öuUjCnlanö. De Luxemburgsche qnaestie. zich op weg om de oude vrouw te gaan opzoeken, en monden weldra hare vaneen gescheurde, met bloed be vlekte kain en wat verder eenige afgeknaagde beenderen, alles wat van de ongelukkige oude vrouw was overge bleven: een vreesverwekkend gebrul uit het naburige kreupelhout bevestigde het vermoeden van haar bekla genswaardig uiteinde. Zoodra de tijding van het gebeurde zich verspreidde, verzamelden eenige districts- en dessa- hoofden hun volk en omringde men de ongenoodigde gasten met eene geduchte macht van met lansen gewa pende inlanders, waaronder eenigen met schietgeweer, Een enorme koningstijger, vergezeld van zijne gade verhief zich weldra onder een oorverdoovend gebrul, verontwaardigd op zijne manier, dat men hem kwam storen in zijn morgendutje. Terwijl een verschrikkelijke kreet van wraakzucht het gebrul van de monsters deed verstommen, die met fonkelende oogen, door vrees be vangen, schenen te sidderen voor de dreigende straf, vie en er eenige schoten, en mocht het eenige onver- saaB e mannen gelukken, de zwaar gewonde tijgerin e ontkomen te beletten, welke weldra, met laussteken oorboord, levenloos op den bodem lag uitgestrekt. Hoe- tvel niet ongedeerd, ontkwam toch de tijger aan de bonderde lansen, welke hem bedreigden, maar het is toch zeer waarschijnlijk, dat ook hij zal worden afge maakt, aangezien daartoe alle mogelijke maatregelen genomen zijn. De onschadelijk gemaakte tijgerin had eene lengte van 8 voeten, haren staart daaronder be grepen. Eourier, Lapiace en Arago hebben bewezen, dat de emperatuur van onzen aardbol in de laatste 2000 jaren nog niet het 300ste gedeelte van een thermometer-graad is toe- of afgenomen. Deze uitspraak is gegrond op het feit, dat de lengte van een dag sedert den tijd van Auaxa- goras niets verminderd is, hetwelk zeer zeker het geval zou geweest zijn indien de aarde door afkoeling ook maar eenigszins in omvang ware afgenomen. Zooals ieder weet neemt de stand van 'den thermo meter toe met de diepte, waaronder men zich onder de oppervlakte der aarde bevindt. De heer Fox bevond dat u eene kopermijn 230 vademen onder den beganen grond de thermometer ,n eene uitholling in de rots geplaatst, diener i JahreQ,helt ^kenden, en tien vademen Wu /SeP 8t' teekende hij 82 graden Fahren- aan de gemiddelde jaarlijksche temperatuur aan de oppervlakte met meer dan 50 graden was. De. zelfde waarnemer bevond evenwel, dat het water, dat uit Qe l oldice-mijn gepompt wordt, steeds 90 a 100 graden teekent, terwijl die mijn slechts 170 vademen diep is. Uit deze waarneming put hij de overtuiging, dat de verhoo ging van temperatuur overal en ten allen tijde niet vol strekt evenredig is aan de vermeerderde diepte. Yerkoopingen en aanbestedingen. Aan het ministerie van marine werd Donderdag aan besteed: het maken van een ijzeren lichttoren en van een ijzeren liebtopstand en bet stellen van beide op de zeedijken bij de nieuwe Sluis in Zeeland, met de daarbij behoorende werken, een en ander ten dienste van de invoering van een nieuw stelsel van verlichting op de nester-Schelde: daarvoor waren 9 biljetten van inschrij- *ln8 ingekomen, en was de minste inschrijving die van Futhoven en Zn., te 'sGravenhage, voor Thermometerstand. 29Maart.'sav. 11 u. 44 gr. 30 'smorg.7u.44 'smidd.1 u.49gr. Algemeen overwicht. De Wiener Presse verzekert dat in diplomatieke krin- °®ii der Oostenrijksche hoofdstad wordt beweerd dat afst'Se" a'S voorvvilarde voor zöne toestemming in den hebh"^ Va" LllxeniburS aan Frankrijk, onder meer, zou en gesteld „den afstand door Nederland van de'ves- NederbT"011'" W'j betvvÜfelen echter zëerofde toest be tweede kamer der staten-generaal hare waarden7-011 geven tot de vervulling eener voor van' -f goedkeuring door eene vreemde mogendheid ando ea abs,and vaa vreemd grondgebied aan eene j)eI0pVreemdo mogendheid. ziek, scPt"80*16 broonPr'ns) reeds sedert eenigen tijd ijnt thans in zeer gevaarlijken toestand te ver- keeren, zoodat men zich in de Napoleontischen hofkrin gen zeer ernstig ongerust maakt. De beroemde genees heer Nelaton zop, volgens mededeelingen uit Parijs, hebben te kennep gegeven dat er voor deze ongerustheid over zijn patiënt alleszins grond bestaat. Het wetsontwerp tot afschaffing van den lijfsdwang is in het Frankch wetgevend lichaam met 136 tegen 92 stemmen aangenomen. Gisteren heeft de heer Walewski, president van het wetgevend lichaam, zijn ontslag ingediend, waarschijnlijk ten gevolge der aanneming van het proces-verbaal der vorige zitting, waaromtrent eene warme discussie heeft plaats gehad, waarvan het verslag echter door de heden avond ontvangen Parijsche dagbladen nog niet wordt medegedeeld. Mededeelingen uit Florence beweren dat de partij van Garibaldi, met hem zelf aan bet hoofd, voornemens koestert om het pauselijk bestuur door eene van Home zelf uitgaande beweging omver te werpen. Garibaldi zou zich in eene vergadering zijner vrienden te Turijn zeer bepaaldelijk te dien opzichte hebben uitgelaten en te kennen hebben gegeven dat de tegen 29 Juni bijeengeroepen vergadering van bisschoppen geen plaats meer moest hebben. De Italiaanscbe regeering schijnt echter op krachtige wijze alle Garibaldiaansche expedi- tiën naar Rome te willen tegengaan en men wil dat de onlangs met den paus gesloten overeenkomst, waarbij aan de Italiaansche troepen vergunning wordt verleend om bij het vervolgen van rooverbenden de pauselijke grenzen te overschrijden, eigenlijk gericht is tegen de Garibaldianen. Onder dergelijke omstandigheden zou men alzoo een tweede Aspromonte kunnen verwachten. Bij al de moeielijkheden en bezwaren voor de regeering te Konstantinopel reeds ontstaan, heeft zich een nieuwe eisch naar onafhankelijkheid in Bulgarije doen hooren onder de aldaar wonende christen bevolking. In een adres aan den sultan schetsen deze den rampzaligen toestand waarin zij zich bevinden, tengevolge van slecht bestuur, drukkende belastingen, achterlijk rechtswezen en gebrek aan onderwijs. De Bulgaren verlangen alzoo de stichting van een Bulgaarsch koninkrijk, en de opdracht van het koningschap aan den sultan van Turkye, met dien ver stande echter dat er een onder-koning zou worden gekozen door eene nationale vergadering, uitsluitend uit Bulgaren bestaande. Volgens de Fransche dagbladen zal koning George van Griekenland in het huwelijk treden met prinses Olga, dochter van demRussischeii grootvorst Konstantijn. Men schiijft aan dit huwelijk eene grootepolitiekebetee- kenis toe met het oog op de Oostersche aangelegenheden. Prins Jan van Denemarken vertrekt heden uit Kopen- hage naar Athene om het regentschap op zich te nemen gedurende den tijd dat koning George te St. Petersburg zal vertoeven. Wij hebben in ons overzicht, van gisteren onze mee ning omtrent Luxemburg ontwikkeld en deeleu thans onzen lezers de volgende berichten en beschouwingen mede van dagbladen, welke zich omtrent de Lnxem- burgsche aangelegenheden juist ingelicht verklaren. Wij maken echter eene nitzondering ten opzichte der Kölnische Zeitung, daar het wedergeven harer opmer kingen misschien onraadzaam zon wezen. Uit Luxemburg schrijft men aan de Allgemeine Zeitung, onder dagteekening van 23 Maart: „Er ziiu in deze stad zoo even geruchten verspreid die op de ingezetenen, vooral op het meer beschaafde ge deelte, een verpletterenden indruk maken. Het geheime verdrag tusschen Nederland, Pruisen en Frankrijk met betrekking tot den afstand van Luxemburg aan Frankrijk moet eene besliste zaak zijn. Niet zonder groote bezorgd heid is onze minister van staat Tornaco uit den Haag teruggekeerd; prinsen prinses Hendrik, wier groote ge hechtheid aan de Luxemburgers bekend is, hadden bij het afscheid nemen de tranen in de oogen, en op de jongste vraag, per telegraaf door onze regeering aan het Neder- landsche ministerie gedaan, of het veel besproken ver drag, waarbij Luxemburg aan het Fransche keizerrijk wordt afgestaan, werkelijk gesloten was, is een bevesti gend antwoord en wel in den stelligsten vorm ontvangen. Ook heeft dezer dagen de Pruisische gouverneur van deze vesting, de heer von Brauchitz, de officieren van het garnizoen op de parade van deze gebeurtenis en van de aanstaande ontruiming van Luxemburg kennis ge geven. Alzoo is het waar: onze Duitsche nationaliteit zal worden vertreden, thans juist, nu ons nationaal bewustzijn als Pruisen zoo levendig weder ontwaakt is. Mocht het feit toch niet tot stand komen." De Zeidl. Corr. verzekert, dat Frankrijk volstrekt niet aan Luxemburg dacht, maar de geheele zaak van den groothertog is uitgegaan. Dit blad meent dat een vorst zijn land niet aan den meestbiedende kan verkoopon. De Pays zegt: men moet in deze twee dingen onderscheiden: de geruchten en de waarheid. De geruch ten deelen wij mede, dat is onze plicht als dagblad. De waarheid omtrent den stand der onderhandelingen kennen wij niet, en, ais wij ze kenden, zouden wij ze toch niet openbaar maken, omdat de diplomatieke onderhandelin gen van te teederen aard zijnomhetpubliekerdeelgenoot van te maken. 1'Indépendance beige zegt in haar politiek over zicht van gisteren het volgende: „Te Parijs liep gisteren het gerucht dat binnen twee maal vier en twintig uren de officieele dagbladen het stilzwijgen omtrent den afstand van Luxemburg zouden verbreken en dat le Constitutionnel meer bepaaldelijk zou zijn gemachtigd om de nevelen, waarin deze be langrijke schikking nog gehuld is, te doen verdwijnen. Men voegde er bij dat deze vertraging het gevolg was der weifeling van Pruisen, hetwelk nog op zijne toestem ming d-ed wachten en geneigd scheen deze te laten afhangen van verschillende voorwaarden, waaronder de voornaamste zou zijn, dat Frankrijk zijne eischen ten opzichte van den linker Rijn-oever zou opgeven. „Door een onzer correspondenten wordt ons heden per telegraaf gemeld dat de toestemming van Pruisen is verkregen, maar dat Dog eenige ondergeschikte punten moeten geregeld worden met den koning-groothertog. Omtrent de slechting der vestingwerken van de Luxem- burgsche hoofdstad zou nog niets beslist zijn. „Hoewel deze inlichtingen van een onzer medewerkers afkomstig zijn, die niet spoedig aan geruchten geloof hecht, willen wij die slechts vermelden onder afwachting van meer uitvoerige mededeelingen. Hut komt ons toch onwaarschijnlijk voor dat, indien Pruisen toegestemd heeft in den koop gesloten tusschen het hof teParijsen Willem III, die alzoo de burgers van een vrij land te gelde maakt, waarvan hij de beschermer moest wezen de regeering te Berlijn niet de opheffing der verdedi gingswerken van Luxemburg heeft geëischt, hetgeen een veel belangrijker voorwaarde zou wezen dan die dat Frankrijk een weinig beteekenenden atstaud zou uitspreken ten aanzien van zeer quaestieuse rechten op de Rijn-provinciën. Wat wij intusschen kunnen verzekeren is, dat men weinige dagen geleden te Berlijn nog slechts wist dat er onderhandelingen tusschen Parijs en 's Gravenhage werden gevoerd en dat men toen volstrekt niet geneigd was om de resultaten daarvan te bekrachtigen. „Eene groote spanning heersebt natuurlijk intusschen in het groot-hertogdom. De aanzienlijken houden ver gaderingen en begin .en schroomvallig te protesteeren tegen een verkoop, waaraan zij, niet ten onrechte, nog twijfelen. Het roemrijk hoofd, de onsterfelijke stichter van het Oranje-stamhuis, ruïneerde zich zeiven en de zijnen om de vrijheid van een volk te verzekeren, en een afstammeling van hem zou zijn fortuin willen her stellen door de Luxemburgers voor vijf honderd franken per hoofd te verkoopendat is niet mogelijk en wij zullen het niet gelooven alvorens wij ons voor het fait accompli bevinden." De Berlijnsche correspondent van het Journal de Bruxelles zegt, een schrijven uit Luxemburg ontvangen te hebben, waarin gemeld wordt dat zich sedert eenige dagen aldaar een Fransch onder-prefect ophield, die ijverig onderzoek deed in welken geest de bevolking zou stemmen, indien men haar eens de vraag voorlegde, of zij voortaan deel van Frankrijk dan wel van Pruisen zou wenschen uit te maken'l Volgens dat schrijven zouden, ingeval het tot eene keus moest kouieu, de Fransch- sprekende hoogere standen meer voorliefde voor Frank rijk dan voor den Oostelijken nabuur aan den dag leggen terwijl de burger- en mindere standen meer geneigdheid voor Pruisen zouden toonen. „Maar (zegt de briefschrij ver) allen, zonder uitzondering, geven luide het verlan gen te kennen, dat het status quo gehandhaafd blijve, en zouden hoogst gelukkig zijn, indien het Pruisische gar nizoen door eene Hollandsche of Luxemburgsche bezet ting vervangen werd." Een telegram uit Berlijn van gisteren verzekert dat de groothertog van Luxemburg nog dienzelfden dag officieel mededeeling zou doen aan Pruisen van Luxemburg's afstand aan ETankrijk. De Nieuwe Rottordamsche courant bevat een hoofd artikel over Luxemburg, WffBnp gezegd wordt dat niet de koning der Nederlanden EHkemburg verkoopen zou

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3