""V Rot gegaan. Nadat deze op diepte waren gebracht is de zandaanplemping begonnen, welke thans nog verder wordt voortgezet. Ook voor de bergplaats voor brand stoffen werd de noodige ontgravingen aanvulling uitge voerd en is met de opmetseling een begin gemaakt. Nagenoeg al de overwegsluitingen en zeven achtste gedeelten van de afschuttingen en afrasteringen, helling- wijzers, tangentpalen enz., zijn gesteld en op het verf- en teerwerk na gereed. De besteding van wachterswoningen is bepaald op 4 Juli a. s., waardoor ook in den aanleg der werken tot bewaking zal voorzien worden. Eenige Belgische dagbladen, met name le Précurseur d'Anvers en 1'Etoile Beige, brengen de afdamming van de Ooster-Schelde op nieuw ter sprake, en wel opzettelijk op dit oogenblik, nn de bijeenkomst der beide kamers zoo nabij is. De Piécurseur verwacht dat de afgevaar digden gereed zullen zijn om van de regeering ophelde ringen te ontvangen of, zoo noodig, haar die te vragen. Zij zijn ongeduldig te vernemen of na de verklaring van den minister van bnitenlandsche zaken: „dat men tot zeer ernstige maatregelen zou moeten overgaan, indien de Nederlandsche regeering onze protesten onverzettelijk blijft verwerpen" het ministerie geheel werkeloos is gebleven, dan wel of het advies der buitenlandsche ingenieurs den grondslag tot nieuwe meer nadrukkelijke vertoogen heeft uitgemaakt, en of de mogendheden tot tnsschenkomst zijn uitgenoodigd. De Belgische natie zal volgens den Piécurseur niet licht vrede krijgen met het denkbeeld dat zij onmachtig is om hare rechten door Nederland te doen eerbiedigen en dat hare stem in den raad der diplomatie geen gehoor meer vindt. L'Écho du parlement, die als officieus orgaan der regeering grootere behoedzaamheid moet in acht nemen, bepaalt zich, in zijn nommer van gisteren, tot de mede- deeling der conclusies van de rapporten der ingenieurs. Niet zóo 1'Etoile Beige, die beweert dat de qnaestie der afdamming terecht allen bezig houdt wien de nationale waardigheid en de belangen van bet land ter harte gaan. Dit blad wil doen gelooven dat de adviezen der inge nieurs gunstiger luiden voor België dan voor Nederland en ziet in de opname in 1'Eeho du parlement een bewijs, dat de regeering niet gezind is in het fait accompli leidelijk te berusten. De heer mr. Job Adrianus Bolle, alhier wonende, heeft beden ter terechtzitting van het provinciaal gerechtshof in Zeeland den eed als advocaat afgelegd. Uit het voormalig 4e district dezer provincie schrijft men ons: „De Generale Prins Willem-, Gouden-, Wilhelmina-, Groote Jufvrouw- en Sint Pioterspolders, die onlangs besloten hadden geen subsidie meer te betalen ten be hoeve der calamiteuse polders, zijn op dat besluit terug gekomen en hebben thans de verschuldigde termijnen betaald, de beide eerstgenoemde zonder cenige reserve, de overige onder voorbehoud later ten aanzien dier betaling hunne rechten tot terugvordering te doen gelden. „In eene daartoe belegde vergadering van eigenaren in den nieuw bedijkten polder onder Biervliet is die polder „Elisabethpolder" genaamd en tot ontvanger griffier daarvan benoemd de heer J. F. Carprean te IJzendijke, terwijl op de voordracht voor dijkgraaf zijn geplaatst de heeren V. Buijck, te Biervliet; P. Steeuhart te Hoofdplaat en P. Lijbaart te Biervliet; en op die voor gezworen de heeren P.Steenhart te Hoofdplaat, P.le Grand en L. J. van de Waeter, te Biervliet. „De jaarwedde van ontvanger griffier en dijkgraaf is bepaald voor ieder op 50. „Er schijnt uitzicht te bestaan dat ons district van een telegraaf zal worden voorzien met éen hoofd en éen hulp kantoor, hoofdkantoor te Sluis. Verschillende reqnesten om twee hulpkantoren te vestigen, een te Oostburg en een te IJzendijke, hebben bij de ingezetenen van eenige gemeenten gecirculeerd en zijn, van vele handteekenin- gen voorzien, dezer dagen aan den minister van binnen- landsche zaken gezonden." De gemeenteraad van Zierikzee heeft een voorstel van burgemeester en wethouders, om wegens het ontstaan der cholera te Rotterdam, de kermis te Zierikzee in dit jaar niet te honden, na langdurige discussie verworpen. Uit 's Gravenhage wordt aan de Arnhemsche courant gemeld, dat bij den raad van state is aanhangig gemaakt een wetsontwerp op den ijk van de maten en gewichten, alsmede der gasmeters, terwijl het voornemen bestaat om dit ontwerp dadelijk na de opening der nieuwe zitting in te dienen. Door vele gasverbruikers zal dit ontwerp met vreugde begroet worden. Men meldt ons dat van 9 tot 13 dezer te Rotterdam drie personen door de cholera zijn aangetast en daaraan overleden. Den 12 dezer is ook te Delft een geval van cholera voorgekomen. Naar aanleiding van het bericht uit de kolonie Veen- huizen, waarin gemeld werd dat aldaar 4 kolonisten door de lepraziekte zijn aangetast, deelt men nader het vol gende mede: „Nadat de regeering in het begin dezes jaars eene algemeene visitatie der bevolking van de gestichten had voorgeschreven, en wel met het oog op genoemde ziekte die zich toen te Bronbeek vertoonde, weiden te Ommer- schans en Veenhuizen drie personen gevonden, bij wie symptomen der ziekte werden aangetroffen. Een vierde, insgelijks met die ziekte behebt, werd onlangs te Arnhem opgevat en vervolgens naar die gestichten overgebracht Deze vier lijders hebben een groot deel van hun nog al stormachtig leven in Oost- of West Indië gesleten en van daar de kiem der kwaal, die zich in ons land slechts langzaam schijnt te ontwikkelen, medegebracht. De medici schijnen het, wat de besmettelijkheid der kwaal in ons klimaat betreft, niet eens te zijn. Intusschen, èn door gemis van beschikbare lokaliteit, èn oin alles te voorkomen wat verspreiding der ziekte zou kunnen veroorzaken, heeft de regeering begrepen een klein hos pitaal, geschikt tot verpleging vau een 12tal lijders, te moeten oprichten, alwaar zij afgezonderd en uieer over eenkomstig den aard hunner ziekte zouden kunnen worden verpleegd. Dit gebouwtje zal weldra in de onmiddellijke nabijheid van bet 2de gesticht te Veen- huizen worden opgericht." Uit het bovenstaande blijkt, dat de lepra niet te Veen- huizen is uitgebarsten, maar door de bewuste vier personen is medegebracht. Wat de verpleging ook van deze zieken betreft, wordt gedaan wat de kunst voorschrijft, en wat de voorzichtig heid gebiedt in geen enkel opzicht verzuimd. Arnh.cour IIH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. prins Alexauder zijn eergisteren uit de residentie naar het Loo vertrokken. Woensdag is te Amsterdam de 82e algemeene verga dering der Maatschappij tot nut van 't algemeen gesloten. Van de behandelde zaken deelen wij een en ander in het kort mede. In de ten jare 1865 gehouden algemeene vergadering is, op voorstel van het departement Rotterdam, besloten eene commissie te benoemen, ten einde te onderzoeken 1. aan welke oorzaken is de veiflauwde belangstelling in het Nederlandsche tooneel bij onze natie toe te schrij ven? 2. welke middelen moeten worden aangewend om die belangstelling te verlevendigen en het Nederlandsch tooneel te maken tot eene gelegenheid van gepast ver maak voor alle standen van ons volk? en 3. welke dier middelen liggen binneu het bereik onzer Maatschappij, en hoe zouden zij door haar, met eenige kans van wel slagen, kunnen worden aangewend? Deze commissie samengesteld uit de leden A. Beeloo (namens het hoofdbestuur), G. van Milligen (van wege het departement Rotterdam), J. W. van Rorjen (van MiJdel- stum), L. Vroom (van Zwolle) en S. J. van den Bergh (van 's Gravenhage) heeft thans rapport uitgebracht. Omtrent de eerste vraag zegt zij dat zij niet deelt de meening, dat de belangstelling in het Nederlandsche tooneel i3 vetflauwd. Omtrent de tweede vraag meeut zij, dat men daarbij nog voegen moet, dat bot tooneel behoort te zijn eene zedelijke kracht in de maatschappij en eene volksschool moet worden, en om dat te bereiken naar middelen moet worden omgezien tot vorming van kunstenaars. Verder zegt zij Wat wordt gevorderd om een goed tooneelspeler te zijn, een meester in die volks school, welke onze maatschappij zeer zeker verplicht en eigenaardtg geroepen eu geschikt is te helpen stichten? Vooreerst wie zal het ontkennen, talent, aanleg; maar dat is niet geuoeg. Wij zien dagelijks personen van aanleg, maar die op verre na niet geworden zijn, wat zij konden eu moesten wezen, en die zeer zeker, bij goede vorming, een hoog standpunt zouden bereikt hebben. In dat gebrek aan vorming nu kan onze maat schappij voorzien; het ligt op haren weg. Zij bezit een groot deel der ge vorderde middelen reeds in eigen boezem. Het onderwijs van den tooneelspeler mag en moet niet anders zijn dan opleiding tot eigen, vrije, zelfstandige ontwikkeling, a. Vorming, ontwikkeling van den wel stand des lichaatns, door gymnastiek, schermen, dansen, enz.; b. ontwikkeling en veredeling van stemorgaan en gehoor, door onderwijs in muziek en zang; c. intellec- tneele vorming, met het oog op de speciale roeping en behoefte van den tooneelkunstenaar, dat is: door onder wijs in taal (eerst en vooral do moedertaal, en de Fran- sche daarnevens als de sleutel tot het verzamelen van een schat van kennis op dramatisch gebied)onl^er^e in algemeene geschiedenis, dramatische letterk"" modelteekcnen, enz. Haar voorstel strekt daartoe, de algemeene vergadering besluite: A. De jaarlijksche begrooting der maatschappij w°r tot wederintrekking van dit besluit, belast met eene9 van ƒ2000, bestemd om, voor zooveel noodig, te belp voorzien inde kosten van opleiding voor jeugdigetoo"e^ kunstenaars. B. De opleiding wordt voorshands bepr0^ teC. Het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd commissie samen te stellen en hare leden te kiezen veel mogelijk uit leden van het ter plaatse ge vestig' ,rd d" departement. D. Het hoofdbestuur wordt geinachtig eventueel noodige geldmiddelen, ter concurrentie bovengenoemde som, aan de commissie uit te keeren. zich overtuigd te hebben van hunne doelmatige wending. Na beraadslaging is het eerste punt van het voor9 ca» a"9' te' der commissie aangenomen met 545 tegen 110 stem Bief' Het tweede punt, op voorstel van het departement 1 terdam aldus luidende: „De opleiding wordt bepreek' Amsterdam," is bij acclamatie aangenomen. De be' overige punten werden, het laatste met eene kleine wij'' ging in de redactie, mede goedgekeurd, en daarna geheele voorstel der commissie bij acclamatie aa"f> bi Een voorstel van het hoofdbestuur, strekkende dat algemeene vergadering besluite en het hoofdbest11 machtige, onder zijn opzicht te doen vervaardigen e voor schoolgebruik geschikt godsdienstig leesboek, in den vorm van tafereelen, de natuur, de geschiede9^ en de samenleving te beschouwen geve uit een f!" dienstig oogpunt is aangenomen met 340 tegen stemmen. De kosten zijn op plus minus ƒ4500 gera"1" Bij acclamatie is aangenomen een voorstel van departement Winterswijk, strekkende om het hooi" stuur te machtigen ter gelegener tijd aan de tw"9^ kamer der staten generaal een gemotiveerd adres i" dienen ter krachtige bestrijding van het voorstel van heer de Brauw tot wijziging der wet op het lager dcfl oiidet' a"9' wijs, en haar te verzoeken de aanneming van dat stel, hetwelk hoogst nadcelig wordt geacht, tegen teg9 Met 436 tegen 148 stemmen is verworpen een stel van het departement Sliedrecht, strekkende otn premie van 300 uit te loven voor een volksleesb"^ van zeven blad druks in 8vo, waarin, in den vorm s losse schetsen of verhalen, algemeene beginselen v' opvoeding ontwikkeld en de heerschende gebtekeni" huiselijke opvoeding, vooral ook in verband met schoolopvoeding, aangetoond en bestreden wotden. voorstellende departement had de drukkosten enz.v zoodanig werk, bij eene oplaag van 14,000 exemp'"1 met inbegrip der premie, op ƒ3000 berekend. Een voorstel van het departement Helder, om, aanleiding van bet werk „Self help, witli illustratio"9 character and conduct, bij Satnuel Smiles", een prijsvi'1 uit te schrijven voor „Een oorspronkelijk Help u zdv uit het leven van Nederlanders, die door eigen kra° 1 ontwikkel ingaan den stoffel ijken, verstandelijken en lijken vooruitgang der Maatschappij hebben geatb"1 en waarop bet antwoord twaalf vellen druks belioo'1^ beslaan, is aangenomen met 315 tegen 222 sten)19 ptte' Het departement Rotterdam had de uitschrijving e prijsvraag voorgesteld, luidende: „Op welke gronde" j sluit men tot bet toenemen van de prostitutie i" vaderland? Welke gebreken in onzen maatschappe'!)^ toestand moeten als oorzaken dier toeneming w"1 beschouwd? Welke middelen kunnen tot betet'ë rel"1 die- van dat kwaad worden aangewend en welke dier liggen ouder het bereik der Maatschappij I0t ,e(i 387 len van 't algemeen?" Dit voorstel is mot 170 stemmen verworpen. Op voorstel van het departement Zutfen is bij matie besloten, het hoofdbestuur te machtigeu oud"1^, opzicht door een desbevoegd schrijver te doen ver\le digen eene beknopte, bevattelijke en welgestaafde j va" d*ü' schrijving van den oorsprong en de geschiedenis cultuurstelsel in Neerlandsch lndië tot op onze Het geschrift zal geen grooter omvang mogeu hebbe» a tien bladen druks op de wijze zooals de Maatsc'1'1 f, bare werken uitgeeft. Aan den schrijver is, ondero" waardelijkenafstand van zijn handschiift,eeu hono''"^ toegedacht van 500. De drukkosten wotdeu b>J oplaag van 14,000 exemplareu, betekend op pluS ƒ3500. a»r Ten slotte melden wij, dat nog bij acclamatie '9 genomen een voorstel van het departement SI0"51" om namens de algemeene vergadering de dep"l,e"j^ltsö' dringend uit te noodigen zooveel mogelijk, naar p lijke behoeften, zich te laten gelegen zijnaaD-

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2