MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 52. Zondag 31 Maart. 1867. ömnenlatiïr. Editie van Zaterdag avond 8 uren. AANBESTEdijig. 10^ Vrijdag den 12 April 1867, des voormiddags ten ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den com- missaiis des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedepu teerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het uitvoeren van eenige werken aan de haven te Breskens. Deze aanbest e d i n g zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Zullende den 7den en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den dienstdoen- den ingenieur te Breskens. 's Gravenhage, 12 Maart 1867. Van wege den minister, De secretaris generaal, J. SCHR'ÖDER. AANBEST E MIN». Op Vrijdag den 12 April 1867, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van gedeputeerde staten, in het bijzijn van den hoofd ingenieur in het 11de dis trict van den waterstaat, in het locaal van het gewestelijk bestuur te Middelburg worden aanbesteed: Het inrigten van een gebouw voor de dienst der arrondissements regtbank te Zierikzee, en het onderhoud van dat gebouw van af den dag der goedkeuring van de aanbe steding tot den laatsten December 1868. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het locaal van het ministerie van justitie, in dat van het gewestelijk be stuur, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in de provincie Zee- land ter lezing" gelegd worden. Den zevenden en vierden dag vóór de besteding zal !TnTbelf ln l0C° Tden KCdaan' en nadere i°f°rmatiën zijn te bekomen aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat te Middelbare on h«n te Zierikzee. blJ den 'W"' Middelburg, 28 Maart 1867. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, K. W. VAN LIJNDEN. middelburg 30 Maart. De begrooting vau financiën is heden door de tweedo amer met 44 tegen 16 stemmen aangenomen. van d d<3 pr'nS Van 0ranje is eergisteren, vergezeld heer t60 comm'S8ar''8 de® konings in Zuid-Holland, den de od °.Udon' naar Parijs vertrokken ter bijwoning van ening der tentoonstelling op a. Maandag. Uit Deventer schrijft men van 25 dezer: „Op eene in eene vorige raadsvergadering gedane vraag van den heer mr. H. van Loghem heeft de burgemeester heden geant woord: dat curatoren van het athenaeum den hoogleeraar van Vloten berispt hebben over de wijze, waarop hij meermalen en ook onlangs bij de overdracht van het rectoraat zijne gevoelens heeft geuit omtrent zaken van godsdienstigen aard; dat curatoren hem hebben ver zocht om zijne overtuiging voortaan niet kwetsend of beleedigend voor die van andersdenkenden uit te spreken, en dat zij den hoogleeraar hebben gewaarschuwd, dat zij zijn ontslag aan den raad zouden moeten voordragen, indien hij mocht meenen aan hun verzoek geen gevolg te geven. De voorzitter heeft hierbij voor de raadsleden ter inzage gelegd afschriften der hieromtrent gevoerde briefwisseling. Op zijn voorstel werd eene commissie benoemd van vijf leden, ten einde te onderzoeken en te adviseeren wat in deze zaak verder moet gedaan worden." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw Antonio Colucci Bey, president van den Egyptischen gezondheidsraad. eeretëekenen. Verleend als blijk van Zr. M3. goed keuring en tevredenheid de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, en een loffelijk getuig schrift aan N. Filodor, havenmeester te Ibraïla, wegens bewezen diensten bij de redding aldaar van het Neder- landsche schooner-kofschip Gezieua Hendrika, in Decem ber 1865. LEGER. Eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië M. W. van Gorknm, met ingang van 1 dezer, wegensphysiekeongeschiktheid tot bet gaan hervatten van den werkelijken dienst in Nederlandsch Indië. belastingen. Eervol ontslag verleend, met ingang vau 15 April a., aan de heeren Siebe Bakker en Hinde- ricus Lnnsingh, ontvangers der directe belastingen en accijnsen, eerstgemelde te 's Gravesande (Zuid Holland) en laatstgenoemde te Slochteren (Groningen). Herknieuws. Te Koudekerke is de uitslag der stemming over het al of niet uitvoeren van art. 23 van het Algemeen regle ment van de Nederlandsche hervormde kerk, dat van de 150 leden die aan de stemming hebben deelgenomen 132 tegen en 18 voor de uitvoering hebben gestemd. Te 'slleerenhoek hebben van de 86 stemgerech tigden 43 hunne stem uitgebracht: 29 vei klaarden zich voor de toepassing van art. 23;*2 biljetten waren onin gevuld en 9 van onwaarde. Onderwijs. Uit Utrecht schrijft men ons: „Professor Güsserow, die eerst vóór een paar maanden het hoogleeraarsambt aan onze hoogeschool aanvaardde, zal haar weldra weder verlaten. Hij is nu benoemd tot hoogleeraar te Zurich, waar de hulpmiddelen voor het onderwijs in zijn vak van wetenschap, de obstetrie, die aan onze academie zoo verre overtreffen, dat het niemand verwonderen kan dat hij deze benoeming heeft aangenomen." Koloniën. De mailberichten uit Oost-Indië, loopende tot 15 Fe bruari, zijn eergisteren via Marseille hier aangebracht. In het algemeen overzicht van het Bataviaasch han delsblad treffen wij onder anderen het volgende aan: „Metbetrekking tot het binnenlandsch bestuur hebben wij weinig mede te deelenbij de departementen hcerscht nog steeds groote verwarring, die bijna onafscheidelijk is bij eene zoo belangrijke reorganisatie, en waarbij men zoo zonderlinge keuzen heeft gedaan voor de nieuw ge creëerde betrekkingen van secretarissen der departe menten, die eigenlijk de ziel daarvan moesten uitmaken. Een dezer secretarissen is binnen de verloopen zes weken reeds overleden; een ander gaat reeds met verlof naar Nederland, natuurlijk op het verlofs-traktement der hoo- gere betrekking. Wie tot residenten van Palembang en Rembang (aan de residenten dezer provincie is verlof verleend) zullen benoemd worden, is nog niet bekend, hoezeer twte residenten op wachtgeld beschikbaar zijn; de intriges daarvoor gaan nog voort: ieder wil het natuurlijk worden en het talmen der regeering versterkt de aanspraken, die ieder vermeent te hebben; de honger naar betrekkingen is zeer groot. „De weersgesteldheid is zeer gunstig voor den aan staanden rijstoogst. In de Ommelanden van Batavia (waar geen gonvtsparentah bestaat) is men reeds bezig met het oogsten van het lipargewas (drooge rijstvelden), en bij het pog niet ver gevorderd seizoen probeert men natuurlijk dadelijk een tweeden aanplant, óf van padi óf van zaad-indigo; dat gaat zoo op particuliere landen. „In Midden-Java is de oogst van verleden jaar ook ruim uitgevallen; zoo is o. a. in de Vorstenlanden veel suiker geproduceerd, die echter voor een groot gedeelte nog in de pakhuizen ligt, omdat de ellendige staat der wegen de vervoermiddelen (karren en trekdieren) telkens ruïneert en daardoor het vervoer onmogelijk of eventueel enorm dnnr maakt. De spoorweg vordert, maar hij vordert langzaam, te laDgzaam voor de geanticipeerde suikercul tuur in de Vorstenlanden. Maar nog te spoedig voor de havenwerken te Samarang, dio de verbinding van de wegen door Midden-Java (waarvan het vereenigingspunt Samarang is) met de overige wereld over zee moeten vormen. Aan die havenwerken is sedert jaren niets meer gedaan, omdat men steeds nieuwe plannen (op het papier) maakt voor de doelmatigste wijze der communi catie met de reede aldaar. Terwijl men over die plannen correspondeert en strijdt, laat men natuurlijk het vroe ger reeds tot stand gebrachte weder vervallen en ver zuimt zelfs, de tijdelijke communicatie met de reede, die dan toch met de permanente werken niets heeft te maken, in stand te houden. Die nood van het oogenblik heeft den handel te Samarang eens weder wakker geschud; men heeft daar den 1 dezer eene vergadering van inge zetenen gehouden, bijgewoond door particulieren en ambtenaren van alle rangen en standen, om te beraad slagen over de beste middelen, om in het dringend gebrek aan communicatie te voorzien. Het wordt hoog tijd, dat de wetgeving in Nederland (en de handel aldaar) zich de zaak ernstig aantrekthoezeer eene belangrijke uitgaaf in Indië natuurlijk in Nederland niet zoo veel aantrekke- lyks heeft als de magneet, dien men Batig slot noemt." Het Algemeen Overzicht van den Javabode bevat onder anderen het volgende: „Het hooggerechtshof moet in ontkennenden zin heb ben geadviseerd op de vraag, of de gouverneur gene raal bevoegd was, zonder voorafgaande machtiging des konings die ampliatiën te maken op de rechterlijke organisatie, waaraan zoo dringend behoefte bestaat en waarvoor de gelden op de Indische begrooting 1867 zijn toegestaan. Hoe juister dit advies is, des te onverant- woordelijker is de houding des ministers van koloniën, door wien de koninklijke voorziening reeds lang had behooren te zijn geprovoceerd." De veeziekte in het Padangsche blijft nog steeds aanhouden. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Bata viaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: „De Indische regeering gaat voort met niets van zich te doen vernemen; er worden natuurlijk vele adviezen ingewonnen, onderzoekingen ingesteld en andere maat regelen genomen eener eeuwigdurende voorbereiding tot handelen. Wat kan men meer verlangen? „De heer mr. A. Loudon, als oudst benoemd lid in den raad van Indië, is na het overlijden van den heer Prins voorloopig met de waarneming der betrekking van vice- president van dien raad belast; volgens gerucht zou dezelfde heer tot vice-president, en de heeren mrs.Iiappard en der Kinderen tot leden in den raad zijn voorgediagen, daar ook de heer Kroesen weldra met verlof zoude gaan.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1