MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 188. Dinsdag 1867, 19 November. 6mnmlaiiL>. Ëditie van Maandag avond 8 uren. AANBESfEDING Van Schoolbanken en Lessenaars in de gemeentescl»or,v te Aardenfourg. Burgemeester en We^uouders van Aardenburg, !ljn voornemens op Dinsdag den 17 December 1867, des 'oormiddags elf uren, in het raadhuis in het openbaar ^n te besteden De levering en plaatsing van nieuwe ban ken met leuningen en schrijflessenaars in de gemeenteschool, volgens de teekening, berustende ter gemeente-secretarie. De aanbesteding geschiedt alleen bij mijning. Nader onderricht te bekomen ter gemeente-secretarie 'an Aardenburg,waar door de gegadigden tegen betaling, Afschrift kan verkregen worden van bestek en voor gaarden. Burgemeester en wethouders, REEPMAKER. De secretaris E. A. VERMERE. Middelburg IS November. De minister van oorlog treedt, in zijne beantwoording ^an het verslag der tweede kamer over zijne begrooting, 'a eene uitvoerige wederlegging van de beschuldigingen, tef?en zijn beleid ingebracht. In de eerste plaats Vetdedigt hij zijne houding in de zaak van den aanleg Van forten nabij Utrecht, en komt er tegen op dat hij in aangelegenheid de belangen van 's lands defensie 20u hebben uit het oog verloren. Op dit oogenblik be staan er ontwerpen met gedetailleerde begrootingen voor Öe navolgende werken 4 forten om Utrecht3 forten bij Amsterdam; 1 fort bij Pannerden; 3 werken bij Naarden en het hospitaal te Amsterdam, zijnde een der bedoelde Werken aanbesteed en van onderscheidene de bestekken geheel of gedeeltelijk gereed, terwijl men zich onledig houdt met het opmaken der bestekken van de aardewer ken, die in de Amsterdamsche linie onder profil zullen boeten worden gebracht en verbeterd. De minister acht he verdediging van den IJael nog altijd wenschelijk en ln de meeste gevallen mogelijk en noodzakelijk. De minister verdedigt voorts de door hem voorgedra- geu wijzigingen in de militiewet en geeft verder te kennen dat hij met de aanschaffing van nieuwe geweren wil wachten tot er volle zekerheid bestaat dat het geko- Zen nieuw model in allen deele aan de eischen beant woordt. Met nadruk komt de minister er tegen op dat hij de belangen der verdediging in deze begrooting aan den hoaueieelen toestand van het oogenblik zou hebben op geofferd en zegt dat hij ook uiet weet op welken grond ®en hem van afwisselende inzichten omtrent 's lands defensie zou kunnen beschuldigen. De tractementsver- hooging der officieren wordt door den minister krachtig verdedigd, terwijl door hem in eene uitvoerige bestrij ding wordt getreden van de nota van den heer de Roo 'an Alderwerelt, wiens voorstellen hij gedeeltelijk on- boodig, gedeeltelijk onpractisch oordeelt. De minister •s niet voor eene wettelijke regeling der inrichting van he Koninklijke militaire academie. Ofschoon des minis ters voornemen is de vesting Breda op te heffen, moet toch, in afwachting dat het bruggenhoofd in verband met de overbrugging van het Hollandsch Diep aan den Moerdijk gereed zal zijn, worden voortgegaan met bet in behoorlijken staat onderhouden der bruggen enz. Uit Leeuwarden schrijft men 13 dezer: „Men weet, dat 1864 eenige aanzienlijke ingezetenen dezer provincie ïich vormden tot een comité voor den aanleg van een Spoorweg van Harlingen naar Heerenveen,over Bolsward, Soeek en Joure. De leden van het comité gingen met belangrijke inschrijvingen voor en ontzagen verder moeite BOch kosten, om de zoo gewenschte zaak tot stand te brengen. Wel ontving het comité van particulieren en de betrokken gemeente-besturen doorslaande blijken van belangstellingen nam de provincie voor 100,000 deel in de op te richten maatschappij, doch de verder aange wende pogingen, om het nog ontbrekende kapitaal te bekomen, bleven steeds zonfter gevolg. In dezen stand der zaak heeft h6t comité, in eene gisteren avond alhier gehouden vergadering, besloten zich te ontbinden. Deze uitslag zal stellig algemeen met leedwezen worden ver nomen. Het gold een weg, waardoor een zeer aanzienlijk deel der provincie aan het staatsspoorwegnet zon worden verbonden. Ook de ijver en geldelijke opofferingen van het comité hadden een beter resultaat mogen doen ver wachten.'' Door den kerkeraad der Nederlandsche Israëlietiscbe gemeente te Utrecht werd dezer dagen aan de tweede kamer der staten-generaal een adres ingediend, waarvan de hoofd-inhond genoegzaam blijkt uit de onderstaande zinsneden: „De kerkeraad heeft zich afgevraagd of de hooge re geering denzelfden weg (namelijk dien, welke is voorge steld bij het ontwerp van wet op de kermissen) ook niet zou behooren in te slaan met betrekking tot de week- en andere markten, in sommige gemeenten van dit rijk op den Zaterdag gehouden wordende, een dag waarop, in strijd niet alleen met het bijzonder en individueel belang der kooplieden en fabrikanten, den Israëlietischen gods dienst belijdende, maar tevens in strijd met het algemeen belang, handel en fabriekwezen aanmerkelijke belemme ringen ondervinden. „Redenen waarom requestrant, ook en vooral in het godsdienstig belang zijner gemeente, zich wendt tot uwe vergadering, met eerbiedig verzoek, dat het u moge be hagen aan de hooge regeering, bij wege van arapliatie van bet door haar aan uwe vergadering ingediende wetsontwerp, boven bedoeld, voor te stellen, aan dat ontwerp eene bepaling toe te voegen, waarbij aan de hooge regeering ofwel aan den koning de macht wordt toegekend om, hetzij bij algemeenen maatregel van in wendig bestuur of op andere wijze, behalve de jaarmark ten ook de gewone marktdagen in gemeenten te mogen veranderen, waar zulks door het algemeen belang wordt geboden en de gemeentebesturen van de betrokken ge meenten onwillig zijn hiertoe over te gaan, met dien verstande, dat bij do regeling van dit onderwerp de sabbathdag der Israëlieten worde geëerbiedigd." Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is de toelating als leerling voor de telegraphie van C. J. van der Loos, op zijn verzoek, ingetrokken. In de week van 3—9 November 1867 zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 16 personen, waarvan te Rot terdam 7, te Zevenbergen 5, te Maastricht 2, te Helder 1, te Huisen 1. Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Millingen (Gelderland) de heer J. Sijtsma Gzn., thans surnumerairderzelfde middelen in de directie Rotterdam. Eervol ontslag verleend aan den heer P. L. Mulder uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Laagsche Uitklaringspaal (Over- ijsel), behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld; en benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten te Nispen (Noord-Braband) de heer J. A. Bentinck, thans deurwaarder der directe belastingen, tijdelijk belast met de waarneming van het kantoor der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Knalhutte (Overijsel). Eervol ontslag verleend aan den heer F. A. de Klerck uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastin- gon en accijnsen te Klundert c. a., behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen; voorts zijn de kantoren der directe belastingen en accijnsen te Oudenbosch, Zevenbergen en Klundert, zooals die thans bestaan, opgeheven, en ingesteld de volgende ontvangkantoren voor de directe belastingen en accijnsen: te Oudenbosch voor de gemeenten Oudenbosch, Oud- en Nienw Gastel en Standdaarbuiten, hoofdplaats Oudenbosch; te Zeven bergen, voor de gemeenten Zevenbergen en Klundert, hoofdplaats Zevenbergen; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zevenbergen c. a. de heer J. Houwing, eervol ontslagen controleur-commandeur der ambulante recherche te water in de 2e afdeeling te Rotterdam. KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslag uit 's landsdienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost- Indischen ambtenaar J. J. Breymann, laatstelijk secre taris der residentie Madioen, thans met verlof hier te lande. comité van defensie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, lid van de tweede kamer der staten-generaal, nit de betrekking van lid van het comité van defensie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. staatsraden. Benoemd tot staatsraad in buiten gewonen dienst jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, lid van de tweede kamer der staten-generaal. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met vergnnningom de activiteits-uniforra te blijven dragen, aan den kapitein jhr. G. J. G. Klerck, van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, thans op non-activiteit, en, met den titel van adviseur, tevens belast met de leiding van den aanleg derstaats-spoorweg- werken. Op verzoek op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le lnite- Dant W. P. G. Wieling, van het 3e regiment huzaren. Bepaald dat de kapitein J. A. W. D. van Hasselt, van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, thans op non activiteit, in zijne tegenwoordige positie blijft ge handhaafd en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. kereteekenen. Verleend als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. H. Caron, leerling bij 's rijks ijzergieterij te Delft, wegens het met levensgevaar redden van een vijfjarig kind nit de gracht aldaar op 20 September jt., en aan G. M. II. Tielens te Maastricht, wegens het met levensgevaar redden van twee kinderen uit de Maas op 30 Augustus jl. Kerft nieuws. De heer J. II. Gravenstein, predikant te Serooskerke (Walcheren), heeft een beroep ontvangen naar de ge meente Aalst, provincie Gelderland. De heer G. C. Boomer, predikant te Rittbem, heeft voor het beroep naar Scherpenisse bedankt. De heer J. II. C. Heijse, predikant bij de evangelisch Luthersche gemeente to Zierikzee, heeft het beroep naar de gemeente Zaandam aangenomen. Gisteren nam de heer M. Corstins, predikant te Ouwerkerk, een hartelijk afscheid van zijne gemeente, predikende naar aanleiding van Philipp. 1: 27. Onderwijs. Het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eindexamen der rijks hoogere burgerscholen in de provincie Limburg het jaar 1867, is opgenomen in het nommer der Staats courant van Zondag en Maandag. Marine en leger. Den 27 October is ter reede van Bahia aangekomen het schroefstoomschip le klasse Cursqao, kommandant de kapitein-luitenant ter zee J. van Gogh. De kapitein ter zee F. L. Geerling, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost lndië en den 10 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. De minister van oorlog heeft reeds nn ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat, ingevolge machti ging des konings, in het nieuw te ontwerpen reglement voor de koninklijke militaire academie de bepaling zal worden opgenomen, dat, even als vroeger het geval was voor de cadets, te bestemmen voor den dienst in de koloniën voortaan de helft zal moeten worden betaald van de bijdragen voor de cadets van de verschillende wapens hier te lande vastgesteld. Slaatscour feezlekfe. Door den Nederlandschen consul-generaal te Berlijn wordt gemeld, dat de veetyphus zich over geheel Prui sisch Silezië verspreidt en ook in Oostenrijksch Silezië is uitgebarsten. Slaatscour Rechtszaken. Uit 's Hertogenbosch schrijft men 12 dezer: „Heden morgen deed de rechtbank alhier uitspraak in bet rechtsgeding, ingesteld ten gevolge van het spoor weg ongeluk, voorgevallen in den avond van 23 Septem ber jl. te Oisterwijk. „Deze uitspraak isxeer belangrijk,en niet zeer gunstig

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1