ê- 1 .2 12 Op het door den veroordeelde ingesteld hooger heroep heeft het hof gemeld vonnis vernietigd, op grond dat geeue voldoende aanwijzing van de 3chuld des be klaagden uit het gehouden onderzoek is gebleken, daar de verklaring der getuige Laurina Adriaanse slechts bevestigt het erkende vragen en bekomen van geld, terwijl de verklaring van den agent van politie, dat bij van mejufvrouw Hoolenburgh de onbevoegbheid om dat te vragen vernomen had, bij de voorwaardelijke bekentenis van den beklaagde, onvoldoende is om het overtuigend en wettig bewij3 zijner schuld te leveren. De schuld van den appellant aan het hem ten laste gelegde is alzoo niet bewezen verklaard en hij daarvan vrijgesprokon, de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen, te dragen door den staat. Wilhclmina Koppens, huisvrouw van George Wil liams, oud 40 jaren, kroeghoudster te Brouwershaven, beklaagd ter zake dat zij in den namiddag van 13 Juni jl. in hare woning eene publieke vrouw, na een hevigen woordentwist met haar gehad te hebbenmoedwillig slagen met de vuist op het aangezicht en op het hoofd heeft toegebracht, zoodanig dat deze een blauw oog had en het bloed uit hare neus vloeide is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Zierikzee van den 9 Julijl. schuldig verklaard aan bet moedwillig toebrengen van kwetsuren en slagen die geenerlei ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebben, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand, en in eene geldboete van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, alsmede in de kosten der procedure. Op het door de ver oordeelde ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van de appellante in de kosten ook op het hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. Te Maastricht hebben eenige officieren van het gar nizoen, na een vroolijken avond doorgebracht te heb ben, in het gemeente-park verwoestingen aangericht, ten gevolge waarvan zy zijn veroordeeld tot 600 boete en 14 dagen gevangenisstraf, terwijl zij bovendien vóór een paar jaren naar eene andere garnizoenplaats zijn gezonden. Wegens baldadigheid zijn vier cadets der konink lijke militaire academie te Breda naar de korpsen ge zonden. In verband daarmede heeft éen zijn ontslag gevraagd. De vorige week werd de gepensioneerde kommies J. van der Heijden te Amersfoort door zijn zoon, na een hevigen woordentwist, met een geweer tegen het hoofd geslagen, tengevolge waarvan hij eenige dagen in levens gevaar heeft verkeerd. Thans wordt niet alleen zijn overlijden in het ziekenhuis aldaar gemeld, maar evenzeer dat zijner schoonzuster, als een gevolg van den schrik welke haar op het hooren van het gebeurde bevangen heeft. Negen en twintig der bekroonden met de gouden en zilveren medaille der wereldtentoonstelling van 1867 hebben zich tot een comité vereenigd, ten einde te over wegen of, en zoo ja op welke wijze, aan de plechtige uit reiking der onderscheidingen, bij die gelegenheid aan de Nederlandsche nijverheid en kunst te beurt gevallen, harerzijds eenige meerdere luister zou zijn bij te zetten. Men is op het denkbeeld gekomen, om bij voldoende adbaeaie van ben, aan wie eene bijzondere onderschei ding is toegewezen, door de gezamenlijke Nederlandsche industrieelen en kunstenaars na afloop van de plechtige uitreiking der medailles en getuigschriften, aan Z. K. H. den prins van Oranje, eere-voorzitter der Nederlandsche hoofdcommissie, en aan zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken een diner aan te bieden. De kosten daarvan worden op niet meer dan ƒ25 per hoofd geraamd. Eene commissie van uitvoering is reeds benoemd. Deze heeft bij eene voor weinige dagen verzonden circulaire de Nederlandsche industrieelen en kunstenaars tot deel neming uitgenoodigd. {Arnh. cour). De kapitein van een schip, bestemd voordewalvisch- vangst, heeft aan den New-York-Herald een brief gezon den, waarin hij meldt, dat hij twintig jaren lang op zee en tien jaren lang kapitein is geweest, en gedurende dien tijd heb ik (zegt hij) het onder mijne bevelen staande schip tweemaal gered doordat ik... de zee met olie besmeerde. Hy 26gt voorts, dat als de kapitein van een schip den storm niet kan bedwingen, dat wil zeggen, wanneer een schip, onbekwaam om te zeilen, tegen den storm moet kampen, dan ledige hij, wanneer hij olie aan boord heeft, aan de zijden van het schip twee of drie gallons olie; dit zal aan het schip loefvvaarts glad of effen water bezorgen, en dan bestaat alles wat nog te doen is daarin, dat hij de olie langzaam iaat voorwaarts druppe len, want zoodra de zee met de olie in aanraking komt, breekt zij zich en het schip is in het effen water zoolang men de olie kan laten vloeien. In het jaar 1864 (zoo gaat hij voort) verloor ik in den hevigsten storm, dien in immer zag, al mijne zeilen, later ook bet roer, en ik weet dat het schip geen uur langer op het water had kunnen blijven, wanneer ik geene olie aan boord had gehad. Vijf gallons olie hielden mij 56 uren staande en redden het schip, de lading en de zich aan boord bevindende menschen. Schepen van zwaren tonneninhoud moesten dus twee ijzeren kisten, ieder van 40 gallons, op beide zijden van het schip hebben en het aftappen zoo ingericht zijn, dat men de olie elk oogenblik kan laten vloeien. Bij kleine schepen zijn kisten van 10 gallons genoegzaam en bij scheeps-booten van 5. Met zulke kisten met olie aan boord en een bekwaam man als kapitein, die het schip zoo bestuurt, dat het uit het midden van den storm kan geraken, zal er geen goed schip op zee meer zinken,en zullen niet zoovele menschenlevens en zoovele millioenen gelds worden opgeofferd. De steden Bombay en Singapore worden reeds sedert meer dan twee jaren verlicht door gas, uit Austra lische steenkolen gestookt. Deze steenkolen hebben, behalve dat zij vrij wat goedkooper zijn dan do Europee- sche, het voordeel, dat ze geen zwavel-verbin dingen be vatten, zoodat het gas met minder moeite kan gezuiverd worden, en de kolen zonder gevaar van zelfontbranding in groote massa's kunnen worden opgehoopt. Ook voor de stoomvaart, vooral bij langdurige reizen in Indië, Japan en China, worden de Australische steenkolen zeer geroemd, daar de aan het vuur blootgestelde deelen der machine, door het geringe zwavelgehalte dezer kolen, veel langer duren dan bij bet gebruik van Europeescbe kolen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. October 1867. j Wind. 03 e ti 'eS P 1 .2 I Kracht. 03 03 O go Z:=r- 45 S 43 ÉH 03 AA bf, -S u OJ O £3 .5 ""O rl G SS ra CTi c a 43 bc 03 f3 Aanmerkingen. 2Ö7W.NW. 3 761.0 12.3 0.80 9.14. 1.5 mist lichtbew. held. 21 |Zw.t.W 6 5 768.6 14.1 0.77 9.19 bewolkt lichtbew. 22 iZ West. 45 770.2 15.5 0.84 11.00 bewolkt. 23 ;o. ZO. 3 763.2 15.2 0.68 8.77 mist helder betrokk. 24 Zuid. 6 761.0 15.5 0.82 10.73 helder. 25Oost. 1 767.4 15.4 0.82 10.65 mist lichtbewolkt. 26'W.NW. 1 767.7 14.2 0.78 9.39 helder. Thcrmometersta-nd. 26 Oct. 'sav. llu. 51 gr. 27 'smorg.7u.52gr.'smidd.l u.58gr.'sav.llu.48gr. 28 's morg.7 u.48 's midd. 1 u. 52 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Zaterdag 26 October. Onderzoek geloofs brieven nieuw benoemd raadslid; vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag; goedkeuring verpachting tollen mededeelingenaf- en overschrijvingen; rapport verzak king schoolgebouw voor on- en minvermogenden. Voorzitter de heer Callenfels. Tegenwoordig al de leden. Nadat de notulen van het verhandelde in de zittingen van 5 en 7 dezer zijn gelezen en gearresteerd, wordt overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van den onlangs tot lid van den raad benoemden heer A. Sebra- ver. De voorzitter wijst tot leden der commissie van onderzoek aan de heeren Winkelman, Ockers en Verkayl Quakkelaar. Gedurende den tijd dat de commissie zich verwijderd heeft wordt de zitting geschorst. Nadat de commissie is teruggekeerd, brengt zij bij monde van den beer Winkelman rapport uit, waarvan de conclusie strekt tot toelating van den heer Schraver, aangezien zijne geloofsbrieven in orde zijn bevonden. Overeenkomstig deze conclusie wordt bosloten. Met eenparige stemmen wordt vervolgens, op voorstel des voorzitters, gearresteerd bet eerste suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag voor 1867. De voorzitter deelt mede, dat de verpachting der tollen op den Vlissingen-Koudekerkschen rijweg over de jaren 1868, 1869 en 1870 heeft plaats gehad voor eene som van f 760. Op zijn voorstel wordt besloten, die ver pachting goed te keuren. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van de goedkeuring door gedeputeerde staten a. van de toevoeging aan de gemeentebegrooting voor 1867, en b. van de wijziging in den grondslag voor de heffing van den hoofdelijken omslag. Voorts zijn goedgekeurd een tweetal af en overschrij vingen op de gemeentebegrooting voor 1867, naar aan leiding van vroeger genomen raadsbesluiten. De heer Winkelman brengt, namens de commissie van fabricage, rapport uit betreffende een door haar ingesteld voorloopig onderzoek omtrent eene door den beor Pot in de vorige zitting gedane mededeeling, volgens welke in den binnenmuur in het schoolgebouw voor on- en vermogenden eene verzakking van 15 dnim zou zij9 ontstaan. Bij haar voorloopig onderzoek is der commissie gek'6" ken, dat de moerbalk aan de eene zijde 11 en aan d6" anderen kant 7 duim gezakt is, dat dientengevolge o® het dak is doorgezakt en hier en daar scheuren ia mnren ziju veroorzaakt. Zij adviseert als voorloopi®6" maatregel, om aan bet zinken dak eenige verandering6" te maken, ten einde het doorlekken te doen ophoud611' en zal overigens alsnog een nader onderzoek instell6"' De voorzitter betuigt der commissie, namens de v# gadering, dank voor de genomen moeite en het uit?6 bracht rapport. Ook de heer Pot gevoelt zich gedrongen, dank toe brengen aan bet dagelijksch bestuur en vooral aan d' leden der commissie van fabricage, voor bet uitgebra6" rapport. Hij verheugt zich over den inhoud daar®9"' niet omdat men daardoor verplicht zal zijn tot het van minder of moer aanzienlijke uitgaven dan bij het opmr.kon der begrooting is gerekend; maar da9'' over, dat dit rapport de vrucht is van waarheid en rec.b1, en dit te meer omdat zijne eenvoudige en zonder eentó8 nevenbedoeling in de vorige zitting gedane interpella'" slecht begrepen, verkeerd uitgelegd en toegepast is,6" daaruit zoodanige gevolgtrekkingen zijn gemaakt alf zou zïj moeten strekken om de waarheid te omsluier6" en eene wending aan de zaak te geven, welke noodffe" dig ten gevolge zou hebben hem, spreker, belachelijk6® zelfs tot leugenaar te maken. En daar dit voornamelijk'' geschied door den man, die het allermeest in de betrokken is en daarom het best op de hoogte daar?8" zijn moest, zoo is het voor spreker van het hoogste k" lang, dat de zaak zooveel mogelijk in het helderste Ü6" worde gesteld, ten einde het publiek over de waarb6' kunne oordeelen. Hij had zich dan ook voorgenoffl6"' zich zijn crediet als lid van den gemeenteraad niet d""' een aan de gemeente ondergeschikt ambtenaar te lste> ontnemen, te meer daar hij, nimmer gewoon zijnde pe' soneu met zaken te verwarren, ook in deze zaak d6® persoon van den gemeentebouwmeester niet op het op heeft gehad, maar alleen de fiuancieele belangen d8® gemeente, die hij meent volgens eed en plicht te moet6® handhaven. Hierna niets meer te verhandelen zijnde, sluit de vo"' zittei de vergadering. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Vrijdag 26 October. Rapporten en besluip teruggaaf hoofdelijken omslag; behandeling gemeente grooting. Voorzitter do heer Can. Bij de opening der vergadering is afwezig de h6® Zuurdeeg, die later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen e> goedgokeurd. Wordt medegedeeld dat het besluit tot heffing rechten op de bewaarplaats van petroleum door 61 koning is goedgekeurd. Deze mededeeling wordt kennisgeving aangenomen. Door de commissie ad hoe wordt bij monde van heer de Crane verslag uitgebracht: a. Op de wijziging der gemeente begrooting voor door burgemeester en wethouders voorgesteld, str' kende de conclusie tot goedkeuring. Aldus wordt besloten, behoudens goedkeuring gedeputeerde staten. b. Op de wijziging, in de heffing van een haven- kaaigeld, strekkende de conclusie mede tot goedk6^ ring, met uitzondering van art. 1, waarin voor schep boven de 200 ton „acht cent per ton" wordt bep»9^ hetgeen tot dusver slechts „vier cent per ton" bedr°e^ en de commissie op „zes cent per ton" wenscht gebr»6 to zien, daar zij vreest, dat eene verdubbeling van havengeld aanleiding zal geven, dat die schepen als de haven niet meer of hoogst zelden zullen bezoek hetgeen tot nadeel der gemeente zou zijn. Burgemeester en wethouders kunnen zich met voorstel niet vereenigen. (De heer Zuurdeeg treedt de vergadering binnen-) Na langdurige discussie wordt het voorstel artik j gewijs in behandeling genomen en bij art. 1 het voC8 der commissie met 9 tegen 4 stemmen verworp®" het artikel zooals het door burgemeester en wethoi1 is voorgesteld, aangenomen. De wijziging wordt in haar geheel, overeenko®9 het voorstel van burgemeester en wethouders, aang6 e men mot 10 tegen 3 stemmen, zullende hieraan de gevV° uitvoering gegeven worden. Op het verzoekschrift van den beer J. II. J. Hendi' om romissie van hoofdelijken omslag ad f 6.60, vertrek naar elders, wordt gunstig beschikt. •ek'

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2