M1DDELBURGSCHE COURANT. 7.z::zt r,k-a- e° N°' 41. Dinsdag 12 Maart. 1867, Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 11 Maart. Naar aanleiding van een rapport, uitgebracht in de e en namiddag gehouden zitting van den gemeente- Taa te Vlissingen, betreffende het in de vorige zitting oor den heer Pot gedane voorstel omtrent de spoorweg en kanaalwerken, ia besloten: een adres te zenden aan den minister van binneniandsche zaken, inhoudende het verzoek dat het zijne excellentie behagen moge te ■willen bewerken, dat een hulpspoor met daartoe behoo- rend station zoo na mogelijk aan die stad worde aan gelegd, alsmede dat eene doorgraving plaats hebbe tot verbinding van de bestaande dok en havens met de nieuwe haven- en kanaalwerken; dit adres te doen drukken en in afdruk toe te zenden aan de ministers van marine en oorlog, alsmede de verdere hoofden van algemeen bestuur en de leden der staten-generaal; voor zooveel de ministers van marine en oorlog betreft, met verzoek om aan bedoeld adres hunne ondersteuning te willen verleenen. Voorts is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Tideman en Verkuyl Qnakkelaar, met toevoeging van een nader aan te wijzen lid van het dagelijksch bestuur, welke bij den minister van binneniandsche zaken audiëntie zal verzoeken, ten einde de belangen van Vlis singen persoonlijk aan te bevelen. Het nieuw wetboek van strafvordering, dat thans bij de tweede kamer der staten-generaal is ingediend, komt bijna geheel overeen met de laatstvorige voor dracht. In twee hoofdpunten zijn echter wijzigingen gebracht. Ten eerste is thans het stelsel aangenomen van een vasten rechter-commissaris, in zoover dat deze nu voor 4 jaar zal worden benoemd. Ten tweede zullen voortaan bij het voorloopig onderzoek de getuigen ook worden beëedigd. Verder zijn uit de vroegere ontwerpen gelicht de bepalingen omtrent het wederopvatten van het onderzoek of zelfs de heropening der instructie, nadat reeds het onderzoek ter terechtzitting gesloten was verklaard. Te Zierikzee werd 11. Zaterdag in het lokaal der sociëteit Concordia eene bijeenkomst van belangstel lenden in de volkswapening gehouden. De opkomst was talrijk. Door jhr. ror. M. J. Schuurbeque Boeije werd de vergadering geopend met eene rede, waarin hij de tijds omstandigheden besprak, en de bedenkingen die tegen volkswapening werden ingebracht weerlegde, en besloot met een woord van opwekking om aau de op te richten vereeniging van scherpschutters deel te nemen. Aan zijne woorden zette hij klem bij door de verklaring, dat bij aan die vereeniging eene som van f 500 schonk. Jhr. J. L. de Jonge betuigde den spreker dank, waarna *>r. J P. N. Ermerins aan de vergadering de voorwaar den der op te richten vereeniging mededeelde. Terstond .elk e.1,1 ongetwijfeld nog met „ie„ i worden. Eergisteren morgen is aan het paleis van Z. M den koning ontboden eene commrssie uit Ue 's Graven haagsche scherpschutters-vereeniging, bestaande uit de heeren C. J. G. baron van Harden broek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, P.F.W.Moutonenjhr.mr.W.M.deBrauwjr ten einde aldaar, in tegenwoordigheid van het militair buis des koniugs uit 's konings handen ten geschenke te onvangeu een militair vaandel, bestemd voor het korps scherpschutters van 's Gravenhage. Het centraal comité van den Nederlandschen weer baarheids-bond heeft, naar wij vernemen, besloten tot het uitschrijven van eenen algemeeuen nationalen scherp schutters-wedstrijd. Aan dien wedstrijd, die tegen het einde van de maand Juli te 's Gravenhage zal gehouden worden, zullen allen kunnen deelnemen die, hetzij tot et leger, hetzij tot de schutterij, hetzij tot eene der be staande vereenigingen tot bevordering van 's lands weer baarheid behooren. Vreemdelingen zullen onder nader vast te stellen voorwaarden bij uitzondering tot de deelname kunnen toegelaten worden. Er zal alleen geschoten mogen worden met geweren van hetzelfde model als de bij 's lands infanterie in gebruik zijnde. De eerste prijzen zullen bestaan in eene draagbare medaille waaraan ter keuze van den winner een voorwerp van smaak of eene som gelds zal toegevoegd worden. Prijzen door particu lieren uitteloven, zullen uitsluitend in geldof in gewe ren moeten bestaan. Het comité zal voorts moeite aan wenden, om de kosten van vervoer en huisvesting voor de deelnemers zoo goedkoop mogelijk te doen stellen. Zelfs zou er sprake zijn van bet openstellen eener gelegenheid voor de leden der vereenigingen, om even buiten 's Gravenhage te kampeeren. (N. Utr. cour) Uit Maastricht schrijft men van 8 Maart: „Gisteren namiddag is de heer Raat, nieuw benoemd burgemeester dezer gemeente, als zoodaniggeïnstalleerd. Door eenede putatie, bestaande uit drie leden van den gemeenteraad, werd hij naar de raadkamer geleid, waar de heer Pijls, met eene korte voorafspraak, hem verzocht in den presi- dents-zetel zitting te nemen. Laatstgenoemde, benevens de beide andere wethouders, dienden daarop hun ontslag als zoodanig in, waarop de burgemeester het woord nam en de Maastrichtsche burgerij, die in grooten getale aldaar was vertegenwoordigd, toesprak. Hij verzekerde van af dit oogenblik Maastrichtenaar te zijn, noodigde ieder uit, wiens belangen hij behartigen kon, of wien hij in wat ook behulpzaam kon wezen, gerustelijk tot hem te komen. Deze toespraak werd bij herhaling toegejuicht. Heden avond te 8 uren zal het muziekkorps van het 2e regiment infanterie den nieuw benoemden burge meester eene serenade brengen." (A. Rolt. cour.) Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester te Aar- denbnrg, P. L. Reepmaker. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den beer G. F. Plate, als Nederlandsch consul te Kana- gawa, in Japan, en in zijne plaats benoemd de heer W. van der Tak. marine. Op verzoek eervol ontslag verleend, ter zake van langdnrigen dienst bij gevorderden leeftijd, met den laatsten Juni a., aan den magazijnmeester der marine te Amsterdam A. W. de Bruine, onder dankbetuiging voor zijne bewezen diensten, met toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. Overgeplaatst met 1 Juli a. de magazijnmeester der marine G. B. Einwachter Bilheimer van Vlissingen naar Amsterdam; en met dat tijdstip bevorderd tot magazijn meester bij de marine te Vlissingen, de boekhouder bij de magazijnen der marine aldaar J. Oudijk van Putten. Bevorderd, met ingang van 16 Januari jl., tot luitenant ter zee 1'e klasse de luitenant ter zee 2e klasse G.J.Coster, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de luite nants ter zee le klasse J. M. Brevet en H. P. König. leger. Benoemd bij bet wapen der artillerie: bij den staf van dat wapen, tot majoor de kapiteins L.F.N. Dröher en C. W. Smitb, magazijnmeesters der artillerie le klasse, respectivelijk te Naarden en te Vlissingenbij het 3e re giment vesting-artillerie tot majoor de kapitein le klasse M. W. G. de Man, adjudant bij het regiment veldartillerie. Kerknieuws. De heer J. Vermeer, predikant te Linschoten, heeft het beroep naar de hervormde gemeente te Vlissingen aangenomen. De te Vlissingen beroepen predikant H. W. Creutz- berg werd gisteren morgen in de voormiddag godsdienst oefening bevestigd doorzijn broeder den heer K. F.Crentz- berg, predikant te Maarssen, met eene rede naar aanlei ding van 1 Petr. 1: 24 en 25. Des avonds hield de beves tigde zijne iutrêerede, en had daarvoor tot tekst gekozen Joh. 1: 36. Te Oostkapelle is tot predikant beroepen, de heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, predikant te Overschie. Onderwijs. Van wege den minister van binneniandsche zaken is ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1867 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei a. Zij, die zoodanig examen wenschten af te leggen, worden verzocht zich vóór den 10 April 1867 schriftelijk aan te melden aan het departement van binneniandsche zaken, en daarbij nauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letteren nummer der programma's, vastgesteld bij konink lijk besluit van 2 Februari 1864 (Staatsblad no. 8). Rechtszaken Jl. Zaterdag stond voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht Hendrik van der Klift, oud 23 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzee, thans alhier gedetineerd. Hem was ten laste gelegd dat hij omstreeks te 10 uren in den avond van 15 November 1866, op de openbare straat te Zierikzee, zou hebben aangehouden den löjarigeü Johan Marcelis Schock, van dezen, in eene' dreigende honding, met opgeheven armen gevorderd hebben de som van 15 centen, en hem in zijne vlucht achtervolgende, steeds onder gelijke vordering, geweld dadig bij de borst vastgegrepen; dat hij voortB ge noemden jongeling, toen de broodbakker J. J. Hertsteyn hem wilde ontzetten, met groote hevigheid bij de vingers der linkerhand zon hebben gevat en geknepen, en als- toen onder het afvorderen van 25 centen, zoo krachtig bij de pols der rechterhand hebben vastgebonden, dat hij slechts toen met behulp van den kniper J. Gelijnee is kunnen ontzet wordenzijnde door dat geweld de rechterhand van genoemden Schock aanmerkelijk ge zwollen en lichte verwondingen toegebracht aan zijn rechterarm en aan den wijsvinger zijner linkerhand. Het hof heeft hem niet-schuldig verklaard aan het feit zooals dit was gequalificeerd, namelijk poging tot diefstal, gepleegd met behulp van geweld oefening, welke sporen van kwetsing of kneuzing heeft nagelaten, en welke poging tot een begin van uitvoering overgeslagen en niet dan door toevallige, van den wil des daders on afhankelijke omstandigheden is verhinderd geworden en hare uitwerking heeft gemist; maar schuldig ver klaard aan het toebrengen van kwetsuren of slagen, geenerlei ziekte of beletsel om te werken gedurende meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maanden geldboete van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten. De arrondissements-rechtbank alhier heeft de vorige week nog de volgende vonnissen uitgesproken Pieter Verhage en Jan Olieslagerlandbouwers te Zoutelande, en Willem Verhage, dienstknecht te Melis- kerke, zijn schuldig verklaard aan het verwekken van nachtgerucht tot verstoring van de rust der inwoners, en ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 5,50 ten bate der gemeente Zoutelande en in de kosten, de boete bij niet-betalingte vervangen door een dag gevangenisstraf. Hendrik van Zoelen, 22 jaren, sjouwerman en met selaar, en Cornelis Jacobus Johannes du Mee, 13 jaren, touwslagersleerling, beiden alhier, zijn schuldig ver klaard, de eerste aan eenvoudigen diefstal, met veroor- deeling tot drie maanden gevangenisstraf; de tweede aan diefstal door een leerknecht in bet pakhuis en ten nadeele van zijn meester, met veroordeeling tot vijf dagen gevangenisstraf. Adriana Pieternella van den Bilt, huisvrouw van P. H. Ifatersel alhier, is vrijgesproken van de tegen baar ingebrachte klacht wegens laster. Amelia Verschooten, huisvrouw van J. de Boer, arbeidster te Sluis, is schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot f 12 boete en in de kosten, of, bij niet- betaling der boete, zes dagen gevangenisstraf. Aan diefstal van oogst op den akker zijn schuldig verklaard Cornelis Marinns Bergsie, oud 24 jaren, en Casper Jacob Bergsie, oud 16 jaren, beide arbeiders te

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1