COUR AN T. N°' 63. Zaterdag 1867. 20 April. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Éliddelburg 19 April. In het regeeringsantwoord op het verslag van de rapporteurs der afdeelingen vAn de eerste kamer betref fende d'è begroót'iffg van oorlog, geeft de minister te kennen dat hij het thans door de tweede kamer geschrapte tractement van vier generaals hij de bëgiooting voor 1868 weder zal voordragen. Voorts heeft de minister medegedeeld, dat de zee- fronten der vesting Vlissingen behouden blijven. In het regeeringssvnfwoord' betreffende de begroótin'g van marine wordt door den minister té kettfi'ên gegeven dat de overbrenging der pantserifirichting van Vlissin'geii naar Amsterdam spoedig zal pl'aats hebb'énl Ééi^ist'éren avond had de gewone jaarlijksche alge- meen'e vergadering der vérëemging tot. het régelen en bevorderen van volksvermaken alhier plaats. Ü'i't h'ét jaarverslag he't'welk volgens" besluit der vergadering weder zal worden gedrukt bleek dat het led'éiWal dezer v'eréenigjng, hei welk den 31 Maart I860 529 bedroeg, op tilrióio Maar; jl. 606 telde en dat sommige leden hunne geldelijkë bijdrage hebhë'n verhoogd. Voorts werd in het verslag een overzicht gegeven van' wat in bet vorige jtïar door de' ve'reèhigfng is verricht, alsmede vati' fat was voorgenomen, doch om verschillende redenen is moeten uitgesteld worden. Hiérvan is echter liet gevolg dat de door den penningmeester overgelégde én door dé vergadering goedgekeurde rekening over 1866 een goed slot vitn 363.86 aanwijst. Als leden van het bestuur zijn, in de plaats van de heei'en VV..J. Zip en mr. N. 0. Lambrechtséu van Ritthera, dié aah' de bënrt van aftreding en niet herkiesbaar waren, gekozen de heeren F. D. Sprenger én J. G. Altorffer. Als plannen van het bestuur voor dit jaar werden door den voorzitter medegedeeld: hét géven van een luisterrijk feest' hij den aanvang der spóorwégwerken alhier, be staande in h'ét hoiiden van een allegoriseren optocht, vertegenwoordigende landbouw, handel eh nijverheid, ambaÜhté'n en neringen mits daartoe krachtige onder steuning van dé ingezetenen wórde verkregen';het afstéken' van vuurwerk, illuminatie enz. Voorts hét geven van concerten; in het winterseizoen, als dé gelegenheid het' tbèlaaf, éenig ijsvermaak, enz. Aan een en ander scliohli dé vergadering hare a'dhaesié. Een der leden gaf bovendien het bestuur in overweging, om zich in betrek king te stélle» ibet bet ZéeiiWsch genootschap der weten- scha'ppë», tert einde té trachten onder nader' te maken bepalingen gelegenheid open te stellen tot bezichtiging dei' miiséa. Volgens de verzekering des voorzitters werd de/.'e wérlk door het bestuur in darik ter overweging aangenomen. Uit IJzendijke schrijft men ons van 18 dezer: „In de jongste vergaderingen van de Pieters- en Wil- helminapolders te Biervliet,, .Groote Jonkvrouw en Zachariaspolders te IJzendijke en den Generalen Prins Willempoldi r te Sehoondijke, deze week gehouderi, is besloten geen subsidie racer te betalen voor de calami- teuse polders, als beschouwd wordende éene ongrond wettige belasting te zijn. „Wijders is door eenige der betrokken polders besloten geen subsidie meer te betalen.aan,de gemeente Bier'vliët voor de aflossing van het renteloos voorschot der provincie ten behoeve van den grindweg in die gemeente, en zulks omdat die weg niet voldoende wordt onderhouden;" terdam; 11. Wijziging der begrooting van Nederlandsch- Indië voor 1867 {telegrapbie)12. Beschikbaarstelling van gelden wegens door bet departement van oorlog gedane verstrekking, dienétf 1867. De baron de Tornacp, minister-president van bet groothertogdom Luxemburg, is uit 's Hagé naar Luxem burg vertrokken. Bij de tweede kamer zijn bij haar uiteengaan aanhan gig' gebléven de volgende wetsontwerpen: 1. Regeling der uitgifte in erf pad lit van giondéu iti Nederlahdscli- Indië; 2. Bepalingen omtrent de verevening van uitgaven ter zake van de opheffing der slavernij in de West Indi sche koloniën; 3. Bepalingen oiiilient de heffing en ver zekering van den accijns op dë binnenlaridscbe suiker; 4. Régeling der schutterijen5. Vei hooding der begroo ting van uitgaven voorden aanleg van staatsspoorwegen, dieuSt 1867; 6. Ontbinding dér oveieeukómèt betreffende her siichtén van een ziekenhuis te Leiden, bekrachtigd bij de wet van deu'7 September 1853, én tot liet aangaan eener nadere overeenkomt7'. Wetbóèk van strafvorde ring; 8. Nadere bepalingen omtrent dén accijns op de bin'netilftndschë bieren en acc.'ijnsen; 9. Wijziging der begrooting van Nederlandse!} Indië vóór het dienstjaar 1867 (trék terpen ten vaii de Inla'édsche hoofden); 10. Onteigening van peieeèlën ten belióévë van een spoor- we'g ter verbinding van den' staatsspoorweg van Breda naar den Moerdijk met dien van WiJlemsdijk naar Rot £)e Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 30 Maart 1867, houdende vaststelling van bepalingen ter uitvoering der wet tot regeling van de wijze vair beheer en verantwoording der geldmiddelen vau Nederlandsch Indië, van den 23 April 1864 (Staats blad no. 35), voor zooveel de ontvangsten en uitgaven betreft, overeenkomstig die wet in Nederland te doen. Efienoemingen en besluiten. Belastingen enz. Benoemd to't ontvanger der directe belastingen en accijns'eo té Aarlerixtel de heer J. Loeff W.-Grzn., thans ontvanger derzelfde middelen te Dronrijp; tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Dronrijp dé heer A. J. Vening, thans Ontvanger te Budel, eu tot ontvanger dér directe belastingen, in- en uitgaande rechted en accijnsen te Bndei de heer W. Roegholt, thans surnumerair ter provinciale directie van Groningen en Drenthe. rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter te Brouwershaven mr. W. H. Kroef. lierkniesB ivs. Xe Westkappelle werdjl. Zondag de heer J. SI Crebas, als predikant van Pingjnm naar die gemeente beroepen, door zijn zwager, den beer H. Darosté, predikant te Nienwerkerk in Dniveland, bevestigd met eene rede, tot grondslag waarvan hij had gekozen Philipp. 2: 29zr. Des namiddags verbond zich de bevestigde aan zijne ge meente, predikende naar aanleiding van' Ilebr. 13 8. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den heer L. Bonman tegen 1 i\lei e. k. verleend emeritaat,, is jl. Woensdag avond door den algemeenen kerkeraad van deu Nederdnitsche hervormde gemeente te Schiedam het volgende twaalftal gemaakt: de heeren Hugenholtz, te Def.den; Hooijkaas, te Nieuw-Hellevoet; Lamping, te den Helder; Andié de la Porte, te Boxtel; Snellen, te Neede; Jongeneel, te Hurwenen; Haverkorn van Rijse- wijk,te Odijic; Siotemaker, te Kruisland; Oort, te Schoon- hooven; Duker, te Geervliet; Jungius, te Zierikzëe; Denier van der Gon, te Zoeterwoude. Te Sint Anna ter Maiden hebben de stemgerechr tigde leden der hervormde gemeente hun gevoelen uit gebracht aangaande het regleüient tot benoeming van ouderlingen en diakenen en beroeping van predikanten. Van de 42 stemgerechtigden waren 40 opgekomen, waarvan 25 zich verklaarden vóór en 15 tegen dein wer king treding van het reglement. De beide gemeenten van Ovezand en Driewegen hebben met algemeene stemmen de nieuwe wijze van benoeming van predikanten, ouderlingen en diakenen aangenomen. Gemengde berichten. Uit 's Hertógenbosch schrijft men van 15 dezer: „Het water staat thans 5.35 boven A ,P.nog eenige duimen, eu bet zal dë hoogte hebben bereikt van onlangs; de geheelè weg van hier tot Vlijmen staat onder, zoodat de gemeenschap met de Langstraat weder per schuit plaats heeft. In het noodweer van 11. Donderdag, toen de pas sagiers stoomboot van hiér op Rotterdam, te halt'twee men moetende vertrekken, wegens bet groote gevaar den tocht'niet durfde wagen, zag men nogeeuige karren met marktgangers over dén gedeeltelijk overstroomden weg doör de hoóge golven heen huiswaarts keeren, :t geen een ijzingwekkend gezicht gaf', waarbij de personen met angstige blikken door dë op den wal staande toeschouwers werdén gevolgd. Vrijdag is de keerkade bij Vlijmen door- i gebróken, waardoor de polders van Bokhoven en Engelen geheel zjjn geïuuudeeid. Ook vernemen wij dat II. Don- derdag en Vri|dag de polders tu^schen de Langstraat en 1 het land van Heusden geheel zijn overstroomd, en dat de zomerkadë vau den Baardwijkscben Overlaat, welke vol- j gens rijks voorwaarden met 15 April moet gelegd zijn, 11. Zaterdag is doorgebroken. Ei zal echter met kracht gewerkt worden om die doorbraak te herstellen; reeds heeft men zich alhier grove puin en eene menigie zakken aangeschaft, om die met zand gevuld iu het gat.te doen zink feu: De ka'de in den bovvnmond van de Betpsche Maas is aanzienlijk verzwaard; met bet oog op den val op de Boven Maas koestert men de hoop dat deze zal behouden blijven, die dan ook dag eu nacht wordt be waakt. Bij menschen-geheugea is het water omtrent dezen tijd alhier niet zoo hoog geweest als thans. Heden nacht is het,bij een geweldigen storm weder aanzienlijk gewassen. De brievenposten uit Holland zijn niet kun nen aankomen." Als een bewijs der gestrengheid waarmede de Prui sische vegeering de bepalingen omtrent de afsluiting der wegen naar Pruisen, ter zake van den veetyphus in toe passing brengt, mogen dienen dat vérscheideue personen, die onwetend langs een anderen dan den aangewezen weg de grenzen, passeerden, geregeld door de maiécbaus- sée naar Wezel en B- ntheim zijn getransporteerd, ten einde na het voldoen der vastgestelde strafbepalingen weder naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Arnhc.) Maandag van de vorige, week beeft te Parijs in het bótel Dronot de verkooping plaatsgehad van de schilderij- verzameling van wijlen den heer Weber de Turenfëls, beroemd liefhebber te Antwerpen. Zij bestond uit 66 nummers en heeft 90,000 franken opgebracht. De volgende stukken golden de daarachter ge voedde prijzen een koopman in wild, van W. Mieres, 2000 franken; eeu maanlicht, van van der Neer, 3000 fr.; de minstreel, van Isaac Osiade, 4500 fr.; een landschap, van RuysdaeJ, 4250fr.; de woudstroom, van denzelfden, 3000 fr.; dé operateur, van dr. Teniers, 1800 fr.; een rookvertrek van binnen gezien, van denzelfden, 2220 fr.de kruisbeuvel, van Ph. Woti.werman, 8000fr.; een wintergezicht, van de-nzelfden, 4200 fr.een landschap, van Weynandts, 3700 fr.eene weide met beesten, van Anneganck, 8050 fr.; eene d.ito, van denzelfden, 530Ó fr. Werd nog voor korten tijd het zaagsel der hout zaagmolens alleen gebruikt voor het .stoken der bakkers ovens, en bier en daar tot het bestrooien van stallen en schaapskooien, weldra zal de tijd komen, dat men elkan der die stof bij het pond toeweegt.I,n Amerika, iu Frank rijk en elders bezigt mén Bét houtzaagsel reeds eenigen tijd met goed succes voor de papier fabricatie. In Enge land is thans door.een zekeren heer F. H. Danchell, wonende te Harwich in Lancashire, octrooi gevraagd voor bet vervaardigen van, vloerkleeden uit. zaagsel en gomelastiek. Die heide stoffen worden op eene eigenaar dige wijze te zamen vermengd en door middel van eene machine tot eene gelijksoortige stof verwerkt. Het zaag sel wordt gedroogd en tot zeer fijn meel gemalen. De india-rubber, of gom elastiek wordtin terpentijn, naphta of iets van dien aard opgelost. De beide stoffen, na goed met elkander vermengd te zijn, worden ter dege gekneed en tnsschen een paar pletrollen tot min of meer dunne platen gevormd. Het zaagsel of liever het houtmeel kan vóbr de menging rnet caoutchouc gekleurd worden, ook kan de kleurstof onder het meugen er bij gedaan worden. Lijsten voor schilderijen, kleine artikelen van weelde, ornamenten enz. kunnen uit diezelfde stof worden ver- I vaardigd; daartoe worden ze in vorrneu geperst en gedroogd. Maandag morgen is met de stoomboot Batavier van Londen te Rotterdam aangekomen D. B. N.Piebes, gezag voerder van het Nederlandsen schoenerschip Adrianus. Onder verdenking liggende van pogingen te hebben aan gewend om dit schip op de hoogte vau Scilly te doen zinken, werd hij bij zijne aankomst afdaai' onmiddellijk door de politie aangehouden eu naar het huis van arrest overgebracht. De Indianen van de Roode-Rivier, in Britsch Noord-Amerika, hebben den volgenden uitnoodiginirs- briéf aan den prins van Wales gezonden„Aan den eerstgeborene van onze groote wpeder, aau gene zijde van den Oceaan. Groot opperhoofd, dien wij koninklijk opperhoofd noemen! Wij en ons volk vernemen, dat onze aanverwanten, de bleeke aangezichten aan de Roode- Rivier, u uitgenoodigd hebben om hen iu den aanstaan den zomer te bezoeken. Wij én ons volk wensclieo, dat ook gij ons een bezoek zult brengen. Elke hut zal u koninklijk ontvangen. Wij hebben beeren.eu buffels, en onze jachtvelden staan voor u openonze paardeu zullen u dragen en onze honden zullen voor n jagen, en wij en ons volk zullen u vergezellen en beschermen. Ouze grijsaards 'zullen li hunne medailles toonen,die zij ont vingen voor hunne trouw aan den vader van uwe gioote moeder. Groot koninklijk opperhoofd! Indien gij komt, laat het dan weten aan ons opperhoofd te Fort Gariy, opdat wij,'u in tij(Is tegemoet kunnen gaan en u kunnen ontvangen, zooals ons groot koninklijk opperhoofd betaamt." Tïicrmometcrstanid. 17 April.'sav. II u.47 gr. 18 'smorg.7 u.öOgr. 'smidd.lu. 60 gr. 's av. 11 n.54 gr. 19 's morg.7 u.54 's mictd. l'u.'57'gr. Gemëëiiteiaad vaai Middelburg. Plaatsgebrek noopt ons, bet verslag der eergisteren gehouden zitting toe morgea te laten liggen.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1