wijsheid." Op de verschillende aangebrachte schilden waren onderscheidene toepasselijke opschiften geplaatst. Gedurende den tocht werden door bedienden der firma J. C. W. Altorffer, die de benoodigdheden voor dezen wagen had aangeboden, de volgende door den heer J. 0. Altorffer vervaardigde coupletten gedrukt en onder de menigte verspreid Middelburg, 9 en 10 Juli 1867. een spoor-lied. emergq De zon der Hoop verrijst in 't Oost Voor u, mijn Stadgenooten En geveltop en toren bloost, Met purper overgoten. De Nacht van naren Twijfel vlood; Met hem zijn trouwe bondgenoot: Onzekerheid, die 't harte Vlijmt met onduldbve smarte. Maar tbans is 't feest. Vervulling lacht IJ reeds door daden tegen; Wat elk zoo lang reeds heeft verwacht, Goddanki 't werd nu verkregen. Een hulde aan hen, wier kracht eu klem Van 'toud: «Ik worstel eu ontzwem," Door weêrstand niet te huigen, 's Lauds raadzaal deed getuigen Maar thans is 'tfeest!De juichtoon klinkt. "t Verleden zij geleden De vreugd, die elk uit de oogen blinkt, Spreekt luid vau 'tjuuhlend Heden. Niet minder, vlag- cn wimpelpraal Die we, als een ligt verstaanhre taal, Met wapens en banieren Alom in 't x-ond zien zwieren. Dat feest spreekt ook, spreekt niet het minst Van Hoop, waarop wij houwen; Van Welvaart en haar gulle winst Van Handelsroem te aanschouwen, Als weer uw geel en wit en rood Met eer, hij Necrlands handelsvloot, Prijkt als een levcnsteeken In alle wereldstreken. Doch, schoone Hoopwilt gij vervuld. Op vloed, in vest, op akker? Wek dan, wat sluimre buiten schuld, Tot noesten arbeid wakker Zij niet op vaadren roem geteerd Maar zelf gewrocht, gezocht, geleerd, De hand ter ploeg geslagen, Dan zal zij vruchten dragen. Zoo voer' de nieuwe Waterhaan, Door Walcbrens rijke beemden, Ons, als voorheen, de schatten aan Van Morgenland cn vreemden! Zoo doe ons, met zijn vlag van stoom, liet Spoortuig, langs gedempten stroom Vau Sloe en Schelde-baren Op reuzen-arbeid staren! Die arbeid, ja! hij wijst er op Wat Eendracht kan verrichten, Waar zij haar kenspreuk heft in top Als heiligste aller plichten. Zij blijve 't heerlijkst kroonjuweel Dat aan Oranje ooit viel ten deel De vrije Nederlanden Verknocht door Eendrachtsbanden! Straal, vriendelijke Vree! daarbij Op Neêrlands bodem neder, Dan krijgt, o vurig wenschen 't wij, Ook Zeeland voorspoed weder. Doch welk een zegen, welk een schat De Toekomst in haar schoot bevat, Onwrikbaar blijv' de leuze! «Goed rond, goed Zecuwsch" uw keuze'. Nog werd het. volgende „Volksliedje" gedrukt en rond gestrooid wijze Henry's drinklied. Bij het wappyen der banieren, Die den feestelijken stoet Met baar bonte praal versieren, En die 't harte kloppen doet, Klinkt een toon Zoet eu schoon, Als een tolk van 't rein genoegen Dat dc blijde borst doet zwoegen En zich oplost in het koor: «Heil breng' ons kanaal en spoor!" Thans is ieder opgetogen, Nu het spoedig waarheid wordt Dat het weldoend stoomvevmogen Ook door Walchrens beemden snort, En zijn spoed Loven doet. Schoone stad! die wij beminnen, Ieder juicht met gulle zinnen En stemt mee in 'tblijde koor: «Heil breng' U kanaal cn spoor!" Slechts Jan Salie boort men grommen, Met zijn slaapmuts over 'toor, En hem mopperen en brommen: «Eoe, wel foei! dat nare spoor!" Doch men hoort Naar zijn woord Niet een enkele seconde Want het davert in bet ronde, Met een overstelpend koor: «Heil breng' ons kanaal en spoor!" De aan de drukkunst gewijde afdeeling werd besloten door de typograpbische vereeniging Harmonieën vriend schap, onder eigen banier. De tiende was aldus gerangschikt: banier: Vis- scberü; -4 een drager met modelscheepje, hoogaars; banier ch?V vereeniging voor binnenlandsche scheepvaart onder iien naam „Schuttevaer," aldus sedert 1863 ge naamd naar den heer Willem Jan Schuttevaer, te Zwolle, een der ijverigste leden van deze Vereeniging, die ten doel heeft de algemeene belangen der binnenschipperij te bevorderen. ZegewagenBinnenlandsche scheepvaart, voorgesteld door een voor rekening van de Middelbnrg- sche afdeeling der genoemde vereeniging op de kleine scheepstimmerwerf alhier nieuw gebouwd binneu- scbeepje, bemand met schippers. Leden der Werktnans- vereeniging, tweede gedeelte. De volgorde der elfde afdeeling was als volgt: Een vaandrig te paard; banier: Zeeland naambord be roemde Zeeuwen, Kunsten en wetenschappen; banier: kunsten en wetenschappen; eene deputatie van de hier bestaande vereeniging". Academie vlijt, wier leden allen de groote van 's konings wege uitgeloofde medaille der teeken-academie alhier bezitten; de banier van het Harmoniegezelschap Apollo. Voorts een aan kunsten en wetenschappen gewijde zegewagen, waaropeen kroon stuk, rustende op vier stralen die een steunpunt vonden in vier pijlers, tet'hemel diende. Midden op den wagen bevonden zich onderschiedcne voorwerpen, verschillende kunsten en wetenschappen voorstellende of bevorde rende. In het kroonstuk was de spreuk: „Genius est mater artis" geplaatst. Op de stralen las men de namen van Nederland's vermaarde mannen, onder anderen van de dichters Vondel en Tollens; den beroemden genees kundige Boerhaave; den bouwmeester van Carapen; de kunstschilders Rembrandt en Koekkoek; den water bouwkundige Leeghwater; den godgeleerde Desiderius Erasmus; den ingenieur Schraver en dea beroemden acteur Andries Snoek. De pijlers droegen schilden, waarop voorkwamen de namen van alhier gevestigde in stellingen, als: het Zeeuwsch genootschap van kunsten en wetenschappen, het natuurkundig gezelschap; de Middelburgsche afdeeling der kunst en wetenschap bevorderende maatschappij V. W.; het muziekgezelschap Uit kunstliefde. Dedraperiën waren beschilderd met de symbolen van kunst en wetenschap; in het midden aan weerszijden schilden met het opschrift': „Toon kunst" en „muziekgezelschap Uit kunstliefde," alsmede aan het begin van den wagen een schild met de op schriften: „Teeken academie en Industrieschool" en aan de keerzijde: „Tot oefening en uitspanning" en „Koraal- vereeniging." Op dezen wagen volgde een banier van den heer J. F. Klein, magazijn van muziek-instrumenten, en ten slotte twee naambordenberoemde Zeeuwen, staats lieden en rechtsgeleerden, dichters en letterkundigen. De twaalfde of laatste afdeeling bestond uit: tweede gedeelte der eercwacht van landlieden te paard, aan gevoerd door den heer G. den Boer, dragende in hun midden een naambord met bet opschrift: „De Zeeuw- sche maatschappij van landbouw; banier: Tuin bouw; naambord cjfttalhier in 1850 opgerichte Zeéu'w- sche maatschappij van tuinbouw; Zegewagen: Flora, waarvan de kosten grootendeels zijn bestreden door de Vereeniging voor tuinbouw alhier. Op den voorgrond van den wagen een palmboom te midden van bloeiende planten, in het midclen een oranjeboom en aan de achter zijde geheel gesloteu door bloemen en heesters. De draperiën waren van couleur rosé met guirlandes van bloemen, de paarden geheel versierd met groen, afhan gende over de dekkleeden. Naambord; spoorweg 1867 herinnerde aan de verschillende op den 2 en 9 Mei jl. plaats gehad hebbende aanbestedingen: vlaggen van Middelburg, Nederland en Oranje; het muziekkorps van het 6e regiment infanterie, in garnizoen te Bergen op Zoom, onder directie van den heer Steenbergen; een peloton infanterie. De trein werd aan weerszijden begeleid door manschap pen van het garnizoen, en bij ieder afdeeling was een lid van het bestuur der Vereeniging voor volksvermaken aanwezig. Gedurende bet voorbijtrekken van den trein zongen een tweehonderdtal schoolkinderen, die geschaard ston den voor het schoolgebouw voor kinderen van minver mogenden (hoofdonderwijzer de heer A. Gouka) in den Langendelft. alhier, het volgende door mv. A. F. Sifflé vervaardigde Kinderlied: Weest welkom, gij wagens, gij talrijke stoet, Die blijde die wagens vcrzelt! Wij zagen verlangend uw komst te gemoet, Die ons zoo veel heerlijks voorspelt. Ons hart is vervuld van een' heiligen gloed, In d' aderen tintelt ons 't jeugdige bloed Met eere zij 't feest nu, Zij 't feest nu vermeld Met eere zij 'tfeest nu vermeld! Wat kondigt ons iedere zegekar aan Dat alle beletsel verdween; Dat spoedig de trein op een' ijzeren baan Ons voeren zal overal heen, En 't nieuwe kanaal, als het open zal staan, Van velerlei volken zal dragen de vaan, Bij welvaart aan allen, Aan allen gemeen, Bij welvaart, aan allen gemeen. De nijverheid bloeie, de handel herleev' 't Zij wijs, wat men voortaan beraam' Dat ieder het harte van vreugde nu beev' 1 Zoo juichen wij kinderen zaam. Maar dat nu ook voorwaarts een iegelijk streev', Voor kennis, voor vlijt en voor vaderland leev', En d' uitslag ons nimmer, Ons nimmer beschaam En d' uitslag ons nimmer beschaam Des avonds te 9 uren werd de optocht voor een deel nog eens herhaald onder geleiding van fakkel- en giorno- verlichting. Tot besluit van het verslag der Feestviering op den eersten dag, moeten wij nog vermelden dat na het eindi gen van den tweoden tocht, van 10 tot 12 uur een muziek uitvoering plaats had door het muziekkorps der schut terij en dat des namiddags van 4 tot 5 uren het carillon door den heer Klein bespeeld werd. Aan de „matinée musicale" die heden in het schutters hof „de Edele Handboog" gegeven werd, viel een zeer druk bezoek te beurt. Ook daar liet zich het muziek korps der schutterij hooren. Van de gelegenheid om daar nogmaals de gebezigde banieren, vaandels, wapens en enkele zegenwagens te bezichtigen, werd met belang stelling gebruik gemaakt, en eerst nil kon do nette en smaakvolle bewerking der meeste recht gewaardeerd worden. Heden avond bracht een drietal ingezetenen, daavtoe door vele anderen gecomiteerd, met de muziek der schut terij en de banieren van den optocht, een serenade aan het bestuur der Vereeniging voor volksvermaken, het welk ten huize van zijnen voorzitter, den heer mr. G. £T. de Stoppeiaar vereenigd was. De gemeenteraad alhier zal op Vrijdag a., des namid dags te twee uren, eene openbare zitting honden ter behandeling van het rapport der commissie uit den raad omtrent eene wijziging in de inrichting van school C. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen waarvan wij in een volgend nomraer verslag geven is onder anderen mededeeling gedaan dat de heer B. J. Tideraan zijn ontslag als lid van den raad genomen heeft. In de hierdoor ontstane vacature zal later worden voorzien. Aan de gewone beurt van aftreding als leden van den raad met September a. zijn de heeren H. P. Winkelman, J. B. de Groof, J. C. Ockers, M. Pot en J. Verkuyl Quak- k el aar. Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd, met ingang van 1 Augustus a., tot officier van gezondheid 3e klasse bij de zeemacht tie kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen F. II. L. Roessingh vou Iterson. onderwijs. Bepaald dat rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus zullen gevestigd zijn te Leeuwar den en Zwolle, en met driejarigen cursus te Alkmaar en Zalt-Bommel. Voorts zijn aan die inrichtingen benoemd: te Leeuwarden, tot directeur en leeraar dr. C. P. Burger te Delft; tot leeraars: dr. W. Bisschop te Leiden, dr. E. A. van der Burg te Rotterdam, dr. S. J. Cohen te Maastricht, J. Zaayer Azn. te Leiden, J. van Belkum te Leeuwarden, P. H. van Moerkerken te Gouda, F. F. W. Koch te Rot-„ tevdam en F. C. Jeaöneret te Rijswijk; te Zwolle, tot directeur en leeraar dr. W. J. A. Huberts te Zutfen; tot leeraars: dr. H. F. Kuyper te Dordrecht, dr. F. H. Julius te Sneek, W. A. Elberts te Zwolle, mr. L. Buchler te Middelburg, G. L. Nicoud te Zwolle, J. Beckering Vinckers te Zwolle, J. F. C. Okon te Zaan dam en A. F. C. Hoffmann te Zwolle; te Alkmaar, tot directeur en leeraar dr. A. T. van Aken te Leiden; tot leeraars: A. Langerbuizen van Uven te Delft, A. Groenier te Zwolle, W. van Ravenhorst te Beu- 8ichera, K. E. Scheld te Utrecht eu M. J. Wuyster te Schiedam; te Zalt-Bommel, tot directeur en leeraar dr. E. Epkeina te Zalt-Bommel; tot leeraars: J. W. Bonte te Leiden, W. van Keeken te Arnhem F. Briukgreve te Zalt Bom mel, J, H. L. A. Z. von Rosenthal te Tilburg, dr. P. G. van Anrooy te Zalt-Bommel, mr. L. J. II. Philips te Zalt- Bommel, J. C. G. Zeitz te Zalt-Bommel eu A. Göbel te Zalt-Bommel. Verder zijn tot leeraar bij de rijks hoogere burger school benoemd te: Middelburg dr. E. J. Kiehl, te Groningen; Utrecht, W. H. van de Sande Bakhuyzen te Herwijnen en J. E. Stark te Roermond; Groningen, dr. M. van Lier te Nijmegen; Gouda, II. F. W. Bonte te Rheden; Helmond: A. Roozeboom te'sHertogenbosch en J. F. Pfaff te Lochem. Marine en leger. Het examen van de eerste serie der onder-officieren, dingende naar den rang van tweeden luitenant, is in de vorige week afgeloopen. Met het examen der tweede serie, zijnde de onder officieren van het eerste regiment infanterie uit Nijmegen, is een aanvang gemaakt. Koloniën. Gisteren is de mail met brieven en dagbladen uit Nederlandsch Indië, bevattende tijdingen die loopen tot 27 Mei jl., bier aangekomen. Belangrijk nieuws valt weder niet te melden. lerkoapingcn en aanbestedingen. Maandag jl. zijn te Westkapelle ten verkoop aangebo den de navolgende perceelenI. Een huis, schuur, erf, tuin en bouwland, te zamen groot 35 roed. 50 ellen. Ver kocht voor f 2005. II. 67 roed. 74 ellen bouwland en sprink, te Westkapelle. Verkocht voor f 622.51. III. 31 roed. bouwland, mede aldaar. Verkocht voor f 505. IV. 31 roed. bouwland, mede aldaar. Verkocht voor f 521.75. Thermometerstand. BJuli 'sav. llu.56gr. 9 'sraorg.7u.58gr.'3Tnidd.lu.64gr.'sav.llu. 54gr. 10 'smorg.7 u.58 's midd. 1 u. 66 gr.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2