MIDDE LBURGSCHE COURANT. N°- 67. Zaterdag 1867. 27 April. ^Editie van Vrijdag avond 8 uren de Mitldclburf, 26 April. De eerste kamer heeft heden de begrootingen voor eitenlandsche zaken, justitie, catholieken eeredienst, stnede hervormde en andere eerediensten aangenomen. Vervolgens is de beraadslaging aangevangen over de egrooting voor binnenlandsche zaken. De minister van bnitenlandsche zaken heeft verklaard dat de vreemde ingenieurs eenparig van oordeel zijn,dat h0f kanaal van Znid-Beveland aan de belangen der scheepvaart voldoet. Voorts heeft de minister op de stelligste wijze de ewering tegengesproken, dat de Luxemburgsche liaestie het eerst door Nederland met de vreemde Mogendheden besproken is. Op de vraag van sommige leden der eerste kamer, of 6 regeering mededeeling kan geven omtrent den tegen- Woordigen stand van de zoogenaamde quaestie, naar aan leiding van de afdamming van de Ooster-Schelde, door regeering van een naburig rijk in het leven geroepen, 18 door den minister van bnitenlandsche zaken geant woord, dat de beginselen in de zitting der kamer van den 28 December ontwikkeld, hem tot richtsnoer blijven Strekken bij de diplomatieke handelingen, die met de afdoening der Ooster Schelde in betrekking staan. De minister is niet in staat eenige nieuwe mededeeling van eenig belang omtrent deze zaak te doen. Gisteren heeft de opening plaats gehad der biljetten betreffende de uitgeschreven geldleening ten laste dezer provincie, groot 139,000 (zijnde het laatste gedeelte der leening van f 525,000), in aandeelen van f 1000, ren tende 5 pet. 's jaars. Er is ingeschreven voor 58 aandeelen, te weten door den beer T. Akkerman voor een aandeel, te betalen met f 975.10; door de beeren J. A. Tak Co. voor 20 aan deelen, waarvan 10 te voldoen met f 941.03 en 10 met 201.03 per aandeeldoor den heer N. G. Bos voor vijf ®andeelen, te storten met f 930 per aandeel; door de beeren van den Broecke, Luteyn Schouten voor J-8 aandeelen, te voldoen met 945 per aandeeldoor de eeren van der Leijé co. voor 13 aandeelen, te storten ®t ƒ934 per aandeeldoor de heeren de Kanter Hor- !)k te Goes voor een aandeel, te voldoen met f 950. p^e Pruisische bark von der Heydt, gezagvoerder Keupke, komende van Stettin en bestemd naar Ant- erpon, heeft, na het Bronwershavensche gat te zijn ^Dnengeloopen en van daar tot de haven van Wemel- ge te zijn gesleept, de reis naar Antwerpen langs het ^soaal door Zuid Beveland vervolgd. De bark meet 486 a> was met tarwe geladen en had een diepgang van 4.80 el. te |°nt^er bet kanaal zou deze bark, om naar Antwerpen kebk°metl> noodwendig den mond der Wester-Schelde 0f ,en ®oeten binnenvallen en dus weder zee kiezen, bin °°n 8elegenbeid om het Brouwershavensche gat nen te loopen gunstig was. Staatscour jjy bb MM. de koning en de koningin, benevens KK. HU. de prins van Oranje en prins Alexander, Woensdag namiddag te 3 nren op het paleis te zi am aangekomen; toen de vorstelijke personen volt ^'kon vertoonden, werden zij door de talrijke Snienigte, die zich op den Dam verzameld had om bun te verwelkomen, met luid gejuich begroet, welke en van geestdrift door de hooge bezoekers op de lamste wijze werden beantwoord. Handelsblad bii ^6ei mr' bl" Westenberg, raad van legatie Bei 6 *?ezantscbappen bij de hoven van Baden en jjuei®nGs aangeschreven als zaakgelastigde ad interimts hrj C lea en to Karlsruhe op te treden, nadat de rappel- het^611 van '«konings gezant, die een eervol ontslag 0 men beeft, zullen zijn uitgereikt. w°rile staatsbegrooting voor 1868 zal weder een post Znirt ult8etrokken voor het vestigen eener missie in "'d-Duitschland. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw: dr. J. C. G. Boot, hoogleeraar te Amsterdam; J. W. Bake, administrateur van de Holland- sche spoorwegmaatschappij; dr. D. Lnbach te Haarlem; dr. G. A. N. Allebé te Amsterdam, en dr. M^Polano te Rotterdam. Herknlcuws. Te Onwerkerk in Duiveland is met 25 tegen 20 stem men besloten de benoeming van kerkeraadaleden en predikanten voortaan te doen plaats hebben ingevolge art. 23 van het Algemeen reglement voor de Nederland- sche hervormde kerk. Te Waarde hebben van de 70 stemgerechtigden 27 aan de stemming over de al of niet toepassing van art. 23 van het algemeen reglement voor de Nederlandsche her vormde kerk deelgenomen; 18 hebben zich tegen en 9 voor verklaard. Te Wolfaartsdijk hebben 117 van de 179 stem bevoegden hunne stem uitgebracht; 93 waren voor en 22 tegen de toepassing van art. 23, terwijl 2 biljetten van onwaarde waren. Marine en leger. De kapitein-luitenant ter zee A. L. Palm wordt met den 15 Mei a. eervol ontheveu van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomscbip het Metalen Kruis en dat bevel met den 16 daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee J. Vos. Zr. Ms schroefstoomschip Zoutman, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is in den voormiddag van den 24 dezer van zijne reis uit Oost-Indië ter reede van Texel aangekomen. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 7den en eindigende den 13dea April. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 659 runderen; 229 zijn gestorven, 36 afgemaakt en 71 hersteld, terwijl er 323 in behan deling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 95,414 runderen aangetast, waarvan er 45,813 stierven, 15,030 werden afgemaakt, 33,966 her stelden en 605 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 11 runderen, gestorven 1; 10 werden afge maakt, hersteld en nog ziek geene; bovendien worden nog 41 niet aangetaste runderen afgemaakt. Sedert het uitbreken der ziekte werden 8185 runderen aan getast, waarvan er 961 stierven, 6384 werden afgemaakt en 840 herstelden, terwijl geen zieke aanwezig is. Iu 't geheel werden 3277 niet aangetaste runderen afge maakt. In de provincie Gelderland werden in die week aange tast 5 runderen, gestorven 0; 62 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geene. Sedert het uitbreken dei- ziekte werden 882 runderen aangetast, waarvan er 46 stierven, 3687 werden afgemaakt, hersteld 4 en ziek geene. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 83 runderen; 69 stierven, afgemaakt 1, 39 her stelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 50,344 runderen aangetast, waarvan er 30,617 stierven, 3512 werden afgemaakt eu 16,162 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 53 runderen. In de provincie Noord-Braband aangetast 3, gestor ven 0, afgemaakt 16, hersteld en ziek geene. Sedert het ontstaan der ziekte aangetast 315; gestorven 17 en afge maakt 535, hersteld en ziek geene. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapi tulatie zijn aangetast van 24 tot 30 Maart: in Zuid- Holland 797, in Noord-Holland 34, in Gelderland 6, in Utrecht 92, in Noord Braband 3, totaal 932. Van 31 Maart tot 6 April: in Zuid-Holland 620, in Noord Holland 18, in Gelderland 8, in Utrecht 133, Noord Braband 4, totaal 783. Van 7 tot 13 April: in Zuid-Holland 659, in Noord- Holland 11, in Gelderland 5, in Utrecht 83, in Noord- Braband 3, totaal 761 runderen. Gemengde berichten. Maandag is een opperwachtmeester van het 2e reg. dragonders, te 's Hage verdacht zich aan verduistering van gelden, hem in zijue administratie toevertrouwd, schuldig gemaakt te hebben, naar het huis van arrest overgebracht. Dezer dagen werd melding gemaakt van eene nieuwe uitvinding op krijgskundig gebied, bestaande in de samenstelling van kleine koperen kanonnen, die zeer licht vervoerbaar zijn en eene buiteugewone kracht uit oefenen. Volgens de Etendard wordt die uitvinding toe geschreven aan een kapitein der artillerie, geattacheerd bij de nieuwe fabriek van vuurwapenen, die op last van den keizer, ongeveer een jaar geleden, te St. Cloud is opgericht en waarvan de directie is opgedragen aan generaal Favé, adjudant des keizers en kommandant der polytechnische school. Naar men zegt, worden die kanonnen samengesteld uit drie verschillende stukken, die elk in eene afzonderlijke fabriek worden vervaardigd. Men verzekert, dat met deze kanonnen onlangs proeven zijn genomen, die een schitterend resultaat hebben opge leverd, daar het gebleken is, dat de werking van een enkel schot uit een dezer stukken voldoende is tot ver nieling van het geheele front van een bataljon infanterie. De daarbij gebezigde projectielen zijn rond en treffen op een afstand van 1800 a 2000 metres. Door middel van een zeer vernuftig uitgedacht samenstel, hetwelk door éen artillerist kan worden bewerkt, zou men tusscben de 40 en 50 schoten per minuut kunnen doen. Bij de p oefnemingen die te Montrouge hebben plaats gehad, waren de kanonnen in kleeden gewikkeld, zoodat de toeschouwers de werking konden nagaan, zonder het wapen zelf te zien. De Times of India meldt dd. 28 Maart, dat de tele grafischegemeenschap tusschen Indië en Engeland sedert den 25st.en geheel gestremd was, ten gevolge van de overstroomingen bij Bagdad. LI. Zaterdag middag te 5 uren barstte boven de stad Antwerpen bij vernieuwing een der hevigste onwe- ders en stormen los. De kracht van den wind was zoo geweldig, dat 40 schoorsteenen en 3 geheele daken van huizen werden weggeslagen. In de oude havens werden 7 schepen van hnnne ankers gerukt, waardoor verschei dene vaartuigen averij bekwamen. In de nieuwe bassins bracht de storm nog meer schade teweeg. Eene groote stoomboot werd door het breken van den ketting tegen de ijzeren deur van het drooge dok gesleurd en bracht vervolgens aan een ander schip zware schade toe. Van een ter reede liggende Mecklenburger bark, voor anker driftig wordende, brak de boegspriet en beschadigde bet metselwerk aan den mond der oude haven. Een schoener, die juist de bassins verliet, dreef tegen drie schuiten aan en brak den raast van een Nederlandsch kofschip, waar door een schipper doodelijk gekwetst werd. In de stad regende het letterlijk dakpannen. Een der kleine toren tjes van de vierde galerij der hoofdkerk stortte om eu viel op de derde galerij neder. Gedurende den storm sloeg de bliksem te Longchamps in de stoomfabriek tot bewerking van rotting van den heer E. van Oije van Deurne. Door het venster van de machinekamer, waar ongeveer 60 menscben werkten, baande het licht zich een weg door de gebouwen, nam de helft van een dak weg, stortte een raunr om en verdween weder door een raam aan de andere zijde der fabriek. Gelukkig werd geen der arbeiders getroffen. Omtrent de plechtige uitreiking der belooningen aan de exposanten der algemeene tentoonstelling op 1 Juli e. k. te Parijs ontleenen wij het volgende aan het Handelsblad: Het feest wordt door de keizerlijke commissie voor de tentoonstelling gegeven in het Paleis van nijverheid in de Champs Elysées. Het middolschip en de twee eerste gaanderijen gelijkvloers van het paleis zullen herschapen worden in een grooten circus. Aan de eene zijde, die nabij de Champs Elysées, zal zich de troon des keizers bevinden, die daarop zal plaats nemen, omgeven door de sonvereinen, de grootwaardig- heidbekleeders en de keizerlijke commissie. Tegenover

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1