Aan eene commissie, bij den lord luitenant van Ierland toegelaten om aan te dringen op het verleenen van gratie aan de onlangs ter dood veroordeelde fenians, is door den opperlandvoogd geantwoord dat aan deze ter dood veroordeelittgen uitvoering moet worden gegeven. Uit Zalt Bommel schijft men 22 dezer: Het water in den Botnmelerwaard valt langzaam weg. In de bene den dorpen staan nog ongeveer 3000 bnndersgoed bouw en weiland onder water; vandaar steeds gebrek aan voeder. Te Well, Nederbemert en Aalst was men genood zaakt 300 a 400 stuks vee naar verafgelegene markten ten verkoop te brengen en in de provincie Utrecht in de weide te doen. Intusschen staat bet gewas op de hoog gelegen landen uitmuntend, terwijl de appeleu-en pee- renboomen, in genoemd district, welker vrucht reeds is gezet, een ruimen oogst beloven. llandelsbl Lte Oostenrijksche aartshertogin Matbilde, dochter van den aartshertog Albrecht heelt dezer dagen zeer ernstige brandwonden bekomen ten gevolge van het vlam vatten hater robe. Haar toestand schijnt eenige ongerustheid in te boezemen. liet onlangs te Brussel opgericht korps vrijwilligers zal de atdeeliugen der Belgische garde civique naar Engeland vergezellen. Zij zullen tegen 15 Juni aan staande behoorlijk gekleed, uitgerust en geoefend zijn. Zij oefenen zich thans voortdurend in den wapenhandel drie malen 's weeks. Te Parijs is men bezig door middel van stoom het beeldhouwwerk van den triomfboog van het Carrou sel te reinigen. Zonder dat beelden of festoenen de ge ringste schade hekomen, neemt de stoom tot uit de fijnste plooien van het marmer elk spoor van vuilnis weg. Men leest in de Arnhemsche courant: „De spoor baan van Brussel naar Leuven is door het bestuur der spoorwegen bij aanneming met appelboomen bepoot. In het Bijblad van de Landbouwcourant van dit jaar, eo. 1, schreef de heer F. Burveuich, leeraar aan de lands- tuiubouwsehool te Gentbrngge, bij Gent, een klein, maar lezenswaardig artikel over bet bepoten der ijzeren wegen met vriicbtboomen. Hij haalt daarin berekeningen aan nit de lievtte Horticole, waaruit o. a. blijkt dat 50 mijlen weg aan weêiskanten met heggen van latten en vrnehtboompjes kunnen voorzien worden voor ongeveer 81,000, en dat die heggen aan jaarlijkse!) onderhoud ƒ2325 kosten. De schrijver neemt aan, dat de opbrengst na 5 jaien begint. Er zijn wellicht gedeelten van onze spoorwegen, waarlangs met goed gevolg vruchtboomen kunnen gepoot worden." Maandag ochtend is het derde doodvonnis in de zaak der Fenians te Dublin uitgesproken. De beschul digde, Jobn M'CaftVrty, beweerde, even als de twee vorige ter dood veroordeelden, dat bij opdegetuigenis vaneenen meineedige werd veroordeeld, en verklaarde, dat bij Steeds bereid was voor de onaf baukelijkheid van Ierland zijn leven op te offeren. Themiometerstand. 24 Mei. 's av. 11 u. 44 gr. 25 'smoig.7 u.48 'smidd.In.56gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMKK. Zitting van Vrijdag 24 Mei. Voortzetting der beraadslagin gen over de schutterijwet. De beraadslagingen zijn heden gevorderd tot art. 110. Op art. 102, betreffende de benoeming van de onder officieren enz. door den kommandant, was door de heeren Stieltjes en de Roo als amendement voorgesteld dat niemand tot onderofficier of korporaal kon woiden be noemd, die niet eenigen tijd als schutter had gediend. Dit amendement werd verworpen met 37 tegen 14 stemmen. Art. 103 is, door aanneming van een amendement van den heet Dun, zoodanig gewijzigd dat de traktementen der bij de Schutterij bezoldigde personen, door de ge meenteraden zullen worden vastgesteld, na den komman dant te hebben geboord. Na goedkeuring der artt. 104 108 werd een nieuw artikel in de wet gevoegd, waarbij bepaald wordt dat, na wijziging in tle uniform kleeding, de leden der schutterij toch nog de bevoegd Leid behouden de vroegere uniform kleeding te blijven dragen. Hierop werden algetneene beraadslagingen gevoerd over hootdstuk XI, van den dienst der schutterijen in tijd van vrede. Daaraan werd deelgenomen door de heeren Godefroi, Dullert en van Delden en den miuister van binnetilandsche zaken. Uit het gesprokene door laatst genoemden bleek, dat het de bedoeling der wet was de schutters in vredestijd niet tot garnizoensdienst te ver plichten, en de reserve vrij te stellen van oefeningen. Na aanneming van art. 109 kwam art. 110 aan de orde, waarbij bepaald wordt dat de schutters der eerste klasse jaarlijks 40 maal, die der tweede klasse jaarlijks 10 maal in den wapenhandel en het schieten worden geoefend. Tot aanmoediging van het juist schieten kunnen jaarlijks zoo van 's rijks wege als van wege de gemeenten, prijzen en premiën worden uitgeloofd. Op dit aitikel werden drie amendementen voorgesteld: 1. door de heeren Stieltjes en de Roo, om de oefeningen voor de schutters der eerste klasse te bepalen op 80 en voor die der tweede klasse op 20 uren jaarlijks; 2. door den heer van Wassenaer Catwijck, om de schutters der eerste klasse jaarlijks 14 achtereenvolgende dagen, onder leiding van militaire officieren, in militaire exercitiën, wapenhandel en het schieten te oefenen, en verder jaarlijks 26 maal; en verder, om de oefeningen voor de schutters der 2e klasse te bepalen op 10 maal in het jaar; 3. door den heer de Bieberstein, om die oefeningen te doen plaats hebben, voor de eerste klasse jaarlijks ge durende de daartoe bestemde maanden eens in de week, en voor de tweede klasse tweemaal in de maand. Over dit artikel en de amendementen werd langdurige discussie gevoetd, waarvan de slotsom was dat de amen dementen van de heeren van Wassenaer Catwijck en de Bieberstein werden verworpen met 46 tegen 9 en met 31 tegen 24 stemmen terwijl dat van de heeren Stieltjes en de Roo met 35 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Na aanneming van het artikel is de voortzetting der discussiën bepaald op morgen. Gemeenteraad van middelburg. Zitting van Vrijdag 24 Mei. Missives gedeputeerde staten adres den Bouwmeester, Borsius van der Letje uitgifte grafruimte begraafplaats; dankbetuiging kommiezen; missive bestuur godshuizen, overdracht weezenfonds; idem burger lijk armbestuur, tekort begrooting 1866; verzoekmejufvr. Achilles tut vermeerdering hulppersoneel school B; ontslag mcj. Venetnan als Iiulpoiiderwijzeres handwerken adres van Ditmars betreffende erfpacht; voordracht omtrent duin waterleiding; voordracht hulponderwijzer school E; over legging goedgekeurde rekening Vlissiugschen rijweg; mis sive commissie vereeniging volksvermaken, medewerking feestvieringconcept suppletoire genieentebegrooting voor 1867af- en overschrijvingenbenoeming hulponderwijzer school Eidem conrector gymnasiumrapport verzoek com missie hoofdelijken omslag. Voorzitter de heer Btjleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van Diggelen en Dauime, wegens ambtsbezigheden; Fokker, uitlandig, en Galand. De notulen der vorige zitting worden rta kleine wijzi ging goedgekeurd. Uit de voot lezing bleek dat het totaal cijter van het kohier voor den hoofdelijken omslag, het welk in de vorige zitting tengevolge der daarin gemaakte wijziging nog niet kon worden opgegeven, 49,785 bedraagt. De mededeeliug des voorzitters ten aanzien van de afwezigheid der bovengenoemde leden wordt voor kennis geving aangenomen. Mede worden voor kennisgeving aangenomen vier missives van gedeputeerde staten, houdende respec tievelijk goedkeuring der raadsbesluiten tot wijziging der begrooting van de schutterij en tot onderhandsoheu verkoop van bet voormalig biandspuithuisje buiten de Veersche barrière; goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag, en mededeeling der koninklijke goedkeuring van bet besluit tot voortdurende heffing eener plaatselijke belasting op bet gemaal. Aau een en ander is door burgemeester en wethouders de uoodige uitvoering gegeven. Geschiedt voorlezing van een ingekomen adres der firma den Bouwmeester, Borsins en van der Leijé, scheeps- reeders en bouwmeester alhier, die herinneren aan de ten vorigen jare reeds aan burgemeester en wethouders kenbaar gemaakte bezwaren betreffende het te laag waterpeil der kaden bij de voltooiing van het geprojec teerde kanaal door Walcheren, tengevolge waarvan hunne werf de Volharding geheel onbruikbaar dreigt te worden, zoodat zij zich in de maand Augustus jl. dien aangaande bij adres bebben gewend tot den minister van binuenlandsciie zaken. Hoezeer gedurende acht maanden tijds op dat adres te vergeefs eeuig antwoord van den minister is tegemoet gezien, bebben adressanten gemeend daarop niet nader te moeten terugkomen, ter voorkoming van mogelijke vertraging in de uitvoering der geprojec teerde werken alhier. Thans echter, nu die vertraging niet meer behoeft gevreesd te worden, hebben zij met dubbelen nadruk hunne bezwaren aangedrongen. Zij verzoeken dat het gemeentebestuur hunne pogingen bij de regeering tot tegemoetkoming daaraan ondersteune, op grond dat bij het belang der werf de Volharding ook de belangen der ingezetenen ten zeerste betrokken zijn, ten bewijze waarvan zij onder anderen wijzen op het bedrag der door hen betaald zijnde werkloonen. Naar hunne meening behoort het rijk, opgrond van billijkheid, de bestaande bezwaren weg te nemen. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester eu wet houders inmiddels mededeeling hebben ontvangen eener beschikking van den minister op het door genoemde firma ingediend adres, waarin de minister te kennen geeft, dat het peil van den waterstand in het kanaal zoo hoog mogelijk is genomen eu het algemeen belang geene verandering daarin gedoogt. Met het oog op deze beschikking is besloten de stukken betrekkelijk deze zaak voor de leden ter inzage te leggen en de behande ling aan te bonden. Aan mejufvrouw de wed. J.W.van de Kamer is, op haar verzoek, overeenkomstig ingewonnen advies van den gemeentebouwmeester, onder de gewone voorwaarden, eene aarden grafruimte op do algemeene begraafplaats afgestaan. Een ingekomen en voorgelezen adres der ambtenaren bij de plaatselijke belastingen alhier, houdende dankbe tuiging voor de hun verleende gratificatie, is voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding eener ingekomen missive van het bestuur der godshuizen is besloten, ondersteuning te verleenen aan een door dat bestuur aan gedeputeerde staten gericht adres, houdende verzoek om machtiging tot het aangaan eener dading, waarbij een ond weezen fonds, tot dusver door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente beheerd, groot 4900 2j pet. nationale werkelijke schuld, aan het burgerweeshuis wordt overgedragen. Geschiedt voorlezing van eene missive van het bur gerlijk armbestuur, dat machtiging verzoekt tot bet doen van af eu overschrij ving ter voorziening in een op den dienst van 1866 ontstaan tekort van /4372.67.j. hebbende de uitgaven ƒ52,183.46 en de inkomsten slechts ƒ47,810.78 bedragen. Deze meerdere uitgaven zijn hoofdzakelijk ontstaan door, tengevolge van het heerschen der cholera, elders verleende geneeskundige hulp en onderstand aan hier armlastigen; aangewende voorzorgsmaatregelen tegen de cholera,en meerdere verpleging in de gestichten wegens toeneming van het aantal weezen. De financieele commissie adviseert, blijkens haar bij monde van den heer Lantsheer uitgebracht rapport, tot het verleenen der gevraagde machtiging en in het be staande tekort door eene buitengewone subsidie te voorzien. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. Van mejufvrouw A. M. B. Achilles, hoofdonderwijzeres op de school B voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, is eene missive ingekomen, waarin zij te kennen geeft dat wegens de toeneming van het aantal leerlingen op bare school behoefte is ontstaan aau meer hulppersoneel voor het onderwijs in de morgen uren. In het vierde kwartaal van 1865 bedroeg het getal der leerlingen slechts 45, thans reeds 59, zoodat óf aan twee klassen gelijktijdig door éene onderwijzeres les moet worden gegeven, hetgeen bij de verschillende mate van ontwikkeling zeer moeilijk is, óf eene klasse zicb schriftelijk moet bezighouden terwijl eene andere mon deling les ontvangt. Ten einde aan de verwachting van de ouders der leerlingen te kunnen voldoen, verzoekt zij mitsdien, dat eene tweede bulponderwijzeres op hare school mogo worden aangesteld. Het ingewonnen ad vies der plaatselijke schoolcommissie strekt tot inwilliging van het verzoek van mejufvrouw Achilles, als zijnde dit hoogst vvenschelijk. Mocht aan het verlangen worden voldaan, dan zou ook de tijdelijk aangestelde bulponderwijzeres in de handwerken, mejuf vrouw A. E. Veneuian (die tegen 1 Juli a. eervol ontslag heeft verzocht), ook kunnen gemist worden. Voorts geeft de commissie haar voornemen te kennen, om eer lang ook eene voordracht te doen tot vermeerdering van het personeel der onderwijzeressen op school A, in veiband met eene vergrooting dier school. Op voorstel des voorzitters worden burgemeester en wethouders gemachtigd tot het doen eener oproeping van sollicitanten voor de b trekking van tweede hulp- onderwijzeres op school B, op eene jaarwedde van 300. Het door mejufvrouw A. E. Veueman verlangde eervol ontslag wordt thans mede verleend. Is ingekomen een adres van J. M. van Ditmars, wien den 1 Mei des vorigen jaars een petceel gemeentegrond naast zijn pakhuis in het Armeniaansch schuitvlot in erfpacht is gegeven, onder bepaling dat hij daarop binnen twee jaren een pak-of woonhuis zou bouwen, en die thans verzoekt van die verplichting te worden ontheven, op grond dat hij thans geene behoefte aan een bergplaats heeft; hij verklaart zich echter Gereid tot voortdurend bezit der erfpacht en tot behoorlijke omrastering van het perceel, tot zoolang zich andere belanghebbenden mochten aanmelden. Het op dit adres ingewonnen advies van den gemeente bouwmeester luidt gunstig, ouder eenige nadere bepa lingen ten aanzien van het rasterwerk enz. Daar ook bij burgemeester en wethouders geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek bestaat, is daartoe besloten. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wethou ders omtrent het in de vorige zitting ingekomen verzoek van den heer D. Dronker», voorloopig concessionaris voor eene duinwaterleiding, om vergnnningtot het leggen van buizeu in deze gemeente tot zoodanige diepte en onder zulke bepalingen als noodig geacht zullen wotden, gunstig zijn gezind en voorstellen daartoe vergunning te geven, onder eenige hoofdvoorwaarden, waarmede de heerDronkers zich heeft kunnen vereenigen. Deze voor waarden zijn in hoofdzaak: dat het duinwater van zuiver gehalte zal moeten zijn dat de buizen zoo diep zullen moeten gelegd worden, dat er geen gevaar voor bevriezen bestaat en zoodanig dat de riolen daardoor nfet door sneden worden dat bet leggen der pijpen kosteloos ge schiede en toe te brengen schade door den ondernemer worde vergoed; dat voor gemeen tegel) ruik der waterleiding en in de gestichten geen hoogere prijs zal worden bedon gen dan door het rijk wordt betaald, en dat bij bet aanleggen van brandkranen voor rekening der gemeente het gebruik daarvan kosteloos zal plaats hebben. De voorzitter merkt op dat dit slechts hoofdvoorwaar den zijn, doch later een door den raad goed te keuren contract met den concessionaris zal worden aangegaan- De beer Luteyn zegt, dat hij met belangstelling dez® zaak heeft overwogen en zich vereenigt met het denk beeld om voorloopig slechts eenige hoofdvoorwaarden te stellen. Htj acht het echter wenscbelijk dat onder d'6 hoofdvoorwaarden ook worde opgenomen de bepaling van het maximum van deri prijs van liet duinwater, n'9 zijnde dit zijns inziens èn voor den ondernemer èu voor de ingezetenen van groot belang. In de tweede plas'9 geeft hij in overweging om het aan te gaan contrac vooraf te onderwerpen aan het oordeel öt van eene sp6" ciale óf van de bestaande gezondheids commissie. De voorzitter meent dat het maximum van den prU van het duinwater niet zal ktmnen bepaald worden, gezien de te maken kosten nog niet bekend zijn. prijs zal ook moeten afhangen van het gebruik dat va de inrichting door de iugezetenen zal worden gemaak t de voornaamste bron van inkomsten voor den onde nemer zal echter wel de spoorweg zijn.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2