Id Ê-s - zo.t.z. de zaak tegen H. Vogelaar, A. Visser, T. Stok, A. Boa- derkin, T.v. d. Ven, B. Sterkman, A. v.d. Ven en v. d. Jagt, allen arbeiders, laatstelijk metterwoon gevestigd to Barendrecht, die tengevolge dier ongeregeldheden ge rechtelijk vervolgd ziin. Bij een uitvoerig arrest beeft het hof aangaande de daadanken voornamelijk overwogen, dat de bij de acte van beschuldiging omschreven gewel denarijen, te Barendrecht gepleegd, wettig en overtui gend bewezen zijn uit de verklaringen der getuigen en de bekentenis der beschuldigden, zoowel afzonderlijk als in onderling verband besehon-wd dat, wat betreft de schuldplichtigheid van ieder der beschuldigden ten opzichte dier bewezen daadzaken, het den hove is ge bleken dat zij op eene openbare plaats, waar meer dan 100 personen aanwezig waren, louter uit vernieling-zucht en nijd hebben gehandeld dat de ten laste gelegde en bewezen daadzaken niet slechts omvatten opzettelijke verbreking van afsluiting, maar ook gededltelijk vernie ling van eens anders roerend goed, door eene afslniting omvat, gepleegd gemeener baud en met openbaar geweld. Ten slotte overwegende dat do respectieve schuld van ieder der beschuldigdenwettig en overtuigend is bewezen, heeft het hof hen allen sohuldig verklaard aan het mis drijf van het in vereeniging en gelijktijdig opzettelijk vernielen van een gedeelte van een gebouw, dat zij wisten dat aan een ander toebehoorde, alsmede het vernielen van roerende eigendommen, gepleegd gemecnerhand en met openbaar geweld, en hen te dier zake veroordeeld-: den len, den en 8en beschuldigde, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, tot eorrecfioneele gevan genisstraf voor den tijd van 4 jaren den 2en, 4en,5an, 6en en 7en be-chuldigde tot een confinement in een tuchthuis voor den tijd van 5 jaren, benevens ieder der beschuldigden in eene geldboete. Gemengde berichten. Men leest in de Nieuwe Rotterdarasche courant het volgende: „Sedert eenigen tijd maken zich enkele scholieren der rijks hoogere burgerschool te-Gouda aan buitengewone baldadigheden en mishandelingen jegens hunne mede scholieren schuldig, en het is niet dan aan een gelukkig toeval te wijten, dat eene familie niet op nieuw, door het ombrengen van een hater lievelingen, gelijk onlangs aan de Militaire academie te Breda heeft plaats gehad, in rouw werd gedompeld. Na herhaalde mishandeliugon, waarover zoowel bij den directeur als de politie klachten waren ingeleverd, dreven zij bun brutalen moed zoo ver, een hunner medescholieren van de deur der school af te rukken, hem een eind wegs met geweld mede te voeren en hem aldaar in eene niet onaanzienlijk breede gracht te werpen, waar op sommige plaatsen omstreeks 20 voet water is. Alleen aan eene gelukkige redding is het te danken, dat hij niet het slachtoffer dier baldadig heid geworden is. Er is bereids van een en ander aan gifte aan de justitie gedaan, en met belangstelling ziet men den uitslag dezer zaak tegemoet." In de Goudsche courant wordt het gebeurde aldus medegedeeld: „De levenslustige speelschheid van .de leerlingen der hoogt re burgerschool en der Latijnsche school bad bijna een hunner makkers Dinsdag II. het leven gekostaan de gracht vóór het aangaan dier scho len spelende, hadden zij de onbedachtzame aardigheid elkanders voeten nat te maken of (met een schoolterm) te wasschen: een makker, dien ze nog wel eens gaarne plagen, geraakte daardoor in de gracht, maar kwam er gelukkig door de hulp van een medeleerling met den schrik en een nat pak af. We hopen dat deze gebeur tenis, welke even goed ernstiger had kunnen afloopen, lmn in het vervolg hunne spelen bedachtzamer zal doen inrichten." Jl. Donderdag zijn te Zutfen de eerste nieuwe aardappelen ter markt gebracht. In de provinciën Groningen en Friesland zijn voor Fransche rekening veel paarden aangekocht, die in groote koppels naar het zuiden gaan. Volgens officieele opgaven der Oostenrijksche commissie van statistiek heeft het aantal gesneuvelde officieren, onderofficieren en manschappen van het Oostenrijksche leger gedurende den laatsten oorlog met Pruisen bedragen 10,994. Het aautal gekwetsten be droeg 29.804. Het aantal vermisten 43,713. Voor de geldleening van 500,000 ten behoeve der gemeente Rotterdam is ingeschreven tot een bedrag van ƒ915,000 tot verschillende renten.In eene door het gemeentebestuur van Harlingen uitgeschreven geldlee ning van 20,000 a 5 pet. is voor het volle bedrag a pari deelgenomen. Uit Drenthe schrijft men aan het Utrechtsch dagblad: „Ook hier hadden wij een greoe en wel onder de veenarbeiders in de kolonie Schoonoord, gemeente Odoorn. Nadat bij onderling goedvinden tusschen de veenbazen «en de gevolmachtigden der arbeiders het graafloon voor dezen zomer was bepaald, begrepen echter de laatsten dat bet loon niet voldoende was en staakten den aangevangen arbeid. De verveeners, begrij pende dat zij niet .mochten .voldoen aan de eischen van het werkvolk, daar dit, ook voor 't vervolg,een schadelijk voorbeeld zou geven en in andere veenkoloniën al zeer spoedigslechten invloed zon uitoefenen, riepen de hulp in van den burgemeester van Odoorn, den heer mr. Hellinga Tonckes, die dadelijk aan 'hap verzoek gehoor gaf en de arbeiders ernstig onder de aandacht bracht, dat zij niet alleen onbillijk waren in hunne eischen, maar strafbaar tevens, door het schenden eener overeenkomst die zij vrijwillig hadden aangegaan, waardoor zij den verveeners moedwillig aanzienlijke schade zouden berokkenen. Dit had het gewenscht gevolg, en de werklieden, misschien •rttim 400 in getal, vatten den afgebroken arbeid tegen het bedongen loon weder op. Een goed werkman, met de -veengraverlj bekend, verdient dagelij'ks ƒ2 a ƒ2.50." Naar wij vernemen, heeft de raad van beheer der Vereeniging tot bevordering van's lands weerbaarheid te Rotterdam in zijne vergadering van Donderdagavond 11. besloten, over te gaan tot het vormen van eene tweede compagnie bij het korps vrijwilligers, en het Iaat zich aanzien, dat dit weldra door eene derde zal gevolgd worden, omdat de aanvragen om deel van dit korps uit te maken dagelijks menigvuldiger worden. Een der Fransche dagbladen wijst op de zonder linge positie, waarin de Belgische vertegenwoordiger, de heer van.de Weyer, zich op de Londensche conferen tie heeft bevonden. Diezelfde heer van de Weyer heeft thans alle voorstellen tot vergrooting van België met Luxemburg moeten afslaan, terwijl hij 28 jaren vroe ger, op 4 Februari 1839, juist ten sterkste aandrong bij de toen gehouden Londensche conferentie-op de vereeni. ging van het Luxemburgsche grondgebiedmet-Belgig.— Zoo veranderen de tijdeu Een der Engelsche bladen geeft eene schets van de reformmeeling te Londen, niet als politieke gebeurtenis, maar als volksscbouwspel. Wij ontleenen daaraan de volgende bijzonderhedenVolgens een politie ambtenaar, die het meest bevoegd en in staat is om het aantal van hen die aan de meeting deel namen te beoordeelen, waren er niet meer dan 15 a 17,000 monschen tegen woordig, waarvan slechts een paar duizend tot dearbqi- dende klasse behoorden. Het programma bracht niet mede, dat de deelnemers zich in optocht naar Hyde- park zouden begeven, maar als elke vereeniging telt ook dz league een aantal leden, die zich om geen pro gramma bekommeren en bun eigen zin steeds volgen. Zoo deed dan ook de afdeeling Clerkenwell met pijpers en tamboers haar intocht door de Marmerpoort, waar de menigte het talrijkst was. Tegen vijf uren begon men samen op te komende meeste waren personen van een zeer vreedzaam voorkomen, die volstrekt niet voor nemens schenen eene politieke demonstratie te houden. Rijtuigen waren er ook zeer vele, maar toch zooveel niet als gewoonlijk; daarenboven was bet aantal wande laars aanzienlijk grooter dan op andere namiddagen. Tegen zes uren werd de massa dichter: maar nergens ontwaarde men «enig spoor van geestdrift. Eenige in- dustrieelen droegen cocardes met de drie kleuren der league.groen, blauw en rood,; maar bet aautal van deze was zeer gering. Nu en dan, met lange tusschenpozen, zag men heeren met reusachtig breede driekleurige sjerpen. Er waren rondventers die een werkje: „pleidooi voor de hervorming" te koop aanboden; anderen schreeuwden zich heesch om cocardes aan den man te brengen. Maar zij werden overschreeuwd door hunne concurrenten, liedjeszangers, die met veel o,..hef eu misbaar een toe passelijk vers zongeo, waarin zij de reformers uituoo- digden in Hydepark te komen, maar tevens om, voor zichtigheidshalve, geene banieren, muziekinstrumeuten, enz. mede te brengen. Een van de coupletten was eeno hulde aan den beroemden Beales, die de meeting leiden zou. Een aantal sprekers voerden het woord, maar zeer velen hielden zich bij voorkeur bezig met de middelen tot uitspanning, die zij zich in het park vormdeu en die niet allen even aangenaam waren voor de rustige toe hoorders. Het-werpen met ballen en stokken kortte velen den tijd en daar er geene politie zichtbaar was, vestigden zieh ook rijfelaarsen soortgelijke industrieelen. Derede- voeringen der sprekers waren zoo verward en vervelend dat slechts weinigen geduld hadden om er naar te bhjveu luisteren. Op eens verkondigde een luid gejuich en het zwaaien met de hoeden rondom de spreekplaats no. 1 dat daar een besluit was genomen. Dit besluit strekte tot adhaesie aan bet amendement Grosvenor in de zitting van bet lagerhuis van 2 dezer voorgesteld. Tegen acht uren begon de massa de zaak inderdaad moede te worden. De sprekers staakten huuue redevoeringen en de meeting ging langzamerhand uiteen. Lord Ranelagh werd door eene talrijke menigte gevolgd. Het grootste aantal hoor ders wa3 vereenigd om het beeld van Achilles, op welk3 voetstuk een jongtnensch van achttien jaar had plaats genomen, die eene redevoering hield zoo humoristisch) dat het gansche auditorium onophoudelijk een homerisch lachen deed hooren. Die jongeling eindigde met veraen, die verre van vleiend waren voor de league. Hij had dö eer van den avond. Toen het duister begon te worden zond de politie de gewone patrouilles door het park en de achterblijvers keerden nti ook huiswaarts. Midder nacht werden de toegangen gesloten, maar sinds lang was daar niemand meer te zien. De equipage van de Gieat Eastern (250 manschap pen) die voor den tijd van achttien maanden wasaang6' monsterd, hecfft, nu de eerst eireis van dit schip tusschen New-York en Frankrijk zulk een slecht resultaat heef' opgeleverd, beslag op het schip gelegd, om zich zoodoende de gage te verzekeren. Men leest in de Heldersche courant: De natuur voorziet in vele dingen, maar dat zij ons in het zaad eener plant een barometer schonk, is u en wellicht vtlen onhO- kend. Op mijne kamer hangt een stukje bordpapier waarop in een cirkel de volgende woorden zijn nitge- schreven: aangenaamonbestendig, schoon, regeOi! vochtig, wind; in het midden der schijf is een klein gaatje waarin het zaadje steektdat op zekere hoogte met eenig6 omwendingen horizontaal gebogen wordt en zoo doend® een wijzer vormt. Dat ding is zoojuist en zoo gevoeiigi dat met het stormweder op den eersten Paaschdag reed6 2 uren vóór het afnemen van den storm mijn barometer dit aanwees. Het is het zaadje van eene plant, Aofodiö? (of NerodiumV) en in China als barometer algemeen i» gebruik. Men zal zich het proces herinneren ten vorige? jare te Brussel gevoerd tegen zekeren Risk Allah, ee? Tnr.k, die beschuldigd werd in een hotel zijn papil '6 hebben doodgeschoten, terwijl deze nog sliep. Risk Allsb beweerde dat de jongeling zich zei ven van het leven bad beroofd en uit het getuigenverhoor en de verklaringen van deskundigen was het tegendeel niet te bewijzen- De beschuldigde werd daarom in vrijheid gesteld. Zijn6 aanhouding stond in verhand met de uitgifte van valscb geldswaardig papier en ook hier van werd hij vrijgesproken- 1 Maar RiskAllah schijnt onder een noodlottig gesternt6 geboren; uit Konstantinopel wordt thans bericht dat bij weder moeielijkheden met de justitie heeft. Hij heet' eene kostbare gioep, die hij verzenden wil naar Londen met de paketboot. Hij is zoo voorzichtig om ze te assfl' reereo bij de Britiab arid Foreigti Insurance Companyi en hij had alle reden zich gelukkig te achten, want toen hij zijne groep zelf aan boord bracht en zich met d6 sloep naar boord had laten roeien, vult hij van den scheep3' trap in het water. De groep ontsnapt aan zijne handen en verdwijnt in de diepte, even als Risk Allah zelf. Maat deze is een goed zwemmer en komt weder boven; dn groep echter niet. Nu wordt door de verzekeringmaat schappij, bij welke het kunstwerk voor 3000 pond vva6 geassureerd, een duiker aangenomen om liet kosthaa' stuk op te viss.cheu, onder voorwaarde dat deze 10 pon1' zal ontvangen als hij niets vindt, 100 pond als hij iet3 vindt en 300 pond als bij de groep opduikt. De duik®' vind slechts een grooten steen, en vraagt nn 100 ponuj welke de compagnie hem niet wil toekennen. D6 zaak zal nu voor den rechter komen. Als een andc' geluk voor Risk Allah mag niet uit het oog worden ver loren, dat hij zich geassureerd heeft bij eene maatschappij i die verzekert van wal tót wal, en niet, gelijk ander®! alleen de voorwerpen wanneer zij aan boord zijn. In da' geval zou hij geene schadevergoeding ontvangen. In de London Gazette leest men, dat den lice' T. A. Rocliussen, te Londen, door de Engelsch regt'®' ring octrooi verleend is, in dato 11 April 1867, vo°r verbeteringen in het pa ritseeren van oorlogschepen P6 het aanleggen van fortificatiën. 'Meteorologische waariieniingeit, gedaan op 'srijks werf te Vlissingea, des middags 2 ut'r' Mei 1807. Wind. o; <L a; O V c Ür'an -= 3 ra Q .g CJ O s O o 73* tó .6 ZOost. 6 704-6 17 0 0 64 6 Zuid. 5 763 5 2(3 8 64 7: W.NW. 4* 7«3 0 22 4 0.67 8 .Z. t. W. 16 7 00 8 22 2 0 44 9 N.t. W. 3 761 7 193 0 66 10 3 758.1 22 2 O 05 11 W.NW. 11 753.0,17-0 0-74 1 a-j S) 27 lier- in'- AanmerJcitiyen- iiclitlicwóïkt liv!'!l liclitttewolktltC1 helder liclitbevVO' 8 80 heiig helder. lichtbewolkt. lichtbewolkt. iliclitbewoikt. Thermometers tand. 11 Mei. 's av. ll n.57 gr. 12 l8morg.7n.58gr.'smidd.ln.70gr.'sav.llu-5^^ 13 'smorg.7u.55 's midd. 1 u. 56 gr.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2