öuitftttauïr. !3 I'S Italië. melijk een afdruk van Shakespeare'sPassionate Pelgrim. Het boekje zat in éen band met eene uitgaaf van de Venns en Adonis, in de bibliotheek van sir Charles Islam te Laneport, Nortbamptonshire. In denzeifden band bevin den zich nog twee zeldzame boekjes, namelijk de Epi grammes and Elegies van J. D. en C. M. (sir John Davies en Christopher Marlow) en Certaineof Ovids Elegies door C. Marlow. De Venns en Adonis is in 1599 gedrukt door Wm. Leake. Het is het eenig bekende exemplaar van deze editie. Luidens berichten uit Texas heersebt daar de gele koorts op eene ontzettende wijze, niet alleen in de groote steden, maar ooit in de kleinste dorpen. In een particulier schrijven uit Honston worden onderscheidene dorpen op genoemd, die bijna geheel zijn uitgestorven. Te Galveston, op eene bevolking van 22,000 zielen, waren tot 14 Sep tember 1054 sterfgevallen. De voltooiing van het Russische spoorwegnet na dert met rassche schreden. De werklieden zijn voor een groot gedeelte militaire veroordeelden die. onder leiding en bestuur van den baron Ungern Sternberg, als een uit muntend georganiseerd korps arbeiden. Te Brooklijn nabij de stad New York (Vereenigde Staten) worden boringen op groote schaal verricht, tot het vinden van een harden grond tot aanleg van de land- boofden voor een brug, die van genoemde stad naar New- York, over de Eastrivier zal loopen. Deze brug zal uit komen op Franklin's Square, alzoo in het hart van het drukste gedeelte van New-York, en zal genoegzame hoogte boven water hebben, om de grootste schepen, zonder zelfs een gedeelte hunner masten te strijken, te kunnen doorlaten. Genoemde boringen zijn de voorbe reidende maatregelen voor dat groote werk, hetwelk door eene particuliere maatschappij zal worden uitgevoerd. De arbeiders-vereeniging van Rochdale, algemeen bekend onder don naam van the Society of eqnitable Pioneers, heeft uit eigen middelen een prachtig gebouw in gothischen stijl opgetrokken, hetwelk eerstdaags zal worden ingewijd. Gelijkvloers bevinden zich daarin drie magazijnen, een voor koloniale waren, een voor kleeding- stukken en een voor schoenmakerswerk. Op de eerste en tweede verdieping beeft men winkels, eene bibliotheek eene lees- en gezelschapszaal, benevens de lokalen voor de administratie. De bovenste verdieping wordt inge nomen door eene zaal voor het houden van meetings en voordrachten, waarin 1500 personen plaats kunnen vinden. De vereeniging telt tegenwoordig 7000 leden. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. October 1867 75 Wind. 02 O EO O Thermometer C. 32 ■2LD2 a tv .2 a 05 3 e n 02 h£ 02 cd Aanmerkingen Richting. Kracht. tu -3 ai "2 6 "West. 5 761.6 10.6 050 5.87 13.5 bewolkt betr. regen. 7 W.NW. i 11 750.3 12.6 0 90 0.80 4.6 betrokken regen. 3 NO.t.N.6 749.6 7.8 0.83 0 57 12.5 bew. buiigreg. h.onw D W.NW.! 8 757.8 10.4 0 66 6.22 19.1 bewolkt betr. regen. 10 NO.t.O.i 2 757.5 10.2 0.86 8 09 2.6 betr. reg. lichtbew. U NO t.N.l 2» 765.7 1-2 7 0.73 8.02 1.1 betr. I.bew. regenb. 12 NWest. 2 757.7 11.8 076 7-83 10 betrokken. Theriiionie terstand. 12 Oct. 'sav. 11 n.50gr. 13 'sraorg.7n.49gr.'smidd.lu.51gr.'3av.llu.48gr. 14 'smorg.7 u.49 's uiidd.1 u.59gr. Algemeen overzicht. Vrijdag werd de Parijsche beurs in opschudding ge bracht door de voor een der vensters van de bureaux der wisselagenten prijkende caricatnur, voorstellende keizer Napoleon een stok op den neus balanceerende aan wier beide uiteinden von Bismarck en Garibaldi figureerden. Deze caricatnur droeg tot opschrift lespoints noirs. Onmid dellijk was natuurlijk de politie in de weer om deze tee- kening te doen wegnemen en den teekenaar te doen arresteereu. Deze arrestatie ontheft echter de Napoleontische regeering niet van den drukkenden last harer zorgen voor deze points noirs. Dezer dagen is het Garibaldi, die te Biarritz den poli- tieken horizon laat verduisteren. De Italiaansche quaestie schijnt toch van dag tot dag al meer en meer hare oplossing te naderen. Als gewoon lijk bij dergelijke beslissende oogenblikken in de heden- daagsehe geschiedenis, heerscht er niet weinig verwarring in de berichten en voorspellingen omtrent hetgeen de naaste toekomst zal opleveren, hetgeen onzen lezers uit de onder de rubriek „Italië" opgenomen tijdingen nader zal blijken. Intusschen zijn de clericale dagbladen ten hoogste verbolgen en prediken den kruistocht tegen de Italiaansche revolutie. Een dier dagbladen spreekt van een beroep op „de bloem van den Frauschen adel" tot verdediging van je bedreigde wereldlijke macht des pausdoois. Dergelijk beroep zal echter wel zonder gevolg blijven. De „bloem van den Franschen adel" speelt baccarat, houdt wedrenneu, zit vóór en achter de coulisses der opera, maar bet gevaar voor de wereldlijke macht te Rome is niet in staat den Franschen adel bet café Auglais te doen verlaten, om het geweer op te nemen ter verdediging van den wereldlijken vorst op het vaticaan. The Morning Herald bericht dat het Engelsch parle ment tegen 19 November zal worden bijeengeroepen. De geruchten omtrent eene aanstaande aftreding van lord Derby worden tegengesproken. Eergisteren is de kamer van afgevaardigden te Athene geopend zonder troonrede. Het bericht dat koning George voor de opening der kamer naar Griekenland zou zijn teruggekeerd, was derhalve onjuist. Uit Konstantinopel wordt thans bevestigd dat de op standelingen op Kandia geweigerd hebben om de door den sultan hun verleende amnestie aan te nemen. Zij volharden bij den eisch dat hunne grieven aan de uit spraak eener internationale commissie zullen worden onderworpen. Sommige Franscbe dagbladen verzekeren dat de Spaanscbe regeering te Parijs en te Weenen stappen zou hebben gedaan om eeno interventie der drie eatholieke mogendheden ten gunste van pans Pins IX in het leven te roepen, doch dat de hoven van Frankrijk en Oostenrijk daarbij eene houding hebben aangenomen, welke aan de regeering te Madrid geenerlei hoop heeft gelaten op de verwezenlijking barer wenschen. Uit Florence, schrijft men 9 October: Men schijnt ernstige en beslissende gebeurtenissen te verwachten. Daarmede staat ook de toenadering van verschillende politieke partijen in verband. Niet alleen heeft graaf Pepoli in tegenwoordigheid des konings den minister Ratazzi de hand gedrukt, maar ook Cialdini is weder met dezen laatsten verzoend. De bewegingspartij en zelfs de gematigde linkerzijde wil van eene van Parijs afhankelijke politiek niets meer hooren. Men schrijft uit Florence 10 October. Het is ontwijfelbaar dat de regeering zich gereed maakt om het pauselijk gebied binnen te rukken. Tel kens worden nieuwe troepen naar de grenzen gezonden. Heden nacht is het 45e linie-regiment hier op zijn marsch naar de grenzen gepasseerd. De regeering, die uitsluitend de telegraaf in handen heeft, meldt bijna niets anders dan de nederlagen der Garibaldianen, omdat zij den schijn wil aannemen van geheel en al vreemd te zijn aan hetgeen gebeurten omdat zij de beweging niet al te belangrijk wil doen voorkomen, daar zij het door de bewegingspartij aangevangen werk zelf wil voortzetten. Ricciotti Garibaldi is uit Engeland te Florence teruggekeerd. Hij wordt zeer nauwlettend door de auto riteiten gade geslagen. Florence Zaterdag. Het Giornale di Roma meldt dat men te Torre-Alfina, te Monto-Alfino en te Pecrone eene talrijke „bende" Garibaldianen heeft ontmoet, welke steeds in sterkte toeneemt. Eene „bende" van duizend Garibaldianen is Nerola binnen getrokken, alwaar zij levensmiddelen heeft gerequireerd. De pauselijke troepen rakken tegen hen op. Florence. Zaterdag. Het revolutionair comité te Rome heeft blijkens eene door baar uitgevaardigde procla matie de leiding der zaken weder op zich genomen en noodigt de Romeinen uit om de beweging in de provin ciën te ondersteunen. Garibaldi heeft eene proclamatie aan de Romeinen gericht, waarin hij verklaart het opper bevel over de vrijwilligers aan Menotti Garibaldi op te dragen. Men schrijft uit Parijs van eergisteren: De gebeurteuissen schijnen den loop te nemen, welken ik u voorspeld heb. Men verzekert zeer bepaaldelijk dat het Italiaansch gouvernement, de onmogelijkheid inziende om de Garibaldianen tegen te houden en vreezende dat zij weldra meester van het terrein zullen zijn, bevel gegeven heeft aan de troepen om de Pauselijke grenzen over te gaan en alzoo vóór de Garibaldiaanscbe vrijwil ligers Rome te bezetten. Men diebt in dat geval aan de Italiaansche regeering het plan toe om den pans met zooveel eerbied te behandelen en zulke waarborgen voor zijne onafhankelijkheid aan te bieden, dat men hem zon overhalen om te Rome te blijven onder bescherming der bajonnetten van VictorEmmanuel. Misschien zal men zich echter daarin bedrogen vinden. In allen gevalle wil men te Parijs volstrekt niet lijdelijk blijven, maar mij wordt verzekert dat de Fransche regeering het eskader der Middellandsche zee met troepen naar Rome zal zenden, zoodra zij de tijding van het binnenl okken der Italiaan sche troepen in den Kerkelijken staat zou hebben ont vangen. Reeds zonden de bevelen gegeven zijn om de troepen, onmiddellijk na ontvangst van een telegram uit Parijs, te doen inscbepen. Dit alles belet echter niet dat men nog door sommigen hoort beweren dat de Italiaansche en Fransche regee- ringeu het eens zijn. Volgens degenen, die dit aannemen, zou keizer Napoleon wel zijn gevolmachtigde te Florence terugroepen of liever niet terugzenden en voorts protes teeren, maar overigens lijdelijk blijven. Volgens anderen zon Napoleon III niet aarzelen om zelfs met geweld Rome aan het Italiaansche leger te betwisten. Hieromtrent zal men echter wel spoedig beter ingelicht zijn. Indien wer kelijk de keizerlijke regeering begrijpt dat tegenover eenige toejuichingen der clericale partij haar de vijand schap van haren eenigen bondgenoot zou ten deel vallen, zal zij zich onthouden van troepen te zenden. Men verzekert dat de heer Sartiges zou hebben doen vragen aan de regeering of bij in de tegenwoordige ernstige omstandigheden, waarin zich het hof van Rome bevindt, niet naar die stad moest terugkeeren in zijne betrekking van Fransch ambassadeur bij het Romeinsche hof. Daarop zou hem eebter slechts geantwoord zijn dat hij te Parijs de bevelen des keizers moest afwachten. Overigens is een misschien zeer merkwaardig verschijn sel van het oogenblik dat thans vijf vertegenwoordigd van Frankrijk hunne instrnctiën te Parijs afwachten. heer de Sartiges, vertegenwoordiger te Rome; de "e de Malaret, vertegenwoordiger te Florence; de "e Bourée, vertegenwoordiger te Konstantinopel; de "e Benedetti, vertegenwoordiger te Berlijn en de heei la Tour d'Auvergne, vertegenwoordiger te Londen. Heden is er wederom ministerraad gehouden on voorzitterschap van den heer Ronher. Het schijnt de vergaderingen der raadslieden van den keizer deze gewichtige oogenblikken eenigszins een permane" karakter dragen. Een telegram uit Parijs van gistere meldt eebter dat de heer Rouher ernstig ongesteld is. De Phare de la Loire, bevat, onder den titel: 0 conventie van 15 September, het volgende: Men meldt uit Weenen, van 8 October, aan de Libei de volgende berichten, die waard zijn met aandacht g lezen te worden „I-Iet belangrijkste orgaan der dagbladpers in Ooste1^ rijk, de Neue Presse beeft in zijn hoofdartikel een tijdiDo bekend gemaakt, die, als zij bevestigd wordt, bestemd oin door geheel Europa weerklank te vinden. „Het Weener blad zegt na eene herinnering aan 3 bericht, dat er quaestie is van eene aanstaande herz' ning der September-conventie, het volgende: „De September conventie behoeft niet herzien te don, daar dit reeds geschied is. Reeds te Salzbnrg verna® ons gouvernement door eene aan hem gerichte m®"6 dcèling, die het echter onbeantwoord liet, dat men reed bezig was met de herziening in quaestie. Daar 36 Weener kabinet niet antwoordde, beschouwde 36 Fransch gouvernement dit als eene goedkeuring van zijde van Oostenrijk. Er bestaat tusscben bet Frans'; en het Italiaansch bestuur een verdrag, waardoor lts" gemachtigd wordt om binnen kort al de landen van d® pans, behalve Rome, te bezetten. Na den dood van d® tegenwoordigen paus. wiens leeftijd bijna 76 jaar is, valt deze uitzondering, en dan verhindert niets het lts' aansche gouvernement meer, om zijn zetel over te bre gen naar Rome, dat hij daarna tot hoofdstad van Its"_ zal proclameeren. De aanslag van Garibaldi, zijne gev»3 gennemingen de verschijning van benden opstandeling6 op het panselijk grondgebied, dit alles is slechts 3 voorspel van de vernietiging der laatste overblijfsel6 van het wereldlijk gezag der pausen, tot welke vern' tiging besloten werd tusscben Parijs en Weenen". Dit bericht is te belangrijk, dan dat wij er nog iets zouden voegen. Wij zullen hier niet zeggen of wij er echtheid van gelooven of niet; wij betoonen alleen o®3 bevreemding over deze mededeeling en wachten totd®( zij bewaarheid of gelogenstraft wordt. Het verklaart o" echter hoe de Memorial diplomatique het volgende k3 zeggen zonder vrees van tegengesproken te worden. „In ons laatste nommer hebben wij de geruchten, d> door de Fransche en Italiaansche dagbladpers verspf6' worden omtrent een mogelijke herziening derSeptemb6:, conventie, in twijfel getrokken. Onze inlichtingen op6' punt zijn heden zeer stellig en veroorloven ons te v®£ zekeren dat de reis van den heer Nigra naar Biarr" geene onderhandeling van dien aard tnsschen de k' binetten van Florence en van Parijs ten gevolge i bad heeft. „Men zegt ook dat de lieer Nigra voor zijn vertr^ aan het Fransche gouvernement eene nota zon ter bp3 gesteld hebben, die betrekking had op de herzien!3» der September-conventie. Wij meenen te weten dat m niet geschied is, en dat men te Parijs geen zoodanig mededeeling wacht van het Italiaansche kabinet." Het is duidelijk dat, indien alles reeds geregeld 6 besloten was, tusschen Parijs en Florence, de heer Nig' niet te onderhandelen bad en bet Italiaansch kabi"6 geene nota behoefde te zenden. Maar is dat wel de b doeling der verklaring van Ie Memorial? Beteekent het niet veeleer dat het Fransch gonver3 ment zich meer dan ooit houdt aan de dnbbelzinn'p termen der September-conventie? Indien dit waar was, zou het dubbel te betreuren z'J want er heerscht in Italië zulk eene verbittering teg6^ deze conventie, dat zij de onafhankelijke organen Italië is de pers vrij een weinig passende taal doetsp3 ken. De aanhangers van eene nieuwe Fransche expedi' naar Rome haasten zich dan ook die bnitensporighede3 f den voorgrond te stellen en het verdient de aandacht B> hoeveel genoegen de Gazette de France onder dez, e effectmakenden titel: Nieuwe beleediging het Frans6 leger aangedaan, de volgende regels, aan den Dirl ontleend, wedergeeft: aS „Wij wilden dat iedereen buiten Italë overtuigd dat de Italiaansche burgers besloten hebben ouu de la» j te bevrijden, welke door de wereldlyke macht bezoed worden9| „En de vreemdelingen, sommige vreemdelingen v0'°^e moeten wel acht geven op het volgende: Onder ben zich gereed maken om zich te vereenigen in een kruistocht tegen het pauselijk absolutisme, zijn er ve die sedert 1849 geen deel hebben kunnen nemen ll'Aaveg veldslagen van het vaderland, maar bij welke nu, 00 .„g alles, de wensch zich uit om op nieuw de driekle'j3 fl( vlag op de muren van Rome te planten of te verdedig glJ op de muren van dat Rome, hetwelk door eenige dnizenge!J Italianen zoo onversaagd verdedigd werd tegen geheel Fransch leger. „Frankrijk heeft ras, al te ras, dat tijdstip en die ge" jg waardige leiten vergeten. Maar de herinnering !'a ,reo gevechten,waarin niet veel meer dan een handvol daP^ert voldoende waren om hen op de vlucht te jagen, die se SOjaren zich beroemen de eerste soldaten der were 0 zijn; de herinnering aan eene verdediging met 1

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2