leiden. Opheldering wordt verlangd omtrent sommigo punten der voorafgaande onderhandelingen; de uitnoo- diging tot de conferentie; de deelneming van Nederland aan die conferentie en het tractaat zelf. Men verlangt vooral te weten welke beteekenis de regeering aan de collectieve garantie hecht. De tweede kamer isjl. Dinsdag op rpQes uiteengegaan en zal vermoedelijk in dit zittingjaar niet meer bijeen komen. Zoo als in ons vorig nommer reeds met een enkel woord is gemeld, heeft de meerderheid in de afdeelingeu der tweede kamer zich verklaard tegen het voorstel van den heer de Brauw tot wijziging der onderwijswet. Terwijl eenige leden hunne sympathie betuigden voor het begin sel, waarvan de voorsteller uitgaat, omdat het onderwijs op de openbare school, naar hun gevoelen, uit het gods dienstig oogpunt eene afbrekende strekking heeft, was de meerderheid evenwel van gevoelen dat de openbare school een neutraal karakter behoorde te houden; dat art. 23 ongeschonden moest blijven bestaan, en betwistte zij de juistheid van het beweren dat aan de vrijheid van onderwijs, bij de grondwet gewaarborgd, tekort wordt gedaan. De oprichting van talrijke bijzondere scholen bewees het tegendeel. Tegen het middel van den beer de Brauwsubsidieering van bijzondere scholen, werden menigvuldige bedenkingen ingebracht. Velen leden verweten het voorstel hooggaande eenzijdig heid, terwijl uien het ook in strijd met de grondwet beschouwde. Eveneens achtte men het strijdig met het beginsel, dat staatshulp aliceu te pas komt als particulieren zich tot bevordering van een algemeen belang vereenigen en hunne krachten daartoe onvermogend zijn. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict's Graven- hage zijn uitgebracht 814 stemmen; van onwaarde 13; volstrekte meerderheid 402 stemmen. Gekozen jhr. O. A. van Sijpesteyn met 638 stemmen. De heer dr. J. Bosscha verkreeg 99, jhr. tor. W. F. Gevers Deynoot 12 stemmern terwijl de overige verdeeld waren. In de gewone, den 29 Juni jl. gehouden, vergadering der Koninklijke academie van wetenschappen, afdeeling Natuurkunde, beeft de heer Matting onder anderen ver toond hetgeen hem betiekkelijk de Middclburgsche kijkers (zie het nommer dezer courant van 4 Juni jl.) later was toegezonden, bestaande uit twee blikken buizen met diaphragtnen en lenzen, waarop brandpuntsafstanden van 10 en 14 voet waren aangeteekend. Uit aanmerking van historische beseheiden eu opgrond van vergelijking van genoemde glazen met een viertal andere uit het physisch kabiuet te Utrecht, meent hij het voor zeer waarschijnlijk te mogen houden, dat de voorwerpen in quaestie inderdaad van Zacharias Jansen of althans van diens zoon Johannes Zacltariassen afkomstig zijn, en men hier hunne tuli longi voor zich heeft; waaruit zou blijken, dat niet enkel de zoogenaamde Mollandsche, maar evenzeer de Kepplersche verrekijker eene uitvinding van Zeeuwscheu oorsprong is. Wij hebben nog verzuimd eenige woorden tot afscheid te richten aan de Rotterdamscbe courant, die met 1 dezer heeft opgehouden te verschijnen. Het Handelsblad her innert er ons aan en wij zullen de fout herstellen door de woorden van dat blad, waarmede wij ten volle instemmen, tot de onze te maken. „De redactie der (oude) Rotterdamsche courant heeft heden in een „laatste woord'1 afscheid genomen van hare lezers. Het blad, dat reeds langer dan anderhalve eeuw heelt bestaan, houdt morgen op te verschijnen. Wij be treuren bet zeer, dat aldus wederom een der beste dag bladen vau ons vaderland bezweken is onder den druk der zegelwet. Ofschoon het, wat zijne staatkundige beschouwingen betreft, geene scherp afgebakende rich ting volgde, behoorde het tocii tot de liberale dagbladen en de gematigdheid en wellevendheid, waarmede het zijne gevoelens ontwikkelde en tegen anderen verde digde, werd algemeen gewaardeerd. De ijver en nauw gezetheid, waarmede de redactie hare taak tot het laatste bleef vervullen, niettegenstaande zij aanhoudend door bezwaren vau financieelen aard werd belemmerd, hadden een beter lot verdiend." De Nieuwe Utrechtsche courant hoopt dat de heer van Vloten over bet besluit van den Deventergemeenteraad en wat daarmede in onraiddelijk verband staat nu geen woord meer zeggen, maar in werken afleiding zoeken zal. „Dat hij eens zijn tijd wijde zegt genoemd blad aan een populaire historische studie der vervolgingen over verschil in denkwijze, te begienen met de remonstranten, en der gelijke geschiedenissen meer. Het zal zeer nuttig wezen voor het tegenwoordig geslacht." Laat ons er den wensch bijvoegen dat van Vloten verstandig genoeg zal zijn zich het gebeurde volstrekt niet aan te trekken en er zich vooral niet door te lateu verbitteren. In dat geval kan hij op zijn landgenooten en vooral op het jeugdig geslacht evenveel invloed blijven oefenen dan of hij nog professor aan het Deventer athenaeum ware. Benoemingen en besluiten. belastingbn enz. Beuoeind tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Delft de heer H. W. M. Habraken, thans in dezelfde betrekking te Meerssen tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Nieuw Schoonebeek (Drenthe) de heer L. G. van de Werken, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Veenendaal (Gelderland). Afgescheiden de ontvangst der directe belastingen en accijnsen in de gemeente Schinveld (Limburg) van het kantoor der in- en uitgaande regten aldaar, met bepaling dat laatsgemeld kantoor zal blijven onder het voortdu rend beheer van den heer F. H. Thorbecke, wordende het ontvangkantoor Brunssum c. a. opgeheven, en inge steld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Amstenrade voor de gemeente Amstenrade, Hocnsbroek, Brunssum, Merkelbeek, Bingelrade, Jabeek en Schinveld (hoofdplaats Amstenrade), en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Am stenrade c. a. de heer C. J. A. Stakman, thaus ontvanger derzelfde middelen te Ingeu (Gelderland). KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost- Indischen ambtenaar Th. IL, ten rechte H. Th. Ziedses des Plantes, laatstelijk eerste commies bij de directie der cultures te Batavia. Gemengde berichten. Volgens de door de Staatscourant gedane opgaaf van de bekrooningen, op de wereldtentoonstelling te Parijs aan Nederlandsche inzenders toegekend, bedraagt het getal dier onderscheidingen ruim 170. In de buitenge wone orde van belooningen is éene bijzondere vermelding toegekend aan de maatschappij tot Nut van 't algemeen en in de afdeeling schoone kunsten een tweede prijs aan den heer Alma Tadema en een derde prijs aaa den heer Jozef Israels. Voorts zijn toegewezen 3 gouden medailles te weten: aan de firma Coster, voor ruwe diamanten, aan de stearine-kaarsen-fabriek te Gouda, en aan eene inzen ding van Ilollandscho kazen; 32 zilveren en 66 bronzen medaille',alsmede 65 eervolle vermeldingen. Twee inzen ders zijn buiten mededinging gebleven, zijnde de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en het ministerie van marine, beiden te 's Hage, De jury heeft, na drie maanden arbeid, in het geheel omstreeks 18,500prijzen toegekend; het getal exposanten bedraagt, ongeveer 60,000. De prijzen voor de inzenders der vijftien klassen van levende producten en de model len voor land- en tninboiivv-inricbtingen zullen eerst aan het einde der tentoonstelling, zijnde alzoo de maand November, worden uitgereikt. Naar men verneemt, moet bij den procureur-generaal bij den hoogen ra id ter vervolging bij dit rechtscollege zijn ingekomen een relaas, opgemaakt tegen een der ministers, ter zake van het laten losloopen van zijn hond. Dit is de tweede maal dat, hoe schuldeloos het feit ook moge zijn, een Nederlaudsch minister wegens eene over treding zal terecht staan. Eenige jaren geleden zou een lid van den raad van state zich ook wegens eene politie- overtreding voorden hoogen raad hebben moeten verant woorden, maar daar op dit feit eene enkele geldboete als straf was gesteld, kwam de overtreder, door het betalen van het maximum der boete, de rechtsvervolging voor. Nu echter tegen het thans gebeurde ook gevangenisstraf wordt bedreigd, kan de rechtsvervolging niet worden voorgekomen. De vroeger voorgevallen zaak tegen een vorig minister betrof een verzuim van aangifte van een zoon voor de nationale militie. (W. Rolt.cour.) Jl. Dinsdag is te 'sïlage de eerste zitting van de 90o algemeene vergadering der Nederlandsche maat- schapp'j tot bevordering van nijverheid geopend. Er waren 260 leden, vertegenwoordigende24departementen, tegenwoordig. Bij Lngan is de schacht van eene kolenmijn, die honderd twintig ellen diep was, in elkander gestort, waardoor meer dan honderd arbeiders werden bedolven. Er bestaat weinig hoop de ongelukkigen te kunnen redden. In de Engelsehe bladen wordt melding gemaakt van het volgende voorval, dat in de diergaarde te Londen plaats had. Een jongeling van ongeveer twintig jaren, die waarschijnlijk voor het eerst dien tuin bezocht, vond veel vermaak in de beeren, die zich aldaar in een kuil bevindendoor een of ander toeval viel de hoed van dien jongeling in den kuil, en natuurlijk maakten de bruintjes er zich dadelijk meester van. Dit scheen den bezoeker volstrekt niet te bevalleu; althans, hij klom over het hek en daalde langs den booin die in het midden van den kuil is aangebracht in de diepte af. Hij was echter te nauwernood iu het bereik der beeren gekomen, of deze maakten zich van hein meester, wierpen hem op den grond en zonden hem gewis verscheurd hebben, indien de oppassers, op de hulpkreten van de toeschouwers, niet waren toegeschoten. Zij slaagden er in, den jongeling te verlossen, zoodat de onvoorzichtige er meteen gescheurde jas afkwam. Toen een der oppassers hem vroeg, waarom hij niet verstandiger was geweest, antwoordde de jon geling „Wel, ik wist niet dat die beesten iemand kwn^ deden!" Jl. Maandag nacht is een hevige brand uitgebroW in de werkplaatsen van de architecten en aanneni® Mijers Czn., te Londen. Het vuur deelde zich al spöf'ïj mede aan de aangrenzende fabriek van gom elastiek,1'^1 even als do gebouwen van de heeren Mijers, is afgebra" De schade wordt op bijna 100,000 p. st. geraamd. De commissie voor de regeling der feesten te den, welke bij gelegenheid van het bezoek dor Belg'sC scherpschutters gegeven zullen worden, heeft haar pr gramma vastgesteld. Van den llen, den dag hl,ngt aankomst, tot en met den 20en, zijn voor eiken dag ('1 uitzondering van twee) bijzondere feesten of uitstal!) aangewezen. i De heer W. R. Barnes, te Hastings, in Enge'11" j heeft octrooi gevraagd en bekomen voor een toe' tot redding van menschen en goederen bij brand. 0® toestel bestaat eenvoudig uit een net van gevlucl',e koperdraad, met sterke koperen of ijzeren ringen a hoeken, en eene breedte van drie of vier gewone hu'/" beslaande. Dit net kan opgerold, bij de brandspn'16 bewaard worden en desnoods uit gedeelten bestaan, aan elkander kunnen verbonden worden. Ontstaat er11 brand en zijn er menschenlevens in gevaar, dan begev", zich eenige spuitgasten op de aan beide zijden van brandende pand liggende huizen en trekken door raid'1 van kettingen of touwen het net op de vereischte hooft'1 alwaar het door haken, kruisijzers als auderszins, 11:1 de vensterbanken kan worden vastgemaakt. Het an'k'^ einde van het net wordt door tniddel van ijzeren PeIlI1j( in de straat bevestigd, of, is er weinig ruimte, aan 3 lager liggende vensters of deurposten der overligge"1,, huizen, in ieder geval zoo, dat het net ecu lu llend vin vormt, waarlangs personen en goederen langzaam e veilig kunnen afglijden. Te Londen ziet men sedert eenige dagen schoe". poets machines langs de straten, cylitider- of trom®^ vormige kistjes, van borstels voorzien, die, rondgedrag dooreen slinger, in weinige oogenblikken stof en mode6 verwijderen en de laars of schoen glimmend maken. Vei'koopingen cn aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden een h"'* en erve staande op de Bree, wijk E no. 121. Verkocl1 voor/411. Den 3 dezer zijn te Serooskerke ten verkoop aaif-j boden de navolgende perceelen bouwland, als: I- L roed. bouwland, gelegen aldaar. Verkocht voor 431- II. 32 roed. 30 ellen bouwland, mede aldaar. Verk<lC voor 517.30. III. 30 roed. bouwland, mede aldaar. Ve kocht voor f 439. IV. 69 roed. 50 ellen bouwland j sprink, mede aldaar. Verkocht voor /991. V. 1 bn" 8 roed. 70 ellen bouwland, mede aldaar. Verkocht 1° 1525. Tliermonictcrstaiid. 3 Juli 'sav. 11 ii. 59 gr. 4 'smorg.7u.65gr.'smidd.lu.73gr.'sav.llu. 6Ü 5 'smorg.7u.64 'smidd. 1 u.70gr. Sta ten-gene raai. E RUSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 2 J uli. Ingekomen ontwerpenW ling dag discussie. Van de tweede kamer zijn ingekomen de dezer duo6" door haar aangenomen wetsontwerpen. Zitting van Woensdag 3 Juli. Ingekomen overeenkou^'j beraadslaging en aanname van het tractaat nopens de kj" van Guinea; aanname van het met Oostenrijk gesl°1 handelstractaat; bepaling discussie. Is ingekomen een afschrift van de met Rusland ten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering v misdadigers. j. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp totg"^ keuring van het inet Groot Britannië gesloten trac'3' ter regeling van de grensscheiding der wederzijd'0™ bezittingen aan de kust van Guinea, werden de bekenl,s bezwaren herhaald, ontleend aan den strijd dien meende te zien tusscheu art. 2, waarbij een recht 3 pet. wordt bepaald naar den factuurprijs, en 3rt,|6, waarin gesproken wordt van een recht naar de Ook had men bedenking tegen het stelsel van ben3 ring en wilde men dit in allen geval zoo weinig moge'3 zien toegepast. j. Uit de antwoorden van den minister van buiten'3 sche zaken bleek dat het tnsschen de Engelsehe Nederlandsche regeeringen is uitgemaakt,dat in artt.2® alleen bedoeld wordt de factuurprijs. Om alle onzc'^j heid weg te nemen is de heer Nagtglas met een pr°u' jt naar Engeland vertrokken, waarin gestipuleerd dat de uitdrukking waarde dezelfde bedoeling'1' als factuiirvvaarde. Wat de quaestie der benader betreft, de minister meende dat in de bezwaren worden voorzien, door het toestaan aan den hand® om zijne goederen weder aan te koopon; door in bij2 dero gevallen vooraf den gezagvoerder te vvaarsch"' dat te laag was aangegeven en door te bepalen dat g j, aanhaling kan geschieden dan met toestemming gouverneur der Kust. eo Het tractaat is ten slotte aangenomen met 26 ste®1 tegen 1 (de heer Fransen van de Putte). ^ti Zonder beraadslaging is aangenomen het handel3 scheepvaartveidrag met Oostenrijk. r n3"' Vrijdagte I uur discussie over de ontwerpen: 1-K3 0( van Veere naar Kleverskerke; 2. ruiling van de gemeente Groningen; 3. accijns op de binneo sche suiker.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2