IttlDDELBORGSCHE COtlRA NT. r 76. Zondag 1867 8 November. van Zaterd'o avond 8 uren. Middelburg 2 Bïoveniber. Z. M. de koning is eergisteren avond van het Loo in de 'esidentie teruggekeerd. H. M. de koningin werd heden van hare buitenland se reis terug verwacht. .De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne jl. "onderdag gehouden zitting besloten tot het uitschrijven Ser geldleening ten bedrage van 1,300,000 voor buitengewone uitgaven, hoofdzakelijk voor openbare Srken. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk ®osluit van den 21 October jl., tot regeling der ansjovis- Sscherijen op de Ooster-Schelde. Benoemingen en besluiten. Leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het J'open der cavalerie van het leger hier te lande de luitenant van bet regiment Oo3t Indische cavalerie W. Weytlandt; en in rang b'j het regiment Oost- jhdische cavalerie de 2e luitenant van het 4e regiment büzaren A. Uyt den-Bogaard. Benoemd bij het personeel van den militairen veteri- ®&iren dien9t tot paardeuarts 3e klasse bij bet 2e regiment buzaren, de veearts Arent Overbosch, en bij het 3e regi ment huzaren de veearts Johannes Bertholdus Hubertus "oubis. ifiecbtszaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft Dinsdag de volgende arresten uitgesproken Pieter Wonderj^cuOj oud 24 Jar6n, geboren te Miudel- borS) wonende te Sint Laurens, landbouwersknecht bahUasd als zou hij in den loop der eerste vijf maanden Tan het jaar 1865 eene verklaring hebben laten opmaken, °ur een hem onbekenden jongen, geteekend A. Adamse, pottende te Zandijk onder Veere, houdende dat deze 'Dstond voor de betaling van hetgeen bij den winkelier B. W. de Rijke te Middelburg gekocht werd, en als zou hij op dén 5 Mei van dat jaar in den winkel van genoem den de Rijke onder vertooning van dat stuk, zich goe deren op crediet hebben doen afgeven is door bet hof 'ehuldig verklaard1. aan strafbare medeplichtigheid, door bet geven van onderricht, aan valschheid in een °«derhandsch geschrift door verzinning eener verbinte- öis en namaking eener haudteekerjing en 2. aan het des bewust gebruikmaken van het valsche stuk, en onder inneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie panden en in twee geldboeten, ieder van 50, bij wan betaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen !eder door een gevangenisstraf van twee dagen, alsmede 1,1 de kosten der procedure. Martinus van der Klooster, oud 34 jaren, thans innende te Oud Vosmeer, boerenknecht, beklaagd als hij in de maand Januari 1866, ten zijnen huize te holen, in strijd met de waarheid een stuk hebben ge dreven van den volgenden inhoud: „Tholeu den 5eu ai>uari 1866. Ik ondergeteekenden M. Visser bekennen °0tvangeu te hebben de somma van zevenhonderd en tïvee en vijftig gulden en zeven en twintig en een halve Ce&t, van de kinderen van Martinus van der Klooster" hebben onderteekend met den naam van „M. Visser", e® eetiigen tijd later, toen zijn zwager Jan Hage, arbeider, Jolende te Sint-Maartensdijk, bij hem navraag kwam ÜOeD naar eene som van/750, die hij onder zijne bewaring ""oest hebben, en die toekwamen aan zijne twee kinde- !:6d> gesproten uit zijn eerste huwelijk met Maatje Hage, dit stuk hebben vertoond, om hem aan zijne onware Phgave, dat bij dat geld bij den lieer de Visser, notaris te ^bolen, gedeponeerd had,'geloof te doen slaan is door b®t hof schuldig verklaard aan: valschheid in een on- be'handscb geschrift, door verzinning eener verbintenis namakiDg eener handteekeniug, en veroordeeld, onder ^neming van verzachtende omstandigheden, tot eene c°rrectioneele gevangenisstraf van 3 maanden, en in eene Geldboete van 50, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenisstraf van 2 ??g.en, alsmede in de kosten der procedure;--terwijl ij is vrijgesproken van het in de tweede plaats hem te jaste gelegde feit, op grond, dat de bekentenis van den gehuldigde, als zou bij bet stuk, korten tijd nadat hij gemaakt had, hebben vertoond aan zijn zwager Jan age, toen deze hem in zijne woning bezocht, en zulks "agelijks met het doel om dezen met opzicht tot het Reid zijner kinderen te misleiden, en zich voor mogelijke adeelige gevolgen te vrijwaren, geheel op zich zelve De arroudissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken Maria Johanna van Honcke, „leurster" te Yzendijke, is bij verstek schuldig verklaard aan binnenlandsch ver voer (op den 9 Juni jl., van manufacturen, ter waarde van ƒ89.61) zonder voorzien te zijn van het vereischte binnenlandsch paspoort (daar zij bij navraag alleen een patent kon vertoonen, waardoor zij recht had om te „leu- ren,rmet eene waarde van ƒ16), en veroordeeld tot eentr maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten, met ver beurdverklaring der aangehaalde goederen. Wegens gelijksoortige feiten (vervoer van lompen) zijn bij afzonderlijke vonnissen achtereenvolgens bij ver stek schuldig verklaard en tot dezelfde straf veroordeeld Pieter van Rie, arbeider te Sluis; Johanna Eversdijk, arbeidster te Oostburg, en Petrus van de Velde, te Yzendijke. Gelijke vervolging is ingesteld wegens frauduleus ver voer van lompen in de gemeente Kadzand op den 5 Juni jl. tegen eene onbekende daderes, die alzoo niet schuldig verklaard of veroordeeld is kunnen worden; doch de door haar bij hare vlucht achtergelaten en door den ver balisant aangehaalde zak met lompen is verbeurd ver klaard, met bepaling dat de kosten uit den opbrengst van den verkoop daarvan zullen moeten betaald worden. J. Sanderson, gezagvoerder van de Engelscbe brik Selly, die in de maand Juni met dat schip, geladen met steenkolen, komende van Sunderland en bestemd naar België, te Veere lag, is schuldig verklaard aan: het uit zeilen van een schipper zonder aan de uiterste wacht uitklaring te hebben gedaan, en veroordeeld tot eene geldboete van 300, bjj onvermogen tot betaling te vervangen door eene maand gevangenisstraf. Hendrik Heyflf, bediende bij de stoomboot te Vlis- singen, is schuldig verklaard: l.aan invoer van een pond gebuild tarwebrood binnen de gemeente Vlissingen op den 13 Juli jl., bij aankomst der stoomboot Stad Vlis singen no. 2 aldaar, zonder daarvan aangifte of betaling der verschuldigde plaatselijke belasting te hebben gedaan; 2. aan invoer tusscben zons-ondergang en opgang zonder toestemming van den controleur; en I veroordeeld tot twee geldboeten van 5 ieder en in de kosten, met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen brood; de boete bij niet-betaling na aanmaning te ver vangen door 1 dag gevangenisstraf. Wegens dezelfde overtredingen is tot gelijke straf veroordeeld Dirk de Bruine, arbeider te West Souburg, die den 24 Juli jl. frauduleus een pond tarwebrood in de gemeente Vlissingen heeft ingevoerd, met bestemming om buiten die gemeente te worden opgeslagen. Gemengde berichten. Uit Smilde schrijft men 29 October. „De afgeschei den christelijke gemeente heeft hier misschien ook elders hare eigene rechtbank, ook voor burgerlijke verschillen, waarin, even als in geestelijke quaestiën, de kerkeraad uitspraak doet. In de vorige week kregen twee leden dier gemeente verschil over't graven eener veenwijk en over ieders aandeel in de betaling der kosten daarvan. Een hunner was lid van den kerkeraad, en deze ouderwierp het geschil aan diens uitspraak. De ker keraad besliste in 't nadeel van hem, die niet-lid was; deze, daarover geraakt, gebruikte tegen zijne partij, zooals men meende, min gepaste woorden en is nu onder kerkelijke censuur geplaatst door het bestuur van eene gemeente, waarvan bij geen lid is. Ot 'tbeipen zal, weet men niet, maar 't middel is goedkoop. NRolt. cour.) De armoede in Londen neemt op onrustbarende wijze toe. In September 1865 werden gemiddeld per week 117,172 armen in de daartoe bestemde gebouwen en 719,589 buitendien ondersteund; in 1866 bedroeg dit aantal respectievelijk 120,955 en 717,553, terwijl in die maand van dit jaar 129,838 personen in en 743,977 bui ten de werkhuizen werden verzorgd. Waarschijnlijk moet ten deele hiervan de oorzaak gezocht worden in het feit, dat de prijzen van de granen gemiddeld met 50 pet. zijn gestegen. Niet ten onrechte is men dus be- 1 ducht voor den naderenden winter, te meer daar niet alleen de granen, maar schier alle levensmiddelen aan zienlijk in prijs zijn gestegen. De bladen dringen dan ook in de sterkste bewoordingen aan op het nemen van maatregelen om in den dreigenden nood te voorzien. Uit Parijs wordt gemeld dat prins Achille Murat weder in een tweegevecht is gewikkeld geweest en wel met den markies de Gailifet. De markies moet zwaar gekwetst zijn. j Wij vernemen dat tnr. E. Posno, de advocaat dei thans door den boogen raad wegens brandstichting ver oordeelde vrouw van den Bosch en Mooi, een adres aan den koniDg heeft gericht met verzoek aan beiden vol komen gratie te verleenen. Zijn wij wel onderricht, dan wordt in dit adres ook geprotesteerd tegen de wijze, waarop de hooge raad in deze recht beeft gedaan. Vol gens een gerucht zou in de kamer het gebeurde te Velzen tot eene interpellatie aanleiding geven. (Arnh. cour.) In the Times leest menDe regeering van Honduras is, naar gemeld wordt, op het punt om eene leening van 1 millioen p. st. open te stellen voor het aanleggen eener spoorweg-linie tusscben den Atlantischen en den Stillen Oceaan onder bijzondere overeenkomsten tnsschen Enge land, Frankrijk en de Vereenigde staten. Het terrein voor dien spoorweg is van wege het Britsche gouverne ment opgenomen doorden kolonel Stanton en een detache ment van het korps der Britsche genie voor dat doel afgezonden. De reis tusscben de Atlantische havens en die van de Stille Zuidzee zal door die linie, in vergelij king met den weg over de landengte van Panama, vijf dagen korter worden. De havens aan de twee uiteinden der ontworpen linie, namelijk Puerto Caballos aan de golf van Mexico en de baai van Fonseca op de kust der Stille Zuidzee zijn ruim en veilig, en geven zeer goede gelegenheid voor rechtstreeksche inscheping en ontsche ping. De leening zal, naar verder wordt verzekerd, onder gunstige omstandigheden aan de markt worden gebracht het Fransche gouvernement, de behoefte aan die nieuwe spoorweg-communicatie erkennende, heeft daarvoor de opneming in de officieele koersenlijst der Parijsche effectenbeurs toegezegd. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden een woon huis en erf, staande in de Bellingstraat, wijk G nos. 169 en 170. Verkocht voor 2550. Gisteren is alhier aan het lokaal van het provinciaal bestuur aanbesteedhet onderhond van het huis van arrest te Zierikzee, gedurende de jaren 18681870. Dit werk is aangenomen door den heer J. Lammers te Zierikzee voor 1750. fSaermomeierstaittd. 1 Nov. 'sav. 11 n. 49 gr. 2 'stnorg.7u.47 'smidd.ln.53gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 30 October. [Vervolg.) Geschiedt voorlezing vau het rapport der financieele commissie omtrent de geineentebegrooting voor 1868 en daarmede iu verband staande stukken, waarop bij de be handeling der velschillende artikelen achtereenvolgens wordt gelet. In de eerste plaats wordt gearresteerd de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1868, tot een bedrag van 2,893.98j, met eene toelage uit de gemeentekas van 2,780. Vervolgens wordt goedgekeurd de begrooting van het burgerlijk armbestuur, ten bedrage van ƒ53,041.37 in ontvangst en uitgaaf, nadat vooraf het in 1868 door de gemeente te verstrekken subsidie op ƒ36,936.64 is vast gesteld. Eindelijk wordt overgegaan tot de artikelsgewijze be handeling der gemeentebegrooting voor 1868 (medege deeld in bet nommer dezer courant van den 8 September), in verband mei het rapport der financieele commissie, beginnende met de uitgaven. Hoofdstuk I. Inde le afdeel ing worden dejaarwedden van den burgemeester en secretaris, tengevolge der bij koninklijk besluit goedgekeurde nadere regeling, ver hoogd: die van den burgemeester met ƒ100 en van den secretaris met ƒ200, zoodat beiden thans ƒ1600 bedragen. In de 2e afd. worden dejaarwedden van de ambtenaren der plaatselijke belastingen van ƒ7220 verminderd tot 7055, ais een gevolg van bet verleende ontslag aan den kommies Keersemaker, wiens werkzaamheden tijdelijk aan een ander ambtenaar zijn opgedragen, waardoor 165 is bezuinigd. De jaarwedden van leeraars, onderwijzers enz. zijn met 50 verhoogd en gebracht op ƒ29,594.20, als een gevolg van de veranderingen in het personeel der leeraren aan het gymnasium. Dejaarwedden van de opzichters van gemeente gebou wen en eigendommen zijn met 30 vermeerderd, ten behoeve van een opzichter voor de reiniging van het Bagijuhof, en bedragen thans alzoo ƒ129. Tengevolge der genoemde wijzigingen bedraagt het totaal van het le hoofdst. thans ƒ74,010.44. Hooidst. II. - Onveranderd vastgesteld op 4,665.50. Hoofdst. III. De post voor gewoon onderhoud van slooten enz. onder de eerste afdeeling uitgetrokken voor ƒ3,450, is met 350 verhoogd voor jaarlïjksche onkosten

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1