MIDDELBURGSCHE COURANT. N' 50. Zondag 1867. 7 April. Editie van Zaterdag avond 8 uren. ■^ssBnaccscscï Middelburg 6 April. n.°™merj'8 opgenomen het uitvoerig verslag van info z|tting der tweede kamer van gisteren gehouden orpeiiatie van den heer Thorbecke aan den minister an Duitenlandschezaken betrekkelijkdeLuxemburgsche aangelegenheden. VRn heden heeft de tweede kanier hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1867 (onvoor ziene uitgaven) met 44 tegen 24 stemmen aangenomen. Vervolgens zijn eenige kleine wetten goedgekeurd. De regeering heeft besloten omtrent de afmaking van rundvee bet stelsel van den heer Loudon, commissaris des konings in Zuid-Holland, te volgen. Dit stelsel deel den wij in ons nommer van 5 Februari jl. in hoofdzaak mede. De weerbaarbeidsbond beeft Donderdag to Utrecht eene algemeene vergadering gehouden. Vertegenwoor digd waren 26 vereenigingen, als 14 van Utrecht, 3 van Leiden, 2 van 's Hage, 2 van Amsterdam en 1 van Mid delburg, Wageningen, Deventer, Zeist, Arnhem, Schoon hoven, Kuilenburg, Woerden Haarlem, Kampen, Gor- kum( Lochem en Laren, Schiedam, Zierikzee en Does burg. Onder deze afgevaardigden waren die van de Haagscbe weerbaarheid, van de Utrechtsche studenten weerbaarheid en van de Leidsche burgerschool in uniform. Na eene openingsrede ging men over tot de behandeling van het algemeen reglement. De discussiën daarover duurden den ganschen dag door; eerst tot des df^'r hehh h''e°; Waarna de leden gezamenlijk het middo Ufenm ri t' en vervo|gens tot ongeveer middernacht. Ten gevolge van de aanneming van dit stuk, geamendeerd en hier en daar gewijzigd, moest er een nieuw centraal bestuur gekozen «orden. Het oude bestuur is met overgroote meerderheid herkozen. Ten slotte werd nog met algemeene stemmen een voorstel aangenomenom het beschermheerschap van den bond aan Z M. den koning op te dragen, en het eere-voorzitterschnp aan Z. K. H. den prins van Oranje. Op- voorstel van den afgevaardigde uit den Helder werd aangenomen om een prijsvraag uit te schrijven tot het leveren van een stuk, waarin populair en duidelijk be wezen werd datNederland tegen een overmachtigen'vijand Z?0I eoe(i te verdedigen is. Dit stuk wenschte 'men dan uit te geven en zeer goedkoop voor een ieder verkrijgbaar te stellen, ten einde algemeene gerust heid in den lande te geven en de groote massa aan epsporon, zich toch in het gebruik der wapenen en et schieten te oefenenwant zonder een voldoend antal soldaten en scherpschutters zonden onze stellin gen, hoe goed ook ingericht, toch niet te behouden zijn. st" yoors'°' om dit jaar reeds een seherpschntters-wed- sirgd te houden, werd verworpen. Nog dient vermeld, uat, indien er dit jaar nog eene algemeene vergadering lltf^U i U' ,fze 'n i*e maat|d Juni, en weder te Utrecht, zal gehouden worden. 7", giateren opgenomen eene Yeere tedafn ^r H VOOM»H(te weeskamer van kamers, gevestigd te 's Gravenh-iu-p tp663 Z" m?rnl)0lr" art. 8 der wet van 5 Maart 1852 (Staatsblad no?^ Benoemingen en besluiten. k "°"ND0MKIN"-1 Benoemd tot rentmeester van het Kroondomein, rentambt Goes, jhr. J. L. h. Pomue van Meerdervoort, thans burgemeester van '8 Gravesande. Kerknieuws. toe de te Aardenburg gehouden stemming over de Nedefl8'Dg van art' 23 van 1101 AISemeen reglement der tigden 7odsche hervormde kerk zijn van de 168 gerech- '3 opgekomeudaarvan hebben 62 zich voor en ^cn tegen de invoering van een kiescollege verklaard! Da Rcnesso is met 22 tegen 4 stemmen tot de toe- n van bovengenoemd art. 23 besloten. Kant ten El Steenbakker,Morilyon Loysen, predi- Bedankt llee't voor 'let beioeP naal 0o3tkapelle Beeft ^8er van der Linden, predikant te Sprang, HendriiIoiD-ze?r bedankt voor het beroep naar 'sHeer "«Kinderen c. a. Koloniën. De heden per Fransche mail alhier aangekomen dag bladen uit Nederlandsch Oost- en West-Indië bevatten berichten loopende tot 1 Maart, waarin echter geen bijzonder nieuws voorkomt. Rechtszaken. De arrondissements rechtbank alhier heeft eergisteren en gisteren de volgende achttien vonnissen uitgesproken. Den 31 Mei des vorigen jaars werd Johannes Cappon, landman te Zuidzande, door de rechtbank bij verstek schuldig verklaard aan het verwekken van beleedigende geruchten tot het verstoren van de rust der inwoners, en veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf en in de kosten. Het als bewezen aangenomen feit bestond hierin dat de beklaagde den 24 Januari 1866 des namiddags na afloop van den schooltijd in de woning van den onder wijzer J. de Klerck te Nieuwvliet, na dezen om betaling te hebbeD gevraagd van een half mud tarwe, aan des beklaagden schoonvader verschuldigd, in tegenwoordig heid van de buisgenooten en dienstbode een hevig rumoer gemaakt en met de vuist op de tafel geslagen heeft, waardoor de huisgenooten en vooral de destijds in zwangeren toestand verkeerende vrouw van den onder wijzer, hevig verschrikt zijn. Tegen bovengenoemd vonnis kwam de veroordeelde in verzet, zoodat de zaak andermaal door de rechtbank behandeld werd, die hem bij vonnis van den 28 Juni 1866 op nieuw aan het ten laste gelegde feit schuldig ver klaarde, doch alsnu, overeenkomstig de conclusie van den verdediger des beklaagden, aannam dat het hier eene politie overtreding gold en de zaak dus naar den kantonrechter te Sluis verwees. Genoemde kantonrechter heeft bij vonnis van 6 No vember jl. beslist, dat het feit, zooals dit als bewezen werd aangenomen, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert, en den beklaagde mitsdien van alle rechtsvervolging ontslagen. Tegen dit vonnis is de officier van justitie alhier geko men in booger beroep, ten gevolge waarvan de zaak de vorige week andermaal voor de rechtbank behandeld werd. Het openbaar ministerie bestreed de door don kantonrechter uitgesproken zienswijze, dat namelijk de openbare orde alleen buitenshuis en niet bin nenshuis kau verstoord worden, en requireerde mits dien vernietiging van het vonnis en schuldigverklaring van den beklaagde aan het hem ten laste gelegde feit, op grond van art. 479 van het wetboek van strafrecht, met veroordeeling tot vijf dagen gevangenisstraf en in de kosten. De verdediger van den beklaagde daarentegen die onder anderen ook wees op het chronisch karakter hetwelk deze procedure langzamerhand gekregen heeft, waardoor de beklaagde van 24 Januari 1866 tot heden, 28 Maart 1867, in voortdurende spanning heeft verkeerd bestreed de toepasselijkheid van art. 479 van het wetboek van straf recht, waarvan zijns inziens oorspronkelijk volgens den wetgever alleen het doel is geweest het tegengaan der in Frankrijk meermalen voorkomende, doch hier vrij onbe kende charivaris. De beklaagde valt naar zijne meening bovendien, behalve op den door den kantonrechter aan genomen grond, niet onder de toepassing van dit artikel, omdat niet vaststaat dat hij de bedoeling heeft gehad om burengerucht te verwekken, en evenmin dat hij zich beleedigend beeft gedragen, daar zelfs de ge tuige de Klerck niet weet welke woorden de beklaagde in zijn drift gesproken heeft en alzoo de rechter niet kan nagaan of die woorden als beleedigend kunnen worden geqnalifieeerd. De verdediger concludeerde mitsdien tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank heeft, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Sluis, de schuld des beklaagden aan het ten laste gelegde feit als bewezen aangenomen en uitgemaakt dat het door den beklaagde gemaakt rumoer buitenshuis kon worden gehoord en met het oog op den dreigenden en vloekenden toon als beleedi gend behoorde te worden aangemerkt, doch hem thans veroordeeld tot eeDe geldboete van 5.50, alsmede in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen, de boeie bij niet-betaling te vervaDgen door éen dag gevangenisstraf. Johannes Bernardus van Neer, koopman en herber gier te Oost burg, stond den 22 Octoberjl. voor den kantonrechter aldaar teiecbt, ter zake dat op Zondag avottd den 9 September jl. zijne herberg door een jongen op eene handharmonica muziek was gemaakt, waarbij door sommige bezoekers was gedanst, zonder dat bij als herbergier daartoe vergunning van het gemeentebestuur had bekomen. De marechaussées, die dit in het voorbijgaan hadden geboord, meenden van het gebeurde proces-verbaal te moeten opmaken. Dekanton- recbter nam, blijkens zijn vonnis van den 9 Oetober, het feit als bewezen aan, maar zag daarin geen strafbaar feit en ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging. In het door den officier van justitie tegen dit vonnis ingesteld hooger beroep heeft de rechtbank alhier eer gisteren uitspraak gedaan. Zij heeft het vonnis des eersten rechters vernietigd, doch, op nieuw rechtdoende, den beklaagde evenzeer van alle rechtsvervolging ont slagen, als zijnde het ten laste gelegde feit, zooals dit is bewezen verklaard, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding. Abraham Louweret en Jacobus Mallie, arbeiders te Nieuwvliet, namen den 30 December op het strand onder die gemeente te zaaien en in gemeen overleg eenig dor bont weg en eerstgenoemde bovendien vier van den zeedijk afkomstige staken. Zij zijn mitsdien bij verstek schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten. Catharina de Veij, arbeidster te Oostburg, is, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan diefstal op den openbaren weg zonder geweld of bedreiging. Den 12 Februari jl. vond de lljarige Maria Louisa de Schot in do Bakkerstraat te Oostburg een aan M. Bossehaert toebehoorende portemonnaie, die zij opraapte. Dit was opgemerkt door de beklaagde, die het meisje verzocht die portemonnaie eens te mogen zien en daaruit, nadat aan Laar verlangen was voldaan, een goudstuk van twintig franken nam en eencentdaar- voor in de plaats legde. De rechtbank heeft haar tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. David Michiel Koster, oud 36 jaren, koopman te Vlissingen, voegde den 23 Januari jl. op een met avarij aldaar liggend schip in het openbaar aan H. A. Polak de woorden toe: „Ge zijt een smeerlap, een schurk! je deugt niet en je gewicht ook niet!" De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan het uiten van smaad- en scheldwoorden, welke geenerlei ten laste legging eener bepaald omschreven daad maar van ocne aangeduide ondeugd behelzen, en hem veroordeeld tot eene geld boete van f8 en in de kosten. Heudrika Frederika Stofregen, oud 27 jaren, vrouw van A. Barto, dagiooner alhier, is schuldig verklaard aan overspel en, ouder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en in de kosten. Zij heeft echter onmiddellijk tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Amelia Hardy, vrouw van P. de Rie, oud 56 jaren, werkvrouw te Sluis, werd den 18 Januari jl. des avonds te tien nren bekeurd toen zij zich in de gemeente Heille, terrein van toezicht aan de landzijde, in de richting van België begaf, bij zich hebbende een pak met negen pond gemengde lompen, zonder voorzien te zijn van het ver- eischte document. De rechtbank heeft haar mitsdien schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer, zonder voorzien te zijn van een vereisebt binnenlandse!) paspoort, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten, met verbeurdverklaring der aangehaalde lompen. -Gelijk vonnis werd uitgesproken tegen Pieter Thielëman, arbeider te Eede, die zich den 7 Februari jl. in de gemeente Aardenburg, door het vervoer van een zak met twaalf pond gemengde lompen, aan hetzelfde feit heeft schuldig gemaakt. Jacobus Montenari, oud 49 jaren, koopman alhier, is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene geldboete van fl en in de kosten. Het hem ten laste gelegde feit bestaat hierin, dat hij den 7 Februari jl. den te Koudekerke wonenden koopman Dingeman de Vos in een pakhuis in de Iioosterstraat alhier moedwillig mis handeld heeft. Genoemde de Vos, die mede terecht stond,als zou hij Montenari moedwillig vastgegrepen en een slag op het hoofd toegebracht hebben, is vrijgespro ken, zijnde bet hem ten laste gelegde niet bewezen. Pieter Vermeescb, oud 18 jaren, arbeider te Sluis, bereed den 3 Januari 11. in de Kapellestraat aldaar in galop een niet van gebit of stang voorzien paard, waar door hij aanleiding gaf dat M. Ehrenburg door een poot van dat paard aan het hoofd werd verwoud. De recht bank heelt hem schuldig verklaard aan het door onvoor zichtigheid en achteloosheid op reglementen veroorzaken van kwetsuren, en hem veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, f 8 boete en in de kosten. Anteunis Boogaard, oud 66 jaren, arbeider te Kou dekerke, nam den 19 Februari jl. vijf staken arglistig weg, alsmede een bos Brabandsch rijs en eenig ander hout, door hem gebroken uit de bermen op het strand onder de gemeente Koudekerke, ten nadeele van de Oen-

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1