaat: het door eerstbedoelde com missie aangevangen werk voort te zetten en zoo mogelijk tot een voor de aandeelhouders gunstig resultaat te brengen." In de op gisteren gehouden zitting van den Belgischen senaat is door den heer Vilain XIIII weder de Schelde- quaestie ter sprake gebracht. Volgens zijne bewering hadden er sedert de afdamming reeds verschillende ongevallen plaats gehad eu steeg het water der rivier bij vloed bijzonder hoog, waaruit veel nadeel voor de oever bewoners zal voortvloeien. De minister Rogier verklaarde dat,naar zijne meening, de heerVilain XIIII ten onrechte de onlangs plaats gehad hebbende aanvaringen aan de afdamming toeschreef. Overigens beklaagt men zich thans weder over te veel water in de Schelde en schrijft men dit aan de afdamming toe. De minister meende dat men, aldus redenerende, zich aan overijling schuldig maakt. Eerst als men voortdurende groote toevloeden van water waarneemt zal men dit aan de afdamming kunnen wyten. Op nadere interpellatiën zegt de heer Rogier dat men de Belgische regeering niet kan beschuldigen dat zij te weinig energie in de Sehelde-quaestie heeft betoond, terwijl het overigens vaststaat dat Nederland de door de afdamming teweeg te brengen schade zal moeten vergoeden. Ik heb steeds gezegd zoo ging de minister voort dat ik bereid was om zeer ver te gaan, maar ik heb daarmede niet willen beweren zóóver te willen gaan als het geachte lid uit Antwerpen, die het kanon zou hebben willen bezigen, iets dat mij van de zijde van een Antwerpsch senaatslid zeer verwondert. Het belang van beide natiën eischt eensgezindheid en deze politiek is het dan ook, welke wij volgen en willen volgen. Door de heeren Scheltema, Rutgers, Cock, van der Hoeven en Kneppelhout, leden van den gemeenteraad te Leiden, is thans een voorstel gedaan om een hoofde- lijken omslag te heffen, geschoeid op de Rotterdamsche verordening, maar met belangrijke wijzigingen, zoodat, om het bedrag van ieders inkomen te weten, de aanslag in de rijks personeele belasting voor de huurwaarde en het meubilair wordt verdubbeld, daarna verhoogd met 20 pet. met een bepaalde som voor dienstboden en paar den, benevens een opklimmende factor, gemiddeld tot het cijfer van 40. Bij besluit van den 14 dezer, heeft Z. M. goedgevonden, aan eene commissie, bestaande uit de heeren jhr. C. Hart sen, lid der eerste kamer der staten-generaal, als voor zitter, en de heeren mr. E. II. 's Jacob, lid der tweede kamer der staten-generaal, mr. J. H. Donker Curtius, oud- commissaris op Japan, mr. A. de Pinto, lands-advocaat, en mr. H. O. Yerniers van der Loeff, rijks-advocaat te Rotterdam, als leden, de taak op te dragen om de regeering voor te lichten omtrent het verzoek om schade vergoeding door eenige handelaren met Japan ter zake van geledene handelsverliezen aan den koning gericht. (Staatscour.) Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek op pensioen gesteld de le luitenant kwartiermeester G. N. Bouman, van het 8e regiment infanterie, en het bedrag daarvan bepaald op 690 'sjaars burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan M. Nijsse, als burgemeester der gemeente Driewegen en Ellewoutsdijk, en tot burgemeester dier gemeenten benoemd C. de Fouw, ten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Nisse en Ovezande. Kerknieuws Maandag heeft de inlevering plaats gehad der stem biljetten voor de verkiezing van drie notabelen en een kerkvoogd bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier. Gisteren is bij de opening der biljetten gebleken dat de aftredende allen zijn herkozen, t. w., de heeren dr. L. J. de Marrée, mr. A. F. Siffléeu J. van der Leijéals notabelen, en C. II. J. van Benthem Jutting als kerkvoogd. Gemengde berichten. Onder de faits divers van den Moniteur is opgeno men een bericht uit Antwerpen, waarin gemeld wordt dat aldaar een Italiaan gevangen is genomen, die zich uitgaf voor een scheepskapitein en Italiaanscbe matrozen huurde, en in wiens woning een geheel arsenaal van dolken, revolvers, orsini-bommen en valsche papieren is gevonden. Naar men beweert, werd in die stad een aan* slag op het leven van keizer Napoleon beraamd. Volgens het budget van de pauselijke regeering zullen dit jaar de inkomsten van den Kerkelijken staat bedragen 36,431,058 en de uitgaven 73,883,754 franken zoodat er een tekort van 37,452,696 fr. zal bestaan. De staatsschuld vorderde in 1865 35, in 1866 36 mil- lioen, en zal dit jaar 39,161,131 franken vereischen. De St. Pieterspenning, die gemiddeld 8 a 9 millioen per jaar bedroeg, zal dit jaar vermoedelijk 12 a 13 milioen opbrengen. Onder drie kazernes te Rome heeft men bijna ge heel aangelegde mijnen ontdekt. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage deelt mede dat zijn hoofdredacteur in December 1866 en Januari 1867 van den heer Sijthoff te Leiden herhaalde lijk bet aanbod heeft ontvangen eener som van honderd duizend gulden, die bem tegen de onderteekening van eene behoorlijke acte van verbintenis zou worden uit betaald, onder de eenige voorwaarde, „voortaan een rustig leven te gaan leiden en alzoo voor het vervolg geen redacteur of medewerker van eenig dagblad in Nederland te zijn." In eene steenkolenmijn van Lancashire nabij St. He- lens, is Zaterdag, ten gevolge van eene ontploffing, brand ontstaan, die zoodanig de overhand verkreeg dat hij met emmers water niet was te blusschen, zoodat men in de mijn twee brandspuiten heeft nedergelaten, die, ofschoon goede werking doende, evenwel, naar men gelooft, niet zullen slagen den brand te blusschen, vermits de steen- kolenlaag in vollen gloed staat. Voor de volgende nummers van den catalogus van boeken, handschriften, enz., te Haarlem door de heeren Fred. Muller en Mart. Nijhoff geveild, zijn Donderdag der vorige week o. a. de volgende prijzen besteed2600. W. von Escbenbach, Tyturell, 1477. 160. 2603. Theuerdank, 1519. ƒ105. 2608. Der Weisz Kunig, met 237 pl., 1775. 140. 2610. Der Ritter von Thurn, 1538. ƒ6 1. 2678. Reinicke Foss (Deeusch),1555. 270. 2690. Maerlant, Rymbybel. HS. op papier. 100. 2691. Boendale, Der Leken Spieghel. HS. op perk. ƒ140. 2693. Den Duytschen Doctrinael, Delft 1489. ƒ105. 2694. Spieghel der Sonderen. HS. ƒ160. 2697. Van heer Frederick van Jenuen historie. Antw. 1531- ƒ182. 2699. Jan van den Dale, De ure van den doot, 1543. ƒ100. 2716 Ampzich Gedichten. 2 dln. 4to. 110. 2720. Cats, Werken. 6 dln. 4to. ƒ360. 2986. Album amicorum A. M. de Posen, met 17 miniaturen, 460. 181. Bijbel. HS. op perk., van Ericb Walkendorp. ƒ310. 182. Bijbel. HS. op perk., met 150 miniaturen, 510. 206. Bijbel in Bas Saxon, 1480. ƒ260. —222. O. Testament. HS. op perk., met 100 miniaturen, ƒ2000. 226. Bybel. Delft 1477. ƒ100. 227. Duytschen Souter, Delft 1487. ƒ105. 228. Duytsce Psolter, Zwolle 1491. 85. 231. N. Testament, Delft 1524. 78. 254. Bijbel, Leiden, Muller, 1718, met stereotyp plaat. ƒ150. 275. Epistelen en de Evangeliën, 1477, ƒ106. Vrijdag werden onder meer de volgende prijzen besteed 367. Leven ons Heeren, Zwolle P. v. Os, 1499. 142.—

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1