MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 196. 1867. Zondag 8 December. Öitmcrtlantï. Editie van Zaterdag avond 8 uren. PUB LI GA r IE. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; maken bekend: dat de controleur der plaatselijke belastingen verlof heeft erlangd tot eene afwezigheid van veertien dagen, in te gaan den 5 dezer maand, en dat de tijdelijke waarneming der contröle is opgedragen aan den heer P. ForbesWeU, secretaris der gemeente. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 December 1867. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. PUBLICATIE. ZETTERS. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; maken bekend dat door den commissaris des konings in de pro vincie Zeeland, bij zijn besluit van den 22 November jl. A no. 11890/2, le afdeeling, jtot zetters voor de directe belastingen, voor het jaar 1868, zijn benoemd de heeren: Cornelis Jacobus van Reijn, te Vlissingen Henri Frangois Joseph Mah utte, te Vlissingen; Pieter Johannes Hendrikse, te Vlissingen; Adriaan Pot, to Oost- en West-Souburg; Jacobus Van den Broeke, te Ritthem en dat, om zitting te hebben met de leden uit de grondeigenaren, zijn aangewezen de burgemeester en de heer Marinns Pot, lid van den gemeenteraad. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 December 1867. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 9 Beceniber. De tweede kamer heeft heden hoofdstuk Vila (natio nale schuld) der staatsbegrooting voor 1868 en de krediet- Wetten voor financiën, koloniën en onvoorziene uitgaven Sangenomen. Maandag zullen eenige wetsontwerpen van onder geschikt belang behandeld worden. Ter voorziening in den moeielijken financieelen toe stand waarin de Maatschappij tot exploitatie der staats spoorwegen verkeert, was door de directie dier maat schappij onlangs met Belgische bankiershuizen eene overeenkomstaangegaan voor de plaatsing van ƒ3,000,000 van het maatschappelijk kapitaal in prioriteits-aandeeleD, onder voorwaarde van zekere wijzigingen in de acte van concessie en van een uitstel van betaling voor het aan de maatschappij uit 's rijks kas verleend voorschot van ƒ2,500.000. Deze schikking werd evenwel door de algemeene vergadering van aandeelhouders niet goed gekeurd, die eene commissie benoemde om naar den ,c-stand der maatschappij onderzoek te doen en om, zoo mogelijk vóór 19 December a., een aannemelijk voorstel aan de vergadering te onderwerpen. Mocht nu evenwel de commissie hierin niet slagen, dan zon de ^al der maatschappij zeer nabÖ zÜn en de regeering ■«net 1 Jannari 1868 geroepen worden om, althans tijdelijk, den dienst van staatswege te doen uitoefenen. Ten einde nn in dien toestand te voorzien.heeft de regeerlng bij de tweede kamer een wetsontwerp inge diend, waarbij op de begroofing van het departement van hinnenlandsche zaken voor 1868 een som van 500,000 wordt gebracht, waarmede voorloopig voor het eerste kwartaal van 1868 de dienst zal kunnen worden gaande gehouden zoowel wat de exploitatie zelve betreft als de kosten voor het personeel enz. Is het evenwel voor de maatschappij mogelijk nog in den loop dezer maand een redmiddel te vinden, dan zou het thans ingediend ontwerp niet behoeven te worden uitgevoerd. Bij ministerieele beschikking van 3 dezer is aan W. A. Lnyten, te Lekkerkerk, tot wederopzegging ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst op de daarin omschreven rivieren in de provinciën Noord-Braband, Gelderland, Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan R. van Rees, emeritus hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken; en aan A. R. J. Cramerus te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van den rang van kolo nel en van pensioen, aan den luitenant-kolonel der artil lerie van het leger in Nederlandsch Indië A. J. Doorman, thans met verlof hier te lande. Benoemd tot 2en luitenant bij bet wapen der infan terie, bij het 5e regiment, de kadet N. P. Onderwater, herkomstig van de koninklijke militaire academie. Kerknieuws. De heer J. H. Gravestein, predikant te Serooskerke (Walcheren), heeft voor de beroeping naar de gemeente te Aalst bedankt. De heer A. Keers, predikant bij de hervormde ge meente te Koudekerke, heeft voor het óp hem uitgebracht beroep naar Wissekerke bedankt. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bjjdragen voor opvoeding en onderwijs van November jl. bedraagt het getal vacante scholenOpenbare voor gewoon 31 en voor meer uitgebreid lager onderwijs 2; bijzondere voor gewoon 1 en gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid 2, dito voor meer uitgebreid onderwijs2; vacante hulponderwijzers-betrekkingen 42 en dito van onderwijzeressen 3. In het najaar van 1867 hebben examen afgelegd en acten van bekwaamheid vetkregeu: Hoofdonderwijzers92; hoofdonderwijzeressen 18; hulponderwijzers 215; hulp onderwijzeressen 81onderwijzers, die, reeds in het bezit eener acte van bekwaamheid of daarmede gelijk staande acte van algemeene toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, 134; dito onderwijzeressen 101huisonderwijzers 32 en huisonderwijzeressen 75. Marine en leger. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlan den is in den namiddag van den 4 dezer te Cherbourg aangekomen. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee 2e klasse D. M. G. de Swart, laatst behoord hebbende tot bet eskader in Oost-Indië en den 1 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Gemengde berichten. Het door de justitie ingesteld onderzoek naar de oorzaak van den jl. Woensdag nacht onder Serooskerke ontstanen brand, waarvan wij in ons voorlaatste nommer melding maakten, beeft tot geen resultaat geleid. Naar men verneemt, is de goederen stoomboot Stad Rotterdam, varende tusscben Rotterdam en Brussel. Woensdag te 6 uren in aanraking gekomen met de Engelsche stoomboot Leeds, op reis naar Grimsby. Het engeluk heel t bij Walsoorden plaats gehad. De bemanning is gered. De Ilollandsche stoomboot is achteropgevaren door de Engelsche. (N. Roti. cour.) De haat der Italiaansche bevolkingen is ten gevolge der laatste gebeurtenissen zeer toegenomen. De mede- deelingen uit Florence verhalen daarvan verschillende blijken. In onderscheidene Italiaansche steden worden alle Fransche wijnen, alle Fransche modes en al hetgeen van Franschen oorsprong is, geweerd. Bij de wet tot vaststelling van de civiele lijst des konings van Pruisen voor 1868 is eene opgaaf gevoegd van de paleizen met toebehooren, van welke Z. M. in de nieuwe provinciën des rijks naar welgevallen gebruik zal kunnen maken. Het zijn: het paleis en het park te Homburg, het paleis te Wiesbaden, het paleis te Hanover met uitzondering van het door den opper president der provincie bewoonde gedeelte, het paleis te Celle, de eer ste verdieping van het paleis te Osnabriick, het paleis te Glücksburg en voorts te Kassei het zoogenaamde Fiir- stenhof en het goed Wilhelmshöhe. In het Fransche Journal de 1'Agriculture wordt melding gemaakt van de volgende ontdekking: De heer Marion, landbouwer te Cornimont (Hornenberg), in het departement der Vogesen, had in een vorig jaar op een met zieke aardappelplanten bedekten akker een struik opgemerkt, waarvan het loof frisch was gebleven en waaraan zich vervolgens, bij het rooien, geen enkele zieke knol had vertoond. De heer Marion schreef dit verschijnsel toe aan de omstandigheid, dat de bedoelde plant onder een afdak had gestaan en daardoor tegen den regen beschut was geworden. In het volgende jaar had de heer Marion eene proef genomen met twee strni- ken, waarvan hij de eene bij regenachtig weder steeds overdekt en den anderen aan den regen blootgesteld gela ten had. In Augustus was het loof des laatsten geheel ver dord terwij 1 dat des anderen groen bleef en bij het rooien eukel gezonde aardappelen opleverde; de knollen van den verdorden struik waren daarentegen allen verrot of aange stoken. De heer Marion ziet in deze uitkomst het bewijs, dat de kiem der ziekte door den regen, indien al niet ontstaat, dan toch ontwikkeld wordt. De ziekten in den wijnstok en in andere struikgewassen zouden zich, naar zijne meening, op dezelfde wijze laten verklaren. Uit Londen meldt men het volgende: De bekende dr. Cumming had ouder anderen voorspeld dat in het jaar 1867 de wereld, in hare tegenwoordige gestalte, zon ondergaan, en plaats maken voor het duizend jarige rijk. Zijne voorspellingen hadden talrijke aankle- vers gevonden, en zijne kapel, in de nabijheid van Covontgarden, werd eiken Zondag zeer talrijk, en voor namelijk door dames uit de hoogere kringen bezocht; want dr. Cumming had door zijne krachtige schetsen omtrent de bijzonderheden van den aanstaanden onder gang der wereld eene groote sensatie verwekt. Het jaar nadert intusschen zijn einde, en de doctor tracht zich thans uit zijne verlegenheid te redden door de verontschuldi ging, dat hij zich in zijne chronologische berekeningen naar aanleiding der profeten van het oude testament en van de Apocalypsis, aan eene rekenfout heeft schuldig gemaakt vanniet minder dan een millioen jaren! Dat, na deze bekentenis, zijne kapel alle aantrekkings kracht verloren heeft, behoeft hier wel niet te worden bijgevoegd. Dezer dagen werd een rapport uitgebracht betref fende den toestand der spoorwegen in Frankrijk, waaruit blijkt dat het carboniseeren van de dwarsliggers ten behoeve der spoorwegen, om het hout voor bederf te bewaren volgens het stelsel van den heer de Lapparent, directeur van scheepsbouw der Fransche marine, steeds krachtig toeneemt. Zoo worden b. v. op den weg van Orleans gemiddeld 250,000 liggers per jaar pecarboniseerd terwijl op den Zuider spoorweg, dien der Middellandsche Zee, dien van Charente, dien van Medoc en den Noorder spoorweg op al het houtwerk deze bederfwerende bewerking wordt toegepast. Tevens wordt gemeld, dat zoowel de marine als de administratie over het tele- graafwezen dit stelsel ten krachtigste in toepassing brengt en wordt voorts geconstateerd, dat men in Frankrijk zoowel als in Italië en Rusland er algemeen

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1