MIDDELRURGSCHE COURANT. N- 47. Zaterdag 23 Maart. 1867. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 22 Maart. De tweede kamer zette heden de beraadslaging over de begrooting van oorlog voort. olgens het Sluisch weekblad zonden in de vorige week eepige leden van de commissie voor het nieuwe uitwaterings kanaal in het vierde district, bij den minis ter van binnenlandsche zaken op audiëntie geweest zijn, om het tot stand komen dezer belangrijke aangelegenheid te bevorderen. Met hetzelfde doel zijn gisteren ook eenige burgemeesters uit de gemeenten, welke bij de uitvoering van dat werk het meeste belang hebben, naar de residentie vertrokken. Den 15 Februari 1856 trad in een concert van Felix Meritus een knaap van 11 jaren ah obligatist op. Hij droeg daarin de Scène, cantate van Spohr en eene Fan- taisie-caprice van Vieuxtemps als violist voor. Een be voegd beoordeelaar drukte in de Caecilia zich over deze uitvoeringen aldus uit. „Spohr's schoon vioolconcert vond een goeden representant in den jeugdigen Cramer. Het is waarlijk geene kleinigheid op zoo jeugdigen leef tijd zulk een kolossaal werk benevens dat van Vieux temps voor te dragen. En boe voor te dragen? Als een meester. Niet dat wij den geestigen en bescheiden knaap zonden willen bederven of over het paard tillen door onvoorzichtige lofuitingen en onberedeneerde toejuichin gen. IIij zelt, zijn bekwame meester, van Bree, en zijn ouders zullen met ons gaarne toestemmen dat hem nog vee e leeien overblijft en voortdurende studiën voor hem a ernoodzakehjkst zijn. Maar het moet hier toch openlijk vermeld worden, al ware het maar om in later tijd, als de e ofte eens door waarheid zal vervuld geworden zijn, e kunnen worden vergeleken, dat de ons vroeger reeds gunstig bekende knaap dozen avond het bewijs gegeven heelt dat er zooveel muzikaal gevoel en zooveel geniaal begrip in zijne ziel huisvest, dat hij bij de hoogst ver dienstelijke technische eigenschappen, die hij als violist bezit, in staat was die compositiën met zooveel zin en begrip voor te dragen." En uu hoorden wij denzelfden violist, elf jaren later op het gisteren door het muziekgezelschap „Uit kunst liefde" alhier gegeven concert. Is hetgeen de knaap beloofde in den man vervuld Wij aarzelen niet deze vraag toestemmend te beantwoorden De door hem voorgedragen solo's getuigen van volkomen meesterschap, virtuositeit, goede opvatting, gekuischte voordracht, flinke stokvoering, stoutheid in de bravour- passages en liefelijkheid en bevalligheid in de cantilene. Zijn spel u aakteop ons een blijvendeu indruk en voorai in de Rêverie van Vieuxtemps was het verrukkelijk schoon. Jufvrouw Kersjes, die we ons nog van het 7e Zeenw- sehe muziekfeest, in Juni 1864 te Zierikzee gegeven herinneren, heeft eene aangename, volle sopraanstem' tare rawdiacht is goed en haar mezza voce onberispelijk.' Mendelssohn s aria uit de Elias eene goede keuze voor de concertzaal is, betwijfelen wij. Zij zong het echter voortreffelijk, niettegenstaande de begeleiding teTen^if,d6r blfS/nTStrHUmenten,*n den aanhef zeer vee! obbeaat vi«° ie T-re Van Radicate,met ODligaat viool, waarin zich de volle tonen der sonraan aan die der viool paarden, vormden deze een wegslenend ensemble. De beide liederen, Het bloempje op de heide van Verhuist en de Loreley van Liszt, werden met ge voel weergegeven. Het P>ano-accompagnement werd door een dilettant zeer verdienstelijk vervuld, bijzonder in de Referte van Vieuxtemps. Het orchest voerde de ouvertures Tel va van Rcisstger, don Mendoza van Rem- berg en de Letzten Dinge (le deel) van Snohr uit - dP laatste is bet beste gelukt. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk oeslnit van den 14 Maart jl., tot wijziging der verhou- lfm?en' waa,naar volgens art. 2 1 der wet van 2 Juni -rw>t> (Staatsblad no 63) de accijns wordt berekend van ommige soorten van suikers. Kerknieuws. De uitslag der stemming betreffende de uitvoering aH,arf* 23 is in de volgende gemeenten geweest: f.6 8"eer Hendrikskiuderen, 22 stembevoegden, 15 regiem e' t° Van d6Z6 Vd°r de 'n*oer'n® van ^et n'euwe Gats, 84 stembevoegden, 49 gestemd en van deze Te°Pr ï1'euwe regiement. maten RQ'n'Dgen namen de stemming deel 70 lid- i bt) verklaarden zich vóór en 1 tegen de invoering. {Goeiche cour.) Gemengde berichten. Reeds meermalen is melding gemaakt van freule van PI. en hare gezelschapsjufvrouw Pr. als de vermoedelijke daderessen van den diefstal van juweelen en effecten te Ede. In het Politieblad worden bedoelde personen gesig naleerd als Frederica Diderica barones van Plettenberg, oud omstreeks 70 jaren, laatst wonende te Ede, zeer lang van gestalte en zwaar van stem; en Cateau Pronk, oud ongeveer 32 jaren, lengte middelmatig, laatst wonende te Ede, gezelsehapsjnfvronw bij eerstgenoemde. Tegen beide is door de rechtbank te Arnhem rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend ter zake van diefstal en valschheid in geschrift. De officier van justitie ver zoekt mitsdien opsporing, aanhouding en bericht. Indien de vroeger medegedeelde berichten echter waarheid behelzen, zal de aanhouding vooreerst nog wel niet plaats hebben, want dau zit eerstgenoemde op een zolderka mertje te Londen en is de andere op weg naar Amerika. De gewezen sergeant J. F. Scharzpkopff, van het 3e regiment infanterie, te Breda, die zich op het laatst van Januari jl. als detachements-kommandant te Lage Zwaluvve tot beteugeling en wering der veepest bevond, en met de hem toevertrouwde gelden, ten bedrage van f 600, spoorloos was verdwenen, beeft zich eergisteren vrijwillig in arrest begeven. Te Zevenaar is deze week afgekondigd, dat ten gevolge van eene aanschrijving uit Pruisen, de ingeze tenen op nienw gewaarschuwd worden de grenzen niet te overschrijden, daar ingeval van aanhouding het op zenden naar Wescl, en een jaar zitten, het gevolg kan zijn. Deze aanschrijving heeft echter geen betrekking op het vervoer met den spoortrein. In dit opzicht is geenerlei verandering gemaakt. Het vervoer met de spoortreinen blijft vrij. [Arnh. cour.) Bij het Delftsche studentenkorps bestaat het voor nemen, in den zomer van 1868, zijn twintigjarig bestaan door buitengewone feesten te vieren. In verband hier mede zijn de oud leden van het korps uitgenoodigd, hunne reünie, welke in dit jaar zou plaats bebbeu, te doen samenvallen met de bedoelde feesten en haar alzoo uit te stellen tot 1868. Het gemeentebestuur te Parijs is voornemens om tijdens de tentoonstelling 60 slachterijen op te richten, ten einde het stijgen der vleeschprijzen tegen te gaan. Het beroep in cassatie van den prins de Crouy Chanel tegen zijne verwijzing naar de assises, wegens valschheid in geschriften en oplichting, ten nadeele van bet comptoir des chemins de fer, is door het hof van cassatie te Parijs verworpen. Dit is sedert zes maanden de tweede prins: Soltikoffen Crouy Chanel. Men zal zich herinneren, dat te Haarlem in 1863 een moordaanslag op den aartsbisschop mgr. Zwijsen plaats had. Met die misdaad stond vermoedelijk het verdwijnen van een vrij belangrijke waarde in effecten in verband. Thans zegt men dat die effecten of de cou pons daarvan in Amerika in omloop zijn. Rechtszaken. De hoogeraad der Nederlanden heeft heden verworpen het beroep in cassatie, door L. Koster ingesteld tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeelaud, waarhij dit rechtscollege in hooger beroep zijne vordering tot schadevergoeding tegen de adelborsten niet heeft toegewezen. Van deze zaak is in ons nommer van 3 Fe bruari, als voor den hoogen raad aanhangig, melding gemaakt. In de heden gehouden zitting van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, waarin het rechtsgeding tegen Fina Magdalena Kuijt behandeld is, heeft het openbaar ministerie de schuldigverklaring der beschuldigde ge- eischt aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en hare veroordeeling tot tuchthuisstraf voor een door het hof te bepalen tijd, doch van niet minder dan vijf en niet langer dan twintig achtereenvolgende jaren. De verdediger der beschuldigde concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is door bet hof bepaald op heden over acht dagen, des morgens te tien uren. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende perceelen: I. 74 roed. 20 ellen weiland, gelegen te Grijpskerke. Verkocht voor f 861.25. II. 58 roed. 60 ellen weiland, gelegen te liitthem. Verkocht voor f 587.25. III. 83 roed, 40 ellen weiland, gelegen te Vrouwepolder. Verkocht voor f 876. -- IV. 41 roed. 80 ellen weiland, gelegen te Biggekerke. Verkocht voor f 525. 6 Thermonieterstamd. 20Maart.'sav. 11 n. 38 gr. 21 's morg.7 u. 36gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 11 u.34 gr. 22 's morg.7 u.33 'smidd.lu.40gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 20 Maart. Voortzetting derdiscussiën over en aanneming der hegrooting van marine. Woor denwisseling over het onderzoek in de sectiën van het wet boek van strafvordering. Aanvang der beraadslagingen over de begrooting van oorlog. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de begrooting van marine werd het eerst de quaestie be sproken van de verplaatsing der pantserinrichting van Vlissingen Daar Amsterdam. De hegr de Roo van Alderwerelt ontwikkelde hierbij de stelling dat het hoofdbeginsel moet zijn: aanbouw bij particulieren. Hij verlangt dat ook de monitors en ram- schepen hier te lande op particuliere inrichtingen worden gebouwd, en meent daarom dat het rijk niet noodig heeft eene eigen pantserinrichting te bezitten. Die stelling werd bestreden door den minister van marine, die de noodzakelijkheid aantoonde van het verplaatsen der pantserinrichting van Vlissingen naar Amsterdam. Hij is niet tegen het bouwen bier te lande, maar het was noodzakelijk thans in de eerste behoeften door den aan bouw in Engeland te voorzien, daar de gelegenheid hiertoe bij ons nog niet bestaat. Hij weet nu wel dat de firma Paul van Vlissingen eene pantserinrichting wil maken, doch alleen onder voorwaarde van steed3 met de levering voor het rijk te worden belast. Maar daar door zou het rijk afhankelijk worden van eene fabriek en dit is in 's rijks belang niet wenscbelijk. Ten slotte verklaarde de minister volgaarne de Nederlandsche nij verheid te willen ondersteunen, hetgeen dan ook reeds geschiedt, daar alle machines voor de oorlogschepen te Amsterdam en te Fijenoord worden vervaardigd. Ook de heer Fransen van de Putte gaf in het belang des lands aan de verplaatsing der pantserinrichting naar Amsterdam de voorkeur en wilde eene zoodanige inrich ting ook te Rotterdam hebben. Intusschen gelooft bij wel dat bij particulieren ook gepantserd materieel kan worden gemaakt. Na eenige discussie werd het artikel aangenomen met 49 tegen 20 stemmen. Bij de behandeling dezer zaak had er eene korte woor denwisseling plaats tusschen de heeren Fransen van de Putte en Storm van 's Gravesande, ten gevolge eener uitdrukking van eerstgenoemde. De heer van de Putte merkte, naar aanleiding der gisteren genomen beslissing waaruit gebleken is dat de kamer heeft beslist dat Nederland gepantserd materieel moet heb ben op, dat verschillende leden uitdrukkelijk hebbeD gezegd, dat zij door de stemming over deze begrooting zich niet voor de toekomst wilden binden. Zoo is gezegd, dat men ditmaal vóór zal stemmen, omdat men geen bres iD het ministerie wil schieten; zoo zou men een volgende keer tegen kunnen stemmen om wel een bres in het ministerie te schieten. Maar buitendien blijven steeds de leden der kamer in hunne stemming vrij, en zonden er ook altijd wel andere redenen of motieven tot anders stemmen zijn. De heer Storm van 's Gravesande nam dit gezegde dadelijk op en eischte dat, indien het gezegde op hem doelde, de heer Fransen van de Putte die woorden terugneme. Gedurende zijn langdurigen parlementairen loopbaan heeft hij zich nooit door partijbelang laten leiden, maar altijd steeds het belang der zaak voor oogen gehad. Hij hoopte dat het geweten van al zijne medeleden daaromtrent zoo zuiver is als het zijne. De heer Fransen van de Putte achtte die terugtrekking niet noodig, want de door hem gebezigde woorden kwa men voor in de laatste rede van den heer s Jacob. Nadat op voorstel van den heer Jonckbloet over genomen door den minister van marine besloten was den post der traktementen voor de officieren van gezond heid met f 1600 te verhoogen, om daardoor een begin te maken met de lotsverbetering dier officieren, ontstond er nog eenige discussie over de kosten van het korps mariniers, waarna de geheele begrooting werd aange nomen met 44 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de heeren: Jonckbloet, Beens, Hingst, Fokker, Blom, Westerboff, Fransen van de Putte, Gnljé, van Beyma, van Blom, van Eek, Wybenga, Geert- sema, Virnly Verbrugge, Thorbecke, Dullert, Dumbar, Zijlker,Moens, van Limburg Brouwer, van Delden, Rein- ders, van der Maesen, Heemskerk, Kerstens en Dam. Afwezig waren de heeren van der LindeD, van Lidtb de Jeude, van Kerkwijk, van Voorthuijsen en Simons. Hierop ontstond eene woordenwisseling naar aanlei ding van een voorstel van den heer van Eek om het wetboek van strafvordering nog vóór het reces in de afdeelingen te onderzoeken. De heer van Eek verlangde dit onderzoek, omdat het nieuw wetboek zeker niet meer

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1