COURANT. IV0- 53. Dinsdag 1867. 2 April. Editie van Maandag avond 8 uren. Veeseiekte. V» Middelburg i April. De Staats-courant van Zondagen Maandag deelt onder e binnenlandsche berichten het volgende mede: „Namens de Lnxemburgsche kanselarij zijn wij ver zocht, ten stelligste de tijding tegen te spreken, dat een afstand van het groothertogdom zou hebben plaats ge vonden, en te doen opmerken, dat van een dergelijken afstand slechts dan sprake zou kunnen zijn, nadat ook de onmiddellijk bij de zaak betrokken groote mogend heden zich dienaangaande verstaan hadden." [Reeds in eenige afdrukken van ons vorig nommer vermeld Veelvuldig zijn de klachten over den stoombootdienst, d. i. de totale absentie van stoombootdienst, op de Wes- ter-Schelde. Voor velen staat de rei3 die men nu maken moet oin van het westelijk deel van Staats Vlaanderen op Walcheren te komen gelijk met een afsluiting van de Schelde. Wanneer wat trouwens slechts zelden ge beurt in een zeer strengen winter de riviermond met drijfijs overdekt is, dan kan de overtocht nauwelijks met meer bezwaren gepaard gaan dan thans. Dit is te barder voor het gevoel der ingezetenen, daar men weet dat de zoogenoemde stoombootdienst hun reeds zooveel geld heeft gekost. De khcbten over de slechte gemeenschap op de Wes- ter-Schelde, zeiden wij, zijn talrijk, zij zijn ook velerlei, vooral met betrekking tot het vervoer tusschen Vlissin- gen en Breskens. Wij bedoelen hiermede niet de onbe stemde geruchten die omtrent de slechte waarneming van den dienst loopen; daaraan kan men niet veel waarde toekennen, en zij zijn buitendien veelal moeilijk te ge- looven. Zoo zou het ons zeer bevreemden indien het waar was, wat wij meer dan eens hoorden verzekeren, dat het geld, hetwelk voor den overtocht geëischt wordt, zeer uiteenloopt naarmate van bekende of onderstelde meer of mindere gegoedheid der passagiers. Maar hoe dit zij, van al de geruchten van dien aard kunnen wij de echo niet zijn. Iets anders echter is het wanneer personen door mededeeiing van hun naam een waarborg geven voor de juistheid van hun schrijven. In dat geval mogen wij zonder geldige redenen de tot ons komende klachten niet smoren. Zoo nemen wij dan ook het onderstaand schrijven op, dat wij heden van den heer Koorevaar, le luitenant van het 6e regiment infanterie, ontvingen. „Tegen Vrijdag, den 29 Maart, was ik gedagvaard voor de arrondissements rechtbank te Middelburg, ten einde als getuige, in eene correctioneele zaak, op te treden. „Geïnformeerd dat de steigerschuit den vorigen dag, des morgens te 6 uren, was gevaren, achtte ik het nood zakelijk te zorgen, op dat uur te Breskens te zijn daar komende werd mij verwittigd, de schuit te 7 uren zou vertrekken, iets wat wellicht met het oog op het tij nood- zakelrjk was. „Ofschoon ik nu op het juiste tijdstip van 7 uren geen aanmerking wil maken, niettegenstaande ook dit te wenschen overliet, geef ik n in overweging, of het billijk en met eene goede correspondentie vereenigbaar is, om, reeds afgevaren, ter wille van een enkel passagier die te laat kwam een eind wegs terug te keeren, en hem, nadat hij met een roeiboot aangebracht was, op te nemen het onaangename gevolg was, dat een der reiziger8j voorue- mens zijnde met de Rotterdamsche stoomboot naar Cort- Rene door te varen, daarin bitter werd teleurgesteld daar bij, te Vlissingen aangekomen, zich met den mees- ten spoed naar de marinehaven begaf, doch op een f- tand van nog geen 25 ellen van de aanlegplaats de oot zag vertrekken, en dus genoodzaakt werd, met meerdere onkosten en tijdverlies, de reis over Veere en Camperland te nemen. „Des namiddags was het nog treuriger gesteld. «Nagenoeg 25 personen moesten van Vlissingen naar reskens worden overgezet. wiid St'e-ekS UUr werd mÜ te kennen 6eëeven> da' e reis konden aannemen en werkelijk lag dan ook een sloep (geen steigerschuit) gereed ons over te voeren. „Verbeeld u echter, eene gewone sloep beladen met 11 personen, plus 4 roeiers en geen stuurman! Dit laatste zal u duidelijk worden, als ik u verklaar, dat de ruimte zoo beperkt was, dat er aan plaatsing van een stuurman niet te denken viel. doch in vergoeding daar van, een der roeiers, door middel van touwen, welke aan zijne beenen bevestigd waren, het roer bestuurde. „Een mijner vrienden, wien ik mijn wedervaren ver haalde, ontsnapte de verzuchting: „God beware ieder ingezeten van het 4e district naar Middelburg te moeten reizen, ten einde recht en gerechtigheid te helpen hand haven De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags te half 2 uren, eene openbare zitting honden, ter behandeling van de volgende stukken: Missive gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; adres wed. van Kinschot, restitutie plaatselijke directe belas ting; missive bestuur leenbank, rekening 1866; idem bestuur godshuizen, comptabiliteit 1866; voordracht hulponderwijzers school G. en F.voorstel burgemeester en wethouders, rioolstelsel; concept-verordening,petroleum. Jl. Zaterdag werd aan de hoogeschool te Leiden, na verdediging van stellingen, tot doctor in de beide rech ten bevorderd de heer J. Sckuurbequo Boeije, geboren te Zierikzee. Z. lï. H. de prins van Oranje was jl. Donderdag reeds uit 's Hage vertrokken toen aldaar eene dépêche aankwam dat de opening der tentoonstelling te Parijs zonder plech tigheid zou plaats hebben. Vrijdagochtend is Z. K. H., met gevolg, in Frankrijks hoofdstad aangekomen en aan het Grand Hótel afgestapt. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw Antonio Colucci Bey, president van den Egyptischen gezondheidsraad. eereteek enen. Verleend als blijk van Zr. M3. goed keuring en tevredenheid de zilveren medaille, ingesteld bjj besluit van 22 September 1855, en een loffelijk getuig schrift aan N. Filodor, havenmeester te Ibraïla, wegens bewezen diensten bij de redding aldaar van het Neder- landsche schooner kofschip Geziena Hendrika, in Decem ber 1865. leger. Benoemd tot 2en luitenant kwartiermeesterbij het le reg. infanterie, de sergeant A. M. Brandenburg van het 5e reg bij hel 2e reg. de sergeant J. H. Bakker van het 4e reg.bij het 3e reg. de fourier L. A. Vink van het 7e reg.; bij het 4e reg. de sergeant F. E. E. Klapp van het 2e reg.; bij het 5e reg. de sergeant J. A. Kroef van het 6e reg.bij het 6e reg. de sergeant N. H. Mispel blom van Altena van het korps en de sergeant titulair J.Warn- sinck van het 5e reg.; bij het 8e reg. de sergeant C. L. D. Monnier van het le reg. vesting artillerie en de sergeant- titulair J. L. Nederburgh van het.lereg. vesting-artillerie. Overgeplaatst in zijn rang bij bet regiment grenadiers en jagers de 2e luitenant-kwartiermeester H. A. J. Kuy- per, van het 5e regiment infanterie. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1050 's jaars, de kapitein G. Wieland van het wapen der infan terie, thans op non-activiteit. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioeD, aan den luite nant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië W. Beijeri .ck, thans met verlof hier te lande. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant van het bataljon no.4 der rustende schutterij in deze provincie A. Noest, en als zoodanig benoemd bij dat bataljon de sergeant majoor J. Cb. Evers. Kerknieuws. Ten aanzien van de al of niet toepassing van art. 23 van het algemeen reglement der Nederlandsche hervormde kerk heeft ook te Oost en West- Souburg eene beslis sing plaats gehad. Van de 171 stemgerechtigde lidmaten hebben 165hunne stembiljetten ingeleverd: 114hebben zich tegen en 33 vóór een kiescollege verklaard, terwijl 11 briefjes oningevuld en 7 van onwaarde waren. De heer J.H.Gravenstein,predikant te Serooskerke (Walcheren), is beroepen te Berkel en Rodenrijs. Marine en leger. Zr. Ms. korvet van Speyk, onder bevel van den kapi- tein- luitenant ter zee P. van der Velden Erdbrink, is in den morgen van 30 Maart jl. van zijne reis naar de Middellandsche zee terreede van Texel aangekomen. De etat major bestaat uit de volgende officieren luite nant ter zee lste klasse jhr. J. C. H. Clifford Cocq van Breugelluitenants ter zee 2de klasse Simon van der Aa, Dittloff Tjassens, Medenbach, Dronkers, van Hengel- adelborsten lste klasse Höintz, Kraakman, Tromp, van den Broek, van Doorn, Luijtjet, Boissevain, Hordijk, Dupper, van Scheers, Adema, Boom, van Plettenberg, Buijtendijk en Bool; officier van gezondheid 2de klasse C. H. Scbiöder en 3de klasse P. C. Buijze; officier van administratie 2de klasse J. Walstra; adjunct-administr. H. Kits van Heyningen; scheepsklerk F. II. M. Rant. Het voorstel tot wijzigingen aanvulling van het regie? ment tot voorkoming van de overbrenging der runder» pest in de provincie Friesland, dat in de jl. Donderdag gehouden buitengewone vergadering der staten werd aangenomen, strekt ook om te gemoet te komen >an uit bet buiten- en binnenland ingediende bezwaren tegen het verbod van in- en doorvoer van hooi en stroo, ten gevolge waarvan in den laatsten tijd koopmansgoederen, daarin gepakt, aan de grenzen der provincie werden ge weerd. Daartoe zal eene bepaling worden opgenomen waarbij aan gedeputeerde staten de bevoegdheid wordt verleend, genoemd verbod tijdelijk op te heffen1. wat betreft stroo uit Groningen en Drenthe, behalve voor publieke werken, ook voor fabriekmatige nijverheid; 2. wat in het algemeen hooi en stroo aangaat, indien zij alleen worden gebezigd voor het inpakken van koop mansgoederen, mits niet af komstig uit streken of plaat sen waar de veepest heerschteen en ander echter onder zoodanige algeiueene of bijzondere voorwaarden, als aan gedeputeerde staten het meest dienstig zullen voorkomen- Gemengde berichten. Vrijdag avond, zoo meldt men aan bet Utrechtsch Dagblad uit Harmeien, werden wij gewaarschuwd, dat den wachter van den Rhijnspoorweg een ongeluk was overkomen. Bij nader onderzoek bleek, dat de man geheel vermorseld over den weg lag. Hoe hetougeluk heeft plaats gehad, kan men niet beslissen. De burgemeester, mr. P. A. Walland, geadsisteerd door den secretaris, J. J. de Haas en den dokter J. van Doorn van Rooijen, heeft zich terstond naar de plaats van het onheil begeven, om proces verbaal van een en ander op te maken. De bekende George Peabody, wiens giften aan lief dadige instellingen ten bedrage van honderdduizenden genoegzaam bekend zijn, zal spoedig uit Amerika weder naar Engeland terugkeeren, en deelt nu mede dat hij alle brieven, in New York door hem ontvangen en waarin beroep gedaan wordt op zijne weldadigheid, in zijn bijzijn heeft laten verbranden, omdat in vele gevallen geheim houding verzocht was. Hij moet echter bekennen, dat hij het geheim somtijds in zooverre geschonden had, dat zijn secretarissen zich moesten belasten met de bezor ging van een gedeelte dier correspondentie. Hij is nu tien maanden in Amerika geweest, en 't aantal der door hem ontvangen brieven van die soort beliep 4000. Uit Florence wordt gemeld dat te Fro9inone door de pauselijke overheid een zeer gestreng decreet tegen de roovers is uitgevaardigd. Daarin worden onder anderen de volgende belooningen uitgeloofd: 3000 franken voor ieder, die een roover levend in handen van het gerecht stelt; 6000 fr. voor een hoofdman; 2500 fr. voor ieder, die een roover doodt5000 fr., indien de gedoode een hoofdman is; 200 a 300 fr. voor ieder, die de overheid in de gelegenheid stelt om een roover in hechtenis te nemen. Elk roover, die een ander overlevert, zal vrij van straf

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1