MIDDELRURGSCHE COURANT. IV 70. Donderdag 1867. 2 Mei. Öiitnmlanö Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Editie van Woensdag avond 8 uren. PulDlioatie. D Verslag van het verhandelde in de jl. Maandag 00r de eerste kamer gehouden zitting; Idem van het verhandelde in den gemeenteraad van 'issingen, zitting van jl. Zaterdag. HOOFDELIJKE OMSLACt. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend dat het kohier van den hoofdelijken omslag voor het Jaar 1357 door den gemeenteraad is vastgesteld, en gedurende acht dageD, te rekenen van Dinsdag den 3(> April 1867, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd en dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijn aanslag in beroepkan komen tyj de Gedeputeerde Staten, bij verzoekschrift op onge regeld papier. Vlissingen, den 29 April 1867. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De Secretaris, P. FORBES WELS. middelburg 1 mei. De voornaamste punten in de heden namiddag gehou- den zitting van den gemeenteraad alhier behandeld, zijn de volgende: Het kohier der plaatselijke directe belasting op de '"komsten is, na eDkele wijzigingen, vastgesteld. ^Betreffende een ingekomen schrijven van den heer Dronkers, voorloopig concessionaris voor eene duin- aterleiding in Walcheren, die vergunning vraagt tot 'eggen van buizen in deze gemeente, zullen burge meester en wethouders aan den raad eene voordracht doen. Andermaal heeft de stemming plaats gehad over het orstel van den heer Lnteyn en het daarbij overgeno- n amendement van den heer Lantsheer, betreffende 'er inzage leggen der teekeningen en stukken om- et (je jn een ge(jee]te van bet rioolstelsel te brengen ^ö'-'gingen, voor hen die zich daartoe schriftelijk bij als ^ecnees'er en wethouders zouden aanmelden. Even dat h Vor'®e maa' stai>bten 00'i thans de stemmen, zoo- het voorstel, ingevolge het voorschrift van art. 50 ej^eiDeentewet, vervallen is. Het jaarverslag van burgemeester en wethouders er 1866 is overgelegd en zal in druk worden verkrijg- Daar gesteld. Van dit en het verder verhandelde geven wij in een gend nommer het gewoon verslag. Men schrijft ons uit 'sGravcnhage: nze minister van buitenlandsche zaken heeft zich VanSH ^houden met de overweging, boe hij het votum St Uveede kamer, waarbij de gezantschapspost te mal °ai' 6n Harlsruke geschrapt werd, illusoir kon 'n verband met cenige verdere mutatie onder Onz^diplomatle. in"cle° v!'eer Hoest van Limburg, onze minister-resident verl^ ereen'gde staten van Noord-Amerika, heeft een en zal tijdelijk vervangen worden Han„ 6n heer J- A. Mazel, vroeger minister-resident in ToeT'thans non'actief. eer mr. W.F. H. von Weckherlin, thans werkzaam bij het departement, is benoemd tot secretaris van legatie te Weenen. „De heer mr. B. 0. T. H. Westenberg, raad van legatie, vroeger secretaris van legatie bij de opgeheven missie te Frankfort, is benoemd tot zaakgelastigde ad interim te Stuttgart. „Om de gelden voor dezen diplomaat te vinden, zal de nieuwe secretaris van legatie te Weenen slechts het traktement van attaché ontvangen en zal hetgeen daar door beschikbaar komt voor de missie te Stuttgart worden besteed. „Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, thans secretaris van legatie te Parijs, ontvangt ook niet het volle op de be grooting uitgetrokken traktement van f 5000. Daarvan worden f 2000 gebruikt voor den heer mr. J. W. van Lansberge, zaakgelastigde, vroeger secretaris van lega tie te Parijs en nu werkzaam bij het kabinet van den minister." Uit Dordrecht schrijft men ons, 30 April „Een krachtige hand wordt bier aan de verbetering der gezondheid geslagen. Te lang is men omtrent dit punt onverschillig gebleven. Regeering en burgerij beide nemen haar ter harte. De regeering zal een gezondheids commissie aanstellen; een twintigtal philanthropen en deskundigen hebben, op uitnoodiging der cholera-com- missie, eene bijeenkomst gehouden om het voorstel van deze te bespreken tot het oprichten eener vereeniging tot bevordering der volksgezondheid, in den geest als te Utrecht werkzaam is. Dr. Onnen, lid van den geneeskun digen raad van Zuid-Holland en practiseerend geneesheer alhier, heeft eenige wenken uitgegeven, betreffende de gesteldheid van Dordrecht in betrekking tot de ge zondheid der bevolking, waarin hij o. a. constateert dat de cholera de meeste slachtoffers gemaakt heeft in de buurten, doorsneden van stinkende grachten, en een beroep doet op aller medewerking tot het dempen daarvan en het bonwen van riolen. Dit alles belooft veel goeds voor onze stad. En komt er iets goeds uit voort in het belang van de verbetering van den gezondheidstoestand, dan zal dit eene gezegende vrucht zijn, door de vrees lijke ziekte, die zooveel onheil stichtte, afgeworpen." Eergisteren ochtend werd te Deventer de gerucht makende zaak van prof. van Vloten in den gemeenteraad behandeld. Na een uitvoerig rapport, dat door 5 leden, die in commissie waren gesteld, om in deze van advies te dienen, was uitgebracht, werd in overeenstemming met het voorstel dier commissie besloten: 1. aan curatoren te kennen te geven dat de raad van oordeel was, dat curatoren in deze zaak volkomen ge handeld hadden overeenkomstig hunne roeping, zoodat aan hunne handelwijze dan ook een volledig votum van goedkeuring door den raad gehecht werd; 2. aan prof. van Yloten te berichten, dat de raad in allen deele afkeurde: a. de wijze, waarop de hoogleeraar bij gelegenheid van 't overgedragen rectoraat gesproken had; 4. de ge dragslijn, die de hoogleeraar zich veroorloofd had ten opzichte van curatoren te volgen, nadat hij van dezen eene ernstige berisping ontvangen had over de onvoeg zame wijze, waarop hij in zijne rectorale rede de gods dienstige gevoelens van andersdenkenden gekrenkt en gekwetst had, enz. En voorts dien hoogleeraar aan te schrijvendat hij zich voortaan van soortgelijke ongepastheden had te onthouden en bovendien zich in allen deele aan de bevelen van 't college, dat ook over hem :t toezicht uit oefent, had te onderwerpen. Bij de behandeling van dit voorstel, dat met alge- me ene stemmen werd aangenomen, hebben nog sommige raadsleden 't woord gevoerd, om hunne afkeurende stem over de onvoegzame gedragingen van prof. van Vloten in deze zaak toe te lichten en te motiveeren. (Utr. Dagbl.) De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 16 April jl. tot vaststelling van het slot der rekening wegens alle ontvangsten en uitgaven tot regeling van het muntwezen in Nederlandsch-Indië. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje hebben jl. Zaterdag te Amsterdam ook het in aanbouw zijnde Amstel-hötel bezichtigd. Des avonds woonden HH. MM. de koning en de koningin met den prins van Oranje en prins Alexander de voorstelling in den stads schouw burg bij. Zondag ochtend begaven zij zich naar de Nieuwe kerk, waar de godsdienstoefening werd geleid door den predi kant Stricker, die tot tekst had gekozen Romeinen 6 134. Dien dag brachten zij vervolgens een bezoek aan de tuinen van bet Koninklijk zoölogisch genootschapNatura Artis Magistra. Des namiddags was er in de Mozeszaal diner van dertig couverts, waarop onder anderen genoo- digd waren de predikant Stricker en de procureur-gene raal Schooneveld. Des avonds gaf II. M. de koningin eene kleine soirée, waarop slechts een tiental personen waren genoodigd. Maandag ochtend hebben H. M.de koningin en Z. K. H. prins Alexander nogmaals een bezoek gebracht aan Arti et Amicitiae. Te elf uren hebben de koninklijke bezoekers met hun gevolg Amsterdam weder verlaten, om naar 's Graven- hage terug te keeren. De minister van binnenlandsche zaken heeft den telegrafist 2e klasse J. M. J. Gram, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Benoemingen en besluiten. domeinen. Benoemd tot hoofdopziener der domeinen in de provincie Zeeland, de heer J. J. Brandt, thans opziener der domeinen te Middelburg. hoogescholen. Op verzoek met het einde van het Ioopende kwartaal eervol ontslag verleend aan dr. A. Gus- serow, uit de betrekking van hoogleeraar in de genees kunde aan de hoogeschool te Utrecht. staatsraad. Benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst de gepensioneerde luitenant-generaal C. H. tlappé. Kerknieuws. Gisteren heeft de opening plaats gehad der door de stembevoegde leden van de Waalsche gemeente alhier ingeleverde biljetten ter stemming over de al of niet toe passing van het nieuw synodaal reglement voor zooveel de benoeming van kerkeraadsleden en het beroepen van predikanten betreft. Van de 105 stemgerechtigden heb ben 65 hunne biljetten ingeleverd: 52 hebben vóór en 13 tegen de nieuwe wijze gestemd. Te Aagtekerke hebben 62 van de 81 stemgerech tigden aan de stemming over art. 23 van het algemeen reglement voor de Nederlandsche hervormde kerk deel genomen; 36 verklaarden zich tegen en 26 voor de uit voering van het artikel. Bij de stemming te Nieuwvliet waren van de 96 stemgerechtigde lidmaten 29 opgekomen, waarvan 6 zich voor het behoud van de bestaande wijze hebben verklaard, en 22 voor verandering. Een biljet was van onwaarde. De heer A. van der Mey, predikant te Kerkwerve, beroepen naar Delft, hield jl. Zondag zijn afscheidsrede, naar aanleiding van Epheze 5, vs. 1 en 2. Het kerkge bouw kon de ook van elders talrijk opgekomen schare niet bevatten. Na het uitspreken van den zegen bij het einde der godsdienstoefening werd door de gemeente den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 1214. De Nederlandsche hervormde gemeente te Dord recht heeft zich nog niet uitgesproken over de vraag betreffende de invoering van art. 23. Inmiddels is er een vacature ontstaan onder de predikanten, daar de heer Simons op 1 Mei zijn emeritaat ontvangt. De ker- keraad heeft gemeend, na ingewonnen advies van boo- gere kerkelijke besturen, zelf te moeten voorzien in de

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1