Veeziekte. vacature op den ouden voet, en eergisteren een drietal van predikanten opgemaakt, bestaande uit de heeren Loeff, te Oostzaan; Hoog, te Haarlem, en Kuijper, te Beest. Onderwijs. JI. Zaterdag heeft de provinciale commissie van onder wijs in Noord Holland te Haarlem 19 candidaten voor het Franscb geëxamineerd, waarvan 3 zijn toegelaten. Te Leeuwarden zijn van Woensdag tot Vrijdag van de 63 zich aangemeld hebbende personen tot het afleggen van examen ter verkrijging van den rang van hulponderwijzer, 32 geëxamineerd, waarvan 16 toegelaten en 16 afgewezen zijn. Te Assen zijn van de 6 adspiranten voor den rang van hoofdonderwijzer 2 geslaagd; 3 werden afgewezen, terwijl een tijdens het examen beeft bedankt. Marine en leger. De officier van gezondheid 3e klasse J. Mijers, die nende op Zr. Ms. schroefstoomschip het Metalen kruis, is met den laatsten April op non-activiteit gebracht, en met den 16 Mei aanstaande geplaatst op Zr. Ms. drij vende batterij Neptunus de luitenants ter zee 2e klasse J. P. Ilovy, J. Vriemoet Drahbe, W. J. van Hoogenhuyze en P. Lycklama a Nyeholt, Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn over geplaatst de 2e luitenants J. Keiser, van het 5e en J. M. Buffart, van het 3e regiment infanterie. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den léden en eindigende den 20den April. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 555 runderen; 116 zijn gestorven, 5 afgemaakt en 76 hersteld, terwijl er 328 in behan deling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 95,969 runderen aangetast, waarvan er 46,160 stierven, 15,035 werden afgemaakt, 34,256 her stelden en 518 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 12 runderengestorven 012 werden afge maakt, hersteld en nog ziek geene; bovendien werden nog 8 niet aangetaste runderen afgemaakt. Sedert het uitbreken der ziekte werden 8197 runderen aan getast, waarvan er 961 stierven, 6396 werden afgemaakt en 840 hersteldenterwijl geen zieke aanwezig is. Iu 't geheel werden 3285 niet aangetaste runderen afge maakt. In de provincie Gelderland werden in die week aange tast 17 runderen, gestorven 2; 116 werden afgemaakt) hersteld en nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 899 runderen aangetast, waarvan er 48 stierven, 3803 werden afgemaakt, hersteldéen ziek geene. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 30 runderen; 29 stierven, afgemaakt 18, 36 her stelden. Sedert het uitbreken der ziekte werdeu 50,374 runderen aangetast, waarvan er 30,646 stierven, 3530 werden afgemaakt en 16,198 herstelden, nog ziek geene. In de provincie Noord-Braband werden in deze week geene runderen aangetast, en zijn er nog gestorven noch afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. Sedert het ont staan der ziekte werden aangetast 315; gestorven 17 en afgemaakt 535, hersteld geene. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitu latie zijn aangetast van 31 Maart tot 6 Aprilin Zuid- Holland 620, in Noord Holland 18, in Gelderland 8, in Utrecht 133, Noord Braband 4, totaal 783. Van 7 tot 13 April: in Zuid-Holland 659, in Noord-Holland 11, in Gelderland 5, iu Utrecht 83, in Noord-Braband 3, totaal 761 runderen. Van 14 tot 20 Apriliu Zuid-Holland 555, in Noord-Holland 12, in Gelderland 17, in Utrecht 30, in Noord-Braband 0, totaal 614 runderen. Gemengde berichten. Door burgemeester en wethouders van Breda is, in overleg met de plaatselijke gezondheids-commissie, besloten een aantal huisjes, waaronder zelfs eene geheele buurt, onbewoonbaar te verklaren, op grond van het in hooge mate schadelijk zijn voor de gezondheid, ontstaan door onvoldoende ruimte, gebrek aan lucht en licht, oureinheid, slecht onderhoud enz. Omtrent de ongeregeldheden te Schoonretvoerd, vernemen wij nader, dat de commissaris des konings en de procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, Zaterdag avond tegen 7 uren aldaar gearriveerd zijn, en dat toen de rust reeds hersteld was. Een detachement van 100 man infanterie uit Gorinchem en 25 man cavallerie uit Vianen waren er aangekomen. Een der weerspannigen was doodgeschoten en een aan de bekomene wonden overleden; twee anderen verkeeren tengevolge der bekomene wonden in zeer bedenkelijken toestand. Aanvankelijk weigerde men de militairen in kwartier te nemen, doch al spoedig heeft men daarin bewilligd. De militairen zullen er verblijven totdat de begrafenis der slachtoffers zal zijn afgeloopen. De officier van justitie van Gorinchem heeft de zaak geïn strueerd; van de militairen zijn er 40 in de school geka zerneerd. Volgens de dagbladen heeft H. K. H. prinses Mathilde op de jaarlijksche tentoonstelling van kunst werken te Parijs de schilderij, voorstellende „Pinksterdag te Hindelopen'' van den Nederlandschen kunstschilder C. Bisschop aangekocht. Voor eenige dagen zijn te Breda weder een drietal personen, waaronder een Engelschman, in de nieuwe Jordaan gedoopt. Voor Kommissaroff, den redder des keizers van Rusland bij den moordaanslag, waaraan hij ten vorigen jare bloot stond, zijn tot dusverre 40,0C0 zilveren roebels bijeengebracht, ten einde hem een huis in St. Petersburg te koopen. Uit een schrijven des keizers aan den generaal Sinoffjiff, den voorzitter der commissie die zich met dit doel gevormd heeft, blijkt dat de keizer zijn redder, in plaats van een huis, een landgoed wil koopen, met eene vaste inkomst van 4 a 5000 roebels 'sjaars. De 40,000 roebels zullen voor dit doel worden bestemd, terwijl de keizer en de leden van het keizerlijk huis er nog 30,000 roebels hebben bijgevoegd. In bet Zwitserscbe kanton Zug is een landman, die overtuigd werd dat hij bij de melk, welke hij aan de markt ten verkoop bracht, water had gevoegd, veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf, het verlies zijner burgerlijke rechten en de kosten van het proces. Jules Janin zegt, in het Journal des Débats, dat reeds onder Nero eene soort van tentoonstelling heeft plaats gehad, en dus meer dan 18 eeuwen geleden: Seneca zegt daarvan in een zijner brieven: „Ik was dezer dagen tegenwoordig bij de openbare en plechtige ten toonstelling van de rijkdommen van Rome, en zag daar ware meesterstukken van kunst, schoone kleederen, cos- tumes, schilderijen en andere voorwerpen, alles bijeen gebracht binnen de grenspalen der stad Rome." Zaterdag hebben drie, wegens eene crimineele mis daad in het huis van verzekering te Groningen gevangen zittende personen, waaronder de dezer dagen gearres teerde Gerrit Abels v. d. Veer, die den diefstal gepleegd heeft, ten huize van den kastelein II. Mensinga, eene poging gedaan om te ontvluchten, nadat genoemde v. d. Veer reeds bij zijne arrestatie gezegd had, dat hij wei een middel zou weten te vinden, om eene nieuwe gerechtelijke veroordeeling te ontgaan. Reeds hadden zij in de zoldering van hun verblijf een groot gat bij het luchtgat gemaakt met eene van blik vervaardigde zaag, toen dit gelukkig ontdekt werd. Zij werden daarop af zonderlijk opgesloten en disciplinair gestraft. Zondag ochtend boorde een der bewaarders in het cachot van v. d. Veer, dat er eene bank omviel; hij maakte daarop gerucht, waarop men na eenig tijdsverloop de deur open kreeg en hem hangende tegen den muur vond. Hij werd aanstonds afgesneden, was reeds bewusteloos en 't had niet langer moeten duren, of men had zijn lijk gevonden. Met moeite is hij weder bijgebracht en wordt nu bewaakt, daar hij als zijn stellig voornemen te kennen geeft, dat hij zich van kant zal maken, om niet te Leeuwarden te worden opgesloten. Hij wil sterven, al zal hij zich ook laten verhongeren. Het rechtsgeding tegen de gevangen genomen Fenians wordt te Dublin geregeld voortgezet. Onder die gevangenen komen vele voor, die, hetzij uit wraakneming jegens anderen, hetzij in de hoop van minder zwaar te zullen worden gestraft, het gouvernement inlichtingen geven omtrent de samenzwering. Vrijdag was het publiek in de gerechtszaal bij zonder talrijk, omdat men verwachtte merkwaardige bijzonderheden te zullen vernemen uit het verhoor van den generaal Massey, een officier, die den veldtocht in de Krim heeft bijgewoond en later bij het leger der geconfedereerden in Noord-Amerika heeft gediend. Hij verhaalde, dat hij zich aan de fenians in Amerika had aangesloten; dat hij al zijnen invloed had aangewend om letland in opstand te brengen; dat hij bij zijn vertrek uit Nieuw-York 550 p. st. had ontvangen om de beweging te bevorderen; dat hij te Dublin met 20 hoofden der samenzwering een onderhoud had gehad, en dat in die bijeenkomst 5 Maart was vastgesteld voor den algemeenen opstand; dat te Dublin 14,000 man, met 3000 geweren, en te Cork 20,000 man, met 1500 geweren gereed waren om hem te volgen, en dat hij op het punt had gestaan, die vereenigde macht te Limerick te ont moeten, toen hij in hechtenis genomen werd. Aan een brief uit Konstantinopel ontleent men het volgende: De sultan is een hartstochtelijk liefhebber van boogschieten en hanengevechten. In zijn paleis Dolma Patscha wordt een groot aantal hanen door hem aangefokt, waarvan elk een naam heeft, zooals: Assis- Azey (sultan), Napoleon III, Garibaldi, Bismarck, Pal- merston (een van de moedigste hanen), Friedrich Wil* helm enz. Dezer dagen (de brief is van 19 April) bad een gevecht plaats tusschen Assis Azey en Napoleon. De haan, welke den naam van den heerscher der geloo- vigen draagt, bleef overwinnaar en werd door den sultan, in tegenwoordigheid zijner ministers, gedecoreerd met de Osmanli-orde le klasse. De bokspartij tusschen Wormald en Baldwin, om het kampioenschap en den gordel, benevens 400 p. st. heeft volgens bericht uit Londen jl. Zaterdag niet kun nen plaats hebben, doordien laatstgenoemde niet ter bepaalder uur op de kampplaats nabij Reigate was ver schenen (men zegt, dat hij te laat aan het spoorweg station van Londonbridge was gekomen). De menigte keerde hoogst ontevreden huiswaarts. Volgens verschillende bladen van Italië zou de Italiaan Felice Vaglia een geheel nieuw systeem uitge vonden hebben om de kracht des winds als middel ter voortstuwing van schepen en vaartuigen aan te wenden. Die bladen beweren, dat eene groote besparing van zeilen van die nieuwe methode het gevolg zal zijn, maar wat ongeloofelijk schijnt, dat ook tegenwinden door den uitvinder worden dienstbaar gemaakt om schepen in de verlangde richting te doen zeilen. Ten kantore der firma C. Ellinckhuysen en zonen, in de Wijnstraat te Rotterdam heeft tusschen Zaterdag avond en Maandag morgen een inbraak plaatsgehad. Dit schijnt des avonds of des nachts gebeurd te zijn, aange zien men op een der lessenaars droppels kaarsvet heeft gevonden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat men door middel van een valschen sleutel de straatdeur moet heb ben geopend, waarna de kantoordeur op de bovenver dieping, benevens vijf lessenaars, door middel van zoogenaamde keizers zijn opengebroken. De onbekende die, hetzij met of zonder gezelschap, zich de vrijheid tot deze locale inspectie veroorloofde, moet intusschen niet veel satisfactie van zijn werk gehad hebben, want of schoon hij in die lessenaars alles door elkander heeft geschommeld, schijnt hij toch niet gevonden te hebben, wat hij zocht, terwijl hij toch zoo beleefd is geweest van de papieren en al wat hem in handen kwam, verder maar stilletjes te laten liggen. Misschien is hij daarbij door eenig gerucht verontrust, of heeft hij eene andere reden gehad om zijne visite plotseling te staken, althans hij heeft twee lessenaars onaangeroerd en daarbij zelfs twee keizers in den steek gelaten. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 28 dezer: C. J. Kosténse, jm. 21 j. met J. van Broekho ven, jd. 26 j. J. J. vau der Jagt, jm. 26 j. met H. Gans, jd. 26 j. F. J. van Ricl, weduwn. 46 j. met J. C. Rouffaer, wed. 44 j. D. W. Bouwense, jm. 29 j. met M. D. Adams, jd. 26 j. J. B. van Es, jm. 30 j. met J. A. M. de firnine jd. 25 j. J. B. Schrijver, jm. 29 j. met E. SpiereDS, jd.24 j. P. Bimmel, jm. 26 j. met M. Leijnse, jd. 32 j. J. P. van Trijssel.jm. 29 j. met M. Roeding, jd. 26 j. I. van Houte, jm. 34 j. met J. N. de Bruijne, jd. 32 j. (Van 20 tot 27 April.) Vlissingen. Gehuwd: A. L. F.de Moor,jm. 25 j. met A. B. Thienpont, jd. 22 j. Bevallen: P. Looise, geb. de Klerk, d. L. Kasse, geb. de Vos, z. C. Florusse, geb. Maas, z. E. M. van der Brugge, geb. Goudsblom, d. J. Polak, geb. de Haas, d. M. J. F. de Vries, geb. Maquiné, d. J. E. Meijer, geb. Bastiaanse, d. (doodgeb.) J. W. Bender, geb. Wintering, z. (doodgeb.) J. J. Mürre, geb. van der Weijde, z. Overleden: A. M. Geveling, wed. Homan, 88 j. W. Per- seuaire, z. 2j. L. Riotvelt, man van P. Wouterse, 67 j- J. de Bruyne, man van E. van der Burgh, 35 j. J. Keme- ling, jd. 16 j. P. J. Barbee, z. 10 m. Goes. GehuwdP. van Wijngaard, jm. 30 j. met M. van den Ende, jd. 30 j. Bevallen M. Troupée, geb. de Smit, z. C. Joseph, geb. van Bregt, d. E. Westdorp, geb. Vaas, z. H. E. Does, geb. Reijnhout, d. K. Nagelkerke, geb. Bliek, z. en d. (tweel.) Overleden P. Bil, d. bijna 5 m. M. P. Quist, d. 5 m E. M. van Liere, d. 20 m. S. J. Verspoor, d. 11 ffl- W. J. Delnaaij, z. 6 w. J. A. Somer, d. 4 m. F. Lurkus, wed. van L. van Hoeke, 72 j. Zierikzee. Bevallen: S. van der Kreke, geb. Bal, d* H. J. Gasilie, geb. de Looze, d. J. M. de Waard, geb- Phernambucq, d. OverledenJ. Kaan, z. 21 m. J. Klaasse, z. 14 tf* P. J. van de Velde, d. 9 m. Therniometerstand. 29 April.'s av. llu.50 gr. 30 'smorg.7u.52gr.'smidd.lu.60gr.'sav.lln.50gr* 1 Mei. 'smorg.7u.50 'smidd. 1 u. 56gr.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2