ÖuitrnlanD. DuitscMand. Luxemburg. daar hij een Pruisisch deserteur is en zich in zijn vader land niet zal durven vertoonen. De Haagsehe berichtgever van den Précnrsenr deelt mede, dat de onthulling van het standbeeld van Vondel in den loop dezes jaars zal plaats hehben. De fundamen ten, welke in het nieuwe park te Amsterdam zijn gelegd, zullen weldra voltooid zijn. Het beeld zal omringd zijn door vier kleinere beelden, de steden voorstellende, waarde dichter geleefd heeft. De gemeenteraad van 's Bosch heeft in de overeen komst met'het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen tot het bouwen van een lokaal, het ver bod opgenomen, eene volksbibliotheek op te richten, waartoe bet plan bestond, omdat in die bibliotheek de werken zonden worden opgenomen van Voltaire, d'Alembert, enz. (Oir. daglil.) Op voorstel van het feest comité is door het ütrechtsche stndentenkorps o. a. besloten, de feesten bij gelegenheid van het 46e lustrum niet te geven in de week die aanvangt met 17 Juni, zooals vroeger was bepaald, maar in de week die den 24 Juni begint. Tevens werd aangenomen het voorstel van den senaat, om aan den hooglreraar R. van Rees, die tegen het einde dezer maand zijn emeritaat heeft aangevraagd, een serenade aan te bieden. Hetzelfde eerbewijs zal den hoogleeraar M. Hoek worden aangeboden, die voor eenige dagen door Z. M. tot gewoon hoogleeraar aan de Ütrechtsche academie is benoemd. Bij beschikking van den 4 dezer, heeft bet Z. M. den koning behaagd, het beschermheerschap over den Nederlandschen weerbaarheidsbond te aanvaarden. Uit Weenen wordt gemeld, dat de heer Weeveringh, een Nederlander, bekend als schrijver van eenige werken over financieele onderwerpen, zich aldaar bevindt en aan de Oostenrijksche regecring een plan onderworpen heeft tot conversie der Oostenrijksche staatsschuld. De heer Weeveringh heeft bereids eene audiëntie gehad bij den minister van financiën von Becke. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden een huis en erf, staande in de Vlissingsche straat, op den hoek van de Varkenmarkt en Koestraat, wijk K no. 40. Verkocht voor f 2,223. Thernionic terstand. 8 Mei. 'sav. 11 u.64 gr. 9 's morg.7 u. 63gr.'smidd. 1 u. 71 gr.'s av.11 u.63gr. 10 'smorg.7 u.65 's midd. 1 u. 77 gr. Algemeen overzicht. Gisteren avond ontvingen wij het volgend telegram: „Londen 9 Mei. „De conferentie heeft heden hare tweede zitting gehouden, waarin Engeland zich bereid verklaarde om toe te treden tot degnarantie van Lnxemburg's neutra liteit, gelijk de andere mogendheden. De vrede schijnt thans hieidoor verzekerd." Uit verschillende vroegere mededeelingen wasgebleken dat de Engelsche regeering tot dusverre bezwaar maakte om insgelijks die guarantie op zich te riemen. De con clusie dat de vrede hierdoor thans verzekerd zou zijn, moge wellicht eeuigszins te absoluut wezen, zeker is het dat daardoor een der hoofdpunten van de regeling der Luxemburgsche qnaestie is opgelost. Intnsschen blijft bet buiten allen twijfel dat zoowel Frankrijk als Pruisen met hunne wapeningen ijverig voortgaan. De officieuse regeeringsorganen in heidelan den beweren echter dat deze wapeningen geen oorlog zuchtig karakter dragen, maar slechts getuigen van het verlangen om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Dat het constitutie ontwerp voor den Noord Duitschen bond in liet Pruisisch huis van afgevaardigden zou wor den aangenomen, was zeker wel niet twijfelachtig. Het eenige merkwaardige van het resultaat der stemming is dat nog een en negentig stemmen van de 317 uit gebrachte zich tegen het ontwerp hebben durven ver klaren. Te midden der meer gematigde tegenstemmers voerde de beer Jacotiy op hefiige wijze het woord. „Nog eenige weinige weken zeide bij onder meer en de oude bondsdag van Frankfort zal te Berlijn herleven onder de militaire dictatuur van Pruisen. Maar er zullen toch nog altijd mannen gevonden worden om getuigenis des rechts af te leggen enaizoo te bewijzen dat ten minste niet allen door den krijgsroem weiden verblind. Ik pro testeer dan ook persoonlijk en uit naam mijner kiezers tegen het ontwerp, waarbij het volk wordt uitgenoodigd om zich vrijwillig aan eene schandelijke slavernij te onderwerpen. Alvorens te eindigen wil ik sommigen uwer nog waarschuwen tegen eene illusie. Van uw afval zult ge niet de vruchten inoogsten, welke gij u belooft- Nooit heeft eeuig volk macht eri grootheid verkregen door de opoffering zijner rechten. Verleent gij de militaire soeve reiniteit aan den opperbevelhebber van het leger, dan is het gedaan met de onafhankelijkheid der natie en ter zelfder tijd met de rust van Europa. Mochten Duitsch- land en Pruisen voor die ramp bewaard bij ven!" Uit nadere mededeelingen omtrent de te Londen in Hydepark gehouden meeting blijkt dat de minister Wal- pole in deze geheele qnaestie een vrij armzalige figuur lieeft gemaakt. Zoo gaarne had de behoudende partij, zoo gaarne hadden de tegenstanders der kieshervorming gezien dat er een verschrikkelijk oproer was losgebarsten. Niets van dat alles echter is gebeurd; alles is zeer rustig afgeloopen en geen boom of struik weid beschadigd. De raadslieden der kroon hadden reeds voorlang te kennen gegeven dat de regecring het recht niet bezat om het honden van meetings in Hydepark te verbieden. Toch scheen de heer Walpole „zijn gezag" te willen doen „gelden," vergetende dat de Engelscheu waar zij anders een eerbied voor do politie bezitten welke, helaas, in andere landen, veelal door de schuld van het politie- gezag zelf, wordt gemist niet terugdeinzen voor welke politie autoriteiten ook. als zij buiten de wet om te werk gaan en dat desnoods hunne geweerschoten met geweer schoten beantwoord worden. Te elfder ure heeft de heer Walpole intnsschen hegiepen dat hij terug moest treden tegenover de Reform-leaguein het classieke land der vrijheid, alwaar de wet al Ies en het politie-gezag, buiten de wet handelende, niets is. Over deze terugtieding is intussclien de behoudende partij in Engeland ten zeerste gebelgd, bewerende dat thans het „gezag" ver nederd en vernietigd is. Zij vergeet echter dat het in sommige gevallen voor regeeringen plicht en noodzake lijkheid is om „terug te treden en dat h t bekende gezegde: „de koning geeft zijn degen niet af" eenmaal, gelijk men weet, tengevolge heeft gehad dat men hem en zijn degen de grenzen overjoeg. Uit New York wordt bevestigd dat de republikeinsche troepen in Mexico de sterke vesting Puebla, welke voor vele Fransche huisgezinnen zulke treurige herin neringen bezit, stormenderhand hebben hernomen. Kei zer Maximiliaan bevond zich nog in de door republikein sche troepen belegerde vesting Queretaro, gereed om zich over te geven op voorwaarde van 1 jfsbehoud en onmiddellijken terugkeer naarEuropa. Heidelberg, 6 Mei. De lauweren van het Noord-Dnitsch parlement beletten aan den Pruisischen Reichstag het slapen. Er is geen illusie meer mogelijk: de bondsconstitntie zal met eene zeer groote m erderheid van stemmen worden aange nomen, dank zij de zoogenaamde nationale partij. De neubisinaikianen hebben zich nitgesprok- n ten gun ste der aanneming en bloc van het constitutioneel werk des lieeren von BismarCk. Tussclien dat besluit en het programma door den heer Twesten in de Köln. Zeitung medegedeeld, bij gelegenheid der verkiezingen voor den Reichstag, ligt eene klove, welke alle soph ismen der wereld niet kunnen dempen. De^Dnitseheis beschuldigen de Franschen van licht zinnigheid, maar ik tart hen om in de Fransche geschie denis dergelijke politieke evolutie aan te wijzen, waarhij men zoo schaamteloos de beginselen, die men even te voren nog verkondigde, durfde verloochenen. Terwijl daar zulk een afval zich slechts aan de zijde van eukele personen openbaart, is deze in Pinisen daarentegen het wachtwoord van eene geheele partij geworden. Ik kan geen courant inzien zonder het bericht te lezen dat er weder iemand van de liberale partij afvallig is geworden. Gisteren was het iemand die tot de radicalen behoorde, de heer Jung, vroeger de volgeling van den heer Wal deck; heden lees ik den afval van den heer Cetto; mor gen zal weder de afval van iemand anders bekend worden. Die schapen van den politieken Pannrgus! De partij der oude liberalen bestaat niet meer: zij heeft zich ontbonden; eenige harer leden, zooals de heer Vinck, hebben openlijk in de gelederen der regee- ringspartij plaats genomen; anderen, zooals de heer Sitnson eti graaf Schwerin, hebben zich vereenigd met de aanhangers van den heer von Bisinarck. De progessistische partij, om den heer Waldeck gegroepeerd, telt niet meer dan veertig afgevaardigden. Maar zij zijn van hunne plaatsen verre van verzekerd. Hunne gehechtheid aan de liberale beginselen zal aan verscheidene de betrekking van afgevaardigde kosten. Evenwel hehben zij besloten de hondsconstitutie en bloc te verwerpen, op gevaar af van daaraan hunne herkiezing ten offer te brengen. Deze veertig ledon hebben een banqnet aangeboden aan de leden van het. Fransch wetgevend lichaam Gar- nier-Pagès en Herold. Bij die gelegenheid zijn verschei dene toasten uitgebracht; de heereu LcLve Calbe, Garnier- Pagès, Herold, Schnlze-Delitzsch, Elberty, Ziegler en Waldeck hebben achtereenvolgens gesproken. Onder de Duitsclie sprekers waren er drie, die zich in zeer goed Fransch hebben uitgedrukt. De kennis van elkanders taal zal voorzeker meer toe brengen tot de verbroedering der volken dan de schoonste redevoeringen. Door een vreemde tegenstrijdigheid zijn in Frankrijk de harten ontvankelijk voor de meest menschlievende gevoelens, maar zij uiten die gevoelens niet jegens heu, die zij gaarne hunne broeders plegen te noemen. Van weêrskanten heeft men deedelstegevoelensgeuit, gevoelens die eenmaal zonder twijfel de wet der mensch- beid zullen uitmaken. Toch is daaruit nog geen afgerond plogramma voortgekomen. Hetgeen overigens bijgedragen heeft om het heilzame uitwerksel te verzwakken van een wisseling van goede denkbeelden welke altijd nuttig is tusschen twee vol ken, maar vooral noodig op een oogenblik, dat zij op he' punt staan elkaar te gaan vermoorden was de geheele uitsluiting der dagbladpers. De ontwerpers van bet feest hebben haar onwaardig geacht om plaats te nemen aah de tafel der goden. Dit is dan ook de reden dat een gedeelte van de demo cratische pers, als antwoord op deze wijze van handelen, zich heeft onthouden van de mededeeling der gehouden redevoeringen. De Zukunft, het verdienstelijkste blad van geheel Berlijn, dat het initiatief nam voor de agitatie tot behoud van den vrede, heeft dan ook uit een gevoel van eigen waarde terecht gemeend geen verslag te moeten geven van een banqnet, waarvan men het verwijderd had go- houden. De reis van den koning van België, zoo verzekert mij een der best onderrichte staatkundigen, heeft meer tot behoud des vredes toegebracht dan de pogingen van de heeren Garnier Pagès, Duclcrc en Herold. Met schijnt dat Leopold II aan Wilhelm I mededeelingen heeft gedaan omtrent de bedoelingen der agenten van den koniug van Hannover, welke mededeelingen op den koning van Pruisen denzelfden indruk zonden hebben gemaakt, als zekere confidentieele berichten in 1859 maakten op den keizer van Oostenrijk. Waaraan met te twijfelen zou wezen is,dat het Pruisisch gouvernement, in geval van oorlog, in de min aangename noodzakelijkheid zon geweest zijn Hannover in staat van beleg te verklaren. Het Pruisisch gouvernement ontmoet minder tegenstand in Saksen, te oordeelen naar de laatste stemming der kamers. De bondsconstitntie van Noord- Duitschland is daar met een zeer groote meerderheid aangenomen. Intnsschen zijn aan de leden der Saksische kamer, die tegen de constitutie gestemd hebben, ovatiën van de zijde der bevolking ten deel gevallen. De eerbie diging der onafhankelijkheid van Saksen was dan ook eene meer politieke daad van Pruisen dan de inlijving van Hannover. De adhesie van Wurtemburg ten opzichte van het Pruisisch militaire systeem is volkomen. Het naaldgeweer, door den vroegeien minister van oorlog verworpen, is thans door het nieuw ministerie aangenomen. Na het groothertogdom Hessen-Darinstadt volgt Baden om een militaire conventie met Pruisen te teekenen De beide Hessische en Badensche divisiën zullen een legerkorps van het Bondsleger vormen. De minister van oorlog in Baden heeft aan het volk reeds medegedeeld dat er binnen kort een wetsontwerp bij de kamers zal worden ingediend, ten doel hebbende om het systeem der Pruisischo recruteering in het groothertogdom in te voeren. Zes maanden verder zal de conscriptie in geheel Duitschland zijn afgeschaft. Moet men zich hierbij het Schotscb spreekwoord niet herinneren: „De wind is nooit zoo slecht of hij brengt toch wel iets goed mede." Men schrijft uit 's Gravenhage: Even als iedereen zult ook gij verwonderd zijn ge weest over de voortdurende tegenstrijdigheid der verklaringen van de Fransche regeering en van de Nederlandsche omtrent de vraag: wie het eerst Lnxem burg's afstand had te berde gebracht. De officieels woordvoerders der Fransche regeering hebben steeds verzekerd dat de koning-groothertog het initiatief had genomen, terwijl de organen van laatstgenoemden steeds verklaarden dat het initiatief van Parijs was uitgegaan. Uit eene goede bron is mij daaromtrent thans het volgende gebleken, waaruit volgt dat geen van beide partijen de waarheid, de geheele waarheid en niets dan de waarheid heeft gezegd, maar dat elk van beide iets verzwegen heeft. Eerst is er een tijd lang van gedachten gewisseld zonder dat dit eenig officieel karakter droeg. De koning groothertog, persoonlijk met weinig sympathie vervuld voor Pruisen's zegepralen, beklaagde zich niet zelden over de valsche positie, waarin hij zich ten opzichte van Luxemburg bevond tengevolge der ontbinding van den ouden bondeu despoedige samenstelling van den nieuwen. Hij verlangde geenszins in dien nieuwen boud te treden en de bevolking zou zich daartegen ook verzet hebben. Van den anderen kant was het ook duidelijk dat Lnxem* burg eene vrij onaangename plaats zon innemen tnsschett Frankrijk en Duitschland, entre l'enclume et le marieaih en veel gevaar liep van doodgedrukt te worden. Deze menigvuldige klachten zouden geleid hebben tot pour-parlerswaarbij de mogelijkheid om daaraan doof Lnxemburg's afstand aan Frankrijk tegemoet te komen, meermalen aan Z. M. zou zijn voorgesteld. Dergelijk" afstand zou dan kunnen geschieden onder voorwaarden, waardoor zij in allen deele kon worden aangenomen- Voorts werd daarbij op den voorgrond gesteld dat df Luxembiirgsche bevolking daarover zou worden geraad' pleegd en niets zou geschieden zonder de toestemming van Pruisen. Hierbij en ziedaar het teedere punt mijner med®' deelingen zon tnen niet alleeu van de zijde der Fran sche regeering, maar ook op grond van een onderzon»- te Berlijn aan onzen koning hebben verzekerd dat d Pruisische regeering reeds vooraf hare toestemming ff" voor dergelijke schikking. Met betoog daarop verkeerd de koning-groothertog dan ook in de meening zel's 0 de meer scherpe bonding van het ministerie te Bérlijn dat alles nog op vredelievende wijze zon geregeld word® en dat de heer von Bismarck slechts eene kleine comed'

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2