ZMUMiMAP, ROTTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK YOOR NEDERLAND. Sctalinig xwn roupon$. Brieven uit België. Attentie s. v. p. VAN MIDDELBURG: VAN ROTTERDAM: snelpersdrukkerij van de öebroeders abrahams. maar de groothertog van Luxemburg, „tot wien Neder land in die hoedanigheid in geen betrekking bestaat. Op Nederland evenmin als op deNederlandsche regeering rust daarvoor de verantwoordelijkheid." Deze opmer king der N. Rott. courant is in letterlijken zin volkomen waar, doch bij cumulatie van betrekkingen geldt niet altijd, onder alle omstandigheden, op elk gebied en voor eiken rechter de streng juridieke afscheiding van quali- teiten. Het dagblad Le Temps meldt in zijn nommer van heden, dat de Fransche vertegenwoordiger bij het Neder- landsche hof, de beer Baudin, gisteren avond te Parijs werd verwacht wegens familie aangelegenheden. Zijn verlof is echter slechts verleend voor zestig uren, heen- en terugreis daaronder begrepen. De Amsterdamsche courant van heden zegt uit goede bron de bevestiging te hebben ontvangen van het bericht volgens hetwelk de afstand van het groot hertogdom Luxemburg een fait accompli is. Van de met Frankrijk gesloten overeenkomst is door den koning groothertog aan Pruisen mededeeling gedaan. Brussel, 28 Maart. In de kamer van vertegenwoordigers zijn de beraad slagingen over de hervorming van het kiesstelsel nog niet ten einde, en wanneer zij nog een week voortduren, wanneer zij zich geheel in denzelfden cirkel blijven bewegen en men telkens met andere woorden nog eens precies hetzelfde zegt wat reeds gezegd is, dan is het met de hervorming van het kiesstelsel voor langen tijd gedaan. Nu heeft men er al meer dan acht dagen over gepraat zonder dat er iets bij gewonnen is. Sedert de heer Frère Orban de rede hield waarover ik u geschreven heb, en die de onbeduidendste was, die hij in zijne gebeele parlementaire loopbaan heeft uitge sproken, heeft geen enkel redenaar de aandacht der kamer en der tribunes meer tot zich getrokken, met uitzondering van den afgevaardigden Guillery. Dit achtenswaardig lid der uiterste linkerzijde, de man, die het krachtigst op de hervorming heeft aange drongen de maker van een ontwerp dat even als het tegenvoorstel der regeering aan de kamer ter beoordeeling is voorgelegd, heeft zoo even met veel talent gesproken. De groote verdienste van zijne rede, waarvan het slot waarlijk zeer welsprekend was, bestaat voornamelijk hierin, dat hij de quaestie en het debat op hun eigen terrein heeft teruggebracht. Het komt er op aan, zeide hij, in het debat, dat ons bezig houdt, te beslissen of België eene democratie is, die achtereenvolgens, naarmate zij daartoe in staat zijn, alle burgers roept om aan het politieke leven deel te nemen, en alzoo de bepaling van onze grondwet: „alle machten gaan van de natie uit" tot waarheid maakt; of om te bepalen dat België eene oligar chie is en blijven zal met een hoop begunstigden, en alzoo een land in een land: het paps légal en dat hetwelk geen andere rechten heeft dan die van bloed- en geld- belastingen op te brengen. Dat is volkomen waar. Men had de quaestie geheel kunnen laten rusten, men had de beraadslaging er over, die meer dan éen bezwaar oplevert, op dit oogenblik kunnen uitstellen; maar toen de zaak eens aan de orde gesteld was, waren de regeering en de kamers verplicht haar tot een einde te brengen, indien zij althans niet de agitatie wilden doen voortduren en toenemen. De heer Frère Orban zal, zoo ik mij niet vergis, nog eens revanche nemen over de nederlaag die hij Zaterdag geleden heeft; hij zal een tweede redevoe ring houden over het algemeen stemrecht, hetwelk op de banken der rechterzijde meer of min geprononceerde aanhangers vindt. „Ik zal zonder terughouding, zou hij gezegd hebben, de redenen blootleggen waarom het algemeen stemrecht door declericalen zoo zeer gewenscht wordt; zij zouden er waarlijk niet slecht aan toe zijn, want als het zoover komen moet, wie zou dan eigenlijk in Belgie koning zijn Niemand anders dan de aartsbisschop van Mechelen." In dat opzicht ben ik het met den heer Frère-Orban volkomen eens. Het algemeen stemrecht zou tenminste voor een twintigtal jaren eene clericale meerderheid in de kamer brengen grooter dan men er sedert 1830 een gehad heeft. De preekstoel en de biechtstoel zijn alvermogend, en buiten eenigen twijfel zouden de verkiezingen door het geheele land in han den der geestelijkheid zijn. De vraag is alleen of men Brussel en Luik hiervan nog zou kunnen uitzonderen; maar zelfs dit geloof ik niet. De graaf van Vlaanderen ia naar Parijs vertrokken om de opening der tentoonstelling bij te wonen welke Maandag moet plaats hebben. De koning en de konin gin zullen er ook heen gaan voor zij zich naar Berlijn begeven. De koning is zeker groot liefhebber van reizen, maar ditmaal wordt zijn reis naar Parijs door de politiek voorgeschreven. De Lnxemburgsche quaestie houdt niet alleen de publieke opinie en de drukpers in hooge mate bezig, maar ook en wel het allermeest - is men er in de regeeringskringen geheel van vervuld. Over het algemeen toont men zich zeer ongerust over de gevolgen die deze onderhandeling, zoo zij tot stand komt, voor België, dat alsdan geheel ingesloten geraakt, zal opleveren. Onderscheidene dagbladen keuren op scherpen toon af, dat de groothertog aan deze onderhandelingen heeft deelgenomen. Men kent echter niet al de redenen die hem daartoe kunnen geleid hebben. Zij zouden mogelijk gematigder in hun oordeel zijn, indien zij in overweging namen dat de geheele abnormale, gevaarlijke en Neder land van alle zijden bedreigende toestand, terwijl het door de Schelde quaestie een oogenblik als het ware geïsoleerd en geheel verlaten stond, tot buitengewone maatregelen nopen kon. Mogelijk is het dat de koning groothertog door den afstand van Luxemburg waar borgen heeft verkregen voor de onafhankelijkheid van Nederland. In dat geval zou men over zulk een daad zeker verschillend kunnen denken, doch haar niet mogen veroordeelen. Toen ik u eenige weken geleden schreef over de kort zichtige politiek van den heer Rogier, en hem verweet dat hij Nederland in de armen van Frankrijk wierp, dacht ik weinig dat de gebeurtenissen zoo spoedig mijne bewering zouden bevestigen. De halfjarige intrestbewijzen, verschenen 22 Maart 1867, van de certificaten van het administratiekantoor van Fransche inscriptiën, rentende 4 J pet., onder directie van Ketwich Voombergh, de Bordes Stijger en wed. W. Borski, worden betaald: de bewijzen van die certifi caten a fr. 1000 met f 10.38. a fr. 5000 met f 51.90. 2000 - 20.76. 6000 - 62.28. 3000 -31.14. „10.000 -103.80. 4000 - 41.52. Prijzen van eifecten. Amsterdam 30 Maart 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ dito dito dito 3 64$ dito dito dito 4 85$ Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92$ Certific. Hope co4 58$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 75$ dito dito Leening 1860 4$ 81$ dito f 1000 1864 5 „87$ Certificaten 6 Aand. spoorweg„181 Oblig. f 1000 1866 5 86 Loten 1866 5 164$ Polen. Schatkistobligatiën4 59 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 45 dito 1847/1852 2$ 22^ dito rente Amsterdam5 65 dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 59$ dito nationale5 51 Bankactiën3 „671 Italië. Leening 18615 49$ Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 30$ Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 39 |J Griekenl. dito (blauwe)5 13$ Turkije. dito (binnenl.)5 28^ Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 77$$ dito Illinois7 78$ dito St. Paul &Pac. Spw. 2e sec. 7 48$ dito Atl.Gr.W.Spw. Ohiosec.(p) 7 34$ dito dito geconsolideerde 7 21$ dito dito debentures 8 Brazilië. dito 1852/63 4$ dito 1865 5 71$ Mexico. dito3 16$ Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 10-[% Bevallen van eene Dochter J. E. VERMAASN0N- HEBEL. Gapinge, 29 Maart 1867. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en verdere betrek kingen mijn geliefde Echtgenoot J. JONGEPIER, in den ouderdom van 46 jaren, na eene genoegelijke Eeht- vereeniging vau 18 jaren, mij nalatende drie Kinderen. Middelburg, Wed. J. JONGEPIER, den 29 Maart 1867. geb. Broodman. Algemeene kennisgeving. in het Schuttershof, Zondag avond 31 Maart, des avonds te kwart vóór acht uur. Voorgangers: de Heeren GERLACH en VAN DER SCHEER. Een ongehuwd Heer zoekt een paar gemeubeleerde KAMERS te huur, met genot van Host en Bewas- scliing. Belanghebbenden gelieven zich, onder de letters L. S., met franco Brieven, te adresseeren aan het Bureau dezer Courant. De Notaris P. P. SLEGT zal, op Maandag den 1 April 1867, des avonds te acht uren, in de Bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoeging, op de Markt alhier, in het openbaar te koop aanbieden: 1. Een HUIS, Erf en Tuin waarin sedert een aantal jaren eene Apotheek is gevestigd geweest, staande en gelegen binnen Middelburg, in de Brak straat, wijk O no. 266. 2. Een HUIS en Erf, staande en gelegen binnen Middelburg, in den Sint Jansgang, wijk I no. 95. Bovengemelde Huizen zijn vóór de verkooping voor ieder te zien. STOiBIBOOTDIEKST TUSSCIIEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Maart April. Zondag 31 's morg. 8 uur. Zondag 31 's morg. 6 nur. Maandag 1 9,30 Maandag 1 J) 6 Dinsdag 2 10 nur. Dinsdag 2 1> 7 Donderd. 4 11,30 Woensdag 3 n 7 Vrijdag 5's midd. 12 uur. Vrijdag 5 Tf 8,30 Zaterdag 6 12,30 Zaterdag 6 8,30 Zondag 7 's morg, 6 uur. Zondag 7 10,15 Maandag 8 6 Maandag 8 r> 10,15 Dinsdag 9 6 Dinsdag 9 7, 10,15 Donderd. 11 6 Woensdag 10 n 10,15 Vrijdag 12 6 Vrijdag 12'smidd.l2uur. Zaterdag 13 7 Zaterdag 13 7t 12 I>e Bank geeft Pandbrieven uit, rentende 4$ pot. 's jaars, aflosbaar a pari bij jaarlijksche uitloting De prijs van uitgifte is 98$ pet. Zij verstrekt Geld op Hypothekair Verbanduitsluitend op Goederen in Nederland. Aanvragen om Hypotheken en Pandbrieven kunnen geschieden bij de volgende Agentente Middelburg, de Heeren J. A. TAK Co.; Tholen, de Heer M. W. J. DE VISSER; Zierikzee, de Heeren VAN DER STARP BERG.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 4