IRDDELBURGSCHE COURANT. 1867 13 October. 164. Zondag van Zaterdag avond 8 uren. t»; Zou dot Middelburg 13 October. Gedurende de maand September jl. zijn op het kanaal '°r Zuid-Beveland op- en afgevaren aan de sluis te 8|i8weert, 4 zeeschepen, metende 659 tou;6'3 Rij n- lc^epen, metende 8147 ton; 1590 lichters, vletters en '"tiere binnenlandsche vaartuigen, metende 62,412 ton U2 stoomschepen, metende 18,838 ton en aan de sluis 6 Wemeldinge, 4 zeeschepen, metende 659 ton 63 Rijn- ^bepen, metende 8847 ton; 1684 lichters, vletters en Sndere binnenlandsche vaartuigen, metende 65,707 ton, 112 stoomschepen, metende 18,838 ton. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons: «Be voltooiing van den spoorweg Goes-Ooster Schelde *°rdt dagelijks met ijver voortgezet. Van de een en intig wachterswoningen zijn reeds vele onder dak. bil «Bet maken der aardebaan van de lijn Goes-Sloe is Üoa gereed, even als de vele kunstwerken: die een 0,lveimijdelijk gevolg van al onze spoorwegen zijn «Het station in de nabijheid van 's Heer Arendskerke uitwendig zoo goed als voltooid. Het is zoo groot als 8( le Goes, maar heeft slechts éene verdieping. Ge zult geruit opmaken, dat het van een ander model is, dan die le Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke, welke alle „t,e volmaakt gelijk zijn, en twee verdiepingen hebben. daa men nu, vóórdat de lijn in exploitatie is, al gezien eu, dat dit minder practisch is? De kamers,die men ar op de tweede verdieping heeft, vindt men te 's Heer tendskerke beneden. «Naar mijn inzien zullen van de Zuid-Bevelandsche l11' de landbouwers en de grondeigenaren vele, misschien A de meeste, voordeelen hebben. Het kanaal bewijst 't reeds aan hen die er partij van weten te trekken. «Nu ik u juist, na langen tijd, weer over het kanaal 'Pteek, meld ik u dat het plan om een der eindpunten in Afbinding te stellen met onzen spoorweg, waarschijnlijk verwezenlijkt worden, en wel van Wemeldinge. De lerikzeenaars zullen dit zeker met genoegen vernem en. e Wemeldinge zou men dan eenc groote losplaats voor ^schepen maken, en van daar langs het oostelijk jaag- bad, dat nu nooit gebruikt wordt, een spoorweg leggen, met de Zuid-Bevelandsche lijn aansluiten, 't Is billijk. cbouwendoor de natuur zoo van den Zeeuwschen sPoorweg afgesloten, zou daardoor zooveel mogelijk aan '8 geschied kan zijn, alvorens men anders te Antwerpen 'tjn verbonden worden. Men brenge dan, wanneer et daartoe de tijd is, van Zierikzee maar een stoomboot j*!' Wemeldinge in de vaart, late die te Colijnsplaat aan- e&gen en ook de Noord-Bevelanders, die in hetzelfde 6val verkeeren, kunnen er gebruik van maken. De epen die te Vlissingen binnen komen en voor Ant- ^'Pen bestemd zijn, kunnen dan op hun tocht langs de ester-ScheIde het kanaal invaren, te Wemeldinge lossen, hunne waren per spoortreiu verzenden, dat dan alles tet k °ntvrachting gereed ligt, terwijl die van Brouwers- r*Ven en Zierikzee eene goede gelegenheid hebben om e8elrecht naar Wemeldinge te stevenen. Wie had dit 0it van het Zuid-Bevelandsche kanaal gedacht?" Almelo is eene vereeniging in het leven geroepen, het doel om eene vrijzinnige toepassing en ontwik- vf''nS? van constitutioneele beginselen, het opwekken 1111 <3en publieken geest, door het bespreken derpublieke e eu door andere geschikte middelen, te bevorderen, tevens een gunstigen invloed te oefenen bij de ver- 'eting van vertegenwoordigers in de algemeene en °v'nciale staten en den gemeenteraad. ZÜ houden daartoe maandelijks eene vergadering ter ,i7reking 1. vooreerst der gemeentebelangen en der "ngen van den gemeenteraad; 2. aller provinciale en S( -Mangen; van belangrijke zaken door de tijdsom- jJ^bigheden in 't leven geroepen, en zij maken die ver- beringen tevens dienstbaar tot bet bevorderen eener ebe keuze op de drie bovengenoemde punten. Zij laten et baarbij echter niet, maar wijzen, bij te voren opge- maakten rooster, voor iedere zitting van den gemeente raad eene commissie van drie leden aan, om met den secretaris dor vereeniging die zitting bij te wonen, welke commissie dan in de eerstvolgende vergadering der ver eeniging verslag uitbrengt van het gehoorde. In geval die vergadering dan noodig acht, om, „naar aanleiding van het geboorde of wegens eenige andere reden," haar gevoelen aan het gemeentebestuur of provinciale of alge meene staten kenbaar te maken, zoo doet zij dit in den vorm van een adres, door het besthur, of desnoods door alle leden onderteekend, en 't welk tevens door middel van twee dagbladen publiek wordt gemaakt. j Zeer wenschelijk komt het ons voor, dat deze poging van wakkere ingezetenen, die beseffen dat de belang stelling in de openbare aangelegenheden veel te gering is en door alle gepaste middelen moet worden opgewekt, op vele plaatsen navolging vinde. Gisteren zijn tc Rotterdam geen cholera-gevallen voorgekomen. De bij de Staatscourant van gisteren behoorende bij voegsels bevatten het aan don minister van koloniën uitgebrachte verslag der commissie, belast met het afne- nemen van het examen, vermeld in art. 4 van het konink lijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad no. 93). Bij de bijlagen zijn de volgende ranglijsten gevoegd. 1. Ranglijst der candidaten die voldoend examen A hebben afgelegd: G. A. Wilken, P. W. van Doorninck, G. W. W. baron van Hoëvell, J. M. Esche, S. G. In 't Veld, J. H. C. Blaauw, J. Svvart, W. C. Hoogkamer, M. H. Wit- bols Fengen, W. R. de Greve, A. F. N. Kraft, R. C. Bak huizen van den Brink, H. J. A. van Maarseveen, E. A. T. Weber, J. M. Of. Numans, A. H. Westra. 2. Ranglijst der candidaten die voldoend examen B hebben afgelegdJ.' Spanjaard, E. Winckel, W. J. G Vos- maer, A. M. Repelius, W. F. van Rijckevorsel, mr. J. Tijl, G. A. Stam, J. N. Burgerhoudt, A. Mijer, W. H. S. van Waning, jhr. J. A. O. van den Bosch, mr. S. van Gigch, W. A. van Weelderen, jhr. H. de Koek, P. H. J. van Lawick. Bij beschikking van deu minister van financiën is bepaald, dat de nagenoemde commiezen der posterijen hunne nieuwe functiën zullen uitoefenen als volgtde commies 2e klasse E. G. C. von Schwartz ten postkantore te Rotterdam en de commiezen 3e klasse W. R. J. D. baron Cromuielin van Heeckeren en J. A. J. van der Schaaff, beiden te Dordrecht. Voorts zijn bij beschikking van denzelfden minister de volgende ambtenaren verplaatst, te weten de surnu merair der posterijen L. Fontein van het postkantoor te Rotterdam naar dat te Amsterdam; de commies 3e klasse J. M. J. Bast van het postkantoor te Dordrecht naar het expeditie kantoor der posterijen op den Nederlandschen Rijnspoorweg; de surnumerair E. A. W. Camp van het postkantoor te Gorinchem naar dat te Rotterdam; en de surnumerair E. li. van Lennep van het postkantoor te Hoogezand naar dat te Groningen. Onderwijs. Bij het te Utrecht gehouden najaars-examen voor 't lager onderwijs zijn van de 10 hoofdonderwijzers, die zich daarvoor hadden aangemeld, 4 toegelaten en 6 afge wezen, hoofdonderwijzeressen 1 toegel.enl afgew.hulp onderwijzers 15 toegel. en 11 afgew.hulponderwijze ressen 4 toegel. en 8 afgew. Voor 't Franscb werden 3 onderwijzers geëxamineerd, van welken 1 toegel. en 1 afgew. werd, terwijl de derde, vóór den afloop van 't examen, zich daaraan heeft ont trokken van de onderwijzeressen werden 1 toegel. en 4 afgew. Voor't Engelsch werd 1 onderwijzer geëxami neerd en afgew.; 2 onderwijzeressen, mede afgew. Voor 't Hoogduitsch werdeu 1 onderwijzer en 1 onderwijzeres geëxamineerd, en daarvan de eerste alleen toegel. Drie onderwijzers voor de wiskunde werden allen afgew. Voor 't teekenen werd 1 onderwijzer geëxamineerd en toegel. Voor de handwerken werden 4 onderwijzeressen geëxamineerd en toegel. Van de 2 geëxamineerden in 't voortgez. onderw. in de gymnastiek werd 1 afgewezen. De uitslag van de najaars examens voor het lager onderwijs in Drenthe is als volgt: hoofdonderwijzers: geëxam.7, toegel.2; hulp onderwijzers:geëxam.6toegel.2 onderwijzeressen: geëxam. 1, die is afgewezen; wis kunde: geëxam. 4, toegel. 1. Voorts zijn geëxamineerd: voor het Fransch 2, voor het teekenen 2 en voor de gymnastiek 1, die allen zijn toegelaten. Door de provinciale commissie van ouderwijs in Noord Holland zijn Woensdag geëxamineerd 17 candida ten voor de wiskunde, waarvan 8 geslaagd zijn. Donderdag zijn 17 candidaten voor de Fransche taal geëxamineerd, waarvan 9 zijn toegelaten. Marine en leger. Verscheidene leden der tweede kamer schonken, bij het onderzoek in de sectiën van het wetsontwerp tot wijziging der wetten regelende de militaire pensioenen bij de landmacht, aan het denkbeeld om de militairen, beneden den rang van officier, op vroegeren leeftijd in het genot van pensioenen te stellen en dat pensioen voor de gewone soldaten eenigermate te verhoogen, weinig bijval. Te meer zag men bezwaar in de wijziging ten aanzien der onder-officieren, omdat men zich niet kon voorstellen dat het beoogde doel zou worden bereikt. Men geloofde niet dat, door het uitzicht op vroeger genot van pensioenen, de zucht tot het verkrijgen eener burgerlijke betrekking zal worden tegengegaan, en vreesde tevens dat de onder officieren, zoodra zij op 38jarigen leeftijd vollen diensttijd kunnen doen gelden, den dienst zouden verlaten. Andere leden achtten het evenwel raadzaam de voorgestelde proef te nemen, doch konden zich daarom nog niet vereenigen met de meer gunstige bepaling omtrent het pensioen voor den ge wonen soldaat. Hoezeer in de afdeelingen der tweede kamer geen bezwaren van overwegenden aard werden aangevoerd tegen het ontwerp tot wijziging der wetten regelende bet ontslag en bet op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht, twijfelden toch verscheidene leden of deze wijziging volstrekt noodig is. Het doel van bet ontwerp is voornamelijk om de hoofd-officieren, die als minister van oorlog aftreden, en enkele officieren der genie, die aan het voorbijgaand werk der staats spoorwegen zijn geplaatst, in eene betere positie te brengen. Maar was het daarom noodig voor dit bij zonder belang op wetsbepalingen terug te komen die 16 jaren hebben gewerkt zonder dat de behoefte aan wijziging zich daaraan heeft doen gevoelen? In allen geval verlangde men dat ook aan de officieren, die ophouden leden der staten-generaal te zijn, de bevoegd heid werd verleend op non-activiteit te blijven, zonder verlies hunner aanspraak op bevordering. Zr. Ms. raderstoomschip Borneo, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse D. L. Feldmann, is in den morgen van den 11 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter jpvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Koloniën. In het algemeen overzicht van het rnct de laatste mail aangekomen Nieuw Bataviaasch Handelsblad leest men Het is waarlijk geen geringe taak, een mail overzicht te schrijven over een tijdvak als dat van de laatste veer tien dagen, waarin bijna niets is voorgevallen. De mail editie zal ditmaal veel gelijken op de binnenlandsche berichten van die welke wij uit Europa ontvangen, en behalve het kamer-nieuws, gewooulijk voor een groot deel loopen over diefstallen, moorden, geheel en bijna verdronken menschen. Werkelijk zijn de bladen van Midden- en Oost-Java en van Sumatra weder overvol van mededeelingen omtrent aller brutaalste diefstallen. Daarbij komt een nieuw misdrijf, althans dat in de laatste jaren zeldzaam geworden was; er hebben zich weder zoogenaamde ketjoe partijen voorgedaangewapende benden vallen met de meeste brutaliteit in de binnen landen 's nachts de woningen aan van inlanders en Europeanen, zoodat men er zijn leven niet zeker is. De conservatieven in Nederland zullen dit nootlottig ver schijnsel gretig aangrijpen en er een gevolg in zien van de sloopingswoede der liberalen. Hier echter, waar men

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1