W. Huissoon, visscher, wonende te Arnemuiden beklaagd dat bij in den laten avond van den 7 September jl. op de straat aldaar den veldwachter M. Glernm,t°en deze hem aanmaande zich te verwijderen en zeide dat hij proces-verbaal zon opmaken wegens het maken van nach- telyk burengerucht, een aantal beleedigende scheld woorden en verwenschingen heeft toegevoegd ig) niet tegenstaande zijneverzekering dat hij destijds zoo dronken was dat hij niet weet wat hij gedaan heeft, schuldig ver klaard aan beleediging met woorden van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, en veroor deeld tot eene geldboete van f 8, benevens in de kosten. J. Vader, oud 15, J. Schroevers, oud 13, M. van Belzen, oud 12, en J. Marijs, oud 11 jaren, allen wonende te Arnemniden beklaagd dat zij den 29 Augnstns 11. te zamen en in gemeen overleg in een rondom afgeslo ten boomgaard in den Oud-Sint-Joospolder in de ge meente Nieuw- en Sint-Joosland eenige appelen hebben ontvreemd ten nadeele van den landbouwer P. Rein- houdt, terwijl de laatste daarbij op den uitkijk zou heb ben gestaan zijn (met uitzondering van den laatste beklaagde, wiens schuld niet-bewezen is verklaard en die alzoo bij verstek is vrijgesproken) schuldig verklaard aan diefstal door middel van inklimming op eene niet bewoonde plaats, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld: de le (die vroeger reeds vijf malen is veroordeeld) tot eene maand, de 2e en 3e ieder tot zes dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. J. C. Deïst, oud 10 jaren, J. van Booma, oud lOjaren, touwpluizer, en J. 0. van Hoepe, allen alhier wonende beklaagd dat zij den 26 September 11. te zamen en in gemeen overleg in de rondom afgesloten vruchtboomen- kweekerij van C. van de Putte alhier, na zich door een haag op het bolwerk toegang te hebben verschaft, eene hoeveelheid appeien arglistig weggenomen en zich toe geëigend hebben zijn schuldig verklaard aan diefstal door middel van inklimming in de aanhoorigheid van een bewoond huis, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot gevangenisstraf; de le van acht dagen, de 2e van drie dagen, en de 3e van éen dag, benevens solidair in de kosten. Gemengde berichten. De stoel, door Joost van den Vondel in de bank van leening te Amsterdam gebruikt en daar onlangs teruggevonden, is thans met toestemming van burge meester en wethouders door commissarissen der bank van leening in bruikleen afgestaan aan het bestuur van het koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam. In den Purmerender courant levert de heer Amers- foordt, burgemeester van Haarlemmermeer, op nieuw een uitvoerig artikel, waarin nader door hem aangetoond wordt, dat de Nederlandsche jongelieden, die als zouaven dienst nemen bij het pauselijk leger, zich ten onrechte verbeeldon, voor hnn geloof te strijden. Zij strijden slechts, zegt de heer A., voor de wereldlijke macht van een kleinen Italiaanschen souverein, die zijne staten kwalijk bestuurt, en aan zijne onderdanen de vrijheden onthoudt, welke door alle Nederlanders op den hoogsten prijs gesteld worden. Men bedriegt zich voorts, indien men meent, dat de naar Rome trekkende jongelieden, die daardoor hunne rechten als Nederlanders verbeuren, zich dat verlies niet al te zeer behoeven aan te trekken, of dat men, bij hunne terugkomst, de wet tegen hen niet zal durven uitvoeren. De heer A. verzekert, dat hem in Nederland vele overheidspersonen bekend zijn, die de wet durven uitvoeren tegen wien het ook zij, en het ver wondert hem, zegt hij, dat niemand tot hiertoe eene goede verklaring heeft weten te geven van het feit, dat onze jongelieden zonder 's konings verlof dienst gaan nemen in het leger van den paus, en alzoo door hen moedwillig de wet geschonden wordt. Ten slotte deelt de heer A. de bijzonderheid mede, dat uit de gemeente Haarlemmermeer, tegen den verklaarden wil zijner ouders en grootouders en zonder verlof van zijn koning, maar met goedvinden van den pastoor, zekere Willem Roose naar Rome vertrokken is, wiens betrekkingen, ten ge volge van zijn heengaan, gebrek lijden aan het noodige en, aangezien het roomsch-catholiek armbestuur te Haar lemmermeer zich buiten staat verklaard heeft om in de behoeften dier personen te voorzien,onderstand bekomen uit de gemeente- of staatskas. „Als het dus den vrienden der zouaven ernst is, hen bij te staan in nood (zegt de heer A.), dan verzoek ik voor de betrekkingen van Willem Roose hunne gaven te mogen ontvangen, opdat ik hen niet langer behoeve te bedeelen uit de kas van een burgerlijk armbestuur." Te Zwolle heeft Woensdag 11. in het voornaamste h&teleen hevigtooneel plaats gehad.Een aldaar gelogeerd heer had reeds gedurende den nacht veel opschudding ver wekt en in den vroegen morgen deed hij allen voor zijn uitgetrokken dolkmes vluchten. De bijstand der politie werd ingeroepen, maar vóórdat hij in bedwangkon worden gebracht, had hij een der politie-agenten met zijn scherp wapen een der vingers bijna geheel afgesneden en hem door de kleedoren een steek in den onderbuik toege bracht, die gelukkig niet tot in het vleesch doordrong. De blijkbaar krankzinnige wordt in het logement door de politie bewaakt, totdat men berichten omtrent zijne woonplaats, waartoe naar Amsterdam en Utrecht getele- grapheerd is, heeft ingewonnen. Uit Rozendaal wordt van 20 November gemeld: Bij het aankomen van den trein te 11 uren van Breda, juist bij het binnenkomen van het station alhier, zijn, waar schijnlijk door eenig gebrek aan het wisselspoor, de meeste wagens van dien trein op een verkeerd spoor geloopen en tengevolge daarvan gedérailleerd, zonder dat daarbij eenige ongelukken zijn voorgevallen. Volgens een der Engelsche dagbladen heeft zich op eene boerderij in Berwickshire (Schotland) de runderpest weder geopenbaard. Het vee was eene week geleden in Engeland gekocht. Jaarlijks is de dag der opening van de kamers in Frankrijk een buitengewoon drukke dag voor de tele- graphie. Daags te voren worden de lijnen en toestellen onderzocht. Het gansche personeel is aanwezig. Twee honderd beambten staan op hunne posten en wachten op het sein. Zoodra het gegeven is, worden hun exemplaren der troonrede uitgedeeld en begint de arbeid. Ieder spant zich in om wonderen te verrichten. Men kan van de activiteit zich een denkbeeld vormen door de volgende cijfers. De troonrede bevat 1300 woorden. Zij werd naar Londen overgeseind in 13 minuten langs 4 draden (toe stel Morse); naar Berlijn langs een draad (toestel Hughes) in 1 uur 10 minuten; naar Florence langs een draad (Hughes) in 1 u. 25 m.; naar Marseille, 2 draden (Hughes) in 29 m.; naar Lyon, 2 draden (Hughes) in 20 m.; naar Limoges, 2 draden (Hughes) in 18 m.; naar Rijsel 2 draden (Hughes en Morse) in 25 m.; naarDyon, 2 dra den (Hughes en Morse) in 17 minuten. Zoo kon Maandag avond niet alleen in Frankrijk, maar ook in geheel Europa en zelfs in Amerika de keizerlijke rede worden gelezen. Wie zou een vijftiental jaren geleden zoodanige uit komsten hebben kunnen voorzien? De Wiener Zeitung bevat het telegrafisch bericht van den admiraal Tegethoff dat hij op 12 November van Mexico was vertrokken met het lijk van keizer Maxi- miliaan. Volgens berichten uit Londen was het garnizoen te Manchester, met het oog op de tegen heden bepaalde executie der drie Fenians, zoodanig versterkt dat het executie plein heden door tienduizend man troepen kon worden afgezet, voorzien van de noodige stukken geschut, welke met mitraille zouden worden geladen. De bijdragen voor het pauselijk leger, door de Tijd ingezameld, zijn geklommen tot een totaal van ƒ70,474.45. De Italiaanscho dagbladen deelen uitvoerige opga ven mede van de Garibaldiaanscbe vrijwilligers, die bij de jongste gevechten gedood of gewond zijn. Daaronder bevinden er zich drie, die, bij het eerste gevecht bij Monte Rotondo gewond, naar het stationsgebouw werden gebracht en in den loop van het gevecht in de macht der pauselijke zouaven vielen; aan een hunner werden nog 32, aan de beide anderen 18 bajonetsteken toegebracht. Deze drie ongclukkigen werden na de overwinning der Garibaldianen nog in leven gevonden; de andere ge wonden, die in dat gebouw eene toevlucht gezocht had den, waren allen om het leven gebracht. De Deensche dichter H. C. Andersen is door zijne geboortestad Odensoe tot haar eereburger benoemd. De consul van Caïro heeft per telegraaf, op gezag van stellige berichten, gemeld dat Livingstone zich voor zeven maanden te Marunga bevond. Hij is verder naar het westen gereisd en het meer Tangawijika gepasseerd. De consul had maatregelen genomen tot het inwinnen van nadere berichten. Gisteren is te Londen eene depêche ontvangen van den gouverneur van Tortola, van 31 October jl., waarin bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de ver schrikkelijke uitwerking van den orkaan die aldaar ge- heerscht heeft. Alle publieke gebouwen zijn verwoest. Hel aantal daarbij omgekomen personen is onbekend. Volgens eene depêche uit St. Thomas, door de Engelsche admiraliteit publiek gemaakt, zijn bij den onlangs aldaar gewoed hebbenden orkaan vijf honderd personen omgekomen. Een zestal personen teHarlingen, kocht voor eenige dagen het in openbare veiling verkochte wrak van een tjalkschip, onlangs met koopmansgoederen op de Ballast- plaat gestrand. Men koesterde zoo weinig hoop op het afbrengen van het wrak, dat er door bedoelde zes per sonen niet meer dan ƒ65 geboden en het daarvoor ook gegund werd. Nadat de participanten eerst 10 lastkoffie- boonen en 90 zoetemelkscbe kaasjes hadden gered, is het schip zelf in zeer goeden toestand te Harlingen binnengebracht. Te Parijs zijn in de laatste dagen verschillende personen gearresteerd, die de aldaar op verscheidene plaatsen aangeplakte keizerlijke troonrede hadden afge scheurd; zij zijn ter beschikking gesteld van den procu reur des keizers. Uit Pouilly-sur-Loire (Nièvre) wordt aan den Cour- rier franqais geschreven dat de bevolking aldaar dezer dagen een aantal arrestatiën heeft zien doen van pet" sonen, die Huoriepen. Do gendarmes zagen daarin zekerlijk een oproerkreet, doch de procureur des keizer8 heeft al deze lieden onmiddellijk in vrijheid doen stellen- De heer Mangin, redacteur van de Phare de 'a Loire, broeder van den onlangs overleden journalist, i8 door de rechtbank te Nantes veroordeeld tot eene boete van vijftien honderd franken en in de kosten der proce dure wegens een in dat dagblad opgenomen artikel, getiteld: Ni liberté, ni prosperité. Het Journal de Paris bevat den volgenden brief: Parijs 20 November. Mijnheer de redacteur, heden morgen te zes uren beo ik gewekt geworden door een commissaris van polïti© en drie agenten. Deze heeren vroegen mij of ik wapenen en kruit in huis had, wierpen mijne familie-papieren door elkander, scheurden verschillende bladzijden uit het boekje, waarin ik mijne visites opteeken en verwijderden zich daarop weder zonder mij eenige inlichting te geven. Ik heb gemeend, mijnheer de redacteur, deze zonderling8 handelwijze ter uwer kennis te moeten brengen. Ont vang enz. DR. PAUL CHAULET. Thcrinometerstand. 22 Nov. 'sav. 11 u. 48 gr. 23 'smorg.7u.44 'smidd. 1 u.48gr. Staten-generaal TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 22 November. Ingekomen stuk 5 benoeming president commissie verzoekschriften; be raadslaging en aanneming hoofdstuk IIaanvang dis cussie conclusie Luxemburgscli tractaat. Van den minister van koloniën is ontvangen eene nota van inlichtingen op het verslag der commissie omtrent deovergelegdeovereenkomsten metinlandscbe vorsten.-- In handen .eener commissie, bestaande uit de heeren Heemskerk, van Eek, Blom, Godefroi en van der Hucbt- Tot voorzitter der commissie voor de verzoekschriften is benoemd de heer Insinger. Bij de beraadslagingen over hoofdstuk II (hooge col- legiën van staat) wordt door den heer Dam, bij de behandeling van het artikel betreffende de ambtenaren van den raad van state, als amendement voorgesteld op dit artikel eene som van f 200 te schrappen, voorge dragen ter verbooging van het traktement van den adjunct-commies bij dat collegie. De strekking van dit amendement was om op alle mogelijke wijze bezuiniging aan te brengen. Dit amendement werd bestreden door den minister van financiën, die van oordeel was dat het stelsel van be zuiniging, hoe goed overigens ook, niet moest word8" toegepast op de verhooging van het traktement van een ambtenaar, die gedurende 16 jaren het land met ijver en trouw heeft gediend. Na re- en dupliek werd het amendement aangenomen met 36 tegen 32 stemmen. Met algemeene stemmen werd vervolgens aangenomen een amendement van den heer van Kerkwijk, tot weg lating eener som van ƒ2,125, aangevraagd ter bezoldiging van nieuwe ambtenaren, bij de rekenkamer aan te stellen- Dit amendement werd niet door den minister van financiën bestreden, ofschoon deze te kennen gaf dat die som op de begrooting was gebracht om den schijn te vermijden alsof de regeering de financieele controle det rekenkamer zou willen bemoeielijken. Bij deafdeeling kan s el ar ij der bei de orden besprak de heer van Eek het begrip dat door velen gehecht werd aan de Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. Hl) wilde dat duidelijk blijke dat de Nederlandsche regeering hiermede volstrekt niets te maken had en tevens dat- krachtens de grondwet, door den koning verlof moet worden verleend aan Nederlanders tot het dragen det orde van de Eikenkroon. De beer van Zinnicq Bergman verlangde dat de beslu'' ten, waarbij ridderorden worden verleend, met redenen wierden omkleed. Hij kon het ook niet goedkeuren dat ridderorden verleend werden aan oprichters van stand' beelden. De ministers van binnenlandsche zaken en van finan ciën gaven te kennen dat inderdaad de orde van de Eikenkroon ook door de regeering beschouwd werd al8 eene buitenlandsche orde, maar dat het feit alleen da die orde verleend werd door denzelfden vorst, die toe stemming moet geven tot het dragen van vreemde ridder orden, in zich sluit dat het verlof tot het aannemen der Luxemburgsche orde verleend is. Na nog eenige woordenwisseling wordt het geheel hoofdstuk II met algemeene (70) stemmen aangenomen- Hierop zijn de beraadslagingen aangevangen over8 conclusie der commissie omtrent het Luxemburgsch tra taat, welke conclusie strekt om dit tractaat voor kenm8 geving aan te nemen. Men zal zich herinneren dat de minderheid der co missie (de heeren Thorbecke en van der Maesen) bij da raport eene nota hebben gevoegd, waarin zij verse.bi lende bezwaren tegen de handelingen van den mini8 van buitenlandsche zaken hebben ontwikkeld. Die bezwaren werden heden door den heer van Maesen uitvoerig toegelicht. Hij trad in de eerste P!;l3er in talrijke historische herinneringen ter staving z!'°^ meening dat de minister verkeerd heeft gehand door de internationale sanctie te verlangen van

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2