MSDDELBURGSCHE COURANT. (I.. 173 Dinsdag 1867 29 October. editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 28 October. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des voor- Hdags te elf uren, eene openbare zitting houden ter Handeling der volgende stukken: missive minister van '"nenlandsche zaken, beschikking op adres werven; Hsive gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbeslui- H; adres hulponderwijzer de Man, eervol ontslag; voor dacht lid commissie van toezicht middelbaar onder lijs; idem betrekking agent van kazerneering; concept- "'ereenkomst, uitloozing rioolwater; rekening bestuur H godshuizen en burgerlijk armbestuur; suppletoire 8eWeentebegrooting 1867; gcmeentebogrooting 1868 en Vei'dere daartoe betrekking hebbende stukken. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: «Gepasseerde Vrijdag werd door de directie der stads- Hkenschool alhier aan den heer J. Dommisse, tim erman, en sedort 45 jaren onafgebrokou als eerste "cderwijzer in de bouwltnnde werkzaam aan die school, 6ene schoone pendule vereerd,alsbljjk van hoogschatting en waardeeriug van de door hem in die betrekking be houden ijver en bekwaamheid. De directie had daartoe Hn dag uitgekozen omdat de jubilaris toen zijn 80o Hensjaar herdacht, niettegenstaande hij die betrekking steeds met jeugdig vuur vervult. «Het was voor den bekwamen bouwkundige, den ont- *ve''per en vervaardiger der beide schoone scheepskappen °P 's rijks werf alhier, eene welverdiende hulde, welke m strekken moge tot aansporing om met dezelfde °nver<lroten bereidwilligheid zich te blij ven wijden aan de °P'6i()injr van jongelieden in dat vak der wetenschap." Dit Rotterdam schrijft uien ons: «Zaterdag te half drie uren is hier het beeld van Dijsbert Karei van Hogendorp onthuld. «Het Boymansplein, waar het heeldstaat, was smaakvol v6rsierd doch klein. De plechtigheid zelve duurde niet Hg, doch werd door een luisterrijk gezelschap bijge woond. Daar waren Z. M. de koning, de prins van Oranje de geheel© ministerraad op den heer Borret na 5 de °l,d-ministers Thorbecke, van Bosse, Fransen van de Dutte, Betz en Rochussen, de commissaris des konings de provincie Zuid-Holland, enz. Het terrein was ver- sHd met de gelederen der Rotterdamsche schutterij en H van de Rotterdamsche weerbaarheid. Ook Haagsche Scherpschutters vertoonden zich hier en daar. Z. M.de honing, te half twee uren van het Loo aangekomen, begaf 2luh terstond naar het feestterrein en werd daar ontvangen '0 de voor hem ingerichte loge. Weldra zweeg de muziek 5(1 de heer mr. G. Mees Azn. sprak eeno feestrede uit, Welke door Z. M. kort beantwoord werd, waarbij den Cestredenaar tevens de orde van den Nederl. leeuw door Hu koning werd overhandigd. De spreker bevond zich zoover van het publiek, dat het moeielijk te zeggen is, de redenaar met deze rede het ridderkruis heeft ver- j 1cod. Doch hier geldt de leer van den wolf tegen het zoo 't niet hiermeê is, dat de heer Mees deze °Uderscheiding verdiend heeft, dan is het inet zooveel ?"ders dat hij gedaan heeft. De koning heeft daarna ®t teeken gegeven, waarop het omhulsel werd open slagen en het beeld zich vertoonde onder algemeen 8ejuicb. Zijne majesteit heeft voorts nog eenige Warden tot den kroonprins gericht, en den zoon en Hinzoou van Gijsbert Karei op hartelijke wijze geluk ?ewenscht. De genoodigden hebben zich toen naar het Hld begeven, 't welk door den heer dr. II. N. van Teutem, Hsident der commissie tot oprichting van het beeld, H de stad werd overgedragen. De burgemeester aan- Hrdde het geschenk met eene rede; en door het Boy- Htishüis, waar eeu dejeuner was bereid, vertrok na Sige oogenblikken de koning en zijn gevolg, waarna ^middellijk het geheele terrein voor allen toegankelijk Werii gesteld. De volksmenigte, op het terrein aanwezig, Hs zeer groot. En niet onaardig stond aan het einde H het plein boven een houten tribune op de lijst van C huis „mr. timmerman en jalouzie-maker" te lezen. Tegen 6 uren des avonds was de geheele tribune weggebrokeu en het terrein sieilijk verlicht, terwijl van tijd tot tijd rondom het beeld bengaalsch licht werd ont stoken en de muziek der schutterij zich liet hooren. „Op een zwart gepolijst voetstuk, zeven voet hoog, verrijst thans voor aller oog in bruingeel brons het beeld van Gijsbert Karei graaf van Hoogt:, dorp, den eersten en grootsten ouder die staatslieden van Nederland die in waarheid behooren tot den nieuwen tijd. Treffend is het den beeldhouwer Geefs gelukt om in de houding van den staatsman, zooals hij daar neder zit, tegelijk het pijnlijke en het energieke uit te drukken. Werkelijk zit daar een oud jichtig man, recht maar eenigszins voorover, rus tende met den rug en den rechter arm tegen de lage leuning van zijn zetel, gehuld in den met bont omzoom den mantel, dien men van zijn portretten en zijn buste kent. De linker hand ligt in natuurlijke houding op de knie, die iets hooger gebracht wordt door het voetbankje, waarop de voet rust; terwijl de rechterband de rol houdt van het eerste ontwerp der Nederlandsche grondwet. Vrij en krachtig houdt hij het hoofd opgeheven; rust en ernst liggen op de edele gelaatstrekken. Een fraai beeld, ook daarom, omdat de indruk, dien het maakt, werkelijk gelijk is aan dien, welken men van Hogendorps persoon in onze geschiedenis krijgt. Een enkele naam zou onder dit beeld volstaan. „Op het voetstuk leest men echter in vergulde letters de woorden: „Getrouw aan Nederland en Oranje." Men weet, dat de oprichting van dit beeld een uitvloeisel is van de zoogenaamde Oranjefeesten. Wat Hogendorp in 1813 gedaan heeft, was -ook blijkbaar het eenige wat onder de lagere volksklasse van den man bekend was. „Zoo Rotterdam het voorbeeld van Amsterdam met zijn Vondelsfeesten gevolgd had, de Hogendorpsfeesten zou den na de Waterloofeesten, een derde editie van de Oranjefeesten zijn geword'eriT Du oude oranjemutsen der karrelieden werden wedergezien. De winkels stalden weder oranjestrikjes uit, waarmede hier en daar zelfs de kop van een paard versierd was. De onthulling van het gedenkteeken in het Willemspark zou dan de vierde editie geworden zijn; doch alle goede dingen bestaan immers uit drie en Rotterdam heeft zich van 't aanleggen van feesten onthouden. Aan de linkerzijde draagt het voetstuk de woorden: „Ontwerper van Ntêrlands grond wet." Aan de rechterzijde: „Voorstander van vrijen handel." Voorzeker de opschiiften zijn niet het fraaiste van het beeld. Daar valt mij het opschrift in, dat op het monument van Saksen-Weimar in den Haag prijkt: „Moedig en beleidvol krijgsman, Nederland onwankel baar getrouw." Van een vreemd krijgsoverste in Neder- landscheri dienst, klinkt het helder als glas „onwan kelbaar getrouw aan Nederland en Oranje"; maar juist daarom doch genoeg. De wimpels en stiikjes van 1863 zijn nog niet versleten en komen dus nog voor den dag. „Er was zelfs heden avond op Boymansplein nog wel een chassinet van den „verbeterden waterweg naar zee" to zien. Dat sloot zich vast aan den vrijen handel aan. Feestvierenden denken zoo nauw niet. Weet gij, wat een herbergier er van dacht: «Wie God en Nederland zijn diensten wil betoonen, Ziet hier van Hogendorp dit groote werk beloonen." Zijn herberg maakte iutusschen goede zaken. Variis modis bene fit In de week van 13—19 October jl., zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 22 personen, waarvan te Am sterdam 2, 's Gravenhage 1, Helder 3, Hulst 1, Maastricht 10, Schoterlaud 1, Vianen 3 en Zevenbergen 1. Staalscour Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer mr. G. Mees Aznte Rot terdam. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw A. Pyl, gewoon deurwaarder bij den raad van jus titie te Samarang, en L- F- Broers ma, waterschout aldaar. adeldom. Verleend aan jhr. Hendrik van Hogendorp, eenig overgebleven zoon van wijlen den oudsten zoon van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp, de titel van graaf, met overgang op zijtie wettige mannelijke afstam melingen, bij recht van eerstgeboorte, en aan jhr. Frede- rik van Hogendorp, eenig overgebleven zoon van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp, de titel van baron, met over gang op zijne wettige mannelijke afstammelingen, bij recht van eerstgeboorte. mahink. Op verzoek met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht F. X. J. van Opdorp. Onderwijs. Jl. Vrijdag avond heeft alhier de opening plaats gehad van de nieuw opgerichte burger-avondschool, met eene rede van den burgemeester, als voorzitter der commissie van toezicht over de scholen van middelbaar onderwijs. Er zijn 58 leerlingen ingeschreven. Morgen avond zullen de lessen aanvangen. Marine en leger. Met den 26 dezer is de adelborst le klasse H. C. Achen- bach, behoorende tot de rol van Zr. Ms. transportschip roet stoomvermogen Java, overgeplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 25 dezer, worden de raderstoomschepen Banka, liggende te Ara sterdam, en Timor, liggende te Rotterdam, met den 10 November a. in dienst gesteld, en het bevel daarover op gedragen over het eerste aan den luitenant ter zee le kl. A. W. Kenchenius, en over het tweede aan den luitenant ter zee le klasse E. F. Hiinel von Cionenthali. Voorts worden op die schepen met voorschreven datum de navolgende officieren geplaatst: op de Banka, de luite nants ter zee 2e klasse J. M. A. van Mulken, J. G. J. Span jaard en H. J. de Wal; de adelborst le klasse R. Bakker; de officier van gezondheid 2e klasse J. C. D. Steendijk, en do officier van administratie 3e klasse W. P. J. L. Stortt; op de Timor, de luitenants ter zee 2e klasse C. L. vau Woelderen en E. II. E. van Woelderen; de adelborst le klasse C'. R. A. van Osenbruggen; de officier van ge zondheid 2e klasse W. H. Visscher van Aalst, en de officier van administratie 2e klasse J. Beijer. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken Cornelis Coole, oud 23 jaren, smidsknecht, en Charles Louis vau Puyvelde, oud 24 jaren, arbeider, beiden wonende te Axel, beklaagd ter zake: dat zij op 22 Apiil j). te Koewacht elkander onderling moedwillig slagen en stooten zouden hebben toegebracht zijn bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes van den 8 Juli jl. schuldig verklaard aan moedwillige mis handeling, getne ziekte of beletsel van te werken hebbende veroorzaakt, en veroordeeld ieder tot gevangenzetting van 15 dagen in eenzame opsluiting, en in eene geld boete van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag cellulair, alsmede solidair in de kosten. Op het door den officier van justitie, namens den procureur-generaal ingesteld hooger beroep beett het hot gemeld vonnis bevestigd, met uitzondering van de daarbij aan de schuldigverklaardea opgelegde straffen en te dien aanzien dat vonnis vernietigende, de geïntimeerden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen, in eenzame opsluiting te oudergaan, alsmede solidair in de kosten der procedure, in beide iustantien gevallen. Jacobus Bakker, oud 68 jaien, wonende te Zierik- zee beklaagd ter zake dat hij in den namiddag van den 4 Juni jl. aan de deur der woning van mejufvrouvv Moolenburgh te Zierikzee gebedeld heeft, na reeds vroe ger wegens bedelarij te zijn veroordeeld is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zierikzee van den 5 Juli jl. schuldig verklaard aan bedelarij iu eene P'aata voor welke eeno openbare inrichting tot voorkoming van bedelarij bestaat, na reeds eenmaal wegens bedelarij te zijn veroordeeld, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes dagen eu in de kosten der procedure, met last dat hij na het niteindo der gevangenisstraf naar ten be delaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1