a iü 71, in Noord-Holland 13, in Gelderland 2, in Utrecht 1 totaal 87 runderen. Van 12 tot 18 Mei: in Zuid-Holland 75, in Noord Holland 6, in Gelderland 2, in Utrecht 1, totaal 84 runderen. Van 19 tot 25 Mei: in Zuid-Holland 32, in Noord-Holland 3, in Gelderland 1, in Utrecht 3, totaal 39 runderen. In de met 25 Mei geëindigde week zijn in Groot- Britannië 84 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regeering gekomen. Deze nieuwe uitbarsting blijft zich tot dusver nagenoeg uitsluitend bepalen tot de hoofdstad. In antwoord op eene interpellatie, betreffende de veeziekte in Engeland, heeft lord Montagu in het huis der gemeenten medegedeeld, dat al het uit het buiten land aangevoerde vee, na 18 Juni, aan eene quarantaine van 12 uren onderworpen zal worden en dat alleen de na verloop van dien tijd volkomen gezond bevonden runderen over den spoorweg naar Londen zullen mogen worden vervoerd, om daar onmiddellijk geslacht te worden. Gemengde berichten. Bij het heden nacht gewoed hebbende onweder sloeg de bliksem, omstreeks 2 uren, in een alleen staand ge bouwtje, zoogenaamde bakkeet, behoorende bij de bouw hoeve van J. Hollebrandse, te St. Laurens; gemeld gebouwtje was op dat oogenblik gelukkig onbewoond. De bliksem schijnt door den muur ingedrongen te zijn, en dwars door de woning zich een uitweg naar den schoorsteen gebaand te hebben, geene andere sporen achterlatende dan eene streep steengruis en eenige houtsplinters. Ook vernemen wij dat in den afgeloopen nacht de blik sem is geslagen in eene hofstede in Zuid Beveland, alsmede in een molen te Goes: bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. Ook zijn twee koeien, éen in den Schotelweg en éen in de Nadorst, beiden onder deze gemeente gelegen, door den bliksem getroffen en gedood. Te Dreischor is de bliksem geslagen in den kerktoren, welke dientengevolge is afgebrand. De kerk schijnt weinig of geen schade te hebben bekomen. Te Zierikzee is iemand door den bliksem in het aan gezicht getroffen. Jl. Zaterdag nacht heeft men te Hillegersberg, ten huize van den heer Thesingh, griffier bij het kantongerecht aldaar, trachten in te breken. De koetsier, het eerst on raad bespeurende, stond terstond op, doch een der dieven trachtte hem met een hooivork te steken, waarop de koetsier een pistool nam en het op zijn aanrander loste. Vermoedelijk beeft het schot dezen geraakt. Terstond na het vallen van het schot hebben de inbrekers echter het hazenpad gekozen. De koetsier heeft hen niet her kend, zoodat men hen niet op het spoor is. De politie doet echter onderzoek. Men schrijft uit Benschop onder dagteekening van 1 Juni het volgende aan de Nieuwe Botterdamsche courant: „In den afgeloopen nacht wilde een landbou wer, tevens .wethouder in deze gemeente, vee vervoeren over de ljjn tot wering der runderpest. Hij werd door de alhier gestationueerde militairen, die met de bewaking der liju zijn belast, aangemaand van zijn voornemen af te zien; doch hieraan geen gehoor gevende, losten zij op bem hunne geweren, met het gevolg dat hij, door twee kogels getroffen, nederzeeg en thans aan zijne wonden is overleden." Men verneemt dat de le luitenant W. L. A. Nolthe- nius van het te Haarlem garnizoen houdende le bataljon van het 7e regiment infanterie, gedetacheerd zijnde te Oudéramstel, zich aan den Uithoorn door een pistoolschot van het leven heeft beroofd. Haarliceekbl.) HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, benevens Jhunnne dochter prinses Marie, zijn jl. Vrijdag ochtend uit de residentie naar Botterdam vertrokken tot het aanvaarden der reis naar Zwitserland. Naar men ver zekert, worden HH. KK. HH. in de eerste week van Juli weder op het huis de Pauw terug verwacht en worden ook op dat kasteel de appartementen in gereedheid ge bracht voor II. M. Louise, koningin van Zweden, die dezen zomer eenigen tijd aldaar zal vertoeven. Het gedenkteekeu voor wijlen mej. S. N. Sablairol- les, op de Ooster-begraafplaats te Amsterdam, de vorige week onthuld, bestaat uit eene geknotte kolom, waarop de naam der ontslapene gebeiteld is. Op den voorkant van het voetstuk is eene geknakte roos afgebeeld en op beide zijden staat het geboorte-en sterfjaar der actrice vermeld. Het geheel is geplaatst aan het hoofdeinde van den lyksteen en hot graf met een fraai hek omgeven. Een orchest van ongeveer 120 personen, onder leiding van de heeren W. Stumpff en Joh. M. Coenen, luisterde de plechtigheid der onthulling op. De heer W. J. Hofdijk sprak eenige dichtregelen uit. Dit is het eerste ge- denkteeken, hier te lande op het graf eener tooneel- speelster opgericht. Men verzekert, dat de koningin van Engeland van het gedurende de vijf jaren harer afzondering opge spaarde geld, eene som van 500,000 p. st. heeft afgestaan voor het bouwen van een gasthuis voor herstellende zieken. In eene steenkolenmijn nabij Manchester heeft jl. Donderdag eene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 7 personen het leven hebben verloren. Te Londen is zekere Beinhold Jeiger aangehouden, die Hollandsche coupons nagemaakt bad. Zij waren zoo kunstig vervaardigd, dat een vrij groot aantal sedert geruimen tijd met goed gevolg in en buiten Engeland gecirculeerd heeft. Zaterdag ochtend is op het terrein van den staats spoorweg tnsschen Utrecht en Houten een zandtrein gederailleerd. Hoewel geen ernstige onheilen te betreu ren zijn, werden toch eenige werklieden gekwetst. Men kan thans met zekerheid zeggen, dat de be moeiingen van de acclimatatie-maatschappij voor den invoer van zalm in Australië met goed gevolg bekroond zijn. Men heeft namelijk een dezer visschen, die uit de uit Engeland gezonden eieren was voortgekomen,aan de Tasmanische kust gevangen. De Koninklijke maatschappij voor aardrijkskunde te Londen heeft in het begin der vorige weck hare jaar- lyksche vergadering gehouden. Zij heeft hare eerste medaille geschonken aan den Bussischen admiraal Buta- koff, omdat hij het eerst schepen op het Aralmeer ge bracht en die binnenzee bevaren had, waarvan de vestiging eener regelmatigen stoomvaart op het Aral meer en op de groote rivier Jaxartes, 'dat is de opening van eenen binnenlandschen waterweg voor Busland's handelsverkeer met China, het gevolg was geweest, en verder omdat hij de voornaamste mondingen van den Oxus, in het gebied van den vorst van Khiwa, opgenomen en met goede uitkomsten onderzocht had. De tweede medaille is toegekend aan den Amerikaan doctor Hayes, omdat hij bij zijn tocht tot onderzoek van het land onder den Noordpool een meer noordelijk punt (namelijk 8 gr. 5 m.) had bereikt, dan een van de hem voorafgegane Noordpoolreizigers. Verder werd door den voorzitter der maatschappij medegedeeld dat er in Engeland, met ijverige medewerking van het gouverne ment, eene expeditie werd uitgerust, om zekerheid om trent het lot van doctorLivingstone te bekomen; dat die expeditie den 9 Juni de reis naar de Kaap zou aanne men, en dat zij, omstreeks het einde der maand Septem ber eerstkomende, het oord in het zuidoostelijk binnen land van Afrika zou kunnen bereiken, alwaar die reizi ger, naar men beweert, door inlanders vermoord is. Op de Parijsche tentoonstelling wordt het koninkrijk Wurtemberg o. a. door een boekwerk vertegenwoordigd, dat waarlijk „eenig" is. Dit boek voert den titel Golasta en bevat ritualen, doop- en lijkzangen der Mandaërs. Het is door den geleerden bibliothecaris dr. Enting te Tubingen bewerkt, en het eerste werk over Mandaësche origiDaliteiten, dat openbaar gemaakt is. Daar ér tot heden geene beweegbare typen voor deze taal bestaan, was de uitgever genoodzaakt het geheele werk te doen autographeeren. De Mandaërs, ook Sabirs,of volgelingen van Johannes genaamd, maken eene secte uit, die nog ten getale van 500 zielen aan de oevers van den Enphraat en den Tigris bestaat, met een eigen godsdienst, eigen heilige boeken, eene eigen taal en eigen schrift. De eigendom en hel recht van uitgifte der Botter damsche courant met de daaraan verbonden kantoor drukkerij zullen den 17 dezer in bet openbaar worden verkocht, om met 1 Juli a. te worden aanvaard. De Londensche commissie voor de spoorwegen heefteen plan ingediend tot wijziging der wet, betreffende de vergoeding aan passagiers wegens spoorweg-onge lukken. Daarin wordt voorgesteld de spoorweg-directiën ten volle verantwoordelijk te stellen voor alle ongelukken op hare spoorwegen, met uitzondering van die, waarvan bewezen wordt dat zij door de passagiers zeiven zijn ver oorzaakt. Hierbij is gevoegd een afzonderlijk advies van een der leden, om het bedrag der vergoeding te regelen naar de klasse der rijtuigen, waarin de passagiers, die beklag inleveren, hebben plaatsgenomen, en eene tweede bepaling, om, ingeval het ongeluk den dood van een der passagiers ten gevolge heeft, een minimum van 100 p. st. ten voordeele der nagelaten betrekkingen of erfgenamen vast te stellen. Men verneemt, dat de tentoonstelling van schilde rijen van oude meesters, in de lokalen der maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, waarschijnlijk nog eenigen tijd geopend zal blijven. De vele aanvragen, ook uit het buitenland ontvangen, om den duur der tentoon stelling te verlengen, heeft de commissie doen besluiten, de haar door velen verleende medewerking nog voor korten tijd in te roepen. Verscheidene der voornaamste inzenders hebben bereids hunne toestemming tot die verlenging gegeven. De Fransche minister van marine, admiraal Big®"" de Genonilly, heeft eene circulaire uitgevaardigd en aa" de kamers van koophandel verzonden, betreffende bet internationaal seinboek. De circulaire luidt als volgt: „„Mijne heeren! Ik heb de eer ti eene vertalingtezendeB van enkele zinsneden, voorkomende in eene circulaire van het Committee of the Lords of the Privy-Conncil f°r Trade. „„De Commercial Code of Signalsfor theUse of all Nations is aangenomen door de volgende mogendheden: Engeland, Frankrijk, Nederland, Busland, Griekenland Italië, Oostenrijk, Pruisen, Spanje en Portugal. De Aroe- rikaansche schepen hebben het meer of min in gebruik gebracht, doch de jongste oorlog belette de algemeens invoering. Met uitzondering van de Vereenigde Sta ten (en wel alleen in zoo verre dit betreft de officieel® adhaesie van het gouvernement) mogen wij dit seinboek beschouwen als de algemeene taal op zee. Portugal ge bruikt het reeds aan boord van zijne schepen en in de seiustations op zijne kust. Krachtens een keizerlijk decreet erkent het Fransche gouvernement geene andere wijze van gemeenschap tusscben schepen die de Fran sche vlag voeren, en staat geen ander seinstelsel toe tnsschen de seinstations en Engelsche of Fransche schepen. Seinstations zullen gevestigd worden op de kust van Engeland, ten einde de bewegingen van schepen van alle natiën, die van dit seinboek gebruik maken, mede te deelen. Het is aan geen twijfel onderhevig, of het oogenblik is aangebroken, dat geen scheepskapitein de verantwoordelijkheid op zich zal laden om naar ze® te gaan, zonder een exemplaar van het seinboek, waar van hier sprake is, aan boord te hebben." De bewoordin gen van deze circulaire toonen aan, dat Engeland groot gewicht hecht aan de algemeene invoering van de alge meene maritime taal van de Commercial Code of SignaDi en het is mij nuttig voorgekomen om ze u mede te deelen Verkoopingen en aanbestedingen. Op Vrijdag den 31 Mei jl. heeft alhier plaats gehad de aanbesteding van eenige werken, ter bevordeiing der aanslibbing van de schorren in den Brakman, nabij def Nieuwen Polder op de Kleine Stelle, bestaande in: het leggen van drie slijkvangers ter gezamenlijke lengte va" 2270 el, het maken van twee dammen in de bestaand® kreken en het plaatsen van 20,000 strekkende el rijzen schuttingen of schermen op de zandplaten; waarvan d® verschillende inschrijvers waren: J. J. de Bnijsscher. te Philippine, ƒ3,119; P. Verlé, te Breskens. ƒ4,099; P. Monjé> te Breskens, 4,500; D. J. Kieleman, te Neuzen, 4,053; J. J.vanUije, te Middelburg, 4,353F. F. Fermont, te Westdorpe, 3,676A. E. Stubbé, te Sas van Gent, 3,570; D. Tholeus, te Hoek, 3,940. Het werk is toegewezen aan den laagsten inschrijver. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. MeiJuDi 1867. Wind. V (D -TC T3 li .5 ~u Kracht. 1 QJ O ÊO O u. V 5 QJ a; -s= AA ts aa rz 2: O 02 O SU O -T3 g 0 2 o 26 Z 7.W. 27, ff.SIV, 28 Zwt. Z.' 2« O. ZO. 30 N.NW. 31 W.t.N. llW.t. N. N, 43 O. of NO. N. 755 1) 14.0 755 3 15 6 761 6 16 8 762 0 24< 2 763 0 20 0 766 I 15 2 767.2 20.0 0 84. 0 75 0.63 0 53 0 75 0 80 0.56 10 03 9 85 9 12 13 1-4 13 04. 10 22 9 91 Aanmerlcivgen Sc O) os bew. regen weerl. 0.1 'l.bew-onw.hag r» 6.6 bew. lichtbewolkt» lichtbewolkt. heiig lichtbew. reg- 0.4< bew. regen lichtbetf* 0.6 i helder. De grootste druk is geweest 21 Mei des namidd.16 5 uren, NO t. N middelde druk P' elf op de vierkante zwaarste druk 23 P' op de vierkante el» De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologisch9 waarnemingen gedurende de maand Mei, des middags te 2 aren. Thcrmoiiietcrstand. 1 Juni. 's av. II n. 62 gr. 2 'smorg.7u.70gr.'smidd.ln.7Ggr.'sav.llu.G4gr' 3 'smorg.7u.65 's midd. 1 u. 72gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 1 Juni. Eindverslag over een web ontwerprapport omtrent de Indische begrooting XSO" voortzetting der discussiën over de schutturijwet. De commissie van rapporteurs is gereed met l>"a' eindverslag over het wetsontwerp houdende nade'® bepalingen omtrent den accijns op de binnenlandse!'® suiker. De discussiën hierover worden bepaald na van die over de reeds aan de orde gestelde ontwerp®® De heer Eoch ussen heeft, namens de daartoe benoem commissie, rapport uitgebracht op de Indische begroot'" voor 1866.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2