MIDDELRURGSCHE COURANT. N- 46. Donderdag 21 Maart. 1867. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg ao Maart. De begrooting voor marine is heden door de tweede kamer met 44 tegen 26 stemmen aangenomen. [b-isteren werd een amendement van den heer de Roo van Aldewerelt, strekkende om in plaats van 3 monitors en 3 stoomrammen, slechts 6 monitors en 1 stoomram te doen bonwen, met 38 tegen 29 stemmen verworpen.] Daarop zijn de discussiën over de begrooting van oor log aangevangen. Verschillende amendementen zijn ingediend, waaronder een van den heer Stieltjes tot ver mindering der cavalerie, uitbreiding der infanterie enz. Bij Provinciaal blad no. 40 heeft de commissaris des konings aan burgemeesters en wethouders dezer provincie medegedeeld, dat bij besluit van den minister van finan ciën het beheer dercontróle van de directe belastingen en van het kadaster in deze provincie voorloopig en tot daaromtrent nader zal zijn beschikt, is opgedragen aan den adjunct-controleur E. F. Sineets, ter standplaats Middelburg. De leden der Utrechtsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel hebben zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend om, naar aanleiding der aanhangige wet op de schutte rijen, te verklaren dat zij zich voorzeker niet wenschen te onttrekken aan de schoone roeping om het vaderland te verdedigen, maar dat zij, behoudens hun plichten om i .-en van.£evaar °P 'e trekken en behoudens de ver- p ïcbting om jaarlijks een aantal oefeningen bij te wonen, et wenschclijk achten dat de studenten, die lid zijn van dergelijke vereenigingen tot oefening in den wapen handel, vrijgesteld worden van den schutterlijken dienst, omdat gedmende de drie zomermaanden, voor de oefe ningen bestemd, bijna alle studenten wegens de zomer- vacantie buiten de academiestad zijn en voorts, door hunne eigenaardige roeping en werkzaamheid, de dagen en ureb, voor de oefeningen bestemd, voor hen meestal ongeschikt zijn. De minister vau binnenlandsche zaken heeft ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat aan hen, die tot het natuurkundig, en aan hen die tot het geneeskundig examen wenschen te worden toegelaten, de vrijheid wordt gegeven het examen gedeeltelijk in de voor'jaars- zitting der commissie en gedeeltelijk in de najaarszit ting af te leggen. Zij, die van deze vergunningen wen schen gebruik te maken, zijn gehouden daarvan vóór 1 April kennis te geven aan den voorzitter der commis sie, belast met het afnemen der examens; zullende de commissie niet verplicht zijn op een later gedaan ver zoek acht te slaan. Zij, die tor het geneeskundig examen wenschen te worden toegelaten en splitsing verlangen, behoeven de verklaring, bedoeld in art. 5 der wet van 1 Juli 1865, dat zij gedurende minstens twee jaren de heelkundige behandeling van zieken gevolgd hebben, en het bewijs, dat zij in tegenwoordigheid vau een verloskundige hier te ando minstens tien gewone en twee buitengewone verlossingen verricht hebben, eerst over te leggen in de najaarszitting der commissie. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der nrrtp van Hon Nederlandschen leeuw de heer F. P. L. Pollen, honorair te Leiden 8 rlJ ma8eum van natuurlijke historie Vergunning verleend aan den heer J. H. Cornelder, consul van Griekenland te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Verlosser, hem door Z. M. den koning van Griekenland geschonken. leger. Uit den militairen dienst ontslagen de 2e luite nant van het regiment rijdende artillerie H. C. A. de Braconier van Nes, met toekenning tot aanvankelijk 'evensonderhond voor den tijd van driejaren van een "Jdelijseu onderstand ten bedrage van f 125 'a jaars. Kerknieuws. De heer N. II. de Graaf, predikant bij de Nederduit- scne hervormde gemeente te Rotterdam, beeft voor het oep naar 's Gravenhage bedankt. ÏT ,^e Detranehement heeft Zondag de stemming plaats gehad over het al of niet behouden van het thans be- tif»3) 6 kerkelÜb; reglement. Van de 114 stemgerech- ene e ^anslidmaten hebben 21 hunne stem uitgebracht, den ^'e ^en kerkeraad machtigden op den bestaan- ben0T°et v00rt te Saan, en 14 die de nieuwe wijze van emen van kerkeraadsleden en beroepen van predi kanten voorstonden, zoodat voortaan die benoeming en beroeping volgens het nienw synodaal reglement binnen die gemeente zal plaats hebben. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met sloomvermogen Adolf hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mos sel, en Zr. Ms. korvet van Speyk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. van der Velden Erdbrink, hebben, ter voortzetting hunner reis naar Nederland, Gibraltar verlaten, eerstgenoemde den 14 dezer en laatst genoemde den 16 daaraanvolgende. Stoalscour Ter vorming van een reserve-kader, is door den minister van oorlog bepaald dat de onder officieren en korporaals beneden de 45 jaren, die een vervroegd ont slag uit den dienst vragen, zich zullen moeten verbinden om, ingeval van oorlog of andere buitengewone omstan digheden, zoodra zij hiertoe worden opgeroepen, zich onverwijld ter beschikking te stellen van het departe ment van oorlog, ten einde in hunnen graad, hetzij bij het leger, hetzij bij de schutterijen weder militaire diensten te verrichten. Gemengde berichten. Volgens berichten uit Roubaix waren de ongeregeld heden, die daar plaats hadden, van zeer ernstigen aard. De wevers en spinners, ontevreden dat nieuwe getouwen werden ingevoerd van eene zoodanige constructie dat éen man voor het toezicht op twee dier werktuigen vol doende was, zijn in oproer gekomen. Men schat het aantal werklieden, dat aan de beweging deel nam, op 25,000. In de fabrieken van de heeren Grimonprez, Delattre, Dillies, Desrousseaux, Scamps, en Frangois en Henri Roussel werd alles vernield. Hetzelfde loi onder gingen de woonhuizen van de heeren Scamps en Des rousseaux. Ten laatste werden de fabrieken van Henri Roussel en Desrousseaux in brand gestoken. Van alle kanten werden troepen op Roubaix gedirigeerd, bij wier nadering het werkvolk uiteenging. Er hebben sedert een aantal arrestatiën plaats gehad. Men deelt uit Delfshaven de volgende bijzondor heid mede, waaruit blijken kan, dat de oude betrekking op Nederland in Noord-Amerika nog niet is vergeten: „Ongeveer een jaar geleden werd door ds. Cohen Stuart, te Rotterdam, de begeerte overgebracht van een vermogend ingezeten der stad Chicago in Illinois, die grootendeels op eigen kosten een kerkgebouw zou stich ten, en daarvoor een gedenksteen verlangde ter herin nering aan de plaats, van waar de zoogenaamde „Pel- grimindere," de eerste grondvesters van de tegenwoordige republiek der Vereenigde staten, in het jaar 1620 naar hun nieuw vaderland onder zeil zijn gegaan. De kerke- raad heeft aan dien wensch voldaan en een grauwen loodsteeu, uit het koor van de kerk afkomstig en het jaarmerk 1595 dragende, naar Amerika overgezonden. Thans is bericht ontvangen, dat 8 Februari II. de nieuwe kerk, eene der schoonste in de Vereenigde staten, plech tig is ingewijd. In den voorgevel prijken met toepasse lijke onderschriften, naast den steen van Delfshaven, twee anderen, een van Scrooby Minor, de plaats in En geland waar de meesten dier kolonisten woonden, eer zij naar Holland waren overgekomen, en een van de bekende Plymouthrots, waar zij, in de nieuwe wereld aangeland, het eerst voet aan wal hebben gezet. Van de officieele opdracht dier gedenksteenen aan het kerkge bouw is eene acte opgemaakt, waarvan een afschrift op perkament, met het zegel der autoriteit voorzien, aan onzen kerkeraad toegezonden is." (iV. Roti. cour.) Uit Antwerpen wordt van 15 dezer het volgende geschreven: Het is onze politie gelukt eene bende in handen te krijgen die veel schade aan onzen handel kon doen. Sedert ongeveer eene maand liepen geheele beman ningen van bare schepen weg, zonder dat de politie ze op het spoor kon komen. Bij verdubbelde waakzaamheid heeft men in den nacht van 13 op 14 dezer zeven per sonen aangehouden, waarvan er drie als vrouwen ver kleed waren, op het oogenblik dat zij zich aan boord van vreemde schepen begaven. Heden nacht werden twee anderen gearresteerd, die zich gekleed hadden als agenten der maritime politie. Van jenever voorzien, begaven zij zicb aan boord der schepen, maakten de equipagiën dronken, wierven ze aan en deden ze met den spoortrein naar Ostende of Rotterdam vertrekken, vau waar zij naar Engeland werden overgevoerd. Dit «lies had met verwonderlijke handigheid plaats, tot groot nadeel der gezagvoerders, die den volgenden morgen al hun volk kwijt waren. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 17 dezer: J. Wisse, jm. 23 j. met J. de Vogel, jd. 48 j. A. Vreke, jra. 27 j. met C. Groeneweg, jd. 32 j. D. den Broeder, jm. 22 j. met C, Hagethornjd. 22 j. L. Vermaat, jm. 26 j. met J. J. Rietvelt,jd. 31 j. P. W. van de Kamer, jm. 25 j. met M. N. Veltmaat, jd. 26 j. (Van 9 tot 16 Maart.) Vlissingrn. Gehuwd: F. J. Goemans, jm. 29 j. met C. F. Coenegragt, wed. van P Luitwieler, 56 j. Bevallen: S. F. van Hooff, geb. Smit, z. H. Maquelin, geb. Bestelink, z. S. H. Pieterse, geb. Bil, d. E. D. van den Bergen, geb. de Heer, d. J. H. Vinju, geb. Kristel, d. M. Fey, geb. Aggenbach, d. J. F. de Heer, geb. Hoe- landt, d. M. J. Smits, geb. van IJzerloo, z. M. Scheen, geb. Ilarkema, d. (doodgeb.) N.Guedon, geb. Speckens, d. OverledenA. C. Lagaay, wed. van A. G. van Over- beeke, 91 j. J. P. Welink, wed. van J. Kerenbuijs, 81 j. M. C. Siegers, d. 3 j. A. Bijl, z. 11 w. E. B. Boijèr, man van S. M. H. Post, 60 j. Goes. Gehuwd: M. Hogesteger,jm. 31 j. met M. Cats- man, jd. 64 j. N. Rcmijnse, jm. 23 j. met M. de Schip per, jd. 26 j. Bevallen: F. A. Delnaay, geb. van Duin, z. M. T. Rom- bouts, geb. Schik, z. J. Bnrgs, geb. Steenbakker, z. M. do Laat, geb. Verbeem, z. M. Janso, geb. Bras, z. D. Kuzee, geb. Verheide, d. K.Karelse, geb. de Schipper, d. C.Non- nekes, geb. Reijnbont, z. Overleden: P. Olbertijn, z. 5 w. W. Verhage, z. 4 w. A. Morien, vrouw van C. Geers, 44 j. J. Blomkun, d. bijna 2 j. B. de Hond, z. 2 j. C. Reijnbout, vrouw van D. Non- nekes, 34 j. Zikrikzee. Bevallen: E. in den Bosch, geb. Wetting, z. J. Slootmaker, geb. Turelure, z. T. Okkerse, geb. Flo- hil, d. O. Jongmans, geb. van den Berge, z. II. Koevoets, geb. Monnée, d. E. Kutscbeit, geb. Goldhousen, z. J. Schults, geb. de JoDge, z. W. Uül, geb. Moermond, z. (doodgeb.) Overleden: W. Janse, jm. 25 j. (te Soerabaya 21 Mei 1866.) W. Bijkerk, weduwn. 81 j. W. Meliefste, z. 5 m. D. Vermeule, man van C. de Neef, 44 j. Thermometerstaiifl. 18 Maart.'sav. 11 u.33 gr. 19 'smorg.7u.34gr.'smidd.lu.38gr.'sav.llu.36gr. 20 'smorg.7u.36 'smidd.lu.41gr. S taten-geue raal TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 18 Maart. Ingekomen wetsont werpen voortzetting der discussiën over hoofdstuk VI der staatsbegrooting. Is ingekomen een wetsontwerp tot vaststelling der uitgaven wegens verstrekking voor het departement van marine over 1867. De algemeene beraadslagingen over de begrooting van marine zijn heden ten einde gebracht. De minister van marine beantwoordde nogmaals de verschillende sprekers en deed uitkomen dat volstrekt niet gebleken is dat de meerderheid der kamer wettelijke marine- en legerorganisatie verlangt. Hij deed wijders den heer de Roo opmerken, dat het bezit van rainschepen volstrekt noodig is om landingen en het blokkeeren van onze havens te beletten. Wanneer wij geen ramschepen hebben, dan zou zelfs de kleinste zeemogendheid meteen paar gepantserde schepen al onze havens kunnen blok keeren en zoowel het uit- en binnenloopen der handels schepen beletten, als dat men onze handelsvloot buiten gaats zou kunnen nemen. Ter beantwoording der perso- neele aanmerking van den beerde Roo, zeidede minister dat hij niet aannepmt dat men zijne voorstellen goedkeurt alleen om zijn persoon, maar wel om zijne 40jarige trouwe plichtsvervulling en wegens do diensten door hem in zijne verschillende betrekkingen bewezen. Ten slotte deed de minister nogmaals een beroep op het vertrouwen der kamer, geen onbeperkt, maar wèl een zoodanig, waarbij hij bereid is alle inlichtingen te geven en waardoor hij tevens onderworpen blijit aan alle moge lijke controle. De beer Geertsema verklaart zich genegen de middelen toe te staan, noodig voor de verdediging van ons onafhan kelijk volksbestaan. Hij had evenwel verlangd dat de regeering, bij deze algemeene beschouwingen, bad medegedeeld: 1. hare zienswijze omtrent onze verhou ding tot de andere mogendheden2. welke onze toestand is voor bet oogenblik; en 3. welk gevaar wij te duchten hebben. Hij heeft gehoopt eene opzettelijke uiteenzetting te zullen ontvangen der vraag: hoe en op welke wijze wij ons zullen verdedigen; hoeveel dit zal kosten en tevens aanwijzing der middelen, opdat blijke dat de financieelo krachten niet worden te boven gegaan. Nu dit niet geschied is, constateert hij dat het eigenlijk stelsel der regeering in baar geheelen omvang niet in deze openbare debatten zoodanig is behandeld dat, bij aanneming der begrooting, de kamer kan geacht worden het geheele stelsel der regeering te hebben goedgekeurd. Hij deed verder opmerken dat er thans een geheele

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1