J. A. H. Wisainck, 0. W. van der Bijll, H. Fluyt, C. <L. Liitkebuhl, A. Pagé, L. van Geelkerken, J. C. Her mann, N. F. Metz, P. A. de Qnant, A.A.Waldorp, B.J. de Bruyn, L. Visser, K. P. J. Stakman Bosse en C. Luymes. Benoemingen en besluiten. kust ver lichting. Pensioen verleend, ten bedrage van f 217 'sjaars, met ingang van 1 Mei a., aan den eer- aten wachter bij de kuatverlichtiug op West-Schouwen J. Tiggon. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met ingang van 1 dezer, met toeken ning van pensioen, aan den luitenant-generaal van het leger in Nederlandsch Indië W. C. von Schierbrand laatstelijk directeur der genie en inspecteur der sapeurs aldaar, thans met verlof in Europa. Kerknieuws. Bij de stemming over de al of niet toepassing van art. 23 van het algemeen reglement der Nederlandsche hervormde kerk zijn te 's Gravenpolder 31 van de 3S stemgerechtigden opgekomen, die zich vóór de nieuwe wijze van benoeming van kerkeraadsleden en predikan ten verklaarden. Te Sint Laurens hebben van de 83 stemgerechtig den 50 van hun recht gebruik gemaakt en 27 voor de aanneming van art. 23 gestemd, terwijl 23 personen zich met do oude wijze van handelen tevreden hebben ver klaard. Te Vrouwepolder zijn den 27 Maart van de 67 stemgerechtigden 32 opgekomen. 28 hebben zich ver klaard voor de oude wijze van verkiezing en 3 voor de nieuwe, terwijl ëeu biljet van onwaarde was. Te Wissekerke hebben zich 144 stembevoegden voorde nieuwe en 3 voor de oude wijze verklaard. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse D. Mat&k Fontein wordt met den 11 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd op Zr. Ms. instructie-brik Ternate. Veeziekte. In de vorige week heeft de runderpest zich inGroot- Brittannië op nieuw voorgedaan, en wel op eene boerderij in Northamptonshire. Den 28 Maart zijn op die boerderij zestien runderen afgemaakt, en is zij met de naaste om streek, eene mijl in het rond, onder de bestaande bepa lingen tot stuiting der besmetting gesteld. Op eene boerderij te Callington, in het oostelijk deel van Cornwallis, zijn binnen weinige dagen een tiental ossen en een varken gestorven en andere ossen aangetast door eene hevige ziekte, die aan de veeartsen onbekend was, doch zich van den besmettelijken veetyphns (of runderpest) onderscheidde. Dit heeft groote bezorgdheid in die landstreek veroorzaakt; doch in de zitting van het lagerhuis van den 28 Maart zijn daarover van regee- ringswege geruststellende berichten medegedeeld. De be doelde ziekte had zich tot éene kudde, bestaande uit 46 runderen, bepaald, daarvan in vijf dagen, van 8 tot 23 Maart, 18 aangetast en in negen dagen 12 doen be zwijken. Dat het overige van de kudde tot nog toe vrij was gebleven, gaf grond om te denken, dat het geene besmettelijke ziekte was. Een door het gouvernement afgezonden veeartsenijkundige, professor Symons, had in de lijken der gestorven beesten noch lood nogeenig ander vergif van mineralen of plantaardigen oorsprong gevonden. Rechtszaken. Het provinciaal gerechtsljof in Zeeland heeft eergis teren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Cornelis Oranje, wonende alhier, paardenafmaker beklaagd van in den avond van 3 December 1866 op het Seisbolwerk te Middelburg een wegens kwaadaardige droes afgemaakt paard, toebchoorende aan den stads- pikeur J. M. Abée, hetwelk hij op zich had genomen om den volgenden dag tegen een vooraf bedongen loon daar te begraven, van den staart en de manen te hebben ont daan en die voorwerpen, welke hij kort daarna heeft te gelde gemaakt, zich alzoo bedriegelijk te hebben toege- eigend werd bij vonnis der arrondissements-rechtbank alhier, dd. 7 Februari j 1schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen, door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van koopwaren, die hem tegen een betaald wordenden arbeid waren ter hand gestold, om er iets bepaalds mede te doen, en veroordeeld tot eeue gevan genisstraf van drie dagen en in de kosten. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis vernietigd en den geïntimeerde schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen, door ten nadeele van den eigenaar te verduisteren een voor werp, dat alleen was ter hand gesleld tot een betaald wordenden arbeid en om er iets bepaalds mede te doen, gepleegd na reeds te voren tot gevangenisstraf van langer dan éen jaar veroordeeld te zijn geweest, en ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Marinus Menheere en Jan de Wit, beide wonende te Hoedekenskerke beklaagd ter zake dat zij op 25 Novem ber 1866 te lCwadendamrao, gemeente Hoedekenskerke, elkander moedwillig onderling slagen en stooten zouden hebben gegeven, en de eerste den tweeden beklaagde met een mes eene snede in den arm zou hebben toege- j bracht zijn bij vonnis der arrondissements-rechtbank j te Goes, dd. 28 Januari jl., beide schuldig verklaard aan j moedwillige mishandeling, geene ziekte of beletsel om j te werken yan meer den 20 dagen hebbende veroorzaakt, en veroordeeld de eerste tot gevangenisstraf van 15 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, en in eene geld boete van f 8, bij wanbetaling te vervangen door gevan genisstraf van éen dag mede in eenzame opsluiting te ondergaan, en de tweede tot gevangenisstraf van acht dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, en solidair in de kosteu van het proces. Op het ingesteld hooger beroep door den tweeden veroordeelde Jan de Wit, als mede op het ingesteld hooger beroep door den officier van justitie voor zooveel de veroordeeling van Jan de Wit betreft, heeft het hof gemeld vonnis vernietigd en de schuld van dien beklaagde en mede appellant aan het hem bij acte van dagvaard ten laste gelegde feit niet bewezen verklaard, en te dier zake vrijgesproken, de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep ge vallen, te dragen door den staat. Marinus Koopman, landbouwer, wonende te Ooster- land beklaagd ter zake, dat hij met nog twee andere personen, in den namiddag van den 18 December 1866 wildstrikken heeft gezet in een bosch van den land bouwer Giljam van Ouwerkerk, gelegen onder Oosterland, vervolgens door dat bosch hebben geloopen om hazen en konijnen daarhenen te drijven, en dat, toen de rijksveld wachter M. Engelman van Oosterland den beklaagde die strikken had zien optrekken en hem met de beido andere beklaagden voor do burgemeester van Oosterland wilde geleiden, de beklaagde, eon me3 in de hand hondende, dien beambte bij de jaskraag heeft gegrepen, onder het zeggen van: „Komaan, ik zal wel eens alleen met n den weg naar den burgemeester gaan" is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zierikzee dd. 18 Januari jl. schuldig verklaard aan: het zich in het veld bevinden met wildstrikken, buiten openbare wegen of voetpaden, bij feitelijken wederstand tegen een bevoegd beambte, en aan: feitelijken wederstand (voies de fait), tegen een bedienend beambte, handelende ter uitvoering der wetten door een persoon zonder geweer of wapenen en contradictoir veroordeeld in eene geldboete van f 20 en subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen, alsmede tot eene gevangenisstraf van zes dagen benevens in de kosten en met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen paaltjes en de niet in beslag genomen wildstrik ken, met bevel tot vernietiging dier voorwerpen en tot uitkeering der wildstrikken, bij gebreke daarvan te vervangen door gevangenisstraf van een dag. De beide andere beklaagden werden vrijgesproken. Op het ingesteld hooger beroep door den beklaagde en door den officier van justitie tegen dat vonnis is M. Koopman door het hof niet ontvankelijk verklaard in het door hem ingestelde hooger beroep tegen gemeld vonnis, voor zoover hij daarbij is schuldig verklaard en veroordeeld wegens eene overtrediug der wet op de jacht en visscherij van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) en voorts dit vonnis bevestigd naar vorm en inhoud, met bevel dat hetzelve volkomen uitvoering zal erlangen, en verwijzing in de kosten op het hooger beroep gevalleD. Gemeiigdc berichten. Te Antwerpen is op nieuw brand uitgebarsten in kelders, waar petroleum geborgen was. Men is de vlam men echter spoedig meester geweest. Uit, Napels wordt gemeld, dat in den nacht van den 28 Maart aldaar eene aardbeving heeft plaats gehad. De Tijd meldt, dat de lijst der vrijwillige bijdragen voor paus Pins IX thans gesloten is, en het geheele bedrag der verzamelde gelden de som van f 117,000 beloopt. Voor den aanleg van spoorwegen in Spanje is thans, volgens den Moniteur des intéréts matériels, reeds een kapitaal van 1650 raillioen franken aangewend, waarvan door den staat 285 millioen is bijgedragen. Volgens een schrijven uit de Kaapstad zullen met het oorlogschip Het metalen kruis naar het vaderland teruggaan een twintigtal jonge Nederlanders, die aldaar zochten geplaatst te worden en daartoe geeue gelegen heid kondeu vinden. Een wenk voor jongelieden, die naar die kolonie op avontuur willen gaan. Handelsbl Uit Parijs wordt gemeld dat den 1 Mei op Trianon de tentoonstelling der op koningin Marie Antoinette en op la Malmaison dio der op keizerin Josephine betrek king hebbende voorwerpen zal worden geopend. Hot denkbeeld daartoe is van keizerin Eugénie uitgegaan; de uitvoering is aan den generaal Lépic opgedragen. Men zal zich herinneren dat dr. Muller te Wijhe onlangs door de rechtbank te Deventer tot eene gevan genisstraf van 14 dagen werd veroordeeld, wegens het verzuim van het aangeven van zijn kind. Wij vernemen dat de heer Muller zich per request tot Z. M. deu koning heeft gewend om gratie, en dat het Z. M. behaagd heeft, die gevangenisstraf te veranderen in eene geldboete van f 25. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 31 Maart: P. Wouterse, jra. 23 j. met J. de Keizer, jd. 25j. A. M. Keersemaker, jrn. 32 j. met C. W. Kasse, jd. 34 j. (Van 23 tot 30 Maart.) Vlissingen. Gehuwd: J. II. Visker, weduwn. van J. Vermos, 42 j. met D. J. Belderok, wed. vau J. D. de Goede, 39 j. Bevallen: K. P. Warman, geb. Ararhein,z. G. de Kam, geb. den Herder, d. E. H. Krul, geb. Baan, z. A. F. San ders, geb. van Schoor, d. W. Pomper, geb. Vos, z. J. J. Heybiom, geb. Fagg, d. L. P. Otterloo, geb. Pols, z. S. C. Smit, geb. Welle, z. Overleden: W.Borgwat, z. 4m. G.L. Lie verel, weduwn. van A. Sinke, 78 j. M. Harkeraa, vrouw van D. Scheen, 30 j. J. Quite, z. 10 m. Goes. Bevallen: H. Wolfaert, geb. van de Rafelaar, d. P. W. Janssen, geb. Kakebeeke, z. T. Wessel, geb. de Waard, d. L. Pierse, geb. Engels, d. Overleden: L. den Herder, wedinvn. van M. Hoebeke, 54 j. J. van Rentergem de Fouw, man van S. J. Staal, 75 j. M. H. Kuzee, d. 11 d. K. P. Koopman, jd. 44 j. J. J. Reijnierse, z. 23 m. Zierikzee. Gehuwd: F. de Feiterjm. 28j. met M. van 't Hof, jd. 28 j. Bevallen: M. Bolier, geb. van der Maas, d. J. M. van den Houten, geb. de Valk, d. T. Kooyman, geb. Plaa- iing,z. A. vanNieuwetvhuize, geb. Voovbeitel, z. A.Douw, geb. de Waard, d. L. Trijselaar, geb. Nestier, d. Overleden: P. Constandse, jd. 76 j. J. Bal, z. 13 m. H. C. Verheul, d. 19 m. A. Berman, wed. van J. Paasse, 70j. C. Witte, d. 4 j. N. Missel, d. 4 m. Verkoopingen en aanbestedingen. Maandag jl. zijn alhier ten verkoop aangeboden de navolgende perceelen: 1. Een huis, erf en tuin, staande en gelegen alhier in de Brakstraat, wijk O no. 266. Ver kocht voor f 2376. II. Een huis en erf, staande en gelegen alhier in den Sint Jansgang, wijk I no. 95. Ver kocht voor f 170. 'ffherniomcterstaBiid. 1 April 's av. 11 u.47 gr. 2 'smorg.7u.45gr.'smidd. lu.öOgr. 's av.ll u.49 gr. 3 'smorg.7u.47 'smidd. lu. 52gr. öiuitmlanö. Algemeen oversriclit. Eergisteren is de wereldtentoonstelling te Parijs zon der veel plechtigheid geopend. Keizer Napoleon sprak daarbij geene redevoering uit. Hij bezocht te twee uren het tentoonstellingspaleis met de keizerin en een klein gevolg, werd aldaar door de commissie ontvangen en vertrok weder, na de groote bnitengalerij en een der binnengalerijen te hebben doorgewandeld. Keizer Napo leon was in burgerkleeding en maakte alzoo eene gun stige uitzondering op andere vorsten, die bij dergelijke zeer vredelievende bezoeken aan tentoonstellingen in generaals- of admiraals-uniform zijn, en gevolgd worden door een gevolg, schitterend van zilver en goud,hetgeen gewoonlijk een vrij zonderling effect maakt. De be vestiging der ongunstige geruchten omtrent den toe stand van den kroonprins door zijne afwezigheid bij dit eerste bezoek aan de tentoonstelling, heeft de Monitenr trachten weg te nemen door de verklaring dat die toestand steeds zeer gunstig is, maar dat men hem niet wilde blootstellen aan de vermoeienissen van zulk eene plech tigheid. De tekst der in het Noord-Dnitsch-parlement plaats gehad hebbende interpellatie en het daarop door den heer von Bismarck gegeven antwoord zullen onze lezers onder „Luxemburg" aantreffen. Qp de interpellatie orer de Lnxemburgsche aangele genheden in het Noord-Duitsch parlement waarbij een zeer oorlogzuchtige en aan Frankrijk hoogst vijandige toon werd aangeslagen is eergisteren door den heer von Bismarck geautwoord dat de koning van Nederland door de ontbinding van den bondgeheel en al inzijnesou- vcroiniteitsrechten hersteld was. De regeering heeftgeene pressie uitgeoefend op de intreding van Luxemburg in den bond, omdat zij vreemde vorsten niet in den Noord - Duitschen bond wenschte betrokken te zien. De Pruisi sche regeering meent dat de verkoop van Luxemburg aan Frankrijk nog niet is geschied, doch kan het tegen overgestelde toch ook niet verzekeren. Op de vraag van koning Willem III aan den Pruisischen gezant te 's Gravenhage, welke houding Pruisen ten aanzien van Luxemburg's afstand zou aannemen, is door dien gezant verklaard dat de verantwoordelijkheid daarvan bleef voor den koning van Nederland en hij zich overi gens daarover niet verder kon uitlaten. De Pruisische regeering zal niet uit het oog verliezen de in deze ver gadering uitgesproken gevoelens ten aanzien dezer quaestie. De door Nederland aangeboden dien sten bij de onderhandelingen tnsschen F r a n k r ij k en Pruisen z ij n .vandehandgew e- zen. Verdere mededeelingen kon de minister uit den a,ard der zaak niet geven. Door plaatsgebrek zijn wij nog niet in staat om den tekst van interpellatie en antwoord mede te deeleu. De Fransche Moniteur du soir bespreekt van zijn standpunt het antwoord van den minister von Bismarck op eene voor Frankrijk bevredigende wijze. Het officieel orgaan beweert dat de heer von Bismarck geconstateerd heeft dat Duitschland op de gevoeligheid der Fransche natie acht geeft en acht het voorts zeer belangrijk dat de koning der Nederlanden, volgens den heer von Bis marck, volledige souvereiniteits-vechten op Luxemburg bezit en hij overigens niet betwist dat Luxemburg groo- ten weerzin koestert tegen eene inlijviug bij deu Noor.d- Duitschen bond. De militaire organisatie van den Noord-Duitschen bond en de door tractaten daarmede, wat dit betreft, zeer nauw vcreenigde Zuid-Duitsche rijken, wordt met deu meesteu spoed voortgezet. Te Berlijn is reeds door de Saksische regeering medegedeeld dat zij haar leger geheel en al volgens de voorschriften van Pruisen ont vangen, heeft gereorganiseerd. De kroonprins van Saksen is door de Pruisische regeering tot bevelhebber over het Saksische leger benoemd, hetwelk het 12e legerkorps van den bond zal uitmaken. De kroonprins van Saksen is reeds te Berlijn aangekomen om in Pruisische uniform

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 6