MIDDELBURGSCHE COURANT. !r 39. Zaterdag 1867. 9 Maart. öinnmlantr. Bij deze courant behooren twee biivoearsels, bevattende: Editie van Vrijdag avond 8 uren. en ,een ^e(ieelte van het tweede: het litfim? a n t.ver^andelde in de gisteren gehouden sitting der provinciale staten. hcffr,! ,j°Ve,i e^fdeelte vaQ het tweedehet verslag gehouden z|Hing der tweede katner, jl. Dinsdag Do Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend: dat de betrekking van Hulponderwijzer aan de openbare school A binnen deze gemeente is opengeval len, aan welke betrekking is verbonden eene jaarwedde van fu25. J En noodigen mitsdien ben, die naar die betrekking wenschen te dingen, uit, om zich onder overlegging der noodige bescheiden, ten spoedigste in persoon of met portvrije brieven aan te melden bij den Burgemeester. Vlissingen, den 5 Maart 1867. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLÉNFÈLS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 8 Haart. De behandeling der begrooting van het departement van binnenlandsche zaken is gisteren in de tweede kamer voortgezet. Bij de behandeling van de afdeeling „medische politie" stelde de heer van Lijnden voor, den post voor subsidie van de clinische school te Amsterdam uitgetrokken, weg te laten, welk voorstel is aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de indie ning van een nieuw wetsontwerp betrekkelijk te nemen maatregelen tegen den veetyphus aangekondigd. In de gisteren door de provinciale staten van Zeeland gebonden zitting zijn ten aanzien van den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde de volgende besluiten genomen: Het voorstel van gedeputeerde staten, om afwijzend te beschikken op het adres van de Zeenwsche maat- scbappij van stoomvaart betrekkelijk hare gezindheid tot liet exploiteeren van een gedeelte van dien dienst, is aangenomen. Vooraf was verworpen een amende ment van den heer Vader, strekkende oin in het voorstel van gedeputeerde staten de toevoeging op te nemen, dat het adres „zooals het is liggende" niet in aanmerking kon komen. Op het voorstel van gedeputeerde staten betreffende de regeling zelve van den dienst zijn verscheidene amendementen ingediend De slotsom van een en ander is.dat het voorstel van gedeputeerde staten is vervallen, tenngedc°nSh het v"^ude voorstel Tan den heer Winkelman, strekkendeom eene nieuwe boot te doen vervaardigen en daarin den ketel en de machine der voormalige stoomboot Stad Vlissingen no 1 te plaatsen; om den ketel der stoomboot de Zeeland na te zien en te herstellen om de nieuwe boot in de vaart te brengen tusscbeu Vlissingen, Breskens Neuzen enz., en de Zeelan d als reserve voor den dienst te bestem men. Het oorspronkelijke voorstel van den heerWinkelman strekte, om eene houten boot in plaats van eene ijzeren te doen vervaardigen. Dit punt is echter gewijzigd ten gevolge van een amendement van den beer J.L. de Jonge hetwelk is aangenomen en strekt oin de beslissing of de' boot eene houten of ijzeren zal zijn over te laten aan ge deputeerde staten, in overleg met deskundigen. Mede is aangenomen een voorstel van den heer van Eek, om den dienst te regelen zooals hij in November jl. heeft plaats gehad. Daarentegen is verworpen een voor stel van den heer Hoinbach, strekkende omdestoomboot e Zeeland te bezigen voor den dienst op de Boven schelde. Tengevolge der bovengenoemde beslissing is eene wijziging gebracht in de voorstellen van gedeputeerde staten betreffende de aan te gane geldleening, zullende deze alsnu in plaats 80,000 slechts ƒ40,000 bedragen, met jaarlijksche aflossing van ƒ2000 in bet tijdvak van 1869 tot 1888. In verband met een eu ander is ook de provinciale begrooting voor 1867 gewijzigd. Een voorstel van den beer Verhagen, om de in dienst zijnde stoombooten te verzekeren, is verworpen. Het in de vorige zitting ter griffie nedergelegde adres van ingezetenen der gemeente Hoofdplaat, houdende verzoek dat ook die gemeente als plaats van aanleg in aanmerking moge komen, is thans naar gedeputeerde staten verzonden, ten einde naar omstandigheden te handelen. De werkzaamheden geëindigd zijnde, is de buiten gewone zitting in naam des konings gesloten. Wij verwijzen vooits naar het verslag der zitting, op genomen in de bij dit nommer behoorende bijvoegsels. Gedurende de maand Februari jl. zijn op het kanaal door Zuid Beveland op- en afgevaren: aan de sluis te Hansweert 5 zeeschepen, metende 1499 ton; 24 Rijnschepen, metende 3579 ton; 496 lich ters, vletters en andere binnenvaartuigen, metende 26,562 ton en 19 stoomschepen, metende 2762 ton; aan de sluis te Wemeldinge 4 zeeschepen, metende 1405 ton; 22 Rijnschepen, metende 3432 ton; 544 lich ters, vletters en andere binnenvaartuigen, metende 28,333 ton en 19 stoomschepen, metende 2722 ton. Gedurende diezelfde maand zijn te Bath gepasseerd en de Ooster Schelde op- en afgevaren: 6 Rijnschepen, metende 691 ton190 lichters, vletters en andere binnen vaartuigen, metende 11,115 ton, en 5 stoomschepen, metende G47 ton. Staalscour Het centraal-comité van den Nederlandschen weer- baarheidsbond, te Utrecht, heeft in zijne vergadering van 2 Maart 11. besloten tot de oprichting van een nationaal scherpschutters-fonds. Dat fonds zal hoofdzakelijk moeien dienen, om daaruitde kosien te bestrijden, noodig: 1. tot het aankoopen van geweren; 2. tot bel oprichten van schietbanen; 3. tot het bevorderen van algemeene scherp schutters-wedstrijden. Eerstdaags hoopt het comiló een beroep op de natie, ter verkrijging van de noodige gelden, te doen. De Arnhemsche courant laat zich over de scherp- 8chutters-vereenigingen aldus uit: „In 's Gravenhage bestaat het voornemen om eene tweedo scherpschutters verecnigiog naast de reeds be staande op te richteD. De bestaande is voor de heeren; nu wil ook de burgervereeniging zijne vereeniging hebben, 't Is een loffelijk streven, dat ook de burger zich oefenen wil in het lianteeren van bet geweer, maar daar het toch éen doel geldt is bet niet recht duidelijk, waarom men niet gemeenschappelijk te werk zou gaan om bet te bereiken. Kan het ook wezen, dat de burger man van oordeel is, dat de heeren de vereeniging schijnen gesticht te hebben om de vereeniging, en deze, zoo zij niet geheel en al de hoofdzaak is geworden, dan toch veel te veel op den voorgrond treedt. Wij hebben toch gelezen hoe, bij gelegenheid van 's konings jaardag de scherpschutters eigenlijk de helden waren van het feest, en dien avond zich met de meeste welwillendheid in de stalles van den schouwburg ter publieke bezichtiging zich uitspreidden. De dagbladen deelden ons ook andere bijzonderheden van de scherpschutters, zoowel van de Haagsche als van andere, mede, die de meening deden ontstaan of niet de bijzaak te veel op den voorgrond treedt, misschien ten koste van de hoofd zaak. Wij hebben het reeds met een enkel woord gezegd: de scherpschntters-vereenigingen moeten niet, althans nu niet, naar buiten werken. Beantwoorden zij aan haar uaam gelijk aan haar doel, dan moeten zij zijn vereeni- gingen om te leeren schieten en zooveel van de behande ling en inwendige constructie van het geweer te leeren, als een schutter noodig heeft te weten. Dat soldaatje spelen maakt de zaak belachelijk en bederft ze. Waar geene ydrplichting, geen eigenlijk gevormd korps, dus ook gcêp-" esprit de corps bestaat, zal dit enthousiasme misschiet! slechts zoo lang, of liever zoo kort duren als eiks lust, als een stroovuur, dat na een poos uitdooft, of misschien wel uitregent. Voor de weerbaarheid van het land doet zulk eene vereeniging niets af. Liever zou den wij zien dat de leden zich voor een bepaalden tijd, bijvoorbeeld van een jaar, als vrijwilliger bij de schutterij aansloten. Door dit te doen, behoorde men terstond tot een erkend en georganiseerd korps; men stond onder stellige verplichtingen en, kwam de nood aan den man, men kon terstond als korps te velde trekken. Dit zou bovendien de schutterijen (die het wel noodig hebben) physiek en moreel sterken. Maar, men lacht om de schutters, men roept allerlei kwalen in om zich te laten afkeuren en men richt zelf een schutterskorps op dat paradeert, uniformen draagt, zich ter bezichtiging stelt enz. „Ons doel is niet om de neiging tegen te gaan welke zich thans openbaart om een weerbaar voik te worden, maar wij komen op tegen het vertoon, dat er mede gepaard gaat en dat alleen strekken kan om de hoofd zaak uit het oog te doen verliezen." Eenige dames te Arnhem hebben zich vereenigd, met het doel om de aldaar bestaande Vereeniging tot bevordering der weerbaarheid een vaandel aan te bieden, hetwelk later plechtig aan het bestuur zal worden over handigd. Benoemingen en besluiten. beüastinobn BNZ. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. B. de Plönnies als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oudenboscb. posterijen. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 2e klasse de heer H. H. Schotanus a Steringa Lemke, thans inspecteur 3e klasse. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Geer- truidenberg de heer A. M. A. M. de Roy, thans directeur van het postkantoor te Hoogeveen. Kerknieuws. Te Oostbnrg zijn eergisteren, ter voorziening in de bestaande vacature, de volgende twaalf- en zestallen van predikanten in alphabetische orde opgemaakt. Twaalftal: de heeren J. G. Blaauw, te Axel; G. C. Boomer, te Rit- them; K. F. Creutzberg, te Maarssen; F. K. Dommisse, te Schraard; J. H. Gravestein, te Serooskerke; A. Hage, te Ztiidzande; H. J. Janssen, te Groede; H. Q. J.anssen, te St. Anna ter MnidenH. Malcoinesius, te Kollum- merzwaag; J. van de Plassche, te Aardenburg; D. Rijn- ders, te Vleuten; J. G. Verhoeff, te Ridderkerk. Zes tal: de heeren Blaauw, Creutzberg, Hage, H. J. Janssen, Rijnders en Verhoeff. Te Wemeldinge beeft Woensdag de stemming plaats gehad over de al of niet invoering van een kies college ter benoeming van kerkeraadsledeu. Van de 147 uitgebrachte stemmen verklaarden zich 80 voor en 19 tegen die veranderde wijze van verkiezing. Er waren éen blanco biljet en 3 biljetten van onwaarde. Rechtszaken. Bij beschikking van 25 Februari is door Z. M. den koning aan A. Huisman en B. Kluit» gratie verleend van de straffe des doods, waartoe zij bij arrest van het provin ciaal gerechtshof in Gelderland, dd. 3 Januari 11. ter zake van moord, waren veroordeeld, en die straf veran derd voor ieder hunner in tuchthuisstraf van tien jaren. (Reeds eenige weken geleden werd door ons een dergelijk bericlit opgenomen, houdende verwisseling der straf in 20jarige tuchthuisstraf. Het blijkt thans dal de steller van dat bericht verkeerd was ingelicht.) Arnhcour.) Gemengde berichten. Voor eenige dagen heeft in de roomsch catholieke kerk te Goes een vrij brutale diefstal plaats gehad. De dieven schijnen des nachts door het raam in de kerk ge komen te zijn en hebben een offerblok geledigd, dat, naai men meent, ee ie niet onbelangrijke waarde bevatte.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1