V öuitrolanö. zadelmaker, die in de jury moest zitten, doch verhinderd was, zijn meesterknecht zond om zijne plaatste vervullen. Toen nu de naam van den zadelmaker werd afgeroepen, antwoordde de knecht in zijn naam en nam zitting alsof hij zijn baas was. De zaak is ontdekt en de knecht tot 5 p. st. boete veroordeeld, terwijl de zadelmaker zal op geroepen worden om zich te verdedigen tegen den eisch van 100 p. at. boete, tegen hem gesteld. De heer W. Gerhards, rustend predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Groningen, over wiens toela ting als lid van den gemeenteraad in de jongste vergade ring de stemmen gestaakt hadden, is in de zitting van 22 dezer,als zoodanig met aigemeene stemmen toegelaten, nadat hij in eene missive verklaard had, dat hij afstand deed van zijne bevoegdheid, om hier of elders als gods dienstleeraar op te treden. De entrée-gelden in het nijverheidspaleis op het Champ de Mars, die reeds tot 30,000 daags gedaald waren, zijn in de afgeloopen week tot 80,000 franken gestegen. De hoop, die sommigen nog koesterden op het in stand houden van bet gebouw en bet park na den afloop der tentoonstelling, schijnt als verdwenen te moeten worden beschouwd, daar men te Parijs reeds aankondigingen ziet aangeplakt van den verkoop van de afbraak, zoowel van de verschillende afzonderlijke parkgebouwen als van het paleis zelf. Keizer Napoleon en keizerin Eugénie hebben zich tot de terugreis uit Siizburg naar Parijs bediend van een hoftrein, die ten aanzien van élégance en comfort alles overtreft, wat een reiziger in een spoortrein kan worden aangeboden. De trein bestaat uit negen rijtuigen, die door sierlijk bewerkte plankiers zoodanig met elkander in verbinding staan, dat de trein eene rij van kamers vormt. In het midden dezer apartementen is de salon, alwaar de keizer en keizerin gewoonlijk met de beeren en dames van het bof bijeenkomen. De wanden van dien salon zijn op het prachtigst versierd met spiegels, beelden, pendules en lustres, terwijl alles uiterst smaakvol met divans, causeuses enz. ia gemeubeleerd. Aan de salon grenst de eetzaal, door welke men in het lees- en schrijfvertrek des keizers komt. In dit laatstgenoemd apartement staat een secretaire, eene pendule in renais sance stijl, en men ziet er een thermometer, barometer eu een telegraaftoestel, waarvan de draad doorloopt naar de rijtuigen, waarin de verschillende hofbeambten zich bevinden. Achter het lees en schrijfvertrek is eene slaapkamer, die weer in eene toiletkamer ui! komt. De overige rijtuigen zijn bestemd voor de gasten des keizers, of andere personen, die hem op reis vergezellen. Even als dit een en ander laat ook de ruime en doelmatige inrichting der keuken niets te wenschen over, terwijl het voor den keizer en de keizerin bestemd gedeelte van den trein uitwendig geheel en al het voorkomen heeft van een groot vorstelijk tuinhuis. Te Newtyie, in Schotland, is de vorige week eene bewaarplaats van buskruit in de lucht gevlogen. Het was eene afgelegen houten loods, alwaar het kruit slechts voor een paar dagen in bewaring was geplaatst, waarna het gebruikt moest worden om een stuk rots te doen springen. De uitbarsting bad plaats iu den vroegen morgen, op het oogeublik dat een arbeider zich in de loods bevond. Die man heeft in het ziekenhuis, waarheen hij erg verwond werd overgebracht, bekend, dat het ongeluk slechts een gevolg is geweest van zijne verregaande roekeloosheid. Hij was namelijk in de bewaarplaats te vroeg te werk gekomen en besloot alstoen den tijd, dien hij nog over had, door te brengen onder het genot van een pijpje. Met dit oogmerk wa3 hij op een vaatje gaan zitten, ofschoon wel wetende dat dit vol kruit was en dat het kruit, hetwelk den vorigen dag was vermorst, nog niet vau den grond rondom de vaatjes was weggenomen. Zoo zittende had hij eene lucifer aan gestoken en het brandende eind daarvan, na het aan steken van zijn pijpje, gedachteloos op den grond ge gooid. Het gevolg hiervan was eene geweldige uitbar sting, waarbij hij zwaar gebrand en gekneusd tegen den grond werd geslagen. Naar de verklaring der genees kundigen bestaat er nog hoop op het behoud van zijn leven, doch éen zijner handen is zeker en de andere wellicht voor altoos onbruikbaar geworden. Iturgcrlïjkc stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging van den 25 dezer: D. Duivewaardt, jm. 29 j. met P. J. van der Weele, jd. 30 j. J. Wessels, jm. 33 j. met S. Simonse, jd. 26 j. A. Mooij, jm. 35 j. met H. de Fouchier, jd. 22 j. G. Labrujere, ju). 19 j. met C. Doeland, jd. 16 j. R. Do- miné, jm. 33 j. met S. S. Wouterse, jd. 27 j. (Van 17 tot 24 Augustus.) Goes. Gehuwd: J. van Kuijk, jm. 23 i. met T. Sinke jd. 18j. I Bevallen: A. C. de Valk, geb. Geers, d. P. J. Visser, geb. Logmans, d. M. vau Zweden, geb. Dagevos, z. j A. Linthout, geb. Polderdijk, d. J. E. Ross, geb. Ane- i maet, d. S. Schoswenbnrg, geb. van Offenbeek, z. M. de Wagter, geb. Oele, d. (levenl.) Overleden: C. M. Frank, wed. van P. Gelok, 46 j. K. Spijk, wed. van G. Verplanke, 56 j. J. Risseeuw, man van D. M. van den Bree, 44 j. A. M. Koster, man van J. Wijssenbeek, 42 j. ZiKRiKZEE. Gebuwd: P. J. van Steijn, jm. 22 j. met N. Stuik, jd. 27 j. Bevallen: L. Geldhof, geb. Reijnoudt, d. A. Sies, geb. Henson, d. M. Timmermans, geb. Boogerd, z. A. van der Rhijt, geb. Moerland, d. en z. (tweel.) Overleden A. Ilendrikse, vrouw van J. van Nieuwen- huize, 62 j. J. M. van Dijk, d. 2 d. J. F. Abels, jm. 20 j. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Den 26 en 27 dezer zijn te Vlissingen de navolgende perceelen ten verkoop aangebodenI. Een huis en erve in het Pluimstraatje. Opgehouden op 395.II. Een huis en erve in de Gasthuisstraat, wijk C no. 88. Ver kocht voor 230. 111. Een huis en erve in do Koestraat, wijk B no. 126. Verkocht voor 250. IV. Een huis en erve mede in de Koestraat, wijk B no. 105. Verkocht voor 200. V. Een huis en erve met tuin in de Walstraat, wijk E no. 7. Opgehouden op 1600. VI. Een winkel huis met pakhuis mede in de Walstraat, wijk I no. 165. Verkocht voor 1125. Tliermometerstartd. 26 Aug.'s av. 11 u. 65 gr. 27 's morg.7 n.63gr.'s midd.1 u. 68gr. 'sav. 11 u.56 gr. 28 's morg.7 u.60 's midd. 1 u. 69gr. Gemeenteraad van Kierikzee. Zitting van Zaterdag 24 Augustus. Besluit kermis toelating raadsledencrediet kosten choleraquaestie onderstandsdomicilie; verhooging jaarwedde bode brand weer iandbouw-verslagoverlegging gemeentebegrooting enz.goedkeuring gemeente-rekeningtoelage sociëteit Tot nut en genoegenaf- en overschrijvingonkosten BalkeDgat; goedkeuring rekening schutterij. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Landsknegt, Moolenburgh,Zuurdeeg en de Jonge (de laatste uitlandig). De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd na eene opmerking van den heer van Dongen, waaraan zal worden te gemoet gekomen. Namens burgemeester en wethouders brengt de voor zitter even als iu de vorige vergadering het voorstel ter tafel, om, wegens het elders heèrschen der cholera, de kennis niet te houden. De feiten zijn thans van dien aard, dat burgemeester en wethouders zich niet verant woord rekenen indien zij dit niet nader aan de beslissing van den raad onderwerpen. Na discussie wordt met 7 stemmen voor en 2 tegen (die van de heeren dr. Goeinaus en van der Grijp) het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen. Zijn ingekomen: de geloofsbrieven met bijlagen der op 16 Juli jl. herkozen raadsleden, welke worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de beeren van Dongen, Goeuians en van der Grijp, om staande de vergadering rapport uit te brengen. Hierop wordt de vergadering voor eenige oogenblikken geschorst. Na heropening wordt door gemelde commissie bij monde vau den heer van Dongen rapport uitgebracht, strek kende tot goedkeuring. Aldus wordt besloten, waarvan aan de benoemden ea aan gedeputeerde staten zal worden kennis gegeven. Op voorstel des voorzitters wordt aan burgemeester en wethouders onbepaald crediet verleend, voor kosten bij liet eventueel on'staan der cholera, wordende tevens medegedeeld, dat reeds eeiiigo onkosten zijn gevallen op bet Deuien van maatregelen van voorzorg tegen die ziekte. De voorzitter deeit mede dat bij den raad van state aanhangig ia het geschil betreffende het onderstands domicilie van zekeren van Erkelens, dat indertijd ook door deze gemeente werd betwist. Hij doet betrekkelijk dit geschil eenige mededeelingen, welk een en ander voor kennisgeving wordt aangenomen. Op een adres van O. Hoogenboom, bode bij de brandweer, verzoekende verhooging zijner jaarwedde tot ƒ60, (bedra gende thans 40,) en hetwelk in handen van de directie der brandweer is gesteld geweest, wordt overeenkomstig bet advies van gemelde directie besloten die jaarwedde tot 50 te verhoogen, in te gaan met de begrooting voor het volgende jaar. Ter inzage voor de leden wordt gelegd het verslag van den landbouw in Nederland over 1866. De gemeentebegrooting met die van de armbesturen, de teekenschool en de schutterij, allen voor 1868, worden gesteld iu handen vau de heeren Moolenburgh, de Crane en Koole, tot onderzoek; zij zullen terstond ter inzage worden gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Bij monde van den heer Koole wordt, namens do com missie ad hoe, rapport uitgebracht op de gemeen tereken ing over 1866, strekkende het advies tot goedkeuring. Dien overeenkomstig wordt het conceptbesluit, strekkende tot goedkeuring in ontvang op 88,691.43.j, iu uitgaaf op ƒ86,248.23 en goed slot op 2443.20*, tot besluit verheven. Aan de sociëteit Tot nut en genoegen wordt op daartoe gedane aanvraag verleend eene toelage van ƒ50, te vinden uit den post voor openbare vermakelijkheden. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving ad 6.79 van de post van onvoorziene uitgaven op die voor onkosten der tienden-veiling. De voorzitter deelt mede, dat de oukosten aan het Balkengat iets meer hebben bedragen dan was geraa1B> en welk meerder bedrag de heer van Ysselstein vo0'nj helft draagt. Deze mededeeling wordt voor kennisgev' aangenomen. ,6 Bij monde van den heer Goemans wordt namens commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening" schutterij over 1866, strekkende tot goedkeuring. Dienovereenkomstig wordt besloten, behoudens g°® keuring van gedeputeerde staten. DeheerMuiockHou« heeft zich als rendant van rekening buiten stem®"11' gehouden. Hierna wordt de zitting gesloten. Algemeen overzicht. De Arnhemsche courant houdt zich nu en dan met te velde te trekken tegen het republikeinsch regee ringsstelsel. Men kent hare kenschetsing der republi® als het bestuur van de helft 1eene aardigi"" welke op de meeste coustitutioneele koninkrijken passelijk is. In haar nummer van Zaterdag lezen wij d£t volgende: „De liefde voor de republiek is, sedert men er in Eur°P' een paar malen de proef mede genomen heeft, niet v"r meerderd men laat dien regeeringsvorm gaarne aan nieuwe wereld over. Hoe hij daar werkt bleek weder uit" aatste berichten. De president van Amerika ontslaat^" minister van oorlog: gewichtige publieke belangen n"° zaakten hem daartoe, gelijk hij schreef. Maar de minis[£ van oorlog antwoordt, dat gewichtige publieke belang"8 hem noodzaken dat ontslag niet aan te nemen en hij in functie zal blijven. Dit is zeer rationeel ü's het publiek belang ter beoordeeling staat van ieder' dan heeft de heer Stanton gelijk, dat bij tegen den b"8 Johnson zegt: volgens u vordert het publiek belang"8 ik heenga, volgens mij eischt het dat ik blijf, al20" blijf ik. Het is natuurlijk ook; een minister die ee8£ portefeuille heeft, behoudt ze gaarne, en in de nie"*8 zoowel als in de oude wereld is een minister maar z£ den zoo beseheiden om zijne aftreding in het pub'1 belang te achten. „Er ontbreekt nu slechts aan, dat de heer Stanton"", de bevoegdheid had om den heer Johnson te ontsla"8' zoo ver gaat rechtens zijne macht niet, maar feitelijk d" hij het toch, door het besluit van den president "e8( voudig krachteloos te maken. In een geordenden s"'8 zou een vorst, wiens bevel niet gehoorzaamd wordt, tol :0f- deu sterken arm zijne toevlucht nemen om dat bevel uitvoer te doen brengen." De Arnhemsche courant heeft gelijk dat in een „ge[ denden" Europeeschen staat in zulk geval onraiddel'Ü een groot aantal soldaten op de been zouden word" gebracht. In Amerika gaat men echter niet zoo spo""' over tot al dat vertoon. De president heeft eenvoudig" nieuw een brief gericht aan den heer Stanton en d"8 heeft, onder protest, zijne betrekking overgegeven zijn opvolger ad interimden generaal Grant. Ziedaar d8, hetzelfde resultaat verkregen als in den „geordend^ staat van de Arnhemsche courant, zonder sabels bajonnetten of ai dergelijk wapenvertoon Wat na voorts de zaak zelf betreft, zoo heeft bet schijn van eenpurlipris om uit het gebeurde tusschen president en zijn minister van oorlog aanleiding tene"' de" e' of"' tot aanvallen tegen den republikeinscheu regeeriDgs'.- De Arnh. courant kan toch nog niet vergeten zij" dit gebeurde slechts een gevolg is van het beslui' het congres, waarbij aan den president de bevoegd^ is ontnomen om zijne ministers te ontslaan, z"n' verlof van den senaat. Hij heeft dan ook thans minister van oorlog slechts geschorst tot aan de e"' volgende zitting van het congres. Eergisteren morgen zijn de keizer en keizerin Frankrijk over Arras naar Rijssel vertrokken. In ee'g0- genoemde stad heeft Napoleon, in antwoord op de spraak van den inaire, het volgende gezegd: „Te' e hebt gij vertrouwen in de toekomst. Slechts de ziva'e|j regeeringen zoeken in buitenlandsche verwikkel'"^ eene afleiding voor binnenlandsche moeilijkheden. 1" men echter zijne kracht put uit de overgroote meeT^e» beid der natie, heeft men slechts zijn plicht te ver*" de belangen des lands te behartigen eu, hoewel den nalen standaard omhoog houdende, laat men zie" df vervoeren tot ontijdige handelingen, uit hoe vadei'fl,|^jj bevende bron zij ook mogen voortvloeien." ,l(j- zullen waarschijnlijk eenige toelichting van dez" selachtige ontboezeming erlangen in eene tweed" spraak te Rijssel. ffjJ Tot dusverre heeft de keizer nog slechts eeniÉ>e #Ii onbeteekenende woorden gericht tot den maf" Rijssel. „Veertien jaren geleden zeido Napole"0^^, gens de lezing van het agentschap Bulüer heb 1

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2