COURANT. N°- 69. Dinsda 1867. 30 April. Editie va,n Maandag avond 8 uren. Riddclburg 39 April. De begrootingen voor marine, oorlog, financiën en otl'ën, alsmede de onvoorziene uitgaven, zijn heden 01 de eerste kamer me; algemeene stemmen aan genomen, De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping ge seheiden. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na- ^'ddags te half twee uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling van de navolgende stukkenMissives van gedeputeerde staten tot goedkeuring van onder scheidene raadsbesluiten; idem schuttersraad, af- en over schrijving bcgrouting 1866; vaststelling kohier der P'aatselijke directe belasting voor 1867; aangehouden stokken. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche caken, van den 27 April jl., is, mot ingang van 1 Octo- *>er a., na voorafgaand vergelijkend onderzoek, tot sur numerair bij den waterstaat benoemd de civiel-ingenieur J- A. E. Musquetier. Bij gelijke beschikking is, met ingang van 1 Ootober a., opgedragen: de dienst van den waterstaat in de le inspectie te Arnhem aan den inspecteur C. Brunings; de dienst van hoofdingenieur in hel 11e district (Zeeland) aan den hoofdingenieur J. Strootman; de dienst van hoofdingenieur in het 6e district (Noord-Brabant) aan den hoofdingenieur H. S. J. Rose. De gemeenteraad van Vlissingen hield eergisteren eene zitting, waarvan wij het gewoon verslag tot een volgend nommer moeten laten liggen. In deze zitting is onder anderen vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag; zijn burgemeester en Wethouders gemachtigd tot overdracht van eenige ten behoeve der spoorweg- en kanaalvverken vereischte zij kanten van wegen; is afwijzend beschikt op een adres yan den vleeschhouwer J. van Os, strekkende tot vrijen ^uvoer van kalveren en schapen op gelijke wijze als de ,Dvoer van varkens is toegestaan; is eene voorloopige êUnstige beschikking genomen op een verzoek van den eet D. Dronkers tot het mogen leggen van pijpen voor eene duinwaterleiding; is afgewezen een verzoek van den ""rkoetsier C. Hendrikse tot wijziging der verordening van algemeene plaatselijke politie en daaruit weg te eetnen de bepaling dat rijtuigen na zonsondergang van derbrandende lantarens moeten voorzien zijn; zijn Ufgemeester en wethouders, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, gemachtigd om zoo noodig de tus- chenkomst der rechterlijke macht in te roepen tot het °cn ontruimen van het voor de jongejnfvrouwen-school estemdehuis, indien dit met Mei a. niet vrijwillig door en tegonwoordigen bewoner wordt verlaten, en voorts 'Se andere punten, allen in het verslag opgenomen. In de eergisteren door het bestuur en de ingelanden *an den Waarde- en Westveerpolder gehouden verga- er,ng werden achtereenvolgens, bij meerderheid van hemmen, voor de opengevallen betrekking van ontvan- fer griffier van dien polder, tot eersten, tweeden en er en candidaat gekozen en alzoo ter benoeming voor gedragende heeren G van Doorn, secretaris vanWaarde, e Krabbendijke; A. Harthoorn, slachter, te Waarde, en t ranse, candidaat-notaris, te Kruiningen. ■kf hadden zich tien sollicitanten aangemeld. ^Zaterdag hebben Z. M. de koning en Z.K. II. de prins van rauje 's rijks marinewerf en de Nederlandsch-Beiersch ^'er rouwerij te Amsterdam bezocht. H. M. de koningin cht een bezoek aan den Hortus botanicus en de instel- °Z K°°r Sta^S ^stedelingen. v. II. prins Alexander is mede dien dag te Amster- Qa® aangekomen. ander'. nam'^^aSa was er diner ten hove, waarop onder °n genoodigd waren de burgemeester der gemeente, de president van de Nederlandsche bank, de te Amster dam aanwezige leden van de staten generaal, de militie- commissaris, de hoofdofficieren der schutterij en de pre dikant Mounier. Men schrijft ons uit 's Graveniptge, dd. 28 dezer: „Van de Luxembnrgsche quaestie hoort men hier weinig. De heer de Tornaco is echter op nieuw hier ontboden. „De eerste kamer is nog druk bezig met de begrootings- wetten. Het gepraat duurt lang en beteekent weinig. Het sprookje, dat de heer Cremers verhaalde, dat do heer Keucheniu8 bij zijne tehuiskomst in September 11. op een verwijt, dat hij zijne beginselen verzaakt had, geantwoord zou hebben „dat raakt mij niet, maar Mijer zal niet naar de Oost" is door den heer Keuehenius in een flinken brief naar waarde commérage en parlage genoemd. Wij zullen nu eens zien of het eerste kamerlid, dat, als Gro ninger liberaal gekozen, in den regel als een echt reacti onair lid gesproken en gestemd heeft, het bewijs zal leveren, dat Keuehenius van hein vordert of op loyale wijze amende doen. „De tweede kamer komt denkelijk niet voor 14 Mei bijeen. „De heer 's Jacob heeft het directeurschap van de Oost-Indische spoorwegmaatschappij nedergelegd. In zijne plaats is de heer J. Groll, vroeger ingenieur in Indië, later hoofd-ingenieur bij de exploitatie-maat schappij van de staatsspoorwegen, tot directeur benoemd. „Onze meel- en broodfabriek maakt zeer goede zaken. Ik sta daarbij stil, omdat men ten uwent eene dergelijke inrichting in het leven wil roepen. Op de algemeene vergadering, den 27 dezer gehouden, is een dividend van 7 percent vastgesteld. De aflevering was als volgt: 1865, 1866. Ned. pond. Ned. pond. Gebuild tarwebrood 2,156,092 2,383,016 Ongebuild136,3974 282,399.) Roggebrood679,556 569,225 Tarwebloem10,949 12,347 Te zamen 2,982,9944 3,246,987) „De op 1 Maart jl. in werking gebrachte stoommeel- fabriek geeft voorloopig alle reden tot tevredenheid. Men erkent den zegenrijken invloed van deze inrichting meer en meer. De broodprijs is hier, bij de hooge graan prijzen, gemiddeld IJ cent per Ned. pond lager dan in omliggende steden. „Ook de 's Gravenhaagsche vleeBchhouwerij heeft eene uitmuntende toekomst. Op 1 April jl. geopend, maakt zij een einde aan het slachtersmonopolie. Hier ter stede was het vleesch nooit goed, ondanks hooge prijzen, en de slachters voerden een hoogeu toon. Het vleesch, dat de maatschappij levert, is van zeer goede hoedanigheid vooral het kalfsvleescb, en de bediening is goed. Mocht de ziekte ons land verlaten, dan zal dit op de prijzen voorzeker van invloed zijn. De onbeschoftheid van het gild is in elk geval totaal verdwenen. Dit is reeds een voordeel" De Staatscourant yan Zondag en Maandag bevat de wet van den 16 April jl. tot vaststelling der begrooting van. het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen, voor het dienstjaar 1867. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in eene de vorige week gehouden zitting besloten om, tot voorzie ning in de verder noodzakelijke buitengewone uitgaven tot uitbreiding en verbetering der gemeente, eene geld- leening van f 500,000 te sluiten, in aandeelen van /T00O. Renociuingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. J.P. J. A. graaf van Zuylen van Nyèvelt, minister van buiten- landsche zaken, den heer D. de Graeff van Polsbroek, Nederlandscb consul-generaal en politiek agent in Japan, en den heer L. F. Kleintjes, kanselier bij dat consulaat- generaal, tot het aannemen en dragen der versierselen, eerstgenoemde van ridder-grootkruis en laatstgemeldeu respectivelijk van commandeur le klasse en ridder der Danebrogsorde, hun door Z. M. den koning van Dene marken geschonken. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer mr. E. J. Asser, president van de hoofd commissie tot de zaken der israëlieten; alsmede de lieu- tenant de vaisseau P. E. M. II. Reveillère, kommandant van het Fransch-keizerlijke stoom vaartuig 1'Abeille, laatstelijk gestationeerd in Franscb Guyana. Kerknieuws. Jl. Zaterdag beeft te Axel de stemming plaats gehad over de voorgestelde wijziging der benoeming van ker- keraadsleden en het beroepen van predikanten bij de hervormde gemeente; 24 personen stemden voor de invoering van de wijziging, terwijl 114 leden er zich tegen verklaarden. Onderwijs. Door de provinciale commissie van onderwijs in Noord- Hollapd zijn jl. Donderdag te Haarlem elf candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer geëxamineerd, waarvan éen is toegelaten. Vrijdag werden aldaar op nieuw twaalf candidaten voor den rang van hoofdonder wijzer geëxamineerd, die allen zijn afgewezen. Koloniën. Zaterdag zijn hier perEngelscbe mail aangebracht do brieven en dagbladen uit Nederlandscb Indië, inhou dende berichten die loopen tot 19 Maart. Hot aange brachte nieuws is over het algemeen weinig belangrijk. Van de buitenbezittingen wordt, volgens (iet Nieuw Bataviaasch Handelsblad, gemeld dat de veeziekte met hevigheid woedt in de Sumatrascbe bovenlanden; zelfs wilde varkens en tijgers worden door die ziekte aangetast en buffels ep koeien sterven in menigte. Het blad voegt er bij, dat het meer te wenschen dan te verwachten is, dat Java van die ramp verschoond zal blijven. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft eergis teren de volgende arresten uitgesproken: Lena van Dongen, oud 27 jaren, arbeidster, wonende te Nieuwerkerk, thans alhier gedetineerd beklaagd a|s zou zij in den avond van 25 Januari jl., tusschen 9 en 10 uren, door middel van op eeu stoel te gaan staan en over de planken heining heen te reiken van het rondom afgesloten erf, achter de woning van den broodbakker J. Lette te Nieuwerkerk en ten diens nadeele, arglistig vijf boomtronken zich toegeëigend en ontvreemd hebben- is schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht, met behulp van overkliuiming iri de aauhoorigheid van een bewoond huis, en veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van éen jaar, alsmede in de kosten der procedure. Cornelis Smit, oud 18 jaren, arbeider, wonende te Dreischor, thans aldaar gedetineerd beklaagd als zou hij, tijdens hij als arbeider werkzaam was in de meestoof „de Hond" te Dreischor, omstreeks het midden der maand November 1866, des nachts tusschen vier en zes uren, eene hoeveelheid appelen arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend uit de spinde in het voorportaal der woning en ten nadeele van den drooger in die stoof, J. Flikweert is schuldig verklaard aan diefstal ge pleegd bij nacht in een bewoond buis, en veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie maanden, alsmede in de kosteu der procedure. Marinus van de Rhee, ond 34 jaren, landbouwer wonende onder Zierikzee beklaagd als zon hij in het laatste gedeelte van het vorigi jaar eene schuldbekentenis ten bedrage van f 600, wegens geleende gelden ten be hoeve van jhr. J. L. do Jonge, wethouder te Zierikzee, valschelijk met den naam zijner huisvrouw hebben onder- teekeud, wélke schuldbekentenis, geschreven door jhr, J. L. de Jonge voornoemd, hem door dezen was ter hand gesteld, om die tot meerdere zekerheid, behalve door den beklaagde zei ven, tevens ookdoor zijne huisvroaw Joppa Viergever te doen onderteekenen, en zulks nadat de beklaagde alvorens vergcefsche pogingen had aange wend om zijne huisvrouw tot die onderteekening te bewegen; en als zou hij tevens op den 29 December aan bovengemelden jhr. J. L. de Jonge dit valsche stuk tot bewijs van bovengenoemde schuld hebben ter hand ge steld is niet schuldig verklaard aan de misdaad van valschheid in onderhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken van het valsche stuk, qu te dier zake vrij gesproken, de kosten te dragen door den staat, op grond dat wel het bestaan der verkorting der waarheid uit het verband der getuigenis en bekentenis met den inhoud van bet door het hof bezichtigde stuk en alzoo door wettige middelen overtuigend wordt bewezen; dat daaruit ecuter het oogmerk van den beschuldigde, om zijnen scliuld- eischer ten aanzien der solidaire verbintenis van Joppa Viergever te misleiden, niet overtuigend wordt bewezen, vermits zgne voorgevens, dat de vrouw door ziekelijkheid

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1