8*1 l-S Sf m as van 19 Juli jl., arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend 25 stuks kliefhont van een boutstapel, staande op gezegde buitenplaats, in de aanhoorigheid der woning van den tuinman JacobnsMatthijssen. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, en veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden, alsmede in de kosten der procedure. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Jacobns de Kam, ond 40 jaren, smidsknecht te Mid delburgbeklaagd van arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend op den 9 Februari 1867 5, 6 of 7 sleutels; op den 16 Februari 11. of wel in den loop van de voorafgaande week 3 sleutels en 3 krammetjes; en op den 23 Februari 11. een ijzeren haak en een dito kram, een en ander ten nadeele van Hendrik Verhage, smid te Koudekerke, in diens smederij aldaar, terwijl hij als smidsknecht tegen een loon van f 3.50 's weeks met kost en inwoning bij hem in dienst was; alsmede op gemelden 23 Februari ruim 10 kop gekookte boonen, ten nadeele van Andries Kraaije en Aarnout Aarnoutse, landbouwers te Koudekerke, uit dezelfde smederij waar bij gewoon was te werken is door de arrondissements rechtbank alhier den 28 Maart jl. schuldig verklaard aandiefstal in dienstbaarheid, door een handwerksman uit een werk plaats van zijn meester, en veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie maanden, alsmede in de kosten. Op hot ingesteld hooger beroep van den officier van justitie beeft het hof gemeld vonnis vernietigd, opgrond dat het niet genoegzaam met redenen is omkleed, en den geïntimeerde schuldig verklaard aan diefstal in dienst baarheid, door een handwerksman, uit de werkplaats van zijnen meester, en hem veroordeeld tot eene gevangenis straf van drie maanden, alsmede in de kosten der proce dure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Maria de Pagter, oud 20 jaren, dienstmeid, wonende te Westkappelle beklaagd van op zekeren namiddag in de maand December des vorigen jaars uit een kistje, geplaatst in een kabinet ten huize van J. Verhage, burgemeester te Zoutelande, bij wien zij toen voor loon met kost en inwoning in dienst was, arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend zes stukken, ieder van f 2.50, toebehoorende aan Pieter Verhage, zoon van genoemden J. Verhage, hebbende zij het kabinet met den daartoe behoorende sleutel, die er in stak, geopend is bij vonnis der arrondissements rechtbank alhier den 28 Maart jl. schuldig verklaard aandielstal in dienstbaar heid, gepleegd door eene loonbediende in het buis en ten nadeele van haren meester, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, benevens in de kosten. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld vonnis vernietigd, wegens verzuim van op straffe van nietigheid voorgeschreven vormen, en de geïntimeerde schuldig verklaard aan diefstal in dienstbaarheid door eene loonbediende in het huis van haren meester, ten nadeele van iemand die daar inwoonde, en haar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden, alsmede in de kosten der procedure zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Petrus Josephus Leydekker, oud 65 jaren, van be roep arbeider, wonende onder de gemeente IJzendijke beklaagd van in den avond van den 11 Februari jl. uit een kuil op een onafgesloten stuk land inden Passageule polder onder IJzendijke, arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend eene hoeveelheid mangelpeeën, ten nadeele van L. van den Hemel, landman in die gemeente is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middel burg de dato 28 Maart jl. schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen en in de kosten. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof ook dit vonnis vernietigd, op grond dat het niet genoeg zaam gemotiveerd is, en den geïntimeerde schuldig ver klaard aan eenvoudigen diefstal en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dageu, alsmede in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 12 en eindigende den 18 Mei. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 75 runderen; 3 zijn gestorven, 72 afgemaakt en geene hersteld, terwijl er geene meer in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 96,601 runderen aangetast, waarvan er 46,421 stierven, 15,657 werden afgemaakt, 34,523 her stelden en geen meer ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 6 runderen, gestorven geene6 werden afge maakt, hersteld en nog ziek geene. Sedert het uitbre ken der ziekte werden 8233 runderen aangetast, waarvan er 963 stierven, 6430 werden afgemaakt en 840 herstel den, terwijl geen zieken aanwezig zijn. In 't geheel werden 3359 niet aangetaste runderen afgemaakt. In de provincie Gelderland werden in die week aange tast 2 runderen, gestorven 0; 13 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 912 runderen aangetast, waarvan er 48 stierven, 3908 werden afgemaakt, en 4 herstelden. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 1 rund; geene stierven, afgemaakt 1, hersteld geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 50,409 runderen aangetast, waarvan er 30,653 stierven, 3558 werden afgemaakt en 16,198 herstelden, nog ziek geene. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitu latie zijn aangetast van 28 April tot 4 Mei: in Zuid-Hol land 148, in Noord-Holland 11, in Gelderland 6, in Utrecht 18, in Noord Braband 2, totaal 185 runderen. Van 5 tot 11 Mei: in Zuid-Holland 71, in Noord Holland 13, in Gelderland 2, in Utrecht 1, in Noord Braband 0, totaal 87 runderen. Van 12 tot 18 Mei: in Zuid-Holland 75, in Noord-Holland 6, in Gelderland 2, in Utrecht 1, inNoord- Brabaud 0, totaal 84 runderen. Gemengde berichten. De Wiener Zoitung meldt omtrent een ongeval,dat aan de aartshertogin Mathilda is overgekomen, dat jl. Woensdag namiddag te 5.J uren de aartshertogin het ongeluk heeft gehad, dat hare kleederen door eene nog onbekende oorzaak vlam vatten, ten gevolge waarvan de beide armen, de hals, de rug en gedeeltelijk ook de beenen, ernstige brandwonden bekwamen. Een den volgenden dag uitgegeven bulletin meldde, dat ofschoon de prinses weinig had geslapen, zij toch een vrij rustigen nacht had doorgebracht; de pijn was matig, zij had geen koorts. Omtrent de aanleiding tot het ongeluk zijn de berichten uiteenloopend. Zeker is het, dat de prinses zich alleen op hare kamer bevond. Plotseling deed zij een schellen kreet hooren, en toen men ter hulp snelde, stonden hare kleede ren in lichtelaaie vlam. Er braadde licht noch vuur in het vertrek, zoodat het vermoeden het waarschijnlijkst is,dat zij op een lucifer heeft getreden, welke op den grond lag en dat toen deze daardoor ontbrandde, het vuur zich aan hare lichte kleederen mededeelde en die in brand zette. Eene kamenier en een bediende waren deeersten, die de vlammen poogden te verstikken. Het gelaat is, naar men verzekert, ongedeerd gebleven, maar de brandwonden van de overige gedeelten van het lichaam bleken al aanstonds zwaar en gevaarlijk te zijn. Bij de Derby-wedrennen is de groote prijs door het paard de Hermit gewonnen. De eigenaar, de heerChaplin, wint daarenboven 200,000 p. st. tengevolge van aange gane weddingschappen. Men achtte het paard zoo gering dat daarop 100 tegen 1 werd gewed; terwijl op het paard Vauban 6 tegen 4 werd aangenomen. De jockey was voor 300 p. st. geëngageerd, onder voorwaarde dat hem 3000 p. st. zou worden toegekend, indien bij onder de drie eeist aankomenden behoorde, 8000 p. st. indien zijn paard den prijs won. De baan, IJ mijl lang, werd door bet winnende paard in 2 minuten 52 seconden afgelegd. Als een bewijs voor de snelle vervaardiging van laken, wordt in een Duitsch blad het volgende medege deeld. Iemand ging een weddingschap aan om 6000 thaler, dat van de wol van een schaap, dat des morgens te 5 uren geschoren werd, reeds des avonds te 9 uren een jas zou gereed zijn. Des middags te 4 uren had de wol reeds alle bewerkingen ondergaan, was in laken veranderd en den kleermaker ter hand gesteld. Twintig minuten over zessen had de wedder zijn jas reeds aan en verscheen daarmede in een talrijk gezelschap. De beide schapen waarvan de wol ter vervaardiging van het kleedingstuk gestrekt had, werden gebraden en met een vat bier aan de werklieden geschonken. In den tijd van 13 uren en 20 minuten was alles afgeloopen. In den nacht van 21 dezer is ten huize van den kapitein kwartiermeester bij het regiment artillerie te Nijmegen een diefstal gepleegd. Tusschen 10 en 1 uur namelijk is waarschijnlijk door middel van inbraak eene aanzienlijke waarde aan bankpapier, kontanten en eenige zilveren voorwerpen ontvreemd. De dader is nog on bekend. Uit het Engelsch kanaal terugkeerende loodsen deelen mede, dat op den bekenden vuurtoren van Dun- geness sedert eenigen tijd drie groote buizen, bij wijze van roepers, zijn geplaatst, waarin door stoomkracht bij mistig weder een vervaarlijk geluid wordt voortgebracht, dienende om de schepen in de nabijheid te waarschuwen. De Nord Deutsche Zeitung deelt mede dat de Pruisische regeering, om de nadeelen weg te nemen welke de Pruisische handel tot heden ondervindt, omdat hij den weg naar de zee over Nederland of België nemen moet, besloten heeft de havens van Emden 0® Leer uit haar verlaten toestand op te heffen. In verban® met plannen der regeering heeft zich reeds een maat' schappij met aandeelen gevormd, die een geregelde® stoombootdienst tusschen deze plaatsen en onderschei dene overzeesche havens zal in het leven roepen. Le Pays, Journal de 1'Empire, die, met eene soort van woede, de zoo lofwaardige pogingen van le Temp' tot het in stand brengen van eene Ligne de la paix be- kampt, bevatte voor een paar dagen eene nieuwe M&r' seillaise, door een der Fransche dichters vervaardigd' Le Pays noodigt alle toonkunstenaren uit om dat stuk in muziek te brengen, terwijl dat blad tevens verklaart) de gevoelens van den dichter geheel tot de zijne te maken. Het gedicht is getiteld „le Chant du Rhin" e® luidt aldus: Ah! la belle nuitla belle nuit! Qui passé la-bas? C'est la France! Des lourds canons 1'acier reluit. Le fantassin marche en silence, Le cavalier léger le suit. Ab la belle nuit! la belle nuit! Hourra Ab le beau soleil! le beau soleil! La terre frémit enivrée. Jamais plus éclatant réveil! Le Rhin arrose la contrée Qu'éclaire un horizon vermeil. Able beau soleille beau soleil Hourra! Ah! les beaux sillons! les beaux sillons! Quelle récolte se prépare! Hissez vos rouges pavillons! C'est 1'ennemi. Sonnez, fanfare! Lancez vos ardents bataillons. Ables beaux sillonsles beaux sillons Hourra Ab! les beaux épis! les beaux épis! C'est la Prusse qui les vit naitre. Fauchez, moissonnez, mes amis! En les voyant tomber, le maïtre Verse des pleurs, pousse des cris. Ab! les beaux épis! les beaux épis! Hourra! Ab les beaux ruisseaux le beaux ruisseaux Corame ils coulent dans le prairie Du Rhin ils rougissent les eaux. Sur la rive le milan crie, Déja s'y baignent les corbeaux. Ab! Jes beaux ruisseaux! le beaux ruisseaux! Hourra! Ables beaux combats I les beaux combata Quand 1'ennemi fuit daus la plaine, Que les mnrs volent en éclats Et que la France dit en reine: Le Rhin coule dans mes Eiats. Ab! les beaux combats! les beaux combats! Hourra Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uüf' Mei 1867. Wind. d O 5 EO SQ -U5 H3 a '1 (3 C* l -S Aanmerkingen- 19,ZOost. 20 W.t. N. 2l!NO.t.N. 22N. t. W. 23 N. t. O. 24 NO.t.N. 25 O. t. Z. 758 1I18.4 753 6,13 7 751 1 (139 760 2j 12 7 761.3 120 765 7110 6 765.3,13.8 0 67 0 91 0.83 0 58 0,61 0 61 0.49 110 62 i 10 62 9 83 4 89 I 6 40 5,88 i 5 90 j lichtbewolkt. Ibew.liclitbew.rcg611' 90 bew. regen' hagelt' 15.8 bew. regen hagelt- 4.4 bew. regen hagelt- 1.7 lichtbewolkt. I lichtbewolkt. Thennometerstand. 25 Mei. 's av. 11 u. 50 gr. 26 'smorg.7 u.52gr.'smidd. 1 u.56gr.'sav.llu.57gr' 27 'smorg.7u.60 'sraidd.lu.67gr. Staten-generaal TWEEDE KAMElt. Zitting van Zaterdag 25 Mei. Voortzetting der ®lS' cussie over de schutterijwet. De kamer is heden gevorderd tot artikel 117. Na aanneming van de artt. 111 en 112 werd door de® heer Stieltjes op art. 113 als amendement voorgesteld d bepaling dat de oefeningen niet meer dan twee mal0" 's weeks zullen plaats hebben, weg te laten. Alvorens dit amendement in stemming kwam werd eer9^ behandeld art. 114, aldus luidende: De kommandant b0' paalt in overleg met burgemeester en wethouders dagen en uren, waarop de oefeningen worden gehoud0®' wat de vereenigde oefeningen met de militaire bezetti®0 betreft, mede in overleg met den militairen bevelhebb®^ „Elke oefening duurt niet langer dan twee «ren' fe. rekenen van het oogenblik dat de schutterij op de °e v ningsplaats aankomt, tot op dat waarop zij die verl»® Op dit artikel werd aangenomen een amendement de heeren Stieltjes en de Roo, dat, na verschillende gingen en na weglating van eene alinea, de strekk' heeft het artikel aldus te lezen: ter „De kommandant bepaalt, in overleg met burgemee9^, en wethouders, de wij ze van indeeling der oefening9"'g wat de vereenigde oefeningen met de militaire bezet' -betreft, in overleg met den militairen bevelhebber.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2