middelburgsche COURANT. IV0' 77. 1807. Dinsdag 14 Mei. Editie van Maandag avond 8 uren. Da' tf Middelburg 13 Met. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft vijftien ®chepen bevracht, waaronder een voor Middelburg, zijnde "et schip Johanna, gezagvoerder A. Verduyn. Uit Vliss ingen schrijft men ons heden »JI. Zaterdag is op 'srijks marinewerf alhier aan alle Seëinploiuerden en werklieden de vraag gedaan of zij zich eene eventueele overplaatsing zouden laten welgevallen, daarop algemeen bevestigend is geantwoord." De minister van justitie heeft den 7 dezer goedgevon- "en! met wijziging van een vroeger besluit, de indeeling er brisrades van de rijksveldwacht Zierikzee en Tholen te regelen als volgtbrigade Zierikzee (kanton Zierik- ^ee en Brouwershaven en gemeente St. Philipsland van et kanton Tholen), standplaatsenZierikzee, Bruinisse, zusterland, Brouwershaven, Burgh, Serooskerke; brigade poolen (het kanton Tholen, uitgezonderd de gemeente Philipsland), standplaatsen: Tholen, St. Annaland, St.Maartensdijk, Schcrpenisse. Dij koninklijk besluit van 3 Mei jl. zijn de trakte menten der commiezen hij het vak der posterijen gewij zigd en gebracht op f 800, f 1000 en f 1400, met bepaling tevens dat die titularissen tegen gemeld bedrag aandeel zullen hebben in de emolumenten, verbonden aan de kantoren waaraan zij werkzaam zijn. Arnhcour.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft jl. Vrijdag onder anderen besloten, dat een gasthuis voor vier onderd bedden zal worden opgericht, alsmede eene af zonderlijke kraam inrichting voor tachtig a honderd 'rouwen naast het binnen gasthuis, welk laatste zal Worden gesloopt. Dij kabinetschrijven van den 5 dezer heeft het den koning behaagd te bekiachtigen de volgende benoemin gen, gedaan door de Koninklijke academie van weten- gappen, als: door de letterkundige afdeeling: van de hei Ut eren mr. J. T. Bnys te Leiden en mr. A. J. Frnin te recht, tot gewone ledenvan den heer Victor Dnruy, kootster van onderwijs in Frankrijk, tot bnitenlandsch i van den heer mr. J. A. van der Chijs, inspecteur koor het onderwijs op Java, tot correspondent; van de ee'en C. W. Opzoomer en W. Moll tot voorzitter en ondervoorzitter voor het volgende academiejaar; door Wls" en natuurkundige afdeeling: van de heeren uringar, hoogleeraar te Leiden, en G. F. W. ^•tohr, hoogleeraar te Delft, tot gewone leden; van de oren F. C. Donders en J. van Geuns, tot voorzitter en orvoorzitter voor het volgende academiejaar. Slaatscour wege den minister van binnenlandsche zaken tocl ter kenn's van belanghebbenden gebracht, dat het om "lRP's examen, bedoeld bij art. 2 van de voorwaarden a'a kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te wor- g °Pgenomen, zal plaats hebben op Dinsdag, den e- k. en volgende dagen, des voormiddags te te 111 ondat zij, die tot dit examen wenschen toegelaten U)|den, zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, <je"<?e'^en' Qlet overlegging van de stukken, vermeld in laatacourant van 12 en 13 dezer. Renoemingen en besluiten. Op pensioen gesteld, ten bedrage van /"900 °Pper H,lrs) ter zake van langdurigen dienst, de kapitein- iv. lvut"werkmaker bij de marine H. La Fors, met lnS*«g van 1 September a. p Kerknieuws. alg 6 reffer>de de al of niet toepassing van art.23 van het kerk reg,oment voor de Nederlandsche hervormde •p nog de volgende besluiten genomen 97 tg 'nt-Annaland (253 stemgerechtigden) is met SeQ 90, te Scherpenisse met 78 tegen 66 en te Kapelle met 18 tegen 15 stemmen besloten, het artikel niet toe te passen. Daarentegen hebben zich vóór de toepassing van bet artikel verklaard de gemeenten St. Philipsland (100 stem bevoegden) met 16 tegen 13 en St. Maartensdijk met 150 tegen 104 stemmen. Onderwijs. De uitslag van de onderwijzers examens in Friesland is geweest als volgt: hoofdonderwijzers, 8 toegelaten, 10 afgewezen; hoofdonderwijzeressen, 1 toegelaten, 1 afgewezen; hulponderwijzers, 23 toegelaten, 24 afge wezen; hnlponderwijzeressen, 4 toegelaten, 1 afgewezen; wiskunde, 3 toegelaten, 2 afgewezen; teekenen, alle 5 afgewezen; Fransch,4toegelaten,4 afgewezenErigelsch, 4 toegelaten, 3 afgewezen; Hoogduitsch, 2 toegelaten, 1 afgewezen; vrouwelijke handwerken, alle 13 toegelaten. Marine en leger. De kapitein ter zee E. M. O. Baak, laatst kommandant van Zr. Ms. wachtschip te Batavia en den 4 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non activiteit gebracht. Als een bewijs hoe weinig lust er bestaat onder de matrozen onzer marine, wier diensttijd verstreken is, tot vernieuwing hunner verbintenissen om verder door te dienen, wordt medegedeeld, dat jl. Donderdag van Zr. Ms. stoomschip Zoutman 85 man met paspoort gingen, en dat van dezen niet meer dan 15 man vei langden te reëngageeren. Bij het reeds lang bestaande groote gebrek aan matrozen, vraagt men zich algemeen af: waar moet dat heen (ÏV. Rolt. cour.) Veeziekte. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit aan merking van den tegenwoordigen stand van den vee. typhus, te rekenen van 13 Mei e. k., voorloopig vastgesteld eene nieuwe lijn van afsluiting, van regeeringswege tot wering van den veetyphus bewaakt. De bijzonderheden dienaangaande worden medegedeeld in de Staatscourant van jl. Zaterdag. Het herhaaldelijk genoemde artikel van den heer Amersfoordt over het stelsel van dispensatiën aan vee houders, door den minister van binnenlandsche zaken gevolgd, is thans ook opgenomen in het Weekblad van Haarlemmermeer van 10 Mei. De heer Amersfoordt schat het getal der runderen, welke, op grond van dispensatie, straffeloos door verschillende boeren naar Kalslagen zijn kunnen gevoerd worden, op 2100. Voorts verhaalt hij, dat in het laatste jaar te Haarlemmermeer zich eene klasse van lieden gevormd heeft, die letterlijk „hande laars in veepest" zijn. Een dier personen heeft tot drie malen koeien gekocht, die hij telkens beeft doen ont eigenen, en men beweert, zegt de heer Amersfoordt, dat elke slachting hem ongeveer duizend gulden voordeel heeft opgebracht. De Staatscourant heeft medegedeeld opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 28 April en eindigende den 4 Mei. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Znid Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 148 runderen; 6 zijn gestorven, 141 afgemaakt en 1 hersteld, terwijl er geen meer ziek zijn. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 96,455 runderen aangetast, waarvan er 46,411 stierven, 15,521 werden afgemaakt, 34,523 her stelden en geen meer ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 11 runderen, gestorven 0: 11 werden afge maakt, hersteld en nog ziek geene; bovendien werden nog 35 niet aangetaste runderen afgemaakt. Sedert het uitbreken der ziekte werden 8214 runderen aan getast, waarvan er 961 stierven, 6413 werden afgemaakt en 840 herstelden, terwijl geen zieke aanwezig is. In 't geheel werden 3353 niet aangetaste runderen afge maakt. In de provincie Gelderland werden in die week aange tast 6 runderen, gestorven 0; 34 weiden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werdeu 908 runderen aangetast, waarvau er 48 stierven, 3873 werden afgemaakt, hersteld 4 eu ziek geene. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 18 runderen; 4 stierven, afgemaakt 15, hersteld geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 50,407 runderen aangetast, waarvan er 30,653 stierven, 3556 werden afgemaakt en 16,198 herstelden, nog ziek geene. In de provincie Noord-Braband werden in die week aangetast 2 runderen, gestorven 2; 3 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 317 runderen aangetast, waarvan er 19 stierven, 538 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitu latie zijn aangetast van 14 tot 20 April: in Zuid Holland 555,in Noord-Holland 12, in Gelderland 17,in Utrecht 30, in Noord Braband 0, totaal 614 runderen. Van 21 tot 27 April: in Zuid-Holland 338, in Noord Holland 6, in Gel derland 3, in Utrecht 15, in Noord Braband 0, totaal 362. Van 28 April tot 4 Mei: in Znid-Holland 148, in Noord- Holland 11, in Gelderland 6, in Utrecht 18, in Noord- Braband 2, totaal 185 runderen. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken Cornelia de Bruyne, huisvrouw van C. Jonker, oud 26 jaren, arbeidster te Ellomeet, beklaagd ter zake dat zij op den 14 November jl., omstreeks drie uren in den namiddag, op den openharen weg onder Ellemeet van Adriana Triemus, huisvrouw van C. Verboom, een zwart gebloemd knoopdasje, hetwelk deze om den hals droeg, heeft afgevorderd en op bekomen weigering om het af te geven, het van den hals getrokken en zich alzoo toegeëigend heeft is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Zierikzee van 14 Februari jl. niet schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit en daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heelt het hof gemeld vonnis bevestigd, de kosten, ook in hooger beroep gevallen, te dragen door den staat. Abraham deVries, oud 32 jaren, kleermaker, wonen de te Aardenburg beklaagd van onderscheidene malen in September en October 1866, op den molen en in den winkel van Franciscns Bernardus de Vos te Aardenburg, op naam van Mattheus Beun, landbouwer en voerman te Aardenburg, zonder dat deze er last toe had gegeven, eene hoeveelheid rogge en gersteineel op rekening te hebben gevraagd, met dit gevolg, dat het meel, uitma kende eene hoeveelheid van negen steen, hein ter hand gesteld werd, en van hetwelk hij zich alzoo bedriegelijk beeft meester gemaakt is bij vonnis der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg dd. 7 Maart jl. schuldig verklaard aan het zich met gebruikmaking van eene val- sche qnaliteit doen algeven van losse goederen, en alzoo langs dezen weg zich bedriegelijk meester maken van een gedeelte van eens anders bezitting, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Op het zoo door den veroordeelde als door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heelt het hof ge meld vonnis vernietigd, op grond dat het niet met rede nen is bekleed, gelijk de artikelen 211 jo. 206 van het wetboek van strafvordering voorschrijven, en den ge- intimeerde en mede-appellant schuldig vertelaard aan het zich met gebruikmaking van eene valscbe qnaliteit, om een niet bestaand crediet te verkrijgen, doen afge ven vau losse goederen, en langs dien weg zich bedrie gelijk meester maken van een gedeelte van eens anders bezitting, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand, iu eenzame opsluiting te ondergaan, als mede in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. De ten vorige jare te Barendrecht plaats gehad hebbende ongeregeldheden wegens het niet houden der kermis hebben voor eeuige personen onaangename ge volgen opgeleverd. Het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland heeft namelijk jl. Vrijdag uitspraak gedaan iu

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1