MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 48. Zondag 1867, 24 Maart. 6innmlcmtï. JEditie van Zaterdag avond 8 uren. kennisgeving. mdes Konings in de provincie Zeeland - e^eDd,dat heeren gedeputeerde staten,bij besluit n *2 Maart jl. no. 83, het door hunne vergadering, n aen 1 Maart jl. no. 71 genomen besluit, vervat in het ■Provinciaal blad no. 34 van dit jaar, in zoo verre hebben gewijzigd dat het visschen in het Nederlandsch ge deelte van het kanaal van Neuzen naar Gent, ook gedurende den gesloten visch- tijd van dit jaar zal geoorloofd zijn. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de besturen der gemeenten in het voormalig vijfde administratief district der provincie ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 22 Maart 1867. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 33 Maart. De tweede kamer heeft gisteren en heden onderschei dene amendementen op de begrooting voor oorlog aange nomen en verworpen. De aangenomen amendementen zijn: 1. dat van den heer Stieltjes tot vermindering van de gelden voor den grooten staf met f 22,000, door het geta van 7 generaals op 3 te brengen, aangenomen met 35 tegen 31 stemmen 2. dat van den heer de Roo van Aldewerelt om de kos ten van administratie van het leger te verminderen met f 6000, aangenomen met 35 tegen 31 stemmen; 3. die van de heeren de Roo en Stieltjes, betrekkelijk een vermindering van de cavalerie en vermeerdering der artillerie en infanterie. Verworpen zijn 1. dat van den heer de Roo van Alderwerelt om op den generalen staf f 30,000 te bezuinigen, met 37 tegen 29 stemmen 2. dat van hetzelfde lid tot opheffing der schietschool. Andermaal trad gisteren avond de heer P. D. Koning in de concertzaal alhier als spreker op, tot het houden der van wege het Natuurkundig gezelschap en het depar tement der Maatschappij tot nut van 't algemeen aange kondigde „volksvoorlezing." In de eerste plaats besprak hij hetgeen in het laatste gedeelte der vorige bijeenkomst slechts vluchtig was kunnen beschouwd worden, namelijk de vorming en de hoeveelheid van den uedervallendên regen en de ver schillende wijzen waarop die hoeveelheid kan worden gemeten. Ook zette hij nader de in de Middelburgsche courant wekelijks voorkomende opgaven der meteorolo gische waarnemingen, zooals die te Vlissingen worden gedaan, uiteen en trachtte hij de beteekenis der verschil lende kolommen, waaruit die opgaven bestaan, duidelijk te maken. J Heden had hij zich echter meer bepaald voorgesteld te spreken over de electrische verschijnselen in den damp kring. Na herinnerd te hebben dat in de lucht steeds electriciteit voorhanden is, verklaarde hij wat door posi tieve of glas-electriciteit en negatieve of hars-electriciteit m°et worden verstaande electriseermachine den elec- tro®eter, alsmede zijne samenstelling en doel. Ver- eigens ging hij de meest waarschijnlijke oorzaken na der zicii jn bliksem en donder openbarende hevige werking van ,je electriciteit en de daarbij op te merken verschijnselen. Hij deed uitkomen dat het verkeerdelijk a dus genoemde onweer zich meestal in den namiddag openbaart, in den zomer meer dan des winters, alsmede at het in den zomer eene andere natuur, een ander ggu-??'3 dan in den winter heeft. Na eene uitvoerige blik et'Dg van een zomer-onweder, beschreef hij den ®em a's het verspringen eener electrische vonk, hetzij, a 8 Meestal geschiedt, van de eene wolk op de andere, hetzij van de wolk op de aardede bliksemstralen, hunne lengte en verschillende vormen. Hij toonde het gevaar aan voor het inslaan van den bliksem, maar tevens het vermogen en het nut der tegenwoordig algemeen toe gepaste bliksemafleiders, vroeger door velen, op grond van zoogenaamde godsdienstige gemoedsbezwaren, met den naam van „kctterstangen" bestempeld. Bij de hierop gevolgde bespreking van den donder ging hij de verschillende wijzen na waarop men getracht heeft de oorzaak van dat rommelend geluid te verklaren, onder opmerking dat de kracht van dat geluid vaak over dreven wordt voorgesteld. De grootste tusschenruimte toch tusschen een bliksemstraal en het daarop volgend geluid van den donder is éene minuut; nu men bewe zen heeft dat het geluid in eene seconde 333 el, dus in eene minuut 19,980 ellen of bijna vier uren gaans doorloopt, blijkt alzoo dat als men den donder hoort, die nooit verder dan vier uren van ons verwijderd is: zwaar geschut daarentegen kan zelfs op een afstand van veertien uren worden gehoord. Ten slotte behandelde hij meer in het algemeen de zoo moeilijke vraag naar de oorzaken der electrische ver schijnselen in den dampkring. De duidelijke verklaringen des sprekers werden nog door voorbeelden en proeven toegelicht. Dr. L. J. de Marrée bracht den heer Koning, namens de beide instellingen van wie deze „volksvoorlezingen" nitgaan en namens het publiek, hulde voor zijne welwil lendheid en de wijze waarop hij zijne belangrijke taak heeft vervuld. Ook het talrijk opgekomen publiek werd voor zijne belangstellende aandacht dank betuigd, terwijl de boop werd te kennen gegeven dat in een volgend jaar de heer Koning en zijne hoorders elkander tot hetzelfde doel hier weder zullen mogen ontmoeten. Jl. Woensdag heeft de majoor A. J. A. Gerlach, van bet 3e regiment vesting artillerie, onlangs door Z. M. tot kommandant der koninklijke militaire academie benoemd, deze betrekking aanvaard, en is het personeel der acade mie door den gouverneur aan hem voorgesteld, waarna vervolgens ook het onder de wapens geschaard korps cadetten door hem in oogenschouw werd genomen. Benoemingen en besluiten. MUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. A. van Bemmelen, uit de betrekking van adsistent bij 's rijks Museum van natuur lijke historie te Leiden. leger. Benoemd bij het wapen der artilleriebij het regiment veldartillerie tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant F. R. Froger van het korps; bjj het le reg. vesting-artillerie tot len luitenant (mede naar ouderdom van rang) de 2e luitenant C. G. Polvliet van het korps. Op verzoek voor den tijd van éen jaar op non-activiteit gesteld, met ingang van 1 April a. de le luitenant jhr. H. J. M. de Casembroot, van het regiment rijdende artillerie. Kerknieuws. De beer J. G. Blaauw, predikant te Axel, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Veenendaal bedankt. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Anna Paulowna, in aanbouw aan 's rijks werf te Amsterdam, is den 20 dezer met goed gevolg te water gelaten. De scheepsklerk W. A. van Ouwerkerk wordt met den 1 April a. overgeplaatst van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam op dat te Willemsoord. Binnen kort zal bij de tweede kamer worden in gediend een wetsontwerp tot wijziging der militaire pensioenwet. Het doel dier wijziging is om den tijd voor het verleenen van pensioen aan onder-officieren en mili tairen van minderen rang van 30 tot 20 jaren te ver minderen. Veeziekte. De staten der provincie Friesland zijn bijeengeroepen tot eene buitengewone vergadering op Donderdag den 28 dezer, ter behandeling van voorstellen van gedepu teerde staten tot wijziging van het provinciaal reglement ter voorkoming van de overbrenging der runderpest in Friesland, alsook betreffende de provinciale begrootingen voor 1866 en 1867. Koloniën. Aan berichten uit Suriname van 19 Februari jl. ont- leenen wij het volgende: „Den 31 Januari is de gouver neur uit Nickerie in de hoofdplaats teruggekeerd. Ook de Indiaansche dorpen zijn door zijne exc. bezocht. Den 12en heeft zijne exc. alhier de roomsch-catholieke teekenschool bezichtigd. „Op 2 Februari hebben de hoofd-agenten der Surinaam- sche immigratiemaatschappij de planters, die Chineesche immigranten hebben besteld, in eene besloten bijeen komst, waarbij 16 hunner tegenwoordig waren, bekend gemaakt met de oorzaken, waardoor de verzending dier immigranten eene vertraging heeft ondergaan. De onder agenten hebben bij het werven der vrouwen ongeoor loofde maatregelen genomen tot het engageerende politie was tusschen beide genomen, maar de hoofdagen ten waren vrijgesproken. Een ander agent is intusschen benoemd en in November zou eene lading Chineezen van Hongkong uitgaan. Aan de regeering zou men de intrek king vragen der bepaling, dat een zeker aantal vrouwen bij de mannen moeten worden ingevoerd. „Uit Nickerie is het bericht aangebracht, dat dezer dagen van de plantages Waterloo, Nursery, Paradise en Hamptoncourt verscheidene Chineesche immigranten het voorbeeld van anderen, die in het verleden jaar naar de naburige Engelsche kolonie zijn ontvlucht, hebben gevolgd. Deze omstandigheid maakt den toestand der plantage eigenaren in Nickerie bekommerend en het ia te hopen, dat spoedig maatregelen worden genomen, om daaraan eene andere wending te geven. Nopens eene ongelukkige reis van Zr. Ms.stoomschip Bommelerwaard naar de Marowijne, leest men in no. 22 van het Gouvern.-Advertentieblad: „Het schip was den 8 Februari vertrokken om den stads commissaris naar het etablissement Albina over te brengen, tot het instel len van een onderzoek omtrent eene ingekomen klacht over de immigranten. Het geraakte den lOen daaraan volgende voor den mond der rivier aan den grond en kon niet dan na de krachtige hulp van het Fransche stoomschip 1'Abeïlle, kommandant E. Reveillère, weder los komen. De Fransche kommandant, wien met zijne equipage alle lof toekomt, beeft daarna nog verschillende voorwerpen, als geschut, ankers enz., die tot lichting van het schip over boord waren geworpen, doen opvis- schen. De Bommelerwaard heeft schade aan achtersteven en roer bekomen." Rechtszaken. Toen gisteren morgen de achterdeuren van bet hof gebouw alhier voor het publiek werden geopend, was het gedrang der menigte zóogroot, dat een wachthebbend militair omver werd geloopen, waarbij de bajonet hem uit de hand viel.Die nieuwsgierigheid betrof de terechtstelling der 22jarige alhier geboren en thans gedetineerde dienst bode FinaMagdalena Kuijt, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd- De hoofdpunten der voorgelezen acte van beschuldi ging resumeeren wij aldus. De beschuldigde diende als werkmeid ten huize van mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle. Den 16 Januari jl. gevoelde zij zich onpasselijk, begaf zich te bed en beviel eenige uren later. Hetgeen waarvan zij bevallen was zij wist zelve niet recht wat dit was heeft zij na verloop van onge veer drie uren in een rok en schort tot een pak saamge bonden, zonder van het gebeurde te spreken tegen den genees-, heel- en verloskundige A. A. J. Haman, uit Seroos- kerke, die haar uithoofde van hare ongesteldheid, op verlangen van hareu meester, omstreeks twee uren na hare bevalling bezocht. Den volgenden morgen vroeg tijdig opgestaan, heeft zij zich naar beneden en buitens huis naar een nabijgelegen welput begeven, waarvoor latten gespijkerd waren; van die latten beeft zij er een verbroken en toen door de daardoor ontstane opening het bovenbedoelde pak in den put geworpen. Hiervan

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1