Marinus Leegenhoek, oud 28 jaren, arbeider te IJzendijke, was beklaagd dat hij den 6 December jl.,ten nadeele van Rosalia van der Wegen, drie in een publiek water zwemmende zwartbonte tamme eenden opzettelijk beeft doodgeschoten, met het doel om zich die toe tc eigenen, waarin hg echter verhinderd zou zijn geworden door de komst van andere personen. De beklaagde be kende dat hij de eenden geschoten heeft, doch ontkende dat hij het doel heeft gehad ze mede te nemen. Het open baar ministerie meende dan ook dat het o; zet tot dit laatste niet voldoende bewezen was en requireerde mits dien alleen schuldigverklaring aan het opzettelijk toe brengen van schade aan eeusanders roerendeigendom. De rechtbank heeft, deze zienswijze gedeeld en den beklaagde veroordeeld tot eene geldboete van f 5.50 ten bate dor gemeente IJzendijke, alsmede in de kosten. Adriaan Engelse, oud 19 jaren, sleper alhier, is schuldig verklaard aan het den 4 April jl. op straat moedwillig toebrengen van een slag met een zweep in bet aangezicht van P. Kwekkeboom, waardoor diens wang gezwollen en een blauwe streep onder het oog veroorzaakt is. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden heeft de rechtbank hem veroordeeld tot eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Johanna Caroiinu van der Weege, arbeidster te Oostburg, bracht den 11 April II. aan I. van Wins- berge, huisvrouw van F. B van Maldegem, in haar woning in den Isabellapolder een slag met een klomp op de hand toe, terwijl die vrouw op een ladder stond. De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan moed willige mishandeling, waardoor geenerlei ziekte of belet sel om te werken is ontstaan, en haar veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede ƒ8 boete en in de kosten. Cornelis Moelaert, koewachter, en Isaac van Roo, arbeider, beide 14 jaren oud en wonende te Schoondijke, braken den 23 Maart II. te zamen en in gemeen overleg, uit een heg, dienende tot afmaak eener weide onder Schoondijke, eenige staken en een stuk plank, welke zij zich toeeigenden. De geringe toegebrachte schade, de bekentenis en de armoede der beklaagden zijn als verzachtende omstandigheden aangenomen bij hunne schuldigverklaring aan eenvomligen diefstal. Beide zijn tot drie dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten veroordeeld. Voorts zijn de volgende vonnissen ter zake van bedelarij uitgesproken: Cornelis, Grietje en Maatje Klopmeijer, respectivelijk oud 14, 16 en 11 jaren, wonende te Domburg beklaagd van bedelarij in verbinding, daar zij den 1 April jl. op den stoep der woning van A. Arense te Domburg in bedelende, houding gezamenlijk om eene aalmoes heb ben gevraagd zijn onder aanneming van verzachtende omstandigheden schuldig verklaard en veroordeeld ieder tot gevangenisstraf van een dag, alsmede in de kosten. Laurens Baljé, oud 6b jaren, geboren te Aagtekerke en alhier wonende, zonder beroep beklaagd van op den 22 Maart jl. in den Korten en Langendelft alhier van buis tot huis een aalmoes gevraagd en bij de wed. van der Harst een cent gekregen te hebben is mede onder aanneming van verzachtende omstandigheden schuldig verklaard en veroordeeld tot vierdagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Grietje Grootjans, wed. C. Klaassen, leurster te Arnemuiden beklaagd van op deri 22 Maart jl. zich bedelend voor de woning van den heer M. K. Jeras in den Kortendelft geplaatst en daar een cent gekregen te hebben is niet schuldig verklaard en mitsdien vrijge sproken, daar het haar ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen is, de kosten te dragen door den staat. Adriaan Wisse, oud 69 jaren,geboren te Meliskerke, arbeider alhier beklaagd van op den 29 Maart bij den apotheker de Jager op den Langen Burcht alhier aan den bediende om een aalmoes te hebben gevraagd, welke hij echter niet gekregen heeft is, onderaanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf, alsmede iu de kosten. Elisabeth Marijs, oud 26 jaren, alhier wonende beklaagd van op den 28 Maart jl. op de straat alhier gebedeld en van de te Ooslkapelle wonende landbouwster C. in 't Anker, vrouw van Maljaars, een cent te hebben gekregen, na reeds vroeger wegens bedelarij te zijn ver oordeeld geweest is schuldig verklaard en veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en in de kosten, met bevel dat zij na het einde van haar straftijd zal worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht oi'werkhuis. Maria le Mabien, wonende te Arnemuidenbe klaagd van zich op den 21 Maart jl. in den Kortendelft bedelend voor de landbouwster Maatje Franke geplaatst en van deze een cent gekregen te hebben, na reeds vroeger wegens bedelarij veroordeeld te zijn geweest is niet schuldig verklaard en alzoo vrijgesproken, zijnde het haar ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. Ca t har in a Grootjans, wed. van Belzen, oud 51 jaren, leurster te Arnemuiden beklaagd van op den 21 Maart jl. op den stoep der woning van den broodbakker van Aartsen op de Potteraarkt alhier gebedeld en van de landbouwster L. v. d. Wey een cent gekregen te hebben, na reeds vroeger wegens bedelarij veroordeeld te zijn geweest is schuldig verklaard en veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten, met bevel dat zij na het einde dier straf naar een bedelaarsgcsticht of werkbuis zal worden overgebracht. Tannetje de Kam, oud 10jaren, geboren te Gapinge en alhier wonende beklaagd van op den 28 Maart van de te Gapinge wonende JohannaDingemanse een aalmoes gevraagd en gekregen te hebben is schuldig verklaard, doch vrijgesproken, aangezien de rechtbank heeft aange nomen dat de beklaagde zonder oordeel des onderscheids gehandeld heeft. Gemengde berichten. De Arnhemsche courant meldt, onder dagteekening van 15 Mei, het volgende: Uit verschillende streken heb ben wij berichten ontvangen omtrent den storm van Zondag en Maandag nacht en de hevige koude, welke beide natuurverschijnselen ook te Arnhem zijn waarge nomen. Wtj meenen ons daarom van de mededceliug der omgeworpen hoornen en schoorstecnen en ingewaaide ruiten te kunnen onthouden. Niet onaardig is het echter wat de koude betreft, dat de thermometer heden namid dag 42 gr. Fahrenheit en 15 December van het vorige jaar 43 gr. aangaf. De warmtegraden van 14 Mei en 14 December staan gelijk. Den 5 December was die 53 gr., 13 December 52 gr., 6 en 10 December 50 gr. Thans had den wij 2 Mei 49 gr., 3 Mei 54 gr. De hoogste thermome- teratand van deze maand was 84 gr., de laagste 42 gr. In December was het verschil 53 gr. en 34 gr. Ten slotte voegen wij er nog bij, dat het van heden morgen 7 tot 11 uren hier gesneeuwd heeft." Te Enschede sneeuwde het jl. Woensdag alsof het 't midden van den winter ware. Den 6 en 7 Mei zijn te Parijs negentig nagelaten schilderijen, studiën, teekeningen enz. van Ingres ver kocht. Deze veiling heeft 93,000 franken opgebracht. De hoogste prijs (10,000 fr.) is besteed voor eene copie naar Titiaan, in 1822 door Ingres te Florence ver vaardigd. Een Hongaarsch magnaat, graaf Szecsenyi, is bezig om met eene kleine, hem in eigendom toebehoorende stoomboot binnendoor van Pesth naar Parijs te varen. Het vaartuig is 52 voet lang, 8 voet breed, keurig ver sierd naar het uitwendige en inwendig van alle gemakken voorzien. Door middel van het Donau Mainkanaal is graaf Szecsenyi met zijne stoomboot van den Donau in den Main gekomen. Yran Mainz wil hij Rijn opwaarts naar Straatsburg varen, of daartoe desnoods, indien de stroom te sterk is, van een sleper gebruik maken. Uit Straats burg wil bij het kanaal van de Doubs en vervolgens de Saöne trachten te bereiken, om eindelijk, door middel van het kanaal van Dyon, in de Seine en aldus naar Parijs te komen. Te Tilburg had in den nacht van 16 dezer een hevige brand plaats in de vellenblooterjj van de heeren F. Majoie Co., ten gevolge waarvan het werkhuis en het magazijn met den geheelen voorraad van wol en blooten, alsmede een groot aantal balen kunstwol van den heer L. Jansen, die aldaar geborgen waren, binnen een uur tijds een prooi der vlammen werden; ook het aangrenzende koetshuis van den vrachtrijder van Hugten is geheel uitgebrand, terwijl diens woonhuis met veel inspanning is behouden gebleven. Een fraai paard van den heer Majoie is in de vlammen omgekomen. Men verneemt, dat er p. m. 200 balen wol en schapenvellen verbrand zijn, terwijl de schade 35 a 40,000 gulden zou bedragen. Naar men verneemt, was alles tegen brand schade verzekerd, terwijl men vermoedt dat de brand ontstaan is door het broeien der wol. Prof. van Vloten te Deventer werd door heeren curatoren van het athenaeum schriftelijk onderhouden over kwetsende en beleedigende uitdrukkingen in zijne redevoering, bij de overdracht van het rectoraat gehou den. De brief was ook onderteekend door den secretaris ds. W. B. J. van Eyk en is door prof. van Vloten beant woord hij een openhaar gemaakte missive, waarvan het slot aldus luidt: „Daar het mij gebleken is, dat uwer e telachtb. secretaris den scheerder Boerboom tot den vertrouwde zijner schrifturen maakt, zoodat langs dien verheven weg uw schrj ven anderen zelfs eerder nog dan mij is kenbaar geworden, acht ik het beter dezen niet door zijn min vertrouwbaren persoon aan u te doen toekomen. Om dezelfde reden behoud ik mij het recht voor dezen desnoods openbaar te maken, ten einde alle praatjes te weren, die anders wellicht, door 't onzuivere kanaal van Eyk Boerboom, omtrent deze briefwisseling verspreid konden worden." Nieuw Leidsch dagU) De toestand van den keizerlijken Franschen prins is verre van gunstig. Het schijnt,dat dr. Nélaton, ofschoon hij eenigen tijd geleden in een bulletin verklaarde, dat de keizerlijke prins geheel hersteld was en dat voortaan zijne zorgen overbodig waren, thans twee malen per dag zijn jeugdigen patiënt bezoekt. Op de spoorweglijn van Basel over Mühlhausen naar Parijs verlaat men met den sneltrein Basel's mor gens te 9 uren en komt 's avonds 10 minuten vóór half tien te Parijs. Daar er geen tijd is om ergens te dineeren, wordt aan alle reizigers aan het station Belford gevraagd, of zij verlangen een dejeuné te gebruiken. Bij de aan komst aan het station Port d'Atelier, 9 minuten over half een, staat er een wagen gereed, waarop zich evenveel welgevulde manden bevinden als er maaltijden besteld zijn. Tegen betaling van franken wordt de uiand over gereikt, waarin behalve mes, vork, glas en bord, drie warme gerechten, brood, gebak, vruchten, boter en kaas, benevens een halve flescb wijn zijn geplaatst. Na op ziin gemak het noodige gebruikt te hebben, wordt men op het volgende station weder van de mand met alle tafel gereedschappen ontlast. Tliermometerstand. 17 Mei. 's av. 11 u.44 gr. 18 'smorg.7u.49 'smidd.lu.62gr. Staten-generaal TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 17 Mei. Eindverslag over het wets ontwerp omtrent den accijns op de binnenlandsche bieren en azijnen; voortzetting der discussiën over de schutterijwet- Het eindverslag wordt uitgebracht over het wetsont werp houdende nadere bepalingen omtrent deu accijns op de binnenlandsche bieren en azijnen. De dag der discussiën zal nader worden bepaald. Naar aanleiding van bet gistereu aangenomen amende ment om het garnizoen niet in rekening te brengen bij de berekening der mannelijke bevolking voor den schut* terlijken dienst, heeft de minister van binnenlandsche zaken een nieuw artikel voorgedragen, volgens hetwelk nu ook, ter bepaling van de sterkte der schutterijen, van het getal inwoners wordt afgetrokken dat der mannelijke gevangenen in de strafgevangenis te Leeuwarden, i° het huis van correctie te Hoorn en in het huis van mili taire detentie te Oegst,geest. Over dit artikel zal in de zitting van morgen worden beraadslaagd. Het verder deel der zitting was bijna geheel gewijd aan de behandeling van art. 29, waarin de gevallen wor den opgesomd waarin men niet tot den schutterlijken dienst wordt toegelaten. Onderscheidene amendementen werden op dit artikel voorgesteld, waarvan de slotom was dat het nu aldus is aangenomen: „Tot den dienst bij de schutterijen wordt niet toege laten „1. hij, die tot eene onteerende straf veroordeeld, als eerlooze schelm weggejaagd of van den militairen stand vervallen verklaard is; „2. bij, die veroordeeld is tot eene correctioneele straf wegens valschheid, bankbreuk, diefstal (uitgenomen die bedoeld bij art. 18 der wet van 29 Juni 1854 (staatsblad no. 102), oplichting, meineed, misbruik van vertrouwen of aantasting der zeden; en voorts ieder, die tot eene gevangenisstraf van minstens twee jaren of eene cel lulaire gevangenisstraf van éen jaar veroordeeld is; 3. hij, die mot een briefje van ontslag of met een bijzonder gemerkt paspoort uit den dienst bij de zee- of landmacht is weggezonden." De behandeling van art. 31 is aangehouden tot na de beslissing over art. 65. Op art. 37, handelende over het presentiegeld def burgerlijke geneeskundigen, die de vergadering der commissie voor de schutterij bijwonen en over het ver- leenen van reis- en verblijfkosten aan de leden der commissie, die zich buiten hunne woonplaats inoeteo begeven, werden drie amendementen voorgesteld. Het eerste door den heer Godefroi, strekkende om te bepalen, dat de raad van state zal worden gehoord vóuf het nemen eener beslissing door den koning, omtrent het bedrag van het presentiegeld en der reis- en verblijfkosten. Het tweede amendement, van den heer Géertsem») strekt om de bij het artikel gevoegde bepaling, dat de reis- en verblijfkosten der officieren van gezondheid door bet rijk worden gedragen, weg te laten. Eindelijk werd als derde amendement door den heer de Roo van Alderwerelt voorgesteld, bij het artikel nog de volgende bepaling te voegen: „De officieren van ge zondheid genieten voor elke vergadering der commissie die zij hijwonen eene vergoeding uit :srijks kas, waarvan het bedrag door ons wordt bepaald." Vermits in dit artikel het eerst gesproken wordt over de kosten van de schutterij, werd, op voorstel van den heer vau Lijnden van Sandenburg, besloten, eerst te behandelen hoofdstuk XIII, dat betrekking heeft tot die kosten, en daarna voort te gaan met de behandeling van art. 37 en volgende. Gemeenteraad van Zierfkzee. Zitting van "Woensdag 15 Mei. Ingekomen missives; rekening straatweg; adres directie sociëteit Tot nut en genoegen; verslagen; overeenkomst H. A.van Msselsteijn; af- en overschrijving; gratificatie commies-griffier; afloop aanbesteding ijldokaal voorstel maken pomp adres bestuur Vereeniging tot bevordering van 's lands weer baarheid Schouwen en Dniveland; wijziging begrooting armbestuur; schadevergoeding pachter grasjaarverslagen; vaststelling rekeningen Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren de Jonge, uitlandig, en van def Vliet, mot kennisgeving. De heer de Crane komt later. De notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd zijnde, worden medegedeeld: twee missives van gedeputeerde staten, begeleidende de eene een goed gekeurd raadsbesluit tot het doen van af en overschrij' ving op de begrooting van 1866, en de andere het goed gekeurde kohier der hondenbelasting voor 1867, welk een en ander voor kennisgeving wordt aangenomen. Idem eene missive van den heer C. Hofman en eene van den heer G. Kok Jz., berichtende dat zij de benoe mingen van leeraren aan de openbare school voor uit gebreid lager en middelbaar onderwijs aannemenals mede eene van mej. S. P. van Disboeck, kennisgevende dat zij de benoeming tot onderwijzeres op de school va0 nuttige handwerken voor meisjes heeft aangenomen, inc® dankbetuiging voor de toegekende subsidie. Alles vo0r kennisgeving aangenomen. De rekening van den straatweg van Zierikzee nflil,r Brouwershaven over 1866 wordt tot onderzoek gesteld in handen van de heeren Fokker, Mulock Houwer e<l van der Grijp. Wordt gelezen een schrijven van de directie def sociëteit „Tot nut en genoegen", gericht aan burgemees ter en wethouders, waarbij zij kennis geeft, dat zij z'c voorstelt even als ten vorigen jare haren leden een feC' aan te bieden en daartoe verzoekt hetzelfde terrein n'5

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2