Laatste berichten, Brieven uit België. Menabrea, na de medegedeelde redevoering van den Resident-minister een votum van vertrouwen ten deel Üevallen. De kamer heeft, waarschijnlijk met eenigszins k bevroeden zeer scherpzinnige politieke bedoelingen, k volgende motie aangenomen: „De senaat, acte nemende der door den voorzitter van 4eu ministerraad afgelegde verklaringen, en verzekerd ^t het ministerie de waardigheid en de rechten der Hatie zal handhaven, gaat over tot de orde van den dag." De verklaring der Fransche regeering, bij monde van den heer liouher, in het wetgevend lichaam heeft in frankrijk een ontzaglijken indruk gemaakt. Het Napo leontisch keizerrijk zal dus „voor altijd de wereldlijke kacht van den paus handhaven." De clericale dagblad- Pers is buiten zich zei ven van vreugde en beweert dat deze verklaring Frankrijk heugen zal. Wij twijfelen hieraan niet, doch vatten dit gezegde dan in anderen zin l&p als de clericalen. Terecht toch wordt door de liberale °rganen betoogd dat de verklaring van 5 December den Matsten band heeft verbroken, welke Italië nog aan Napoleon III hechtte. Reeds dadelijk toen de verklaring Van den heer Kouher naar Florence was overgeseind, is Hoor eenige leden der linkerzijde in de kamer van afge vaardigden een interpellatie daaromtrent tot de regeering lêericht. De minister Menabrea verklaarde echter eerst Itadere inlichtingen van den Italiaanscheu vertegen woordiger te Parijs te willen afwachten en heden (Maan dag) op de gedane interpellatie te zullen antwoorden. Het votum van vertrouwen in den senaat maakt het 'hans voor den heer Menabrea een dubbelen plicht om Oene krachtige houding aan te nemen. Volgens het Fransch dagblad la Patrie zal dezer dagen ®ene samenkomst plaats hebben tusschen prins Napoleon On zijn schoonvader koning Victor Emmanuel. Eerstge noemde zal zich daartoe naar Monza begeven, ongeveer drie uren ten Noord-oosten van Milaan gelegen. Volgens het officieus Fransch regeerings-dagblad ''Eteudard zou Garibaldi, gebruik makende van de ver kende amnestie, Caprera weder verlaten hebben. Van nlders wordt dit gerucht echter nog niet bevestigd. Uit Berlijn wordt thans officieel de optreding van den heer Leonhardt als opvolger van den heer van Lippe gemeld. De nieuwe minister van justitie, vroeger reeds 'w Hannoverals zoodanig werkzaam geweest, was laatste lijk president van het hof van appèl te Berlijn. Het voorstel om den president der Vereenigde Staten staat van beschuldiging te stellen is met 108 tegen 54 stemmen in het congres verworpen. Daaruit blijkt Hat het aantal aanhangers der partij van den heer Johnson 'a de nationale vertegenwoordiging veel grooter is dan Sommige dagbladen wel willen doen voorkomen. Parijs. Volgens den Moniteur heeft de Italiaansche president-minister op de interpellatie van den heer Torrearsa in den senaat welke de aanneming der in het overzicht vermelde motie ten gevolge had geant woord dat het noodzakelijk is om voorzichtig en gematigd 'e wezen in het zoeken naar middelen tot oplossing Wan het Komeinsch vraagstuk. Daar de gevoelens der fogeering aan de kamer genoegzaam bekend zijn, ver acht de minister, ter voorkoming van alle raoeielijkhe- Hen, elk ontijdig debat te vermijden. Dublin. Eene volksvergadering is hier ten gunste Her Fenians gehouden. Zestien duizend personen namen Haaraan deel, doch zij is rustig afgeloopen. Brussel, 7 December. „De wereldlijke macht zal u allen overleven", riep Hezer dagen in het Fransch wetgevend lichaam de afge vaardigde en gewezen mouchardde heer Graniet" de Cas8agnac, den heer Paul de Bethmont toe, een der 17, H'e bij de interpellatie van den beer Jules Favre over He Komeinsche quaestie tegen de regeering gestemd hebben. Deze brutale uitval, die bedreiging met de Pistool op de borst is geen ijdel gezwets, geen dwaze grootspraak; de geschiedenis zal die ellendige beschim ping eenmaal als een profetisch woord aanhalen, maar er tevens bijvoegen, dat deze treurige voorspelling in de 19e eeuw niet zou kunnen vervuld worden dan door de medeplichtigheid en de laakbare zwakheid van hen, die niet alleen de getrouwe beproefde en onvermoeide tegen standers der ontvvettige inmenging van de roomsch- catholieke kerk in de wereldlijke zaken zijn, maar er aich op beroemen dat zij dit zijn. Helaas! het is niet alleen in Frankrijk dat wij een Voltairiaan als Thiers Joo een lans zien breken voor een theocratisch stelsel; het is niet alleen in Fraukrijk dat het ultramontanisme het land met godsdienstige bijeenkomsten overdekt; dat He geestelijkheid tot de civiele macht bevelen richten een openlijken oorlog durft verklaren aan hen, die gelijk He heer Duruy, minister van het openbaar onderwijs, die, h°ewel niet zonder schroom, het monopolie betrekkelijk het onderwijs, dat de clericalen zich toeëigenen, trachten tegen te werken, zelfs in België, onder een liberaal Ministerie, omringd,ondersteund en bijgestaan door eene Getrouwe en genegene meerderheid, durft men de cleri- {Mlen niet het hoofd bieden. Het gezag der wet moet pokkeu voor de aanmatiging der clericalenzelfs de belangrijkste artikels van de grondwet worden verdraaid en geschonden voor hen en de hunnen. Indien ik nog een bewijs behoefde te leveren voor mijne bewering, dan zouden de debatten, die heden in de kamer van afge vaardigden gevoerd zijn, voldoende zijn om aan te toonen, dat onze liberale ministers werkelijk een steun zijn van het clericalisme. Sedert eenige dagen behandelt men in de kamer het wetsontwerp op de rechterlijke reorganisatie. Men was aan het artikel: „Samenstelling van het hof van assises" gekomen. De heer Dupont had als amendement voorge steld om den census die tegenwoordig vereischt wordt om lid van de jury te worden, te verlagen. De heer Defré stelde op zijn beurt voor, om van de lijst der gezworenen de gemeente-secretarissen weg te laten, omdat hunne tegenwoordigheid voor de gemeente onmisbaar is. De minister van justitie bestreed beide amendementen, het eerste omdat hij bevreesd is dat onbekwame mannen tot belangrijke werkzaamheden zouden geroepen worden, het andere omdat hij niet gelooft, dat men voor de vrij stelling der gemeente secretarissen zulke overtuigende gronden kan aanvoeren als ten gunste der apothekers en geestelijken, wier bijstand op elk uur van den dag en den nacht kan worden ingeroepen. Nauwelijks had de minister deze woorden gesproken of het enfant terrible van de rechterzijde, de onvermoeide strijder, de heer Coomans, afgevaardigde uit de Kempen, staat op en ver klaart terwijl hij het amendement van den heer Dupont ondersteunt, dat de reden waarom de geestelijke is vrijge steld in de kanonieke wet gelegen is, die zelve op de godde lijke wet: Abhorret a sanguine gegrond is. Wij kennen slechts de civiele wet, riep de heer Bara met drift uit, maar de heer Coomans is niet iemand om zoo spoedig een tegen stander loste laten, die hem zoekt te ontsnappen. Gij moet deze wet erkennen, zeide hij, op straffe van de vrijheid van godsdienst te schenden. Hier werd den ministers het argument tegengeworpen, waarvan de heer Thiers zich in hut Fransch wetgevend lichaam bediend had, om te bewijzen dat op Frankrijk de plicht rustte om de wereldlijke macht tegen elk gevaar te beschermen. Op deze woorden van den heer Coomans, die te dieper troffen omdat Coomans in zijn recht was, in dien zin dat de regeering de wet op de jury tegenover de geestelijken evenmin zou durven toepassen als die be trekkelijk de garde civique, stond de heer Bara in zijne geheele lengte op en trachtte de rechterzijde te verpletteren met de encycliek quanta cura en met den syllabus. Nu wordt er een debat geopend waarin zich achtereenvolgensFrère Orban, Vilain XIIII en deTheux mengen. Men twist over de vraag in hoeverre de syllabus met de grondwet bestaanbaar is', maar deze schermutse ling heeft niet belet dat de heer Bara, met betrekking tot de eigenlijke quaestie van het debat, door het argu ment ad hominem, dat hem ten laatste nog de heer Coomans ontrukt heeft, zich geheel heeft mat gezet. Terwijl de heer de Theux zich slechts bepaalde om den minister van justitie te zeggen, dat, zoo de wet een catholiek wilde noodzaken om tegen zijn geweten te handelen, hij er zich niet toe zou leenen, maar liever de straf ondergaan, heeft de heer Coomans niet geschroomd om van de in schikkelijkheid door de regeering zelve aan den dag gelegd een wapen tegen haar te smeden: „De groote woorden van den heer Bara, zeide hij, geven mij het recht om ze op mijn beurt ook te gebruiken, maar groote woorden bewijzen niets.Ikheb geeneongehoorzaam heid tegen de wet gepredikt. Tegen deze beschuldiging protesteer ik. Dit heb ik gezegd: de priesters die tot een door den staat erkenden godsdienst behooren, zijn ontsla gen van den plicht om gezworenen te zijn,omdat zp niet gerechtigd zijn om in crimineele rechtbanken zitting te nemen. Kan de heer Bara in ernst staande houden dat capucijneu en jesuiten in de uitoefening van hun beroep zoo onmisbaar zijn dat men hen niet, zonder schade voor de maatschappij, zou kunnen noodzaken om gezworenen te zijn? Dat zou al te kras wezen." De heer Bara is nog altijd de wederlegging dezer repliek schuldig en hij zal ze wel altijd schuldig blijven. Dat zal hem echter niet beletten om aanstaanden Dinsdag, bij gelegenheid van de begrafenis van den kardinaal aartsbisschop-primaat van België te Mechelen, toe te laten dat de wet andermaal geschonden wordt. Deze zal, in strijd met het decreet van Prairial jaar XII, in den graf kelder van de bisschoppelijke kerk van St. Rombant be graven worden evenals de laatstgestorven bisschoppen van Gent en Namen. Wat blijft er nu nog over van de gelijkheid voor de wet, wanneer men daartegenover zulke strafwaardige uitzonderingen ziet toestaan? Moet men zich nu nog verwonderen over de altijd grooter wordende macht, invloed en stoutmoedigheid van de clericalen, wanneer hunne tegenstan(jers den moed missen om de wet te doen eerbiedigen, zoodra de geestelijkheid, in welk opzicht ook, er in betrokken is. Hoe is het daarentegen bij den onderwijzer van de lagere school die niet tot de geestelijkheid behoort? Laat deze eens weigeren om zijne leerlingen naar de mis te geleidenindien hij de verbintenis daartoe zonder machtiging van den burgemeester die zich er tegen ver zet, wat te lichtvaardig heeft op zich genomen. De heer Vandenpeereboom is dan dadelijk gereed om hem een berisping toe te dienen, een berisping die hij zelfs tegen den zin van de liberale meerderheid volhoudt. Heb ik nu geen gelijk wanneer ik beweer dat, indien zulke praktijken een weinig algemeen worden, de heer Granier de Cassagnac nog een profeet zal worden. En niet alleen zal de wereldlijke macht ons allen over leven, maar tegelijkertijd zal zij ook alle groote moderne overwinningen, die van de XVIe eeuw stroomen bloed hebben doen vlieten, in moordkuilen en catacomben begraven. Ja, de volkeren zijn tegenwoordig maar al te zeer in hun recht wanneer zij zeggendat God mij voor mijne vrienden beware, wat mijne vijanden betreft, daarvoor zal ik mij zelf wel in acht nemen! Gisteren avond is te Vlissingen met zeeschade in de haven gekomen de Nederlandsche schooner Alida, gezagv. J. Daliinga, komende van Zante en bestemd naar Amsterdam, geladen met krenten. UitBath wordt van jl. Vrijdag aan de Nieuwe Rotter- damsche courant geschroven De Engelsche stoombooten Harwich, komende van Antwerpen, bestemd naar Harwich, en Sultane, stoomende van Bristol naar Antwerpen, heb ben elkander dezen middag circa half vier uur, in het zoogenaamde nauw van Bath, bij de witte ton zoo ge ducht aangevaren, dat laatstgenoemde boot schier on middellijk te midden van het vaarwater is gezonken. De passagiers, 20 in getal, zijn, even als de equipage, uit genomen de stuurman, die juist in zijne hut was en verdronken is, door de Harwich opgenomen en te Bath aan land gezet. Op stroom drijven vele en onder scheidene goederen, van de Sultane afkomstig; van de 6 paarden die er aan boord waren, is er slechts een aan land gezwommen. De Harwich, die oogenschijnlijk niets geleden heeft, is naar Antwerpen teruggekeerd. De contrdleur van 's rijks belastingen te Bath was met de klaringsloep spoedig op de plaats des onheils tegen woordig, ten einde zoo veel mogelijk hulp te bieden en heeft de beste orde gesteld op het bewaken en opbrengen der opgevischte of aangespoelde goederen. Op het oogenblik dat de geredde schipbreukelingen der Sultane aan land werden gezet, werd het lijk van schipper J. B. Ceulemans, die 11. Zondag bij het zinken van zijn vaar tuig door den heerschenden storm verdronk en even te voren was opgevischt, het fort binnen gebracht; naar het lijk van zij ne dochter wordt nog onophoudelij k gezocht. De schippers, die de Wester Schelde van Bath tot Yiukenisse bevaren, worden in hun belang opmerkzaam gemaakt op de gezonken stoomboot, waarvan de top der mast, bij laag water, slechts een paar voet is te zien en waarop of waarbij door de zorg van den heer de Groof te Bath voorloopig des nachts een brandende lantaarn ge hangen is en des daags eene roode vlag wappert. MeckrajpprjJz.cn. Rotterdam 9 December. Door te hooge prijzen weinig handel. &<raaiiinarik<.eu enz. Rotterdam 9 December. Tarwe, rogge, boekweit en erwten 25 cent hooger. Axel 7 December. Tarwe 14.— a f 14.70; rogge f 10.25 A f 10.75; wintergerst 7.45 a 7.95; zomergerst Pa 7.45; haver f 4.50 a 4.85; paardenboonen /8.40 a/8.85; bruineboonen f 12.35 a/13.05; groene erwten /8.95 a /9.55; gele duo /'8.40 a ƒ9.05; grauwe dito f 9.35 a f 10.25; boekweit 7.65 a 8.05. Rrijzen vau eltecten. Bij het afdrukken van dit nommer was het beursbe richt van heden nog niet ontvangen; wij herhalen daarom de noteering van jl. Zaterdag. Amsterdam 7 December 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2ipct. 53^ dito dito dito 3 dito dito dito 4 83fi Aand. Handelmaatschappij 4J België. Certificaten bij Rothsehild 2* 54,' Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 931 Certific. Hope Co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 711 dito dito Leening 1860 4-1 77^ dito 1000 1864 5 84£ Certificaten6 Aand. spoorweg1851 Oblig. 1000 1866 5 831 Loten 1866 5 1841 Polen. Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 46 dito 1847/1852 2| Oostenrijk, dito rente Amsterdam 5 pet. 661 dito 1864 5 "6b dito fr. 500 1865 62 dito nationale5 51J Bankactiën8 e Italië. Leening 18616 41$ Spanje. Obligatiën3 thans 2-1 34f'j Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 39TV Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnenl.)5 311 Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 dito Illinois7 dito St. Paul Pac.Spw. 2e sec. 7 50.J. dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 39 dito dito geconsolideerde 7 lö-jj dito dito debenturcs 8 22 Brazilië. dito 1852/63 H 64 dito 1865 5 73i Mexico. dito3 13A Grenada. dito afgestempeld/? Venezuela, dito

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3