Id H e *i 5 o' zou hij, omstreeks half drie uren in den nacht van 24 op 25 December 1866, langs den gowonen ongesloten toegang zich begeven hebbende op het overigens van rondom door eene heining, slooten en hagen omgeven erf der woning van Willem Rotte, te Noordgouwe, uit een aan die woning annex gebouwd schuurtje, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend een levend konijn, en dit den volgenden dag ten eigen bate te gelde hebben gemaakt bij een opkooper te Zierikzee is schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis, en veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, alsmede in de kosten. Pieter Danielse, oud 33 jaren, arbeider te Kapelle beklaagd van aanranding tegen de eerbaarheid eener jonge dochter, met geweld ondernomen of uitgevoerd is niet schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en mitsdien vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland (ka mer van correctioneele appèllen) heeft bij arrest van jl. Maandag, wat het beginsel en de motieven aangaat, bevestigd het vonnis, door de arrondissements rechtbank te Amsterdam den 24 December 1866 gewezen in de zaak van 0. H., scheepsgezagvoerder. Bjj dat vonnis was genoemde scheepsgezagvoerder schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen was teweeggebracht, omdat hij op eene zeereis bij zeer ongunstig weder op een lichtmatroos had geschoten die, terwijl reeds een deel van de mauschappen den dienst had geweigerd, een bevel des kapiteins weigerde te gehoorzamen. Tegen dat vonnis had zoowel de kapitein als het openbaar ministerie zich in hooger beroep voorzien. Het hof, zich vereenigende met de motieven van den eersten rechter, vernietigde echter het vonnis wat de uigesproken straf (4 maanden eenzame opsluiting) betreft en veroordeelde den appellant, met rnime toepassing van verzachtende omstandigheden, tot een geldboete van f 25. Gemengde berichten. Geheel Maastricht zoo lezen wij in een bericht, hetwelk wij om de curiositeit overnemen, en dat, 't is bijna onnoodig dit te vermelden, aan het „Dagblad" ont leend is geheel Maastricht is verheugd, verbaasd of verstomd over de doorslaande bewijzen van sympathie, welke reeds dadelijk aan onzen nieuwen burgemeester te beurt vallen. Laatstleden Zaterdag getuigde daarvan eene indrukwekkende manifestatie, toen een zeer aan zienlijk aantal inwoners, waaronder de meest geachten, zich vereenigden om aan het hoofd van ons gemeente bestuur eene schitterende serenade te brengen. Het daartoe gekozen muziekKorps werd door eene onafzien bare rij der meest geachte ingezetenen gevolgd. De heer Polis sprak den burgemeester in hartelijke bewoordingen aan, waarbij hij niet kon nalaten zijn leedwezen uit te drukken over de onbeleefde bejegening door den nieuw benoemde van den gemeenteraad ondervonden. Een diepen indruk maakte het daarop gegeven antwoord van den heer Raat, die verklaarde voornemens te zijn, het ons door deu Zaligmaker gegeven voorbeeld te volgen en aan beu vergiffenis te schenken voor hunne belee- diging, evenals hij zelf op vergiffenis voor zijne tekort komingen hoopte. Toen men, na afloop der serenade, zich in de zaal tot een vriendschappelijk samenzijn had vereenigd, werd den burgemeester nog eene tweede serenade gebracht door de sociëteit „de gereserveerde ketgelbaon", bij wier leden de sympathie voor den liter Raat niet weinig verhoogd werd, toen hij bij deze ge legenheid te kennen gaf dat liet zijn wenscb was lid van die sociëteit te worden. Wij mogen gerust zeggen dat er nu reeds oen hechte band tnsschen den nieuwen bur gemeester en de overgroote meerderheid der ingezetenen is aangeknoopt. Wij vernemen dat door het Utrechtsche studenten korps besloten is, de gewone officieele serenades op den dies der academie, den 26 Maart af te schaffen. Zulks is geschied op grond dat het moeilijk meer eene ouder scheiding mocht heeten voor de professoren die ze ont vingen, daar het zulk eene vastegewoontewasgeworden, zoodat die serenades beschouwd moesten worden niet meer aan hun doel te beantwoorden. (W. Utr. cour.) De drukte in het fabriekwezen is te Almelo iu den laatsten tijd aanmerkelijk verminderd. Reeds zijn op vele fabrieken de werkuren ingekort en is het werkloon verminderd. Wel wil men het doen voorkomen, dat zulks geschiedt in het belang van handel en nijverheid en fabriekarbeiders, ten einde eene overvoering der Indi sche markt te voorkomen; doch <1 it is geenszins het geval, daar znlk een maatregel, door Twenthe alleen genomen, weinig zou baten; die overvoering bestaat reeds, en wel zóo, dat vele fabrikanten er geen geheim van maken, dat de toekomst zeer dottker is, en, zoo er geene verandering in komt, de fabrieken met geheelen stilstand bedreigd worden. Reeds hebben eenige arbei ders die hiervoor bevreesd waien een goed heenkomen gezocht, en zal, naar men verneemt, hun voorbeeld spoe dig door meerderen gevolgd worden. {Utr. Dogbl.) Het thans ontworpen plan tot verbetering van het rioolstelsel te 'sGraveuhage berust op de volgende hoofd denkbeelden: 1. de riolen moeten allen van de grachten afgevoerd worden en alle vergaarbakken van vuil binnen de gemeente moeten worden weggeruimd; 2. alle secre ten moeten op de gemeenteriolen gebracht worden en de beerputten zonder uitzondering vervallen; 3. door een lager peil der riolen moet de afstrooming bevorderd wor den; 4. door mechanische krachten en hulpmiddelen moet de zoo noodige doorspoeling der riolen worden verkre gen; 5. het rioolvnil of rioolwater wordt naar drie ver schillende punten buiten de stad afgeleid, te wetennaar den Veenpolder, naar het kleine Veentje achter de asch- stallen en naar eene vprwijderde plaats ter zijde van het kanaal; 6. op die plaatsen wordt het vuile water door middel van stoommachines opgepompt en gezuiverd, waarna het zich weder in den boezem ontlast. De toepas sing dezer hoofddenkbeelden zal, behalve de daaruit onmiddellijk voortvloeiende werken, nog de volgende belangrijke werken vorderen: het dempen van alle bin nengrachten het maken van nieuwe losplaatsen, bruggen enz.; de verbreeding van de Lange Poten en den aanleg van eene straat van het Achterom naar het Buitenhof. De kosten van al deze werken worden geraamd op f 746,000. Het plan zal in handen gesteld worden van eene commissie van drie deskundigen, aan welke zal worden opgedragen den gemeenteraad te adviseeren. De pakketten der Mexicaansche mail zijn door Juariston op weg van de hoofdstad naar Vera-Cruz aangehouden en verbrand. De dépêches van het gouver nement zijn niet verloren gegaan, dewijl zij in duplicaat bestonden. Tot verbetering van het verhaal van het Utrechtsch dagblad omtrent eene pomp op het Vreeburg, deelt de Nieuwe Utreclitsc.he courant het volgende mede: „De stadspomp op het Vreeburg gaf slecht water; de regeering wilde pogingen aanwenden, om daar goed drinkbaar water te krijgen, en liet diep boren. Ofschoon men zeer diep kwam, leverde de pomp geen goed drinkbaar water op, maar een water, dat zeer veel koolzure zouten bevatte en niet goed smaakte. Men boorde dieper en dieper en kreeg eindelijk, wij mecnen op bijna 40 el, ijzerhoudend water, waaruit het ijzer spoedig geprecipiteerd werd. Men vroeg zich af, wat de oorzaak daarvan kon zijn, en men meende dat liet van de i'zeren buizen kwam, die bij de boring dienden. De wethouder Rooijaards, die zich bij zonder voor het drinkwater van Utrecht interesseert, liet nog atidore boringen doen: éen aan zijn huis, Plompen- toren gracht, éen op de Nieuwe gracht en éen op bet buiten de Heemstede. Bij de eerste twee boringen werden ijzeren, bij de laatste houten buizen gebruikt. Die aan den Plompentoren gaf geen ijzer, die opde Nieuwe gracht en op de Heemstede (houten buizen) wèl, waaruit men meende te mogen opmaken, dat de oerlaag, die op vele plaatsen van ons vaderland en ook in andere landen voorkomt, zich eveneens in de diepte onder den bodem van onze provincie op verscheidene plaatsen uitstrekt. Het ijzer, dat men bij diepe boringen op vele plaatsen van ons land zal aantreffen, komt waarschijnlijk van de plek zelve, en er bestaat geen reden hoegenaamd, dat Utrecht dit als een cadeau van Amersfoort zou moeten beschouwen, en niet even goed van andere plaatsen van ous land of van andere landen." De jonge lord Belgrave, kteinzoon van den markies van Westminster, zal, wanneer bij zijn vaderlijk erfgoed in bezit neemt, de rijkste man van de wereld zijn. Toen datgene wat nu, als het meest fashionable gedeelte van Londen, onder den naam van Belgrave-square bekend staat, slechts een schapenhoeve was, verhuurde de eerste markies ze bij perceelen, voor den tijd van 99 jaren. Op het tijdstip dat de erfgenaam van de Westminster eigen dommen zijne meerderjarigheid bereikt, zullen al deze huurtermijnen vervallen zijn, waardoor een bijna onbe rekenbaar bedrag van grondrente bij deze bezittingen zal gevoegd worden. De tegenwoordige opbrengsten van dien eigendom zijn, naar men verzekert f 12,000 daags. Tien jaar later zuilen zij misschien tien of twintig malen dit bedrag opbrengen! D« tegenwoordige markies van Westminster is omstreeks 72jaren oud. Zijn oudste zoon, de giaat Grosvenor, is omstreeks47jaren,endieus oudste zoon, de jonge lord Belgrave, omstreeks 13 jaren. Door onderlinge huwelijken is dit kolossaal vermogen niet alleen in de familie gebleven, maar heeft zich in eene rekenkunstige reeks vermenigvuldigd. Jl. Dinsdag avond is een groot gedeelte van het „Holliindische Hof" te Frankfort a/M. door de vlammen vernield geworden. Toen het geroep brand! brand werd vernomen, was de groote zaal van den door de vlammen aangetasten vleugel van dit bekende hdtcl bezet door een talrijk publiek, verschenen ter bijwoning van het laatste abonnements-concert van een militair muziek korps. Onbeschrijfelijk was de ontsteltenis, doch niette genstaande de verwarring en het groote gevaar voor de vluchtende personen, gelukte het aan de ijverige pogin gen van eenige officieren de zaal zóo te doen ontruimen, dat geene nieuwe ongelukken ontstaan zijn. Groot is echter het aantal daiueskleedingstukken die verbrand zijn in het belendende vertrek, waarde goederen bewaard werden. Verscheidene personen, tot de brandweer behoo- rende, hebben bij hot blusscben belangrijke verwondin gen bekomen; volgens gerucht zou zelfs een dezer lieden het leven hebben verloren. Gelijktijdig met de wereldtentoonstelling van nij ver heid en kunst te Parijs zal daar op 1 April a. worden ge opend eene wereldtentoonstelling van tuinbouw. Deze zal bestaan uit 14 afzonderlijke wedstrijden op de tentoon stellingen, welke elkander om de halve maand opvolgen. Een gedeelte van het park op het veld van Mars, ter grootte van vijf bunders, is voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld. Niet minder dan 1083 verschillende prijsvragen nomen in bet programma voor. De werklieden voor de voltooiing van het gebouw der groote tentoonstelling te Parijs gebezigd, hadden Maandag avond uitdrukkelijk verklaard dat zij den arbeid niet weder zouden opvatten indien hun geene verhooging van werkloon werd verleend. Dinsdag och tend werd hun echter medegedeeld, dat de aannemers door des keizers tusschenkomst in staat gesteld waren, aan hunne eischen te voldoen. Eenige dagen geleden werd op eene verkooping van oudheden in het hotel Drouot te Parijs aan een liefhebber een kistje uit de 17e eeuw voor 6Ó00franken, behalve de kosten, toegewezen. Een der omstanders wendde zich echter tot den kooper en wilde wedden, dat het kistje modern was en de metalen bas-reliefs niet gedreven, zoo als men dacht, maar van gegoten ijzer waren. De ongeroepene stond zoo vast op zijn stuk, dat de commissaire-priseur tusschenbeiden trad en beval dat men een der bas-reliefs zou losmaken. D't geschiedde en nu bleek het, dat het koffertje werkelijk van modern maaksel was. De commissaire priseur verklaarde den koop onmiddellijk voor nietig. Als vrijwillige bijdragen voor paus Pins IX zijn tot heden ingekomen bij de redactie van de Tijd f 110,039.07, en bij die van de Noordbrabanter f 4,214.59-1. Uit St. Michiels Gestel wordt als eene zeldzame bijzonderheid medegedeeld, dat dezer dagen op het landgoed Zegenwerp door twee heeren zijn geschoten een groot getal kruisbekken Loxiamannetjes en wijfjes in pracht- en overgangskleed, waaronder de groote kruisbek (Loxia pytiopxittacus) en de gewone {Loxia cur- viroslra) beider) t'huis beboerende in het noordelijk halfrond. De bemachtiging dezer familie verdientvooral de opmerkzaamheid met opzicht tot den groeten kruisbek, die slechts enkele malen iu ons land werd aangetroffen. De vogels waren zoo tam, dat al de aanwezigen schot na schot werden gedood. Dezer dagen heeft er te Lima een zeer treurig tooneel plaats gehad. Men gaf voor de eerste maal in den schouwburg de „Dame aux caméiias," toen eens klaps in het eerste bediijfeene verwarringop de planken werd veroorzaakt door een kat, die, hoe weet men niet, zich den toegang tot het gebouw had weten te ver schaffen om eene zeer ernstige rol te vervullen. De acteurs joegen haar op, door de machinisten werd zij geslagen en het dier vloog eensklaps over het tooneel in do loge der acirices; het was dol geworden. Mlle. De- lancourt, die in het eerste bedrijf juist moest optreden, kwam uit hare loge en bedekte haar aangezicht met de handen het dolle heest vloog baar aan en beet haar in de rechterhand. Mlle. Delancourt, deed alsof er niets gebeurd was, en vervulde hare rol even als anders. Des anderen daags werd het stuk herhaald en toen mlle. De lancourt een oogenblikop het tooneel was, viel zij neder, slaakte een kreet en riep: redt u, redt u allen ik zal u bijten!" Weinige dagen later stierf zij aan honds dolheid. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. Maart 1867. Wind. a> g ■ïf.73 W V o 1E~' v c -C fl =3 ~v EO c Jut c Aanmerkingen. "3 U JS ur V Si f> tx. (2 u. H 4, O T5 CO Ol ca 10 W.NW. 7 743 2 82 0 97 7.90 5.4 betrokken regen. 11 N NO. 3 753 6 5.6 0 73 5 22 5 3 bewolkt betr. regen. 1-2 NOt O. 13 753 fi 32 1181 4 69 1 4 sn. bew. betr. vorst. 13 O t. Z. 14. .61 1 20 0.61 3+4 0 6 bew. liclitbew. sn. Jl- Oost. 9 751 7 1 6 0.S4 431 1 5 betrokken sneeuw. 15 O S3 5 756.3 5.0 (172 468 7.3 bew. liclitbew. vorst. 16 !N. t. O. 3 760-5 36 0.30 4.74 U.U bew. weinig sneeuw. Tlierinoineterstand. 16 Maart.'sav. 11 u.32 gr. 17 'smorg.7 u.31gr.'smidd. 1 u.39gr.'sav.ll u.32gr. 18 's morg.7 u.30 's rnidd. 1 u. 33 gr. Staten-generaal. tweede kamek. Zitting van Zaterdag 16 Maart. Voortzetting der dia- cussiën over hoofdstuk VI der staatsbegrooting. Voor de tweede maal was heden het woord aan de ministers van marine en van oorlog, ter beantwoording der bedenkingen door de verschillende leden in het midden gebracht. Ook de minister van financiën mengde zich lieden iu het debat om de financieele bezwaren tot oplossing ie brengen. Hot hoofd betoog van den minister van marine strekte om te doen uitkomen, dat het zijn bedoeling niet was eene zoodanige actieve zeemacht te scheppen, waardoor iets meer zou worden tot stand gebracht dan bepaald voor de verdediging uoodig is. Het voorgesteld matei ieel was enkel bestemd voor de defensie, en de minister trachtte dit te bewijzen door het maken eener vergelij king tnsschen de grootte der nieuw te bouwen schepen en de Eugelscho oorlogsvaartuigen. Verder gaf de mi nister te kennen dat drie monitors en drie ramschepen vooreerst volaomen voldoende zijn voor het beoogde doel en dat er manschappen genoeg zullen zijn om later al de nieuw te bouwen schepen te bemannen. Voor de 14 monitors en de 10 ramschepen zullen slechts 2000 man noodig wezen. Het onraadzame en ondoenlijke van de wettelijke vaststelling der marine organisatie werd door den minister nader ontvouwd, terwijl hij voorts als zijne meening te kennen gaf dat de rivier-verdediging zou kunnen worden opgedragen aan particuliere stoom- booten, mits behoorlijk tegen geweervuur beschut. Voorts verdedigde hij nogmaals breedvoerig zijne plan nen, en gaf hij in antwoord aan den heer de Roo te

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2