alzo» te hiertegen geen overwegend bezwaar bestond, terwijl de kosten van aanleg door bet dieper leggen der fundee ringen belangrijk zouden vermeerderen. De opmerking dat, wanneer door het dieper liggen der fundeeringeti de schepen dichter tegen den wal kunnen liggen, tevens de gelegenheid ontstaat om ze zoo noodig in twee rijen in het kanaal te leggen en de ruimte voor ligplaats daar door nagenoeg verdubbeld zal worden, hetgeen voorden handel behoefte kon zijn, wordt door den minister toe gegeven. Het is daarom en ook wegens de belangrijke bijdrage der gemeente voor de uitvoering dezer werken, dat hij er in toestemt zooveel mogelijk aan bette kennen gegeven verlangen tegemoet te komen, waartoe hij mach tiging geeft om de fundeeringen voorde bedoelde los- kade, die over de geheele lengte op 1.80 el onder A. P. waren bepaald, te doen leggen over 200 ei lengte op 4.50 el, over 110 el lengte op 3.00 el en over 200 el lengte op 1.80 el onder A. P. De voorzitter onderstelt dat de raad biervan met genoegen zal hebben kennis genomen en deelt mede, dat burgemeester en wethouders een brief van dankbetuiging aan den minister hebben gericht en hij, spreker, boven dien in de gelegenheid is geweest om zijn excellentie persoonlijk dank te betuigen. De missive wordt vervolgens voor kennisgeving aan genomen. Een tweetal missives van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhoring der bovenlokalen van het zoogenaamde pro voosthuis, alsmede van de vaststelling der jaarwedden van de negen leeraren bij de burgeravondschool, worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts hebben gedeputeerde staten bedenking gemaakt tegen de verordening ter voorkoming van ongelukken bij de schietbaan, daar de in die verordening bedoelde weg op den dijk behoort tot de buurtwegen der derde klasse en als zoodanig niet aan den publieken dienst mag onttrokken worden. De eenige wijze om daarin te voor zien zou, volgens hun oordeel, deze zijn dat de weg als buurtweg werd opgeheven, waartoe dan bij afzonderlijk besluit een voordracht moet worden gedaan. Mocht echter de afsluiting van den weg soms niet vereischt worden, dan zouden seinvlaggen het.gevaar voor de voor bijgangers kunnen aanwijzen en de verordening dien overeenkomstig gewijzigd kunnen worden. Dit stuk is gesteld in handen der commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, om daaromtrent rapport uit te brengen, zijnde de beraad slaging inmiddels aangehouden. Geschiedt voorlezing van een schrijven van den heer K. F. L. Weber, die te kennen geeft dat hij zijne benoe ming tot onderwijzer in de Fiansche taal op school C aanneemt en mitsdien eervol ontslag verzoekt als leeraar in de Nederlandsche, Frarische, Engelsche en Hoogduit- sche taal- en letterkunde en in de wiskunde aan het gymnasium alhier. Het gevraagd eervol ontslag wordt zonder bedenking toegestaan. Is ingekomen een request der heeren van Uije Cie, olieslagers en handelaren in petroleum alhier, die te kennen geven dat zij van burgemeester en wethouders bij missive van 2 dezer kennisgeving hebben ontvangen dat hun verzoek om in perceel wijk P no. 123 op den Koren dijk petroleum te mogen blijven bewaren waartoe het sinds 1863 door hen gebruikt en door de brandweer zeer geschikt bevonden is van de hand is gewezen, als in strijd zijnde met art, 6 der verordening op de bewaarplaatsen van petroleum, en daarin slechts 600 kan zouden mogen aanwezig zijn. Met deze bepaling achten adressanten zich zeer bezwaard. Daardoor wordt hun niet alleen onmogelijk gemaakt het voortzetten van dien handel, die op de hoofdmarkten plaats heeft met een minimum van 25 fusten, of 3600 a 4000 Ned. kan, maar tevens zouden zij in hunnen oliehandel zeer benadeeld worden, daar hun handel in petroleum zich grooteudeels uitstrekt tot de naburige eilanden in concurrentie met Dordrecht en .Rotterdam, waar de handel in olie en petroleum even als hier is verwant geworden, en dus de geringe hoeveel heid van 600 kan in dezen niets beteekent, terwijl hunne aflevering meermalen 20 a 30 fusten per week in het winterseizoen bedraagt. Adressanten meenen dat bij de verordening de belangen van handelaren uit het oog zijn verloren. Zij betoogen dat brandgevaar bijna niet aan wezig is, daar zij althans alleen met volle fusten opslaan of afleveren; dat nimmer met vuur of licht in hunne bergplaats is oi zal worden gewerkt, en dat hun handel niet gelijk staat met die van importatie plaatsen zooals Rotterdam of Antwerpen, waar gemiddeld een voorraad van 40 tot 100,000 fusten aanwezig is en dikwijls dui- zende fusten op éen dag binnenkomen. Na nog nader te hebben uiteengezet dat in het bedoelde perceel geen gevaar voor brand bestaat, verzoekeu zij 1. Dat de verordening zoodanig worde gewijzigd dat deze handel, ook in 'tbelang hunner oliefabriek, kan worden voortgezet, daarin eene billijke verhouding worde opgenomen en niet gelijk blijve gesteld met die van kleine handelaren die en détail en op kleine schaal ver- koopen, aftappen en daarin werken, veelal in hunne woningen of bergplaatsen, waarin vaak andere aan gevaar voor brand onderhevige goederen, haardsteden enz., aan wezig zijn; 2. dat genoemd perceel door hen voortdurend als be waarplaats van petroleum zal mogen worden gebruikt; en 3. dat, uithoofde de inhoud der fusten varieert van 140 a 170 kannen, de bepaling van kannen uit de ver ordening worde gelicht, die in dezen tot toepassing van art. 11 aanleiding zou kunnen geven, en in plaats daarvan fusten op te nemen. Dit adres is gesteld in handen der commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, ten einde daarop advies uit te brengen. Geschiedt voorlezing eener missive van het bestuur der godshuizen, begeleidende de overeenkomstig het verlangen van den raad zoodanig gewijzigde begrooting voor 1868, dat de tarieven van alimentatie niet hooger zijn dan die voor het loopende jaar. Tevens wordt voor gesteld het traktement voor de vaceerende betrekking van binnenvader in het burger-weeshuis in plaats van op f 250 te bepalen op /400, op grond dat voor f 250 moeilijk een geschikt persoon zal to vinden zijn en men, het gewicht dier betrekking in aanmerking nemende, wenscht te voorkomen dat alleen zij zich aanmelden die uit broodsgebrek gewoon zijn naar elke betrekking, welke ook, te sollieiteeren. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethou ders voor, de gevraagde machtiging te verleenen. De heer Rekker dringt op eene spoedige beslissing aan, daar het bestuur der godshuizen de betrekking gaarne met October a. vervuld zag. De begrooting wordt vervolgens goedgekeurd en mach tiging verleend tot oproeping van sollicitanten voor ge noemde betrekking op eene jaarwedde van f 400. Vervolgens wordt gearresteerd een staat, aanwijzende het maximum der in 1868 door het burgerlijk armbestuur bij voortduring te verplegen personen, welk maximum even als voor het loopende jaar op 36 wordt bepaald. In overeenstemming met het advies der jongste verga dering van de burgemeesters uit dit eiland is, op voorstel des voorzitters, besloten tot de intrekking der verorde ningen van den 6 Juni 1866 en 27 Februari 1867, hou dende verbodsbepalingen betreffende den in-, uit- en doorvoer van vee enz. Bij de opheffing is echter deze reserve gemaakt, dat bij invoer een certificaat van oor sprong zal moeten overgelegd worden met daarbijgaande- verklaring van den burgemeester dat in de plaats van herkomst in de laatste twee maanden geen veeziekte heeft geheerscht, Op eene vraag van den heer Luteyn, of de veearts in dezen was gehoord, was door den voorzitter vooraf een bevestigend antwoord gegeven, waaruit bleek dat drie veeartsen pertinent voor de opheffing waren en slechts een daarmede wilde wachten tot de helft van den staltijd zou verstreken zijn. Tevens werd na voorleziug van het advies van den heer Bergbuys, die in overweging gaf, of het niet wenschelijk zou zijn dat de bestaande commissie van toezicht op de veeziekte permanent werd verklaard medegedeeld dat de commissie in stand zal blijven. Door burgemeester en wethouders wordt rapport uit gebracht ten aanzien der missive van de commissie tot schikking der quaestie omtrent den eigendom der zijkanten van wegen in het eiland Walcheren. [Zie het verslag der zitting van 1 Mei jl. in no. 71 dezer courant.] De conclusie der overwegingen van burgemeester en wethouders van Middelburg en Vlissingen gezamenlijk komt op het volgende neder. Het voorstel der commissie is in geenen deele in het belang der gemeenten aanne melijk en geeft geen den minsten grond, om geheel in het belang van het polderbestuur af te wijken van de sedert jaren gevolgde wijze van uitgifte van het gras aan behoeftige ingezetenen, vermits zulks tot geenerlei moei lijkheden aanleiding heeft gegeven, daar de politie op de wegen toch altijd tot hot ressort van het polderbestuur bleef behooren. Zij vinden daarom ook geen overwegende reden om de eigendomsquaestie van de zijkanten der gemeentewegen in rechten te doen uitmaken, daar dit tot langdurige en kostbare processen aanleiding zou geven zonder meer nut voor de gemeente aan te brengen. Dat de zijkanten der wegen op de registers van het kadas ter bekend staan ten name van de Centrale directie van Walcheren is, volgens het rapport, geen bewijs van eigen dom; het gevolg daarvan is echter dat de grondlasten dier zijkanten jaarlijks door den polder van Walcheren worden betaald: dit achten burgemeester en wetbond^' hoe gering die uitgaaf ook zij, onbillijk. Die lasten hooren te worden gedragen door de respectieve ten, wier behoeftige ingezetenen gebaat zijn met gebruiken of inzamelen van het gras, ten behoeve van koe, schaap enz., waarvoor zij buiten staat zijn gr»3, den te pachten, doch hetgeen een middel van bes'f-' oplevert. Van de uit.keering der helft van de waarop het gras dier zijkanten geschat mocht wor kan volgens burgemeester en wel houders geen spr!l zijn. Op grond van een en ander adviseeren zij: 1. Met het voorstel geen genoegen te nemen en niet te doen overgaan tot eene teruggave der waar(j(, van de hier bedoelde grasetting der zijkanten van gemeentewegen en daarvan de helft aan de Centr directie van Walcheren uit te keeren 2. zich bereid te verklaren om de op die zijkan rustende grondlasten ten laste der gemeente te en aan de Centrale directie van Walcheren jaarlij restitueeren 3. de uitgifte van het gras zooals tot heden te i°e plaats hebben aan behoeftige in- of opgezetenen, en 4. de zaak verder in haar geheel te laten. Na eene korte discussie wordt dit voorstel van boTr, meester en wethouders met algemeene stemmen a' genomen. Een verzoek van den heer A. Visser, aannetnet Sliedrecht, om weder zes klepschuiten van de getoet in huur temogen hebben, tegen /T7.40 per schuit 'swe® is in verband met het advies van den gemeenteboi' e de11 meester toegestaan, blijvende de kosten van balen brengen even als ten vorigen jare voor rekening van adressant. Op de vraag van den heer Fokker „ot noemde aannemer ook den stoombaggermolen niet huren" luidde het antwoord des voorzitters ontkenue" Een overgelegde staat van te vernieuwen onderb»"^ sche verhuringen van gemeente-eigendommen w"1 gearresteerd. Geschiedt voorlezing van een adres van 39 op Mid" burg varende schippers, die de oprichting verzoeken' een beter herkenningsteeken aan den ingang der ha' op grond van het gevaar, vooral des winters, aan binnenkomen der haven bij donker verbonden. De gemeentebouwmeester, hieromtrent gehoord, erk het noodzakelijke van het verlangde herkenningsteek en adviseert tot de plaatsing daarvan over te gaan,® lende de kosten, met inbegrip van die voor verlicht'® vermoedelijk f 190 bedragen. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wetn ders adviseeren tot inwilliging van het verzoek,'""j nu bepaald is dat de sluis te Veere zal worden gebC^ en mitsdien de Middelburgscbe haven nog wel ee"'" jaren in den tegenwoordigen toestand zal blijven. De heer Sifflé wil eene dadelijke beslissing, doch heer Lambrechtsen en anderen wenschen de zaak aa"^ houden. Tot dit laatste wordt besloten, zullende i" volgende zitting, vermoedelijk over acht dagen te hoi'11 een besluit worden genomen. Geschiedt mededeeling van eene voordracht van ei"* toren over het gymnasium, strekkende om den teCi^- dr. H. Polman Kruseman, wegens zijne meerdere zaamheden tijdens het niet aanwezig zijn van een c rector, eene gratificatie van f 600 toe te staan, te vi° uit de vrijgevallen jaarwedde van den conrector. j Op verzoek van den heer Luteyn wordt de besÜ39' tot de volgende zitting aangehouden. De voorzitter legt over de gemeente-begrooting 1868, onder mededeeling dat de bijlagen zullen gedrukt en den leden ter hand gesteld. Deze begr°° wordt met de daartoe behoorende stukken vet'Z°D naar de financieele commissie en die voor de fab''ca 0&' De voorzitter brengt vervolgens een rapport i» trent het ten vorigen jare bij de behandeling^ gemeente begrooting door den heer Lantsheer g® |0( O o a fcC voorstel, strekkende om de gemaalbelasting u>e vijfde te verminderen, doch daarentegen 5 opc meer te heffen op de personeele belasting en den bo° lijken omslag uit te breiden tot alle ingezetenen, h°° van huisgezinnen, die f300 of meer inkomen hebbCi een verminderden aanslag voor deze lagere klassen- Burgemeester en wethouders hebben met de finiinC'|tliii[ commissie over dit voorstel beraadslaagd. Het re3" hunner overwegingen is dat, lettende op den financ' ^r, toestand der gemeente en de vele werken wel"0 iet vooral in verband met spoorweg en kanaal, moeten vVl)epi«' uitgevoerd, de meerderheid van oordeel is dat die ting nog niet kan gemist worden, wil men de iogelC nog niet meer dan nu door directe belasting "gje"' Met uitzondering van den voorsteller waren al'e

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2