MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 49. Dinsdag 26 Maart. 1867, Editie van Maandag avond 8 uren Middelburg as Maart. sscanss™ Wij ontvangen van iemand, die in de openbare aangelegenheden onzer provincie levendig belang stelt, een beschouwing over den stoombootdienst op de Wester-Schelde, waarin een opmerking voorkomt, waar aan wij gaarne openbaarheid willen geven. Zij betreft het verband dat zon kunnen gebracht worden tusschen den stoombootdienst op de Wester-Schelde en de stoom- booten de Telegraaf, welke binnen kort dagelijks, met uitzondering van des Zondags, op vaste uren tusschen Rotterdam en Antwerpen zullen varen. Wanneer zich beide diensten te Hansweert aaneen sloten, zou daardoor aan de bewoners van bet voor malig vierde en vijfde district, benevens aan die van een gedeelte van Walcheren en Zuid-Beveland, een betere gemeenschap met Holland en België worden aangeboden. Wij gelooven dat er zeer veel ten gunste eener der gelijke regeling is aan te voeren, en geven dit punt dan ook gaarne aan gedeputeerde staten in overweging. Verder kunnen wij in onze mededeeling niet gaan retrospectieve beschouwingen kunnen hier van geen nut zijn. Wat ons betreft, na sedert jaren op de verbetering der communicatiemiddelen in Zeeland te hebben aange drongen, hebben wij met betrekking tot den laatstelijk door de provinciale staten genomen maatregel geheel het stilzwijgen bewaard. Noch voor noch na het gevallen besluit hebben wij een enkel woord over de zaak gesproken. Voor de beslissing niet, omdat het ons ondenkbaar voor wam dat een zoo flink voorstel, door welks aanne- ming nu eindelijk de gemeenschap eens werkelijk goed zou kunnen worden, na al bet gebeurde, ernstige oppo sitie vinden, veel minder nog zou kunnen verworpen worden. r Na beslissing niet, ten gevolgo van het vreemde verschijnsel, dat het voorstel Diet alleen oppositie vond, maar zelfs bestreden werd door vertegenwoordigers, ge kozen uit die gedeelten der provincie die geacht moeten worden bij eene goede gemeenschap het meeste belang te hebben. Dat bewoners van Schouwen en Tholen den dienst, zooals die b. v. in November II. werd uitgevoerd, voldoen de achtten, is niet bevreemdend, maar dat door afgevaar digden van gene zijde van de Wester-Schelde is mede gewerkt tot het nemen van een halven maatregel, juist nu er eene zoo zeldzame gelegenheid bestond om een goede aansluiting tusschen verschillende deelen onzer provincie te verkrijgen, dat heeft ons wij be kennen het ronduit geheel uit het veld geslagen. Onder den indruk van bet genomen besluit en vooral van de gevoerde beraadslaging, gevoelden wij geen opge wektheid er een enkel woord over te zeggen. Een lichtpunt heeft de behandeling dezer zaak echter opgeleverd. Zij heeft ons doen zien hoeveel eerbied de gedeputeerde staten koesteren voor de publieke opinie. Alleen toch om deze te bevredigen het is uitdrukke lijk zoo verklaard stelde men voor „de Zeeland niet tegenstaande men van de voortreffelijkheid van dat bootje overtuigd bleef, te verkoopen. Wij noemen dit een lichtpunt, omdat het billiiken grond geeft tot de onderstelling, dat in bet vervoj> zoodia bet blijken zal dat ook de nu te organiselren dienst op de Wester-Schelde geenszins voldoende zal wezen, en de publ.eke opin ie zich slechts duidelijk genoeg uitspreekt - gedeputeerde staten bereid zullen zijn op den thans genomen maatregel terug te kome ja daJart0e zelfs het initiatief te nemen. ,J In ons vorig nommer meldden wij dat de tweede kamer de amendementen van do heeren de Roo van Aldewerelt Stieltjes, betrekkelijk vermindering van de cavalerie e° uitbreiding van de artillerie en infanterie had aan genomen, en een amendement van den heer de Roo 8trekkende tot opheffing der schietschool, had verwor pen- Dit is onjuist. De eerstgenoemden werden verwor pen, bet laatste aangenomen. Men vergelijke het in dit Dommer voorkomende verslag. Men schrijft ons uit 's Gravenbage sDe debatten over oorlog en marine loopen ten einde. og een paar zittingen zullen wellicht aan de begroo- als^ V[fn oor'°£ gewijd zijn; maar aanneming is zoogoed ren cl ij nu eerK'3teren de amendementen van de hee- verwo6 0 ..en Stieltjes op de organisatie der wapens eene k^6n Z^n' ministeri zeker meenende dat hij Krassere houding moest aannemen, nadat Vrijdag 4 generaal-majoors en 2 intendanten waren afgeschaft als overtollige weelde op ons klein leger, deed duidelijk doorstralen, dat hij eene portefeuille quaestie van de amendementen maakte. Nu zijn de beginselen beslist. „In de kamer is geene meerderheid voor het kabinet. Dit wijzen de stemmingen uit. Drie of vier leden die niet tot de conservatieven behooren, 's Jacob, Stieltjes, vau Naamen en de Lom de Berg, doen de schaal nu eens links, dan eens rechts overslaan, terwijl Storm en de Bieber- stein in militaire zaken het overwicht geven. „Z. K. H. de prins van Oranje heeft den commissaris des konings in deze provincie, den heer Loudon, nitge- noodigd hem naar Parijs te vergezellen, wanneerZ. li. H. als eerevoorzitter van de hoofdcommissie van de wereld tentoonstelling voor ons land derwaarts gaat. De heer Loudon heeft die uitnoodiging aangenomen. „De commissie van onderzoek naar den toestand der Koninklijke militaire academie is ontbonden." Te Vlissingen circuleert een adres aan den minister van binnenlandse!)# zaken, strekkende om zijne exc. ingenomenheid te betuigen met het door den gemeen teraad gedaan verzoek tot plaatsing van een station van den spoorweg aan de westzijde van het kanaal in de nabijheid der stad en eene verbinding vau het marinedok met het te graven kanaal. In navolging van wat elders met znlk uitstekend succes geschiedt, heeft zich te Dordrecht een commissie geconstitueerd tot bet houden van zoogenaamde „volks vermaken." Het initiatief is genomen door het bestuur van het aldaar gevestigde departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen. De commissie is zeer talrijk. Zij is samengesteld uit den voorzitter, secretaris en penning meester van het departemenstbest.unr, drie leden van het departement, den majoor-kommandaut en een officier voor de muziek van de stedelijke schutterij en afgevaardigden van de Vereeniging tot bevordering der handwerk- en fabrieknijveiheid en van de meeste genootschappen, al daar gevestigd en gewijd aan de beoefening der schoone kunsten. Reeds had er, naar men ons meldt, een „volks concert" plaats, dat uitnemend slaagde. De volgende week zal de commissie zich constitueeren. Uit Utrecht schrijft men onder dagteekening van 21 dezer: „De Maatschappij tot nut van den Javaan, in de laatste helft van het vorige jaar te Arnhem opgericht, telt sedert korten tijd ook eene afdeeling Utrecht. Deze werd on langs door eeuige ijverige mannen alhier in het leven geroepen en heeft zich gisteren, in hare tweede verga dering, geconstitueerd. Tot leden van haar bestuur werden gekozen de heeren prof. C. W. Opzoomer, prof. O. van Rees en dr. J. W. Bok. Ofschoon de afdeeling nog geen groot aantal leden telt, bevinden zich onder dezen toch verscheidene mannen van naam, zooals, be halve de reeds genoemden, prof. Millies, prof. R. van Rees, prof.Buys Ballot,prof. Brilt,prof. J- A.Frnin, prof. Koster, de heer Wolbers, enz. „Het schoone doel van deze maatschappij is bekend. Zij beoogt handhaving en toepassingder beginselen van recht vaardigheid en liefde tot den naaste, die de betrekking tusschen het moederland en Java moeten kenmerken. Daartoe wil zij o. a. in Nederland: „door vergaderingen en populaire geschriften de kennis verspreiden van den roaatschappelijken en zedelijken toestand der Javanen, en wijzen op bronnen van welvaart en bloei, thans tot schade van moedeiland en Indië veronachtzaamd of be lemmerd;in het licht stellen en bestrijden alle onrecht, tegen Javanen, door wie ook, gepleegd; maatregelen uitlokken en ondersteunen tot bevordering van het doel der Maatschappij, in overeenstemming met de wet en de staatsinstellingen." „Eveuzoo is het haar streven op Java, „binnen de gren zen der wet en met eerbiediging vau den band, die Java aan Nederland verbindt, door zedelijken invloed en stof felijke middelen het welzijnder inboorlingen te bevor deren, zoowel door aanmoediging van bet onderwijs als door ondersteuning der pogingen, die tot hunne geeste lijke ontwikkeling worden aangewend." „Bij de groote onzekerheid, waarin de meesten onzer landgenooten verkeeren ten aanzien der toestanden en behoeften op Java, en bij de steeds toenemende overtui ging van ons volk, dat Nederland andere plichten jegens de Javanen te vervullen beeft, dan voor zich zelf de vruchten van hun arbeid te plukken, voorziet deze maat schappij in eene dringende behoefte. Mannen van allerlei richting kunnen in baar zich vereenigen, want zij beoogt een doel waarnaar elke partij streeft. Zij kiest geen partij in den grooten kolonialen strijd onzer dagen; zij wil slechts kennis aanbrengen, licht ontsteken, belangstel ling opwekken, onrecht bestrijden, het goede bevorderen waar zij dit vindt. Dat zij echter alleen dan aan het doel, bij de oprichting beoogd, kan beantwoorden, wanneer duizenden bij duizenden toetreden, wanneer in elke gemeente van eenig belang eene afdeeling gevestigd is, en zij, in een woord, de zaak van bet gansche Nederland- sche volk geworden is, behoeft wel geen opzettelijk betoog." Volgens bekendmaking in de Staatscourant van giste ren en heden zal het hof voor den Lijd van vier dagen den lichten rouw aannemen, wegens het overlijden van H. H. mevrouw de hertogin douairière Louise Caroline van Sleeswijk-Holstein Sonderbnrg Glucksburg, prinses van Hessen Kassei. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer A. E. Maas, lid van het college voor de zeevisscherijen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Franschen geschonken. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1020 's jaars, aan den kapitein G. D. van der Mey, van het 2e regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 7e regi ment, naar ouderdom van lang, tot kapitein 3e klasse de Ie luitenant-adjudant H. F. C. A. van der Pla3, van het instructie-bataljon, en tot len luitenant de 2e luitenant W. C. Bresler, van het korps. KOLONiëN. Benoemd tot adsistent voor den dienst der Nederlandscbe bezittingen ter Kust vbd Guinea, de aldaar gedetacheerde sergeant van het leger in Nederlandsch Indië J. A. de Beer, en de heer H. P. de Peypers, thans klerk bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Vollenhove de heer C.W. Henf ke, thans als zoodanig te Terhorg. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te Sommelsdijk, Oude Tonge en Ooltgens- plaat, bevattende de gemeenten Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, den Bommel en Ooltgensplaat, en de gemeenten Sommelsdijk en Nieuwe Tonge gevoegd hij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Middelharnisc.a., onder voortdurend beheer, op den voet van éen kantoor, van den ontvanger H. J. Goetzee; voorts ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te den Bommel voor de gemeenten den Bommel, Oude Tonge en Ooltgensplaat (hoofdplaats den Bommel), en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuwenhoorn c. a. do heer J. R.Nieuwenhuysen, thans ontvanger der zelfde mid delen te Ooltgensplaat. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belas tingen en accijnsen te Havelte en Ruinen, bevattende de gemeenten Havelte, Nijeveen, Ruinen, Ruinerwold en de Wijk, en ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Ruinerwold, voor de ge meente Ruinerwold,Ruinen, de Wijk en Njeveen (hoofd plaats Ruinerwold), met benoeming tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ruinerwold c. a. van den heer C. Pothoff Hulst, thans ontvanger derzelfde middelen te Ruinen c. a.; voorts is de gemeente Haveito gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Diever c. a., onder voortdurend bestuur van den ontvanger G. van Baaien. Kerknieuws. Te Domburg is bij de stemming betreffende de uit voering van art. 23 van het nieuw synodaal reglement beslist, dat de nieuwe wijze van benoeming van kerke- raadsleden en beroeping van predikanten aldaar niet zal gevolgd worden. Onderwijs. Naar aanleiding van een voorval op eene der lagere scholen in Friesland is door den inspecteur van het lager onderwijs en de schoolopzieners aldaar de volgende cir culaire aan de onderwijzersin die provincie toegezonden: „De ondergeteekenden achten zich verplicht, naar aanleiding van hetgeen in den laatst verloopen tijd ge schied is, een welgemeend en ernstig woord tot u te richten. ij doen dit geenszins om u in uwe individueele vrijheid te beperken of te belemmeren, ook niet om een invloed uit te oefenen, dien wij rekenen dat buiten onze bevoegdheid is, nog minder om ons gezag aan te matigen, maar enkel en alleen om tl opmerkzaam te maken op onaangenaamheden, welke gij zoudt kunnen ondervinden, om u te waarschuwen voor gevaren, die u zouden kunnen dreigen.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1