i\êB raad zonder verwijl bijeen te roepen, ten einde te beraad slagen over eene sluiting der kermis." Dit besluit is genomen nadat gebleken was dat om trent het voorstel van burgemeester en wethouders, hetwelk strekte om de kermis a. Zaterdag te doen ein digen, de gevoelens zeer verdeeld waren. Uit de nadere toelichting van het voorstel bleek, dat volgens de offi- cieele berichten drie personen aan de cholera waren overleden, en men meende te kunnen aannemen dat die gevallen van sporadischen aard waren. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen is Maandag te '8 Gravenbage aangekomen. Ten gevolge van de benoeming van mr. L. graaf van Heiden Keinestein tot commissaris des konings in de provincie Groningen, houdt die heer op lid van de tweede kamer der staten-generaal te zijn en zal er eerlang eene nieuwe verkiezing tot lid dier kamer in het hoofd kiesdistrict Assen moeten plaats vinden. Etcnoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het 7e regiment infanterie tot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de le luite nant B. G. Strengnart van het regiment grenadiers en jagers. schutterijen. Benoemd bij het bataljon no. 5 der rustende schutterij in deze provincie tot 2en luitenant de sergeant F. Buysrogge. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 10 dezer, wordt het te Amsterdam liggende raderstoomschip Boi neo met 1 September a. in dienst gesteld, met bestem ming naar Oost-Iudië, en het bevel opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse D. L. Feldruann. Op dat schip worden met voorschreven datum geplaatst de luitenants ter zee 2e klasse D. J. Weijs, W. J. van Loenen en A. E. Dronkers; de officier van gezondheid 2e klasse H. Moermans; en de officier van administratie 3e klasse J. J. van den Berge. Gemengde berichten. Deknechtder wed.C. JacobseindeVerwerijstraat alhier, eergisteren avond bezig zijnde met het schoonmaken van een wagen, wilde een putemmer, die door het breken van het touw in den zich op den stoep bevindenden regenbak gevallen was. daaruit halen en ging daartoe naar den stal om een baak te krijgen. Terugkomende haalde hij in plaats van den putemmer een pet uit den regenbak op; bij verder onderzoek werd een driejarig kindje van den timmermansknecht W. Willemse daarin gevonden, dat aanvankelijk nog teekenen van leven gaf, doch niette genstaande de verleende geneeskundige hulp spoedig overleed. Dit kindje bevond zich ten huize harer groot moeder, de genoemde weduwe Jacobse, en schijnt in den bak gevallen te zijn onderwijl de kneebt zich naar den stal had begeven. Andermaal heeft gisteren bij de werken ter verleg ging van bet rioolstelsel bij de Dambrug alhier een onge luk plaats gehad. Zekere Pieter Dees, oud 76 jaren, die eerst sedert eenige weken op de Punt alhier woont,ging over eene plank, welke tot hulppassage dient, en wilde een ander persoon laten voorbijgaan, doch viel van de plank in een zich daar bevindenden put, waardoor hij ernstig aan het hoofd is verwond. Eergisteren morgen is de door de Verceniging voor volksvermaken te Goes aangekondigde tentoonstel ling van voorwerpen van kunst en smaak, onder mede werking van bet muziekgezelschap de Volharding, geopend. In eene zaal zijn schilderijen, teekeningen, photographiën enz. tentoongesteldin eene andere zaal voorwerpen vau smaak, waaronder ook oudheden, voor namelijk betrekking hebbende op Goes en hare ge schiedenis. Op den spoorweg tusschen Enniscortby en Bray Head, in Ierland, heeft Vrijdag ochtend het volgende ongeval plaats gehad. De trein bevond zich op een punt waar de weg met houten bruggen over diepe kloven en spleten loopt;op de tweede dier bruggen derailleerde de locomotief en viel van de brug, eene hoogte van 100 voet. De weg loopt langs de zee, doch de machine viel naar de landzijde. Zij sleepte een wagen derde klasse mede, die verbrijzeld werd. Een volgende waggon viel slechts om op de brug, terwijl de volgende wagen balt' van de brug viel, doch bleef hangen tusscben zijn voorganger en de volgende vier waggons, die op de rails bleven. Behalve de stoker en de machinist zijn twaalf passagiers zwaar gewond. Twee van dezen, vrouwen,zijn, zegt men, nader hand gestorven. Een passagier, genaamd Alurphy, is door den val gedood. De machinist zal waarschijnlijk aan de gevolgeu bezwijken. In aanmerking genomen de omstan digheden en het aantal passagiers, hetwelk een honderdtal beliep, moet men verbaasd staan dat de lijst der dooden en gekwetsten niet veel grooter is. Het Engelscho buis der gemeenten beeft, op aan vraag van den heer Disraeli, een som van 25,000 p. st. toegestaan ter vergoeding van de onkosten, door de ont vangst van den sultan van Turkije veroorzaakt. Men heeft ontdekt, dat te Londen een groot ge deelte van het door de koningin en anderen geleende goud en zilver voor bet groote feestmaal, hetwelkonlangs ter eere van den sultan van Turkije is gegeven, spoor loos is verdwenen. Dit is te meer te betreuren, omdat aan verscheidene voorwerpen historische herinneringen waren verbonden. Men gelooft dat alles naar de smelt kroes is gegaan; althans de politie heeft tot dusver niet het minste spoor kunnen ontdekken. De officieele Dzienuk Warzowski bevat het jongste rapport der Warschansche cholera-commissie. Op den 6 Augustus bleven in behandeling 1543 personen. Op dien dag werden aaneetast 108 personen, hiervan her stelden 44 en stierven 44 personen,zoodat in behandeling bleven 1568 personen. Van 2 Juni tot 6 Augustus werden aangetast 4343 personen, daarvan herstelden 1414 en stierven 1364 personen. Van de militairen werden aan getast 216 man. waarvan 80 stierven en 78 herstelden. Te Sint Gervais in Savoye, is eene jaspisgroeve in bewerking van minstens 24,000 ellen oppervlakte en meer dan 22 ellen diepte. Ira Aldridge, de bekende neger-trenispelspeler, is den 7 dezer te Lods, in Polen, op zijne reis naar St.-Petersbtirg overleden. De Amerikaansche consul te Fayal meldt van den 9 Juni dat op ongeveer 9 mijlen afsrauds van Terceira, een der Azorische eilanden, in volle zee eene vulkanische uitbarsting heeft plaats gehad, waardoor de aan de kust gelegen plaatsen veel schade leden. -In den avond van 9 dezer heeft te Bordeaux een brand gewoed, die met zeer noodlottige omstandigheden gepaard ging. Blijkens do nadere bijzonderheden ont stond deze ramp des avonds te 7 uren ineen huis, alwaar een zwaar gewelfde kelder tot bergplaats diende voor eene groote partij petroleum. Eenige oogenblikken te voren was een twaalfjarige knaap met eene brandende lamp in dien kelder geweest om iets te halen, en vermoe delijk is hij daarbij onvoorzichtig met het licht te werk gegaan; althans weldra stond de geheele benedenruimte in vlam. Oogenblikkelijk was de brandweer met de politie en de militairen- op den been, terwijl de buren met de van alle kanten toegesnelde menigte ijverig eene be hulpzame hand boden, om bet dreigende gevaar zooveel mogelijk te bestrijden. Niettegenstaande dc snelle en doeltreffende maatregelen begon evenwel de vlam in een oogeublik zoo hevig te woeden, dat het zeer twijfelachtig werd of men den brand wel spoedig zou meester worden. Ruim een uur werd die strijd tegen het steeds voortdrin- gende vuur met alle kracht voortgezet, en reeds meende men dat alles zonder verdere onheilen zou afloopen, toen er eensklaps eene zoo hevige uitbarsting volgde, dat het geheele gebouw uit elkander sprong en een aantal personen op de straat zwaar gewond en naar men zegt enkelen gedood werden. Naar de verklaring van den officier, die bet aanwezige detachement militairen kom mandeerde, was de schok in de onmiddellijke nabij heid van het huis zoo hevig, dat in den omtrek alles letterlijk werd weegeslagen, terwijl de aldaar aanwezige paarden, wagens, menschen en al wat zich daar nog meer bevond, als door eens geweldige charge met schroot weggeveegd en op en door elkander geworpen werden. In de straat Coursol en in een gedeelte van den Cours Napoleon lagen de gekwetsten bedolven onder een hoop sfeenen, houtwerk, dakpannen, glas scherven en verschillende voorwerpen, die uit de boven verdieping van bet huis waren gekomen. Des avonds te elf uren waren in het hospitaal reeds 32 en in de kazerne 11 gewonden binnengebracht, terwijl 6 gekwet ste politie-agenten en een aantal andere personen naar hunne woningen moesten vervoerd worden. Een man werd onder de op hem nedervallende paarden verpletterd. Het gerucht liep dat er ook eenige personen onder het puin in het huis den dood hadden gevonden, doch dit heeft zich toch niet bevestigd. Daarentegen i3 het later met zekerheid gebleken, dat er in het geheel 52 militairen gewond werden, waarvan twee reeds spoedig aan de ge volgen zijn overleden, terwijl er omtrent eenige anderen vrees bestond dat zij niet in het ieven behouden zonden blijven. In Zweden wordt iemand, die in staat van dronken schap in het openbaar verschijnt, de eerste maal veroor deeld tot eene boete van ruim 7, de tweede maal tot eene die tweemaal zoo groot is, do derde en vierde maal is de straf veel zwaarder; hij betaalt niet slechts eene zware boete, maar verliest daarenboven de rechten van kiezer en van gekozen te worden; en op den Zondag, volgende op den dag zijner dronkenschap, wordt bij in de kerk te pronk gesteld. De vijfde maal wordt hij in een verbeterhuis opgesloten en tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld. De zesde maal wordt bij tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ieder, die een ander tot dronkenschap verleid heeft, betaalt eene boete alsof hij dronken geweest ware; en wanneer hij een onmondige tot dronkenschap heeft gebracht, het dub bele der boete. Een geestelijke, die zich aan dronken schap heeft schuldig gemaakt, verliest zijne bediening; een leek, die eene openbare betrekking bekleedt, en zich in drank te buiten gaat, wordt geschorst of afgezet. Nooit geldt de dronkenschap ter verschooning van ecnig misdrijf. Een man, die in staat van dronkenschap om komt, wordt niet op het kerkhof begraven. Burgerlijke stand. Middeubuhg. Eerste huwelijks afkondiging van den 11 dezer: L. M. Koster, jm. 42 j. met S. Koster, jd. 27 j. P. J. Bos, jm. 31 j met J. Sclireuder, jd. 27 j. (Van 3 tot 10 Augustus.) Vlissingkn. Gehuwd: P. Wij nor, wednwn. van A. C. Kondau, 57 j. met A. C. van de Gezelle, jd. 38 j. Bevallen: A. Wilkens, gcb. Smit, d. C. H. van Deijck, geb. Hoste, z. C. J. van Huijsse, gcb. de Buf, d. C. Leers, geb. Nuij, z. Overleden: A. M. Kroon, d. 8 j. B. Verstraten, jd. 64 j. C. Kortevijle, weduwn. van J. Wagner, 80 j. J. de Bruijn, z. 9 weken. Goes. Gehuwd: K. L. Wijnands, jm. 24 j. metG-1' Wolfif, jd. 21 j. Bevallen: K. Capello, geb. Verdood, d. C. Ossewa»r, geb. Prins, d. A. Wattel, geb. Vlieger, d. J. van Does, geb. Douw, d. Overleden: J. T. Walig, z. 2 m. J. Logmans, jd- ij> (5 Juli in de Ommerschans.) Thcrmometerstand. 12 Aug.'sav. 11 u. 65 gr. qaf, 13 'smorg.7ii.69gr.'smidd.lu.82gr.'sav.llu-b 14 'smorg.7 u.71 'smidd. lu. 87 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Maandag 12 Augustus. Benoeming overlegging gemeenterekening; opheffing verordening ziekte; verpleging wed. Kaan en haar kind; af- schrijving begrooting armbestuur; ontslag buitenge11 kommies; ontheffing hoofdelijken omslag; onderzoek e loofsbrieven raadsleden; aanbeveling negotiatie spoor BoxtelClevemededeelingen. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de beere11 Ruyscb, Verkuyl Quakkelaar en van der Ilijden. Na goedkeuring der notulen van het in de vorir zitting verhandelde deelt de voorzitter mede, dat v'e,1 scheidene leden en plaatsvervangers van het stemburf' voor de verkiezing van raadsleden verhinderd zijn z-iO'j te nemen. Van terzyde heeft hij namelijk vernomen de heer van der Hydeu op reis is; do heer de Krnijffbe het voornemen op reis te gaan; de lieer Knysch is een ongemak aan het been verhinderd, en wellicht ook de heer Hector op reis. In het midden latende hoever de leden eener commissie bevoegd zijn degemscll,( te verlaten vóór zij de bun opgedragen taak volbr»c hebben, stelt hij voor, voor de aanstaande verkiez'^ van een raadslid wegens het bedanken van den J. A. de Wolfif en tegelijk voor de latere verkiezing v een lid in de plaats van den heer Tideman, een niel stembureau te benoemen. Dienovereenkomstig wordt besloten, nadat de Hector vooraf heeft te kennen gegeven, dat het nog onzeker is of hij wel op reis zal gaan. u Tot leden van het bureau worden vervolgens benoe® de heeren Laernoes en Pot, en tot hunne plaatsver1'8 gers de heeren Mestdagli en Ockers. De voorzitter legt over de gemeente rekening 1866, welke in druk aan de leden is rondgedeeld, op secretarie ter inzage gelegd en in handen der finatic® commissie gesteld wordt, ten einde rapport uit te breng ete ,ee» Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat men in e de vorige week gehouden bijeenkomst van de burgem1 ters uit dit eiland, algemeen van oordeel was dat de staande verbodsbepalingen op den in-, uit- en doorW van vee enz. tbans veilig kunnen worden opgehe1'8 j ouder deze reserve echter, dat bij invoer een ccrtifi®?, van oorsprong van het vee zal moeten overgelegd woi" met daaihijgaande verklaring dat in de plaats van komst in de laatste twéé maanden geen veeziekte he^ geheerscht. De voorzitter stelt mitsdien voor, tot I opheffing der verbodsbepalingen, onder de genoeg, reserve, te besluiten. Dienovereenkomstig wordt i der beraadslaging besloten. Wordt gelezen een brief van het parochiaal rootn8", catholiek armbestuur aan burgemeester en wethoudf waarin bij vernieuwing wordt aangedrongen op de op°^ ining van de weduwe Kaan in het gasthuis en tev6^ verzocht wordt om, bij kleine afwijking van de besta»3 verordening, het kind dier vrouw als een verlaten k1^ te beschouwen en tot verpleging daarvan de gef°ea jaarlijkscbe subsidie van ƒ65 toe te staan. Als motie1!, worden aangevoerd dat genoemd bestuur buiten sta» de verplegirigskosten voor het kind te betalen en weduwe Kaan behoort tot diegenen, welke zich 'j vroegeren levenswandel alle ondersteuning van paf" lieren onwaardig hebben gemaakt. De beer van Uije Pieterse meent dat de nitkeef' der subsidie tot de competentie van het algemeen j bestuur behoort en acht het een gevaarlijk antece" zoo men dit kind als een verlaten kind beschouwt. (jj De voorzitter merkt op, dat thans alleen de qn»e ,,i is, of het kind zal worden opgenomen; zoo ja, dan n,e ]t, hij dat bet vrij onverschillig is wie de kosten be'3 daar deze toch ten laste der gemeente komen. jj]e De heer van Uije Pieterse is het om der gevolgen omtrent dit laatste met den voorzitter niet eens, b°e' liij erkent dat bet voor de gemeente-financiëo scbillig is door wie de betaling geschiedt. t De heer Mestdagh is mede van meening dat de bef» e,i door het algemeen armbestuur behoort te geschiede deelt de meeniug vau deu beer van Uije Pieterse. .,ej) De voorzitter merkt andermaal op dat thans .„d sprake is van de vraag, of het kind als een verlaten beschouwd en opgenomen zal worden. tllii< De heer Ockers zegt, dat het algemeen armbe^ voor 65 het kiml niet bij particulieren kan beste"3 ej- het ook voor het kind zelf beter is dat bet in het huis worde verpleegd. Do heer Lacruoes noemt het meer dan tijd en- noemde vrouw, uit aanmerking van haren c"en'„. lichamelijken toestand, van de straat worde geno® De heer Pot bevestigt het door den vorigen SP aangevoerde. 3ta9» Vervolgens wordt besloten, de opneming toe tei3tniir' en het kind te verwijzen naar het algemeen artnbc Een verzoek om vergunning tot af- en overscb1 op de begrooting van bet algemeen armbestuurove

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2