-De kapelmeester van de muziek van het regiment infanterie, te Nijmegen in garnizoen, heeft zich voor een paar dagen door verdrinking van het leven beroofd. Zijn lijk is te Wamel opgeviscbt. Zondag avond meende men op den grooten toren te Gorinchem brand te ontwaren, waarop verscheidene inwoners, ook de brandmeester en verdere beambten, daarheen snelden; doch op het bedoelde punt gekomen, worden zij verwelkomd door een legioen muggen, die een wolk of damp vormden, zoodat zij allen weder gerust gesteld en verwonderd door dit vreemdsoortig schouw spel huiswaarts keerden. Op 213 Juni zal te Parijs weder eene opstijging van Ie Góant plaats hebben. Om alle bezwaren, uit eene te groote volksmassa voortvloeiende, te vermijden, zal de heer Nadar zijne luchtreis ondernemen op de esplanade van het Lorei des invalides. Een bewoner van de Zeestraat te 's Gravenbage, heeft de merkwaardige volharding gehad om op den tweeden pinksterdag, van des morgens 10 tot des avonds 10 uren, het aantal njtnigen te tellen dat in den loop van elk uur naar Scheveningen reed of daarvan terugkeerde. Het grootste vertier was tusschen 6 en 7 uur 's avonds, daar 4 30 rijtuigen in dat enkele uur voorbij trokken. In bet geheel, passeerden 3197 rijtuigen of ruim 4 per min nut, Te Breda is bet paardenspel van Rancy aange komen om gedurende de kermis eenige voorstellingen te geven. Het .personeel" is samengesteld uit 116 uienscben, 103 paarden, 1 hert, 1 reebok, 2 zebra's en 1 antilope. Wat wel opmerking verdient is dat bet groote cirque in drie uren tijds geheel is opgeslagen. Te Z.,andam is dezer dagen een verkooping ge bonden voornamelijk van porselein, doch waarop ook een schrijflessenaar van czaar Peter I en tafelzilver van Napoleon geveild zijn. Het porselein beeft over 't geheel hoogen prijs gegolden, en is voor bet grootste gedeelte drtor ingezetenen van Wormerveer gekocht geworden. M'én meent hierin wederom een bewijs te zien voorde bewering, dat de welvaart in die betitkkelijk kleine gemeente, van ruim 3000 zielen, toeneemt, t- rwijl de toestand der overige Zaansche gemeenten in de laatste jaren geenszins van vooruitgang getuigt. L)e windhandel in olie en rogge, alsmede de aan toer van gezaagdA hout uit Noorwegen, tvaatdoorde houtzaagmolens lijden, zijn zeker wel de voornaamste redenen van dien stil stand, om niet to zeggeu, achteruitgang. Omtrent de met eenigen ophef aangekondigde curioxa der veikooping, meldt men ons, dat de schrijflessenaar, die in der tijd door den czaar te Zaandam gebiuikt zou zijn, en thans aan den heer C.duVriesaldaartoebehoort,is opgehouden, daar er geen f20 voor geboden tverd. Alle bewijzen van echtheid ontbraken namelijk. Naar men zegt, is echter, na de veikooping, een oude catalogus gevonden, waaruit zou blijken, dat diezelfde lessenaar, ongeveer honderd twintig jaar geleden, in 't openbaar verkocht is, en dat bij die ge legenheid aan de echtheid niet getwijfeld werd. Ook liet „tafelservies van Napoleon" is opgehouden. Het in de couranten dienaangaande gemelde, dat het name ijl< af komstig zou zijn van keizer Napoleon I, schijnt onjuist te zijn. Want het is gemerkt mot de initialen „L. N." e« moet in den tijd van koning L odewij li uit het paleis te Amsterdam ontvreemd zijn geworden. Eenigen tijd geleden is het door eenen vermogend te Zaandam go- vestigden ingezetene aangekocht geworden. De vorken, en lepels zijn, als te groot en te zwaar, voor het gebruik ongeschikt. Zondag jl. is te Seraing het stoffelijk overschot van den vermaarden industrieel Cockerill, aan wien genoemde fabriek plaats hare opkomst te danken beeft gehad, en die 27 jaren geleden (op öOjarigen leeftijd) te Warschau overleden is, na onder bet geleide van een der tegen- Wooidige hoofden van de firma van daar hanwaaits te tójn overgebracht, ontscheept en met veel plechtstatig heid in den grafkelder der familie Cockerill bijgezet geworden. Bij die gelegenheid is door verscheidene per sonen op welsprekende wijze in deu lof van John Cuckeiill uitgeweid, ouder anderen ook door den heer Rau, gewe zen secretaris van den overledene, die vooral de edel moedigheid en onbaatzuchtigheid van zijnen voormali gen patroon en vriend heeft doen uitkomen, inzonderheid gebleken, toen bij, ondanks de tegenspoeden, waarmede hij te worstelen bad, de schitterende aanbiedingen, hem door den keizer van Rusland gedaaD, afwees, omdat bij niet van Seraing en van België kon scheiden. In een Fransch dagblad wordt beweerd dat de sul tan Abd-ul Azis een bloedverwant zou zijn van keizer Napoleon UI. Deze beweering wordt nader op deze wijze toegelicht. lu 1788 werd door Tnrksche zeeroovers een seer schoon creoolscb meisje met name Dnbiic de Rivery van Martiuiq.ue naar Konstantinopel gevoerd. Sultan Selim 111 verhief' haar tot sullatie validé, en zij was de i grootmoeder van den tegenwoordigen sultan. Dit ere- j oolscb meisje uit Martinique nu behoorde tot de familie Tascher de la Pagerie, waartoe ook, gelijk men weet, keizerin Josephine behoorde. Met deze gegevens zou het aan een paar Onitsche professoren, onder leiding van den heer von Bi.saiarck, niet moeielijk vallen om zonne klaar te bewijzen dat keizer Napoleon 111 aanspraken bezit op het Tnrksche rijk. De Parijsche correspondent van de Globe beweert, dat de aanslag op het leven van keizer Alexander, den persoon van koning Wilhelm daar ter stede geheel en al in de schaduw heeft doen stellen; zoodat een geestig Fransch diplomaat dan ook naar waarheid gezegd zou hebben „I)en keizer van Rusland heeft de moordenaar niet geraakt; daaientegen heeft hij den koning van Pruisen doodgeschoten." Het proces tegen Berezowski zal in de laatste helft dezer maand aanvangen. Uèt EngelschC gouvernement heeft dezer dagen beslist dat de manschappen van de vrijwillige schutter- korpsen niet meer of anders dan andere ingezetenen mogen worden gebezigd tot handhaving dei-openbare i orde en veiligheid. Eene tegengestelde beslissing, zegt de Morning Herald, zou do gewapende macht impopulair maken en in eene gendarmerie doen ontaarden, in strijd met liet doel hater oplichting, dat is'slauds verdediging tegen buitenla,ndsche vijanden. Te Brugge hebben de kapucijnermonnikken dezer dagen eene curieuse komedie willen vertoonen. Hun klooster w s onteigend ten algeiueeneii nutte, en wel om bet station te kunnen vergrooten. De klooster bewoners hadden eene schadevergoeding ontvangen voor den afstand hunner eigendomsrechten van niet minder dan vier honderd vijftigduizend franken. Toeh beschouwden zij zich als martelaars en vervolgden door de liberalen, en besloten zij eenige dagen vóór de verkiezing hunne vei huizing naar elders op plechtige wijze en in processie te doen plaats hebben, om alzoo de goede bevolking van Brugge te laten zien boe verschrikkelijk zij vervolgd en thans zelfs uit hunne heilige veiblijfplaats verjaagd werden. Aan de Amsterdamsche. courant wordt uit Parijs geschreven, dat aan de Maatschappij tot nut van 't al gemeen door de commissie van beoordeeling der wereld tentoonstelling aldaar een buitengewone prijs is toege kend. Ter gelegenheid van de tentoonstelling was namelijk een buitengewone wedstrijd uitgeschreven voor de instellingen en de bijzondere personen, die zich jegens den werkenden stand bijzonder verdienstelijk lubben gemaakt. De groote prijs, daarbij uitgeloofd, was 100,000 francs; deze is echter niet toegekend, maar vijf prijzen zijn gegeven en wel aan de volgende landen: Nederland. (Maatschappij tot-nut van 't algemeen), Rusland, Spanje, Portugal en Italië. De Fransche Monitenr deelt het plan mede van den ingenieur Boutet, om eene brug te leggen tot verbinding van Dover en Calais. Zij zou rusten op 32 verticalen ijzeren pilaren, van 200 el hoog en 100 el breed. De diepte van liet kanaal bedraagt niet meer dan van 30 tot 36 el, zoodat. de brug 170 el boven bet water zou verhe ven zijn. De kosten worden geraamd op 400,000,000 franken. Men stelt zich voor eene maatschappij op te rich ten, met het doel om deze brug te bouwen, terwijl tot onderzoek naar de deugdelijkheid van het stelsel zal begonnen woulen, met er een te leggen over de Seine, die daar tot model voor deze. monsterbrng zal strekken. Men heeft in Parijs eert nieuw voedingsartikel ingevoerd. Het is geconcentreerde melk, die tegen woordig in groote hoeveelheden verzonden wordt uit Cham. nabij Zuh in Zwitserland. Volgens baron Liebig zijn de voedende bestanddeelen daarvan uitmuntend. Bij zekere hoeveelheid zuivere melk wordt eenige suiker gevoegd, terwijl de waterdeeltjes, die nog in bet vocht aanwezig zijn, door plotselinge verdamping weggenomen worden. Op die wijze wordt de melk dik en vast als bonig; zij wordt dan in blikken doozen gedaan, die luchtdicht gesloten vvotden, zoodat de inbond jaren lang goed blijft. Door een gedeelte van deze zelf standigheid in water op te lossen, kan men in een oogeri- blik zuivere melk gereed maken. -Men zal zich herinneren, dat aan Oskar Becker, die indertijd een mooidaanslag op het leven van koning Wilhelm van Pruisen waagde, na den slag bij Königgriitz, op voorspraak van den in de nabijheid van Diesden woneuden geestelijke Weber gratie werd verleend, waarop bij naar Amerika uitweek. Thans wordt van daar bericht, dat Becker krankziuniggeworden en teeds in een genees kundig gesticht opgenomen is. Deze omstandigheid zoo merkt een Duitsch blad opwettigt niet weinig bet vermoeden, dat Becker ook fen tijde dat bij den heilloozen aanslag deed, in een toestand van waanzin verkeerde. Op den verjaardag van H. M. de koningin 1 I oP bet stadhuis te Leiden, de plechtige uitreiking p'aa hebben van het vaandel door de echtgenooten en d°c ters der leden van den gemeenteraad, voor de burg8' scherpscbuttersvereeuiging vervaardigd. Thernioiiietcrstaiicl. 14 Juni. 'sav. 11 u. 51 gr. 15 'smorg.7 u. 58 'smidd.lu.62gr. Staten-generaal. TWKKBR KAMKIt. Zitting van Vrijdag 14 Juni. Voortzetting discussie tra'( temen ts-verhooging. Het giootste gedeelte der zitting was beden aan rep"8 ken gewijd. De bcetcn van Eek, W. van Qaltst®1"1 Keticheriitts, Pijnappel, van Nispeii, Fransen van de Pu"® en de minister van koloniën traden in eene keihaling v'a'1 hetgeen reeds in de disenssiën dooi ben was betoog De heeren van Eek en Fransen van de Putte verdedigd8" daarbij, nogmaals de publiektuakmg van stukken in b8' Tijdschrift voor Nedêrlandsch ludië, waarbij de heer v*8 de Putte o. a. zeide dat de minister had moeten aantoon8" dat het publiek belang benadeeld was, en dat, wanne8' de minister naar aanleiding van deze zaak een wet willen voorstellen, bet dan goed zon zijn er gelijktijd'® een te maken tegen misleiding.der volksvertegenwof' diging. De minister van koloniën gaf daaromtrent kennen dat er nog een ander wetboek bestaat dan '|8 wetboek van strafrecht, namelijk het wotboekder „orden'8, lijkheid". De heer Pijnappel tiad weder in eene verd® diging der conciliante lichting, terwijl do heer Frans8" van de Putte het noodig achtte zich te verdedigen teg8" de beschuldiging dat hij liet publiceeren der ordonnan"® van Januari 1866 had geprovoceerd. Hij verklaarde d' dit een leugen was. Die vei klai inggaf dtu heer Kettcb8 nitts aanleiding in te trekken hetgeen door hem vroeg8' omtrent die pnbliekmaking der ordonnantie was gezeik Overigens traden al de swekjusenide ministers wed8' in het koloniaal debat, waarbij 'van weerszijden de nofd zakelijkheid der tractements-verbooging op den volk' grond werd gesteld, doch met vasthouding aan vroeg8 ontwikkelde stellingen. Van de eene zijde nl. werd d1® vei hooging zonder afschaffing van diensten verlang^ aan den anderen kant verlangde men beperking, ter"!)' een derde partij dadelijk geheele afschaffing voorstond- Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten wat8" kwam bet eeist in discussie de verliooging der oud8'' afileeling 114. Daarbq wordt een som van f l.O00,0" uitgetrokken voor traktementsverhooging der inlandse'18 hoofden en ambtenaren op Java en Madura. Dit cij'8' werd door den minister op ƒ500,000 teruggebracht,ouid*' de wet dit jaar nog slechts drie maandeu kon werken. Door het voorstellen van amendementen kwamen bi8' op de drie stelsels, door ons vroeger opgegeven, in b8 handeling. Die drie stelsels zijn than3 geformuleerd in twee ame" dementen en in de regeeringsvoordraeht. Het eerste stelsel: traktementsverhooging zonder dat" aan geheele of gedeeltelijke af-öhalfiug der persoonlijk® diensten aan de hoofden te verbinden, werd ontwikkc' in een amendemend van den heer Rocluissen die daan'1*8 voorstelde het cijfer van 5 ton terug te brengen 10 f 325.000. Het tweede stelsel: traktementsverhooging met g8" lijk tijdige beperking der persoonlijke diensten, is ë6 legen in de regeertngsvootdraelit. Het deide stelsel: tractemer.tsverhooging en ge'i)^ tijdige afschaffing van alle persoonlijke diensten, «'8' voorgestaan door den beer Fransen van de Putte end"8 betn ontwikkeld in een amendement dat strekt out onder afdeelitig. 114aldus ie oiuschrij ven„TiactenjC1' verhooging van de inlandsche ambtenaren en hoofde0"^ Java en Madura, als vergoeding wegens gelijktijd'^ afschaffing op den voet der Indische ordonnantie Vl' 5 Januari 1866 (Indisch Staatsblad tio. 3) van beschikking ten hunnen behoeve over de gronden, arbeid eu de goederen der inlandsche bevolk""' /88Ö, 346.25. De discussie over deze drie stelsels hierop aangev-1" gen zijnde, verklaarder, de heeren Roebessen, van senaar Catwijk eu van Nispen zich tegen het la8' stelsel. Den heer Godefroi daarentegen vereenigde z>" ord-r" er mede, doch zou toch voor de regecririf lt ef stemmen, wanneer de minister maar in de w et de z" heid gaf dat de beperking der diensten dadel ijk bi) tractements verbooging zal plaats hebben Den beer Voort hu ij zen, zonder zich bepaald voor bet ment Fransen van de Putte te vei klaren, achtte toch gelukkig dat thans de gelegenheid was geopend der Javaansche bevolking wel te doen en haar te toj> dat wij een eenmaal jegens haar afgelegde belofte W houden.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2