MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 193. 1867. Dinsdag 3 December. 6imtmlanö. Editie van Maandag avond 8 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 13 December 1867, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat, in bet 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het doen van eenige vernieuwingen aan en het onderhouden van de havenwerken te Breskens, gedurende het jaar 1868, met de levering van al de daartoe gevorderde bouwstoffen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het •Oinisterie van binnenlandsche zaken, aan dat van het Provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is vnorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat Po. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tnsschenkomst in Üo voornaamste gemeenten des rijks. Den 6den en 3den dag vóór de besteding wordt de Poodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn Psdere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den dienstdoen- den ingenieur te Breskens. 's Gravenhage, 15 November 1867. Voor den minister, De secretaris generaal, J. SCHRÖDER. Middelburg 2 December. De Hollandsche post wordt eerst laat in den avond hier verwacht. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „De stoomboot op Rotterdam is heden morgen niet vertrokken uithoofde een Deensche stoomboot in de voor haven gemeerd lag, die zijne trossen wegens het storm weder niet los kon maken. Het was echter ook buitendien geen vaarbaar weder. De boot op Breskens is ook genood zaakt geweest te blijveu liggen. „De dam van den oesterput buiten de dokhaven is heden morgen doorgebroken; de schade is niet aan zienlijk." In de week van 17—23 November zijn in het geheele 'ijk aan cholera overleden 9 personen, waarvan te Rot terdam 4, te Oude Tonge 2, te Helder 1, te Delfshaven 1 en te Brielle 1. Naar aanleiding van eene nieuwe overeenkomst, geslo ten tusschen het Engelsche gouvernement en de Engel- Bche overlandmail (Peninsular and Oriental Steam NavigationCompany) zal aan den maildienst op Engelsch Indië enz. eene belangrijke uitbreiding worden gegeven, zoodat van 1 Februari 1868 af eenmaal per week gele genheid bestaan zal voor het vervoer van goederen, passagiers en specie van en naar Indië, China en Japan, zoowel van Marseille als van Southampton. Voorts zullen bij het in werking treden dezer dienst regeling de mailsteamers tusschen Sanghai en Yokuhama regelmatig ook Nagasacki aandoen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Nederlandsch Indië G. J. Wienecke, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder le klasse der orde van Louis, hem door Z. K. H. den groot hertog van Hessen geschonken. t-EGER. Benoemd bij het wapen der infanterie tot ma- °or de kapitein L. Mulder van het wapen, thans op non activiteit, en genoemden majoor op verzoek eervol ontslag Pit den militairen dienst verleend, met vergunning de activiteits-uniform te blijven dragen. Op verzoek op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de luitenant kolonel J. L. E. Juta, van het 7e regiment infanterie. belastingen enz. Opgeheven het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Buren (Gelderland) en ge voegd bij het kantoor derzelfde middelen te Geldermalsen c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer T. P. Franken. Kerknieuws. De Kerkelijke courant van Zaterdag bevat het bericht dat de heer A. Keers, predikant bij de hervormde ge meente te Koudekerke, is beroepen te Wissekerke. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse H. van der Meer, laatste lijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 17 November van daar in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Volgens bericht uit Nieuwediep van 28 November jl. zou de apotheker 3e klasse van het Oost-Indisch leger M. V. van Lissa naar Java vertrekken met het daar lig gende schip Stad Leiden, gezagvoerder J.C. van der Poll. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft eer gisteren de volgende arresten uitgesproken. Frangois Stevense, oud 35 jaren, arbeider, wonende te Kapelle beklaagd als zou hij arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend in de maand Janijl- des avonds omstreeks 9 uren, van de rondom afgesloten erve der woning van Gillis Reuiijnse, te Kapelle, eene handzaag, ten nadeele van David Klap is schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht in de aanhoo- righeid eener bewoonde huizing, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandighedeu, veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden, alsmede in de kosten der procedure. Kornelis van Spinnter oud 67 jaren, arbeider, wo nende telienesse beklaagd als zou hij in den nacht van 16 op 17 Augustus jl.: 1. vier mutsaards van eene klamp, staande op de aanhoorigheid der door den landbouwer Krijn Steur, te Renesse, bewoonde huizing, arglistig hebben weggenomen en zich die ten nadeele van Neeltje van der Maas, weduwe Klaag Dag, hebben toegeëigend, en 2. in denzelfdeu nacht drie mutsaards van eene klamp, staande op de aanhoorigheid der woning van den arbei der Jan van der Meer, te Renesse, ten diens nadeele arg listig hebben weggenomen en zich toegeëigend is schuldig verklaard aan twee diefstallen, gepleegd bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenis straf van 6 maanden, alsmede in de kosten der procedure. Cornelis Smit of Smits, oud 19 jarenarbeider, wonende te Dreischor beklaagd als zou hij den 24 September jl. vóór zons opgang getracht hebben uit den rondom afgesloten tuin van den logementhouder L. van Popering, te Dreischor, eenige peeren ten nadeele van genoemden van Popering arglistig weg te nemen en zich toe te eigenen, doch hierin alleen door de komst van den veldwachter Modderkreeke verhinderd zijn, hebbende hij zich den toegang tot dien tuin, die als de aanhoorigheid van een bewoond huis moet aange merkt worden, verschaft door te kruipen door de tot afsluiting dienende haag is schuldig verklaard aan poging tot diefstal met behulp van inklimming in de aanhoorigheid van een bewoond huis, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot eenig begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige of van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden weer houden is, of hare uitwerking heeft gemist, en onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van vier maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kos ten der procedure. Gemengde berichten. Vrijdag avond omstreeks acht uren ontstond er brand in een schuurtje verbonden aan eene arbeiders woning in de gemeente Axel, die weldra een verontrus tend aanzien gaf. Door spoedig aangebrachte hulp met de brandspuit is het gelukt de woning te behouden, doch het schuurtje is met al wat er in was, waaronder eene geit en kippen, verbrand, uitgezonderd het varken, dat men nog in tgds beeft kunnen redden, Men schat de schade op vier honderd gulden. Niets was, voor zoover bekend is, tegen brandschade verzekerd. De muilezels, die naar Abyssinië vervoerd worden, schijnen slecht tegen de zeeziekte bestand te zijn. Met de mailboot, die met 114 muilezels Brindisi verliet, zijn slechts 47 levend te Alexandrië aangekomen, en op eene andere boot stierven er gedurende den overtocht niet minder dan 100. De Daily News en Star deelen eene inschrijvings- lijst mede van gelden, die ten behoeve van Garibaldi zijn bijeengebracht. Daaronder komt eene anonieme gift voor van 2000 p. st., eene andere van 500 p. st. Voor eenige dagen is de spoortrein van Madrid naar Bayonne op de hoogte van Burgos door roovers aangevallen. Zij hadden de rails in den tunnel opgebro ken, nadat zij eerst den baanwachter hadden overvallen en gebonden. Bij de nadering van deu trein gaf een der daders, wier aantal slechts tien of twaalf bedroeg, het signaal om langzaam te rijden, waaraan de machinist gevolg gaf. Eenige oogenblikken later derailleerde de trein, maar zonder andere ongelukken te veroorzaken dan de ernstige verwonding van den machinist. Nu klonk het bevel dat de reizigers moesten uitstijgen, en eenige geweerschoten zetten klem daaraan bij. De reizigers gehoorzaamden; de bagage werd onderzocht en geplun derd, en vervolgens de passagiers, waarvan sommige aan zienlijke sommen moesten afgeven. Volgens eene andere lezing zijn de passagiers door bet kloek gedrag van een Engelschman met den schrik vrijgekomen, en de roo- vers ook teleurgesteld geworden wat de bagage betreft, daar zij meenden eene som van 150,000 realen te zullen vinden, die met dezen trein werd verzonden, .erwijl die som met een anderen trein de plaats harer bestemming had bereikt. Toen het onderzoek en de plundering was afgeloopen, gaf men aan den chef-conducteur verlof de reis voort te zetten. Tot dusverre is men de roovers nog niet op het spoor. De heeren Siemens Brothers te Londen en Siemens en Halsko te St. Petersburg en te Berlijn, hebben van de Russische regeering concessie bekomen voor den aanleg en de exploitatie van eene telegraaflijn tusschen Enge land en Indië over Russisch grondgebied. De concessie is verleend voor 25 jaren, aanvang nemende op den dag, waarop de lijn zal worden in werking gesteld. Cuba en Californië zijn thans door eene telegraaflijn vereenigd. Thcrmonicterstand, 30 Nov. 'sav. 11 n. 40 gr. 1 Dec. 's morg.7 u. 45 gr. 's mi dd. 1 u. 50 gr. 's a v. 11 u51 gr. 2 's morg.7 u. 39 'smidd. 1 u. 37 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 30 November. Aanmerking op de notulen; krcdietwetten marine, oorlog, koloniën; aanne ming verschillende wetten; discussie voorstel van den heer Dullert verzending wijziging hoofdstuk V naar af- deelingen; aangenomen. Na de voorlezing der notulen werd door den heer van Lijnden van Sandenburg de opmerking gemaakt dat hij niet, zooals in de notulen vermeld wordt, voor, maar wel tegen het amendement van den beer Dullert heeft ge- Btemd, strekkende tot het doen wegvallen der verhoogde traktementen voor de ambtenaren op het hoofdstuk van justitie. Hij wilde thans niet op die stemming hebben teruggekomen, maar achtte zich verplicht op de vergis sing te wijzen. Na deze opmerking werden de notulen goedge-keurd. Zijn ingekomen drie nota's van wijzigingen op de hoofd stukken van marine, oorlog en koloniën, strekkende om die hoofdstukken, bij wijze vau kredictwetten, voor zes maanden vast te stellen. Acbtervolgens zijn aangenomen de volgende ontwer pen: 1. verlenging vau den termijn, gedurende welke de wet van 17 October 1865, betrekkelijk bet vaststellen van buitengewone maatregelen ter afwending van be smettelijke veeziekte enz-, vsn kracht is; 2. wijziging van hoofdstuk IVó der staatsbegrooting voor 1866; en 3. wijziging van hoofdstuk IVa derzelfde begiooting.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1