MIDDELBURGSCIIE COURANT. N°' 40. Zondag 1867, 10 Maart. Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 9 Maart. «rol?6 E?'n'ster van binnenlandsche zaken beeft ter kennis g ractit van gezagvoerders van stoombooten en vaar- Ooster Schelde bevaren, dat een aanvang r t gemaakt met de werken tot afdamming van de oster-^chelde tnsschen de gemeenten Woensdrecht en rvraobendijke, in de richting van den in aanleg zijnden spoorweg; dat mitsdien dit vaarwater weldra niet ineer zal kunnen bevaren worden, en de schepen den weg langs het ter vervanging van dit vaarwater gemaakte October 11. gebruikt wordende kanaal door Anid-Beveland zullen kunnen nemen. De minister van binnenlandsche zaken beeft aan de tweede kamer een nieuw crediet van twee millioen aan gevraagd tot het nemen van maatregelen tegen den veetyphus. De groote meerderheid der leden van de tweede kamer heeft zich bij het onderzoek in de sectiën verklaard tegen het ontwerp, houdende bepalingen omtrent de hef fing en verzekering van den accijnsop debinnenlandsche suiker. Het bezwaar was vooral hierin gelegen dat, bij aanneming der wet, de fabrikanten van beetwortelsniker bijna geen enkele daad in hnnne werkplaatsen zullen kunnen verrichten, zonder medeweten eu medewerking der administratie van de belastingen. Het ontwerp werd doodend genoemd voor de inlandsche suikerfabrieken, slechts een klein getal leden was gunstiv voor bet ont werp gestemd. Evenwel erkende de meerderheid dat do bescherming der beetwortelsuiker-fabrieken moest op houden, maar zij wenscbten daarom een billijken aanslag zonder bemoeilijking der fabrikanten in het leven te roepen. *0ns bericht dat het ontwerp nopens de overbrugging van het Hollandsch Diep ongunstig in de sectiën der tweede kamer is ontvangen, is door het verslag over dit wetsontwerp bevestigd. De meerderheid achtte het oogenblik nog niet gekomen om tot den aanleg van dit kostbaar werk over te gaan. Z. K. H. de prins van Oranje is benoemd tot eere voorzitter der Nederlaudscbe hoofdcommissie voor de Parijsche wereldtentoonstelling. Men meldt uit de residentie onder dagteekening van 7 Maart aan de Arnheinsche courant: «Het plan tot oprichting van een tweede scherpschnt- ters-vereeniging hier ter stede, waarvan in het nommer van heden van uwe courant wordt melding gemaakt, is gisteren avond op nieuw in eene publieke vergadering besproken, die door ruim driehonderd personen werd bijgewoond. Een paar leden van het bestaande korps scherpschutters, die deze vergadering bijwoonden, toonden op eene welsprekende en duidelijke wijze aan, dat de oprichting van eene afzonderlijke vereeniging, zoogenaamd voor den burgerman en den werkman, ge heel in strijd was met het doel dat in iedere stad een scherpschutters vereeniging zich voor oogen moest stel len want dat daarbij geene quaestie mocht zijn van rang of fortuin, maar alleen van den luat om zich in den wapenhandel te oelenen, om, wanneer rle „„„j ,i„ man kwam, behoorlijk voorbereid te ziin tor ha mh' D van den gemeenschappelijken vijand, en dit jutdÏÏbf het „eendracht maakt macht" van J terwijl de oprichting van een afzonderlijk^korps"fitllui' tend uit den burgerstand bestaande de eendrachtige samenwerking van de verschillende krachten in den wfg zou staan Door die heeren werd tevens het aanbod herhaald dat reeds vroeger publiek door de bestaande scherpschutters-vereeniging was gedaan, om ieder uit welken stand ook, als lid op te nemen, en zoowel'van kostuum als wapenen te voorzien, met vrijlating hoeveel en op welke wijze men daarvoor wilde contribnoeren De slotsom was dat onder algemeene toejuiching van hetgeen d'e heeren in het midden brachten, zich op een dertigtal na, al de aanwezigen verklaarden, door zich aan éene zijde van de vergaderzaal te scharen, voor de toetreding tot het bestaande korps en tegen het oprichten van eene nieuwe vereeniging. Daaronder bevonden zich zelfs werklieden uit sommige fabrieken uit deze stad. Blijk baar is het gehecle drijven geweest om een burger vermakelijkheid in het leven te roepen iu tegenstelling van eene aristocratische vermakelijkheid, zooala men ineende dat het bestaande korps bedoelde; gelukkig i8 bekeerd door de welsprekende wijze waarop de lnk0prt°trtiers van de bestaatide vereeniging het werke- J oei van dergelijke korpsen hebben uiteengezet, en de toetreding tot zulk eene, in veler oogen nuttige, zaak gemakkelijk hebben gemaakt. Ik zou gaarne eene uit voerige beschrijving van deze werkelijk interessante bijeenkomst geven, maar ik vrees dat mij daarvoor gèene plaats in uwe courant zou worden gegund. Eene enkele opmerking mag ik evenwel niet achterwege laten, namelijk dat het vooropstellen door de zoogenaamde burgerlui, om speciaal den werkman in deze schietver- eenigingen te halen, een dwaas voorwendsel is, dat tevens gevaarlijke gevolgen kan hebben; doch, deze nog daar gelaten, eene zeer verkeerde zaak zou in het leven roepen, want men zou op die wijze menig fatsoenlijk en werkzaam handwerksman nutteloos aan zijn arbeid ont trekken. „Tevens kan ik uit een zeer goede bron verzekeren, dat de tweede vereeniging van scherpschutters, die nu zoo goed als vervallen kan beschouwd worden, nimmer van de regeering eenige ondersteuning had te verwach ten, daar de minister van oorlog pertinent moet verklaard hebben tot zulk eene verbrokkeling van Krachten niet te willen medewerken. Misschien meende de minister ook dat het niet raadzaam was om een, zachtst genomen, van de gezeten burgerij geheel afgescheiden korps, uit sluitend uit den werkenden stand bestaande, te doen oprichten, daar uit het bestaan van twee korpsen al licht eenige vijandelijkheid zou kunnen geboren woiden, die door de oprichters zeer zeker niet werd bedoeld." Benoemingen en besluiten. riddekouden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer W. Lee, directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zuid-Holland. marine. Op verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend aan den luitenant ter zee 2e klasse jhr. Q. Hoeufït. gezanten. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, onder dankbetuiging voor dé vele be langrijke en trouwe diensten, gedurende eene reeks van jaren aan het rijk bewezen, aan jhr. F. H. W. von Scherff, Zr. Ms. buitengewone gezant en gevolmachtigd minister, laatst bij het Duitsche bondgenootschap en het hof van Nassau, en thans nog bij de hoven van Baden, Beieren en Hessen. Hcrknieuws. Te 's Heer Hendrikskindcren (classis Goes) is tot predikant beroepen de heer W. A. van der Linden, thans te Sprang. Jl. Zondag namiddag hield de heer G. J. B. Gel derman zijne intreerede als predikant te Bieselinge, naar aanleiding van Hand. 10 334. Des voorraiddags was hij bevestigd door den heer J. Drost, predikant te Goes, die tot tekst had gekozen Joh. 10 11 a. De heer C. de Wilde Cz., predikant te Poortvliet, is beroepen te Oud Alldas (classis Dordrecht). Ook te Hoek is jl Dinsdag hij meerderheid van stem men beslist, dat voortaan het recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predi kanten bij de hervormde gemeente aldaar, door stemge rechtigden uit de mansledematen wordt uitgeoefend, althans door een kiescollege, nader door en uit de stem gerechtigden te benoemen. Veeziekte. De Staatsconrant van heden bevat een koninklijk besluit houdende verbod tegen het vervoer van rundvee en andere voorwerpen gedurende zes weken, in de door den minister van binnenlandsche zaken aan te wijzen streken. Koloniën. De Bataviasche dagbladen vermelden het overlijden, op 27 Januari, van den heer mr. A. Prins, en brengen bijzondere hulde aan den ijveren rechtvaardigheid, waar mede hij gedurende zijn 27jarige ambtenaars loopbaan, in het belang van Indië is werkzaam geweest. Vooral in de betrekking van vice president van den raad van Nederlandsch lndië bewees hij gedurende onder scheidene jaren, zoo aan het moederland als aan de kolo niën, uitmunteude diensten. Hij bereikte den ouderdom van ruim 50 jaren. Kechtsialien. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in het de vorige week behandelde en in ons nommer van jl. Zondag in hoofdzaak medegedeelde geding tegen Angnstinus Bonte, oud 20 jaren, zwinge laar te Heille, thans alhier gedetineerd, beschuldigd van moedwilliger! doodslag. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aan genomen dat de beschuldigde in den avond van 14 Octo ber jl. aan Eduard Coppens een hevigen slag met een hard voorwerp heeft toegebracht, aan de gevolgen waar van deze is overleden. Het beeft Bonte mitsdien schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit. Daar evenwel het opzet om te dooden niet is gebleken en de beschuldigde zijn misdrijf heeft bekend en daarover berouw heeft betoond, heeft het hof termen gevonden tot toepassing der gunstige bepaling van art. 9 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad no. 102), en hem veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, alsmede in de kosten van het geding. Eergisteren heeft de arrondi33ements-rechtbank alhier onder anderen uitspraak gedaan in een viertal, de vorige week behandelde, zaken. Abraham de Vries, oud 32 jaren, kleermaker te Aar denburg, was beklaagd dat hij in de maanden September en October jl. onderscheidene malen op den molen en in den winkel van F. B. de Vos op naam van M. Beun, zon der daartoe van dezen last te hebben ontvangen, eene hoeveelheid rogge en gerstemeel op rekening heeft ge vraagd, onder belofte van daarvoor later graan in de plaats te zullen geven, en hij zich alzoo van eene hoe veelheid van negen steen meel, ter waarde van f 3.15, bedriegelijk heeft meester gemaakt. De beklaagde ontkende meel op naam van Beun te hebben gehaald, maar dit voor zich zeiven te hebben gevraagd op afrekening van graan, hetwelk bem door Beun was beloofd. Evenzeer ontkende hij, hetgeen door getuigen werd verklaard, dat hij namelijktoen hij wist dat aan de zaak gevolg was gegeven, zich bij Beun heeft veivoegd, om dezen te verzoeken zoodanig voor hem te getuigen dat hij daardoor vrij mocht komen, hetgeen deze evenwel heeft geweigerd. Het openbaar ministerie requireerde schuldigverkla ring van den beklaagde aan hedriegelijke oplichting en zijne veroordeeling tot éen jaar gevangenisstraf, 25 boete en in de kosten. De verdediger mr. P. Koetert Tak Ez. betoogde daarentegen dat hier geen oplichting heeft plaats gehad, daar de vereischteu voor dat misdrijf in casu niet aanwezig zijn. Hij concludeerde dan ook tot ontslag van rechtsvervolging, als zijnde het door den bekl agde gepleegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding; voor het geval de rechtbank echter zijne meening niet mocht deelen,concludeerde hij subsi diair lot eene geringe straf met ruime toepassing van art. 463 van het wetboek van strafrecht. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan hedriegelijke oplichting, door zich, met gebruik making eeuer valsche qualiteit, losse goederen te hebben doen afgeven en zich langs dezen weg bedriegelijk van een deel van eens anders bezittiugen te hebben meester gemaakt, en hem veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, als mede in de kosten. M. Babijn, vrouw van P. van der Linde, werkster te Biervliet, is schuldig verklaard aan laster ten nadeele van Sara van der Meere en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en iu de kosten. Petrus Josephus Matthijs, zadelmaker en herbergier te Aardenburg, die den 11 December jl. in de gelag kamer der herberg E. Landman heeft vastgegrepen en buitenshuis geworpen, waardoor deze krabben in het aangezicht kreeg, is schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van slagen en stooten, die geen ziekte of beletsel om te werken hebben veroorzaakt, en veroor deeld tot eene geldboete van f 12 en inde kosten, de boete bij niet-betaliug te vervangen door zes dagen gevan genisstraf. Johanna Elisabeth Hubregtse, oud 18 jaren, dienst meid te Watcrlandkerkje, nam in de maand Februari jl. een rijksdaalder en drie guldens uit eene ongesloten kabinetlade in de woning en ten nadeele \an J. J. van de Vijver, bij wien zij teg; n loon van f 54 'sjaars, alsmede kost en inwoning, in dienst was. De ontvreemde geldstukken werden in een kist op den zolder terug gevonden. De rechtbank heelt haar schuldig verklaard aan diefstal dooreen loonbediende in de woningen ten nadeele van haren meesteren veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. De Flying Dragon, het eenige Chineescbe blad dat in dit werelddeel (en wel te Londen) wordt gedrukt, wordt zoo gezocht dat de eigenaar oorspronkelijke Chi neescbe lettertypen daartoeheeft laten komen. De Dragon behelst een zakelijk overzicht van den vooruitgang der wetenschappen eu brengt het nieuws van de Enropeescbe instellingen en gebruiken naar alle voor Eiuopeesebe natiën toegankelijke havens van China, Japan en de Philippijnsche eilanden. Het blad behelst ook adver- tentiën van Engelsc.he machineriën en fabrikaten, waar door die hun weg vinden naar vele plaatsen in Uosto J

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1