MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 188. Zondag 24 November. 1867 Editie van Zaterdag avond 8 uren. <3irnmtlan&. MINISTERIE VAN JUSTITIE. PROVINCIE ZEELAND. HERBESTEDIAG. Op Vrijdag den 6 December 1867, des voormiddags ten 10 nre, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde sta- ton, en in bijzijn van den hoofd ingenieur in het 11de district van den waterstaat, aan het locaal van het pro- Unciaal bestuur te Middelburg, worden herbesteed: Het onderhoud van het Huis van Arrest j.e Zierikzee, gedurende de jaren 1868,186 9 en 1870- Zijnde de op den 1 dezer gedane aanbesteding afgekeurd. Deze herbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor de drie onderhoudsjaren in eens. De kosten der eerste besteding, bedragende plus minus f 34, daaronder begrepen de trekpenning en de druk kosten, komen mede ten laste des aannemers. Het bestek ligt ter lezing in het locaal van het minis- fsrie van justitie, in dat vau het gewestelijk bestuur, 'n het huis van arrest voornoemd, en verder op alle plant en alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats- Werken in de provincie Zeeland ter lezing gelegd worden. Den zevenden en den vierden dag vóór de besteding Zal aanwijzing in loco worden gedaan, en nadere infor- Uatiën zijn te bekomen aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den lngenienr te Zierikzee. Middelburg, den 20 November 1867. De commissaris des konings in de provincie Zeeland. R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 23 Bfovember. De tweede kamer heeft heden de discussie over de 'onclnsie betrekkelijk het Luxemburgsch tractaat voort gezet. Na eene uitvoerige verdediging door den minister, d'e ter zijde werd gestaan door de heeren Pijnappel van Lijnden, doch door verschillende andere sprekers •^streden werd, is de conclusie aangenomen. Het centraal comité van den Nederlandschen Weer baarheids-Bond heeft eene oproeping tot het Nederland se volk gericht, om bijdragen te vragen tot het vormen Van een algemeen nationaal scherpschnttersfonds. Het doel van dit fonds is: 1. het oprichten van goede 'ehietbanen in gemeenten, waar deze nog niet bestaan, te bevorderen; 2. het, voor zoover mogelijk, voorzien in de behoefte aan achterlaadgeweren3. het bevorderen en °ndersteunen, voor zoover de beschikbare gelden dit toe!aten, van alle pogingen, die ten doel hebben 'slands Weerbaarheid te verhoogen. Het fonds zal beheerd worden door het centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond, terwijl ®en raad van toezicht op voordracht van dat comité beslissen zal hoeveel er aan geweren, schietbanen en 8nbsidiën jaarlijks zal besteed worden en tevens in be ginsel zal beslissen, hoe die geweren onder de vereeni- gingen zullen verdeeld worden. Het centraal comité zal Voorts jaarlijks rekening en verantwoording doen aan den raad van toezicht van zijn gehouden beheer over het a%eloopen jaar. De raad van toezicht is als volgt samengesteld: voor- ?'Uer, Z. K. H. de prins van Oranje; leden, de heeren Jhr. mr- p j j. van Eysinga, lid van de eerste kamer der 'toten-generaal, ridder der orde van den Nederlandsehen eeuw; mr. F. de Greve, president van den hoogen raad d®r Nederlanden, kommandeur der orde van den Neder- aodschen leeuw; mr. L. graaf van Heiden Reinestein, Commissaris des konings in de provincie Groningen, fldder der orde van den Nederlandschen leeuw, kom mandeur der orde van de Eikenkroon van Luxemburg; m>'. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, lid der provinciale 'toten van Zeeland, kommandeur der orde van de Eiken- kroon ;jhr. H. A. van Karnebeek, gepensioneerd schout bij-nacht, adjudant van Z. M. den koning in buitenge wonen dienst, ridder der Militaire Willemsorde 3e klasse en der orde van den Nederlandschen leeuw; W, J. Knoop, luitenant generaal, bevelhebber in de 2e militaire afdee- ling, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. B. graaf van Limburg Stirum, kamerheer des konings in buitengewonen dienst, ridder der orde van den Neder landschen leeuw, kommandeur der orde van de Eiken kroon; mr. C. J. R. Nobel, lid van de eerste kamer der staten-generaal, burgemeester van Oldebroek. Secretaris, jhr. mr. W. M. de Brauw, commies bij het departement van koloniën. Het centraal comité van den Nederlandschen Weer baarheids-Bond bestaat uit de heeren J. W. Schubart, president der Vereeniging tot bevordering van's lands weerbaarheid te Utrecht, president; C. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, pre- sident der scherpschutters-vereeniging te 's Hage, vice- president; jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, oud en honorair commissaris der Utrechtsche studenten-vereeniging, tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, secretaris; jhr. J. G. F. van Spengler, president der burger-schietver- eeniging koning Willem III, te KampenW. H. Doorman, president der vereeniging Wirtx, te GorinchemJ. A. Kolff, vice-president der vereeniging tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel te Arnhem; J. C. Oijens, secretaris der Leidsche studenten vereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel Pro Patria. Belanghebbenden bij den Rotterdamsciien handel hebben dezer dagen aan den koning opgezonden een adres, voorzien van 271 handteekeningen, waarin zij verzoeken dat het Z. M. moge behagen de noodige maat- regelen te willen beramen en te doen nemen, opdat de nieuwe waterweg van Rotterdam en verdere langs de Maas gelegen handelsteden in en uit zee met den meesten spoed worde voleindigd. Een gelijksoortig adres aan den koning is verzonden uit Schiedam, met 146 handteekeningen, en een uit Vlaardingen. Dezer dagen is in druk uitgegeven het verslag van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1866, den 28 Augustus 1867 door den minister van biunenlandsche zaken aan den koning uitgebracht, beslaande met de bijlagen 240 bladz. in groot 8vo, waaronder een tal van statistieke opgaven. Omtrent de cholera worden thans niet meer dan algemeene opgaven medegedeeld. Daarvan zal later een afzonderlijk verslag worden uitgegeven, waar van de bewerking aan de door den vorigen minister benoemde algemeene cholera-commissie is opgedragen. Die algemeene opgaven doen zien, dat het getal sterf gevallen aan de cholera in 1866 over het geheele rijk was 19,691; dat van 1000 overledenen stierveu aan cho lera: in Noord Braband 104 (2.65 van de 1000 inwoners), Gelderland 128 (3.46), Zuid-Holland 274 (11.43), Noord- Holland 145 (4.57), Zeeland 53 (1.43), Utrecht 374 (15.6) Friesland 72 (1.59), Overijsel 139 (4.06), Groningen 246 (6.61), Drenthe 140 (3.69), Limburg 78 (1.93), in het ge heele rijk 181 (5.56). Het geheele getal aangetaste gemeenten was 637, als in Noord-Braband 55, Gelder land 73, Zuid-Holland 174, Noord-Holland 77, Zeeland 32, Utrecht 54, Friesland 33, Overijsel 34, Groningen 49, Drenthe 22, Limburg 34. Eergisteren heeft de nieuw benoemde hoogleeraar in de geneeskundige faculteit dr. W. M. H. Sanger zijne betrekking aan de hoogescbool te Groningen aanvaard met het houden eener rede over de onvolkomenheid van de verloskundige wetenschap. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den Tholseinde- of nieuw Olzendepolder, M. van Stee; tot gezworen bij de polders van St. Annaiand, A. Geluk Fz. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Dordrecht de heer J. C. A. van der Meer van Kuffeler, thans in dezelfde betrekking te Weesp. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastin gen en accijnsen te Oosthuizen en te Berkhout (Noord- Holland), en de gemeente Oosthuizen gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Beemster, onder voortdurend beheer, op den voet van éen kantoor, van den ontvanger J. Blaauwboer Az. voorts ingesteld een ontvangkantoor voor de directe be- belastingen en accijnsen te Avenhorn, bevattende de gemeenten Avenhorn, Berkhout, Beets en Oudendijk (hoofdplaats Avenhorn)en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Avenhorn c. a. de heer K. F. Boejenk, thans in dezelfde betrekking te Berkhout c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Groesbeek (Gelderland) de heer H. J. Rambonnet, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen teRuurlo. Kerknieuws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer E. Rochedieu naar Brussel, is door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Delft opgemaakt het volgende drietal, om daaruit later een beroep te doen de heeren E. Bost, predikant te Wangnetin in Frankrijk C. deLinotte, candidaat tot den H. dienst, woonachtig te Amsterdam, en P. Vust, predikant bij de Waalsche ge meente te 's Gravenhage. Onderwijs. De gemeenteraad van Hellendoorn besloot in Oetober des vorigen jaars, de jaarwedde van den hulponderwijzer der dorpschool, welke tot dusver f 300 bedroeg, te ver minderen tot f 250. Gedeputeerde staten van Overijsel onthielden, bij besluit van 16 Januari daaraanvolgende, hunne goedkeuring aan de vaststelling dier jaarwedde. De raad heeft zich daarop gewend tot Z. M. den koning, die, met handhaving van het besluit van gedeputeerde staten, het daartegen door den gemeenteraad ingestelde beroep ongegrond heeft verklaard. Rechtszaken. Behalve het gisteren medegedeelde heeft de rechtbank alhier eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken: J. van Dien, werkster alhier beklaagd dat zij op verschillende tijdstippen, in de maanden Juli en Augnstns en in het begin van September, steeds bij dag, een aantal goederen, geschat op een waarde van ongeveer f 7, arglistig weggenomen heeft ten huize en ten nadeele van J. Laven alhier, bij wie zij enkele dagen der week tegen genot van kost en 25 cent loon werkzaam was, welke goederen zij ten deele beleend en verkocht en ten deele voor zichzelve behouden heeft is schuldig ver klaard aan diefstal in dienstbaarheid en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, alsmede in de kosten. H. F. S. Koep, gepensioneerd matroos, wonende te Vlissingen beklaagd dat hij den 18 September II. met de hand moedwillig een slag heeft toegebracht aan M. C. Rosielje aldaar, waardoor aan het linker oog eene geringe ontvelling is veroorzaakt is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en st.ooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 10, benevens in de kosten. A. IJzebaart, boerenknecht, wonende onder de ge meente IJzendijke beklaagd dat hij den 20 Septem ber 11. op een dijk tusschen den Zacharias- en Manrits- polder, onder die gemeente, A. Kokhout moedwillig een slag toegebracht en op den grond geworpen heeft is mede schuldig verklaard en, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geld boete van f 3 en in de kosten. Jan van de Vijver, putbaas, wonende te Vlissingen (doch sedert jl. Zaterdag met zijne vrouw voortvluchtig naar België, terwijl hij de in zijn bezit zijnde gelden van de onder hem werkende manschappen, volgens mededee- ling van den brigadier-titulair der rijksveldwacht P. Ver douw, heeft medegenomen) beklaagd dat hij den 22 September jl. des morgens te kwartier voor zeven uren in de nabijheid van do werkeu der in aanbouw zijnde keer- en schutsluis aldaar heeft weggenomen een krui wagen met baggerzand, alsmede eene plank en een hand zaag, na vooraf de keet waarin die voorwerpen zich bevonden opengebroken te hebben, en zulks ten nadeele van de aannemers van dat werk bij wie hij in dienst was -is bij verstek schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende in de werkplaats en ten nadeele van zijn meester, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, met vrijspraak van de hem ten laste gelegde ontvreem ding der zaag, als zijnde niet wettig bewezen, en veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1