MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 55. Zaterdag 1867. 6 April. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Editie van Vrijdag avond 8 uren. 1. erslag van het verhandelde in de tweede kamer, zitting van Woensdag; Van ^et vert|!indelde in de Woensdag gehou- z'"ing van den gemeenteraad alhier. Middelburg 5 April. De begrooting van koloniën, waarvan gisteren de artikelen 1—7 door de tweede kamer werden goedge keurd, is heden in haar geheel met 52 tegen 17 stemmen aangenomen. Heden heeft de heer Thorbecke den minister van bni- tenlaudsche zaken geïnterpelleerd over de uitdrukking, voorkomende in het antwoord van graaf von Bismarck aan den heer von Bennigsen in den Noord-Duitsehen rijksdag, betreffen de de Lu xemburgsche aangelegen heden en luidende: „dat de Nederlandsche regeering door haren gez.ant alhier (te Berlijn) ons hare goede diensten aanbood ten behoeve der door haar onderstelde onderhandelin gen van Pruisen met Frankrijk over het groothertog dom Luxemburg." De heer Thorbecke vroegden minister, of die verklaring van graaf von Bismarck betreffende dé aangeboden bemiddeling op een misverstand berust? De minister van buitenlandsehe zaken heeft hierop ontkennend geantwoord, en verzekerd dat die verklaring betrekking had op nadere onderhandelingen. Het doel daarvan was, van Pruisen de erkenning te verkrijgen dat Nederland geheel vrij is van Luxemburg en tevens de verklaring van Pruisen uit te lokken, dat Limburg geheel los is van politieke banden met Duitschland. Het doel dier onderhandelingen is nu bereikt en thans zal de Nederlandsche regeering zich niet meer in de Luxem- burgeche qnaestie mengen. Aan de verhooging der traktementen van de inland sche hoofden op Java zal, blijkens het regeeringsant- woord omtrent dit ontwerp, voorafgaan de uitvaardiging ni<*t slechts van beperkende regelen, waarnaar het Euro- Peescb gezag voortaan dienstplichtigen zal hebben te ^erstrekken, maar ook van nadere bepalingen tot waar- °rg dat de hoofden, behalve de hun krachtens die rege- en ailn te wijzen inlanders, geen anderen pressen. Het vrijwillig eerbetoon van den Ooalerling aan zijn meer- eren blijft gehandhaafd. Plotselinge opheffing der per soonlijke diensten wordt door de regeering onraadzaam 6n onstaatkundig geacht. Tevens zal aan de traktements- verbooging eene nieuwe beperking der heerendiensten vooratgaan, terwijlook de gouvernements-heerendiensten zullen worden geregeld. W^nn r d6 Tornaco' rainister van Luxemburg, en de heer Uldeling, secretaris-generaal dor Luxemburgsche regeering, zijn eergisteren te 'sGravenhage aangekomen. Uit Utrecht schrijft men ons van 2 dezer- „Werd vóór acht dagen door eer, aantal jonge dames eene banier aan het Utrechtsche studentenko.ps ten ge schenke gegeven, heden had hier ee„e dergelijke plech- "gheid plaats. Eenige andere jeugdige schoonen dezer stad hadden het plan gevormd een vaandel te borduren voor de „Utrechtsche studentenvereniging tot vrijwillige L ening in den wapenhandel," en een groot aantal mede- in d 1618 'lat'('lin '"i0'1 ''ij i"aar aangesloten. Heden had, e groote concertzaal van het gebouw voor kunsten' (jelftf tenschappen, de plechtige uitreiking van het vaan- sch ^'aats' 'n tegenwoordigheid van eeue zeer talrijke jJetare vau gcïaviteerdea. Nadat de contribuanten 0p miss" C'leSt hadden plaats genomen en de dames der com- natl8'u' keilrig in het wit gekleed en met bandelieren van schaa]6 k'euren voorzien, zich voor haar hadden ge- vollen tr°k ket vtijivilligerkorps der studenten, in binnen WdTTU'rï°8 ei1 vöotafgegaan door muziek, de zaal Hier werd het vaandel door een der dames met eene aanspraak overhandigd aan den heer P. Har- ting, die, namens zijne medeleden der vereeniging, de geefsters hartelijk dankte voor haar schoon geschenk, en het vervolgens ter hand stelde aan den kommandant, den len luitenant Straatman. Deze reikte het vaandel vervolgens over aan den verkozen vaandeldrager en hield daarbij eene bezielde toespraak met echt-militaire wel sprekendheid. Nadat aan het vaandel de militaire eer was bewezen en het volkslied was gespeeld, nam de commissaris des konings, de heer van Doorn, het woord om zijne ingenomenheid met het doel der vereeniging uit te drukken, die aan zoovele dergelijke later opge richte vereenigingen het voorbeeld had gegeven. Op zijne uitnoodiging hief de gansche aanwezige schare een driemaal herhaald: „hoezee! leve de koning!" aan. Nu trokken de vrijwilligers af, om, vóórdat zij huiswaarts keerden, buiten het gebouw driemaal voor de dames te defileeren. „Het vaandel vertoont op een grond van witte zijde aan den eenen kant het academiewapen, aan den anderen kant het wapen des rijks. Op den top van den stok be vindt zich een gouden leeuw. „Des avonds ontvingen de dames eene serenade, om zich vervolgens met de leden van het vrijwilligerkorps tot een bal te vereenigen." Benoemingen en besluiten. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer D. Q. de Jonge van der Halen ais notaris te Zierikzee, met ingang van 1 Mei a. Kerknieuws. Te Biezelinge zijn bij de stemming over de al of niet toepassing van art. 23 van het Algemeen reglement der Nederlandsche hervormde kerk 87 stemgerechtigden op gekomen, waarvan 72 zich voor en 9 zich tegen de invoe ring van genoemd artikel hebben verklaard. Te IJ/.endijke hebben de opgekomen stembevoegde leden met 17 tegen 2 stommen beslist, dat de oude wijze van benoeming van kerkeraadsleden en beroeping van predikanten zal gevolgd blijven. Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Vice Admiraal Koopman is giste- ren met goed gevolg van 's rijks marinowerf te Vlissin- gen te water gelaten. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G.P.J. Mossel, is in den namiddag van den 1 dezer, van zijne leis naar de Middellandsche zee, ter reede van Texel teruggekomen. Gemengde berichten. De Goesche courant zegt vernomen te hebben, dat het Zeeuwsche muziekfeest, tegen de maand Juni aangekondigd, uithoofde van teleurstelling in de ver- eischte medewerking en andere later opgekomen be zwaren, geen voortgang zal hebben. In den omtrek van Sint Kruis zwerft een dolle hond, die reeds eenige honden en huisdieren gebeten heeft. De marécbausées uit Aardenburg hebben er jacht op gemaakt. Sluisch weekblad.) Volgens bijzondere berichten uit Smyrna kan het aantal slachtoffers der aardbeving op Metelin worden begroot op 3a4000. Voortdurend worden levensmiddelen uit Smyrna, Konstantinopel, Athene, enz. aangebracht, maar de ellende gaat allo beschrijving te boven. Buiten dien werden bij het afzenden der jongste berichten nog schokken gevoeld, zoodat het voor alsnog zelfs onmogelijk is den verschrikkelijken toestand in al zijne uitgebreid heid te overzien. Te Faversham (Engeland) is eene bnskruitfabriek in de lucht gesprongen, waarbij drie menschen het loven verloren. De koningin van Madagascar heeft een decreet uitgevaardigd, waarin bepaald is, dat alleen de hofbe ambten zwarte hoeden met randen (Fransch model) zullen mogen dragen. Als eene bijzonderheid omtrent het jongste bal, door graaf vou Bismarck gegeven, deelen de Berlijnsche bladen mede, dat de ministef-presidentdeheeren,behalve op voortreffelijken wijn, ook in een bijzonder vertrek op heerlijk bier onthaalde, hetwelk uit zilveren kannen ge dronken werd. Zoo iets, zeggen zij, is voorzeker nieuw. Meermalen gaven wij een staaltje van de bekwaam heid in het schrijven enz. van sommige rijksveldwachters, dat, hoewel voor hen een noodzakelijkvereischte, evenwel nog niets heeft bij hetgeen wij thans willen mededeelen. Het geldt een verslag eener plaatselijke schoolcommissie, ingediend aan den raad eener plattelands gemeente, en nog wel van jongen datum. Het verslag omtrent het onderwijs is letterlijk van den volgenden inhouda. Lezen Gaat vrij wel, en worde de verstands vermoogens der Kinderen ontwikkelt, door het gelezene goed verstaan baar te maken. b. Schrijven Moeten wij onze bijzondere goed keuring geven, vooral bij de meer gevorderde leer lingen waaren er vele, die eene beste hand van schrijven hadden, c. Kekenen Gaet ook in aanmerking genomen het ongeregelde schoolgaan der kinderen zeer goed. d. Vormleer Hierin wordt weinig onderwijs gegeven. e. Neder!, taal. Het onderwijs bepaalde zich hoofdzakelijk in het ontleden en verbeteren van foutive volzinnen, en opstellen./. Ad. kunde Wordt ook onderwijs gegeven, vooral op de kaarten, en gaven de leerlingen vooral in de Buurtschool blijken van bekwaamheid.^.Geschiedenis Ook dit was naar onze wensch, en het gaf ons genoegen dat in de Buurtschool de Jeugdige Harten bekend werden gemaakt met de kennis van hunne Hemelsche Meester. h. Kd. Natuur Ook hierin werd behoorlijk onderrigt ge geven. e. Zingen Werdt in de Buurtschool weinig, in de Dorpschool nies gedaan. Arnhcour.) Verkoopingen en aanbestedingen. Woensdag jl. zijn te Biggekerke, ten verkoop aange boden eene hofstede met huizing, schuur en verderen timmer met daarbij behoorende landen, ter gezamenlijke grootte van 18 bunders 85 roeden 40 ellen, staande en gelegen in de gemeenten Biggekerke, Grijpskerke en Koudekerke. Verkocht aan verschillende koopers te zamen voor de som van f 24,814.32. Thermometerstand. 3 April 's av. 11 u.48 gr. 4 '8morg.7u.48gr.'smidd.lu.51gr.'sav.llu.48gr. 5 'smorg.7u.43 's midd. 1 u. 48gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 1 April. Ingekomen stukken; eindverslag over het ontwerp nopens de traktements- verhooging der inlandsche hoofden; beraadslaging over de begrooting van koloniën. Van den minister vau oorlog is ontvangen een afschrift van het rapport der commissie, belast geweest met het doen van voorstellen betreffende de reorganisatie van de militaire academie. Het eindverslag is gereed over het wetsontwerp tot verhooging der traktementen van de inlandsche hoofden. Dit ontwerp zal worden behandeld nadat tot regeling van het koloniaal batig slot over 1864. De beraadslagingen over de begrooting van kolo niën werden geopend met eene rede van den heer van Limburg Brouwer, waarin dat lid de vragen stelde: wat hebben wij van dit kabinet ter oplossing van het kolo niaal vraagstuk te wachten; welk doel stelt deze minister zich voor en op welke wijze wil hij dat trachten te be reiken? Hij deed die vragen, omdat het hem nog niet duidelijk was wat de minister eigenlijk wil. Het blijkt wel dat de minister de gouvernements-cultures wil be houden, maar niet in welke mate. Ook wenscht hij van den minister te vernemen op welke algemeene beginselen zijn toegezegde voordracht nopens de suikerregeling zal rusten. Eveneens vraagt hij nadere uiteenzetting der meening van den minister omtrent de rechten vau den inlander op den grond. Uit de handelingen des ministers is ook niets zekers op te maken nopens zijne koloniale politiek. Wel getuigt het ontwerp op de uitgifte van woeste gronden in erfpacht van 's ministers belangstel ling in de particuliere iudustrie, maar daartegen staat weder de intrekking van het besluit nopens <L koffie tuinen, hetgeen hij een zeer reactionnairen maatregel noemt. Zijne conclusie is, dat hij de toekomst van Java met dezen minister aan het hoofd, donker inziet, maar hij wenschte toch nadere verklaringen alvorens zijn stem te bepalen. Vooral wil hij weten welk stelsel de minister is toegedaan dat van vrijen arbeid met belasting in geld, of het bestaande stelsel van gedwongen levering.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1