MIDDELBURGSCHE COURANT. iV- 30. Donderdag 21 Februari. 1867. Editie van Woensdag avond 8 uren. middelburg 20 Februari. Bij gelegenheid van den vijftigsten jaardag van Z. M. den koning waren gisteren uit de openbare gebouwen en vele huizen der ingezetenen vlaggen uitgestoken. Des morgens werd het carillon bespeeld, hetgeen in den na middag werd herhaald. Des middags werd eene inspectie gehouden over de schutterij (nadat vooraf jhr. mr. D. G. van Teylingen als onlangs benoemd tweede luitenant was geïnstalleerd, en het den muzikant Brouwenaar toegekende eereteeken voor vijftienjarigen werkelijken dienst bij de schutterij was uitgereikt), welke, in vereeniging met hét garnizoen, eenige manoeuvres uitvoerde, waarbij de muziek der schutterij zich hooren liet. Hetzelfde muziekkorps voerde des namiddags in de Abdij voor het door den commis saris des konings bewoonde hötel eenige stukken uit. Des middags bood de commissaris des konings aan eenige burgerlijke en militaire autoriteiten een diner aan. De leden der sociëteit van onderofficieren en. korpo raals der schutterij onder de zinspreuk „Door de wapens vrienden" vereenigden zich des avonds in St. Joris en namen daar deel aan een vriendschappelijk souper. In de kazerne van het garnizoen had een militair assaut plaats. Ook dc tweede sectie der vereeniging het Metalen kruis heeft zich ter feestelijke herdenking van den dag vereenigd. Van de door het gemeentebestuur gegeven vergunning tot bet afsteken van vuurwerk op het marktplein werd niet veel gebruik gemaakt. Te Vlissingen bepaalde de viering van den jaardag des konings zich tot het uitsteken van vlaggen en het bespelen van het carillon. Eene parade van het garni zoen had niet plaats uithoofde het tegenwoordig zoo klein aantal aldaar aanwezige militairen, daar het meerendeel elders ter bewaking der afslnitingslijn voor de veeziekte is gestationeerd. Te Zierikzee werd 's koningsjaardag mede gevierd door vlaggen, klokkenspel enz. De schuttcrs-societeit „Ter eere van den koning" zond des morgens aan Z. M. een telegram ter gelnk- wensching en ontving daarop eene dankbetuiging ten antwoord, welke door den kommandant der schutterij voor het front van het onder de wapens gekomen korps werd voorgelezen, terwijl tevens het eereteeken van vijftienjarigen schutterlijken dienst aan den muzikant Wijsman werd uitgereikt. De schutterij deed voorts, voorafgegevaan door het muziekkorps, een marsch door de stad. De stukken, gisteren door den Belgischen minister van buitenlandsche zaken aan de kamer van vertegen woordigers overgelegd, bevatten o. a. een zeer uitgebreid verslag der sedert 1864 tussehen België en Nederland gevoerde onderhandelingen. Daarin wordt de geschie denis dezer onderhandelingen nagegaan van het oogen- blik, waarop het plan tot het leggen van een spoorweg van Vlissingen naar de Dnitsche grenzen voor het eerst ter sprake kwam, tot op den huidigen dag. Het verslag bevat ook nadrukkelijke protesten tegen dè wijze waarop de handelingen van den heer Rogier in Nederland wor den voorgesteld. Het wetsontwerp op de schutterijen is gisteren en heden in de afdeelingen der tweede kamer onderzocht. Bij ministerieele beschikking van den 16 dezer is de termijn van het in werking brengen van den stoomboot- dienst tussehen Middelburg en 's Gravenhage, waarvoor ODlangs vergunning werd verleend aan J. van Aalst alhier, verlengd tot 7 Augustus a. Aan den heer dr. W. J. Janssen, die gisteren zijn vijfentwintigjarig jubilé als burgemeester der gemeente Kruiningen vierde, werd als een bewijs van erkentelijk heid voor het vele goede onder zijn bestuur tot stand gekomen en als een blijk van de genegenheid en het ver trouwen der ingezetenen, een uiterst fraai en rijk gewerkt zilveren pièce-millieu aangeboden, aan de eene zijde van den voet prijkende met bet wapen der gemeente en aan den anderen kant voorzien van eene toepasselijke inscrip- tie. De directeur van het muziekkorps dier gemeente bood bem het eerelidmaatschap hunner vereeniging aan met overhandiging van hun insigne in goud, zijnde de Apollo-lier, en de jongelingsvereeuiging vereerde bem met een zilveren bokaal. Het handboog-schuttersgilde die den jubilaris en corps, bij monde van den hoofdman, kwam geluk wenschen, ontving uit handen zijner echt- genoote een rijke banier ter herinnering aan den zoo gewichtigen dag. In den voormiddag werden de schoolkinderen onthaald en deed de jubilaris aan de béhoeftigen eene ruime uit- deeling spek, vleescb, brood en mutsaards. Het dorp was in feestdos gehuld. Op verschillende plaatsen waren eerepoorten opgericht, die des avonds, even als de muziektent en de woningen van vele inge zetenen, schitterend verlicht waren. Des avonds werd den burgemeester met zijne echtge- noote in de vergaderzaal van den gemeenteraad de eerewijn aangeboden. Het feest eindigde met bet afsteken van vuurwerken Uit Leiden schrijft men 16 dezer: „Bij den gemeente raad is ingediend eene voordracht, om eene som van f2000 beschikbaar te stellen voor de kosten, die vereischt kunnen worden, om een ingekomen plan betreffende waterverversching en riolenstelsel aan het oordeel van drie deskundigen te onderwerpen. Dat plan is door de commissie van fabricage ontworpen en door den gemeente architect uitgewerkt. Het is veel omvattend en betreft alles wat strekken kan om het grachtwater in een bete ren toestand te brengen, door het dempen van eenige grachten, het ververscben van het stroomend water, den geregelden afvoer van foecale stoffen en al wat tot ver betering van het kolken- en rioolstelsel dienstig wordt geacht. Eene zeer uitvoerig op groote schaal vervaar digde plattegrondskaart, waarop al de aanwezige stoom fabrieken en de riolen in de straten en, zoo nauwkeurig mogelijk, de woningen der ingezetenen zijn beschreven, strekt tot toelichting van het plan en ten nutte van de ingezetenen." Handelsblad In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een door den archivaris van het rijk aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van den staat waarin zich het rijks archief bevindt. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan Adolph Carel Maria Franz graaf von Hompesch, Zr. Ms. kamerheer in buitengewonen dienst, tot het aannemen van den titel van eereridder der orde van St. Jan van Jeruzalem, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken, alsmede tot het dragen van het daaraan verbonden ordeteeken. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mr. J. W. van Lansbergen, Zr. Ms. zaakgelastigde; H. C. Byvanck, secretaris der cijfers van bet departement van buitenlandsche zaken mr. J. F. Pringle, procureur- generaal bij het provinciaal gerechtshof en fungeerend directeur van politie in Gelderland; mr. M. II. Batta, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Limburg A. J. Schaepman, bisschop van Hesebon, i. p. i., adjutor van den aartsbisschop van Utrecht, vicaris generaal van dat aartsbisdom, proost van het metropolitaan kapittel, deken en pastoor te Utrecht; C. van Kintz, geheim kamer heer van Z. H. paus Pius IX, kanonik van bet kathedraal kapittel van Haarlem en president van het bisschoppelijk seminarium te Warmond; jhr. C. Hartsen, lid van de eerste kamer der staten-generaal; dr. J. J. Prins, boog- leeraar aan de hoogeschool te Leiden; H. F. G. N. Camp, hofraad des konings; J. J. Pfister, lid van de algemeene rekenkamer; J. A. baron Sloet, directeur der registratie en domeinen in de provincie Overijsel; R. J, Koning, voorzitter van de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk en predikant te Limmen (Noord Holland); A. J. Schiöder, voorzitter van de evangelisch liithersche synode en predikant te Arnhem; O. A. Uhlenbeck, schout bij nacht, directeur en kommardant der marine te Wil lemsoord; P. A. Matthijsen, schoutbij nacht, directeur en kommandant der marine te Amsterdam; J. Ham uing en P. A. J. H. Boreel de Mauregnault, beiden kolonels, kommandeerende respectievelijk het 7e regiment in fanterie en bet 4e regiment dragonders; H. C. van Eijk van Voorthuijsen, officier van gezondheid 2e klasse van bet 4e regiment infanterie; N. D. Lammers van Tooren- burg, resident van Soerakarta, en H. C. Staring, gepen sioneerd luitenant kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indiö. leger. Benoemd bij bet wapen der infanterie, bij het 6e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant E. T. Picard, van het korps. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het leger in Oost-Indië de officier van gezondheid 2e klasse C. Gutte- ling, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Benoemd tot generaal majoor, zonder bezwaar der schatkist, de kolonel L. J. L. de Moulin, plaatselijke- kommaudant lo klasse te Amsterdam; tot luitenant generaal de generaai-majoor, directeur der genie en inspecteur der sapeurs van het leger in Nederlandsch- Indië W. C. von Schierbrand, tbans met verlof in Europa; en dentgepensioneerden kapit.-kwartiermeester P. G. van Crimpen bij gunstige uitzondering den rang verleend van majoor. schutterij. Benoemd bij het bataljon rustende schut terij no. 4 in de provincie Zeeland: tot kapitein de le luitenant J. Ie Roy; tot len luitenant de 2e luitenant L. Noest; tot 2en luitenant de schutter H. G. Hammacher. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Dreischor, J. van der Linde, en tot gezworen van den Suzannapolder L. A. Dierikx, met ontheffing van het bepaalde in art. 24 van het reglement van admi nistratie der polders in Zeelandgoedgekeurd bij koninklijk besluit van den 6 Januari 1841, no. 14, voor de gelijktijdige bekleeding dezer betrekking met die van gezworen van den Jobannapolder. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de christelijk afgescheidene gemeente te Baarland, de heer 0. Los, thans predikant te Axel, Neuzen en Zaamslag. Veeziekte. In de Bazuin leest men het volgende: „Een zeer belangrijk bericht. Voor eenige dagen werd ons mede- gedeeldf dat er in een onzer provinciën, die het meest door de veeziekte geteisterd wordt, iemand zich bevindt, die, wanneer hij in een besmetten stal de koeien ziet, be paald kan aanwijzen, welke beesten op dat oogenblik nog vrij zijn van de besmetting, welke reeds besmet zijn en eindelijk welke onder deze laatsten zullen herstellen of sterven. Vreemd moge dit bericht klinken, maar geloof waardige menschen verzekerden ons, dat er reeds vele proeven van gegeven zijn. .Men verzekerde er bij, dat het eene wetenschap is, die eiken veehouder gemakkelijk is meê te deelen, en dat hij er zich reeds over gewend beeft tot bet gouvernement. Deze zaak kwam ons voor van zoo groot gewicht te zijn, dat wij ons dadelijk bij hem er naar hebben geïnformeerd. Zijn antwoord was bevestigend, maar bet spijt ons er bij te moeten voegen, dat hij ons verzocht vooralsnog zijn naam niet te open baren. Wij wenschen in het algemeen belang, dat de onderhandeling met de regeering een spoedigeu en ge- wenschten afloop hebben moge." Rechtszaken. Eergisteren zijn door het provinciaal gerechtshof in Zeeland de volgende artesten in hooger beroep uit gesproken: Rosalia Pinguet, vrouw van Adolf Pierssens, brood bakster te Lamswaarde, gemeente Hontenisse beklaagd ter zake dat zij te Hontenisse aan Antoinetta Hoefijzer, vrouw van Judocns van Houten, op 2 Juli 1866; aan Anna Catharina Moordhamer, vrouw van J. Scbamits, op 15 Augustus 1866, en aan Apolonia Wei, vrouw van F. Verschneren, op 14 October 1866, bij hare bevalling, verloskundigen raad en bijstand heeft verleend, zonder daartoe bevoegd te zijn is bij vonnis der arrondisse- ments-rechtbank. te Goes van 10 December jl. niet- schnldig verklaard aan het haar bij dagvaard ten laste gelegde en daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Op het ingesteld hooger beroep door den officier van justitie, heeft het hof dit vonnis, met verbetering der motieven, bevestigd, de kosten, ook in hooger beroep gevallen, te dragen door den staat. Hubre ht Cijssouw, landbouwersknecht, en Aarnout Minderhout, dijkwerker, beide wonende te Westkapelle beklaagd ter zake van den 25 September 1866, des voormiddags ruim half twaalf uren, vau een hoop bont, afkomstig van oude afgebrokeue rijsbermen, te zamen en in gemeen overleg, ieder een bos arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend ten nadeele van de centrale directie van Walcherenzijn bij vonnis der arrondissements-rechtbauk alhier van 14 December jl. schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en veioor- deeld, voor zooveel den tweede aangaat bij verstek, ieder tot eene gevangenisstraf van drie dagen en solidair in do kosten. Op het ingesteld hooger beroep, zoo door den eersten veroordeelde als door den officier van justitie, heeft het hof dit vonnis vernietigd en de schnld van de beklaagden aan het hun ten laste gelogde feit niet bewezen ver klaard en hen daarvan vrijgesproken, de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen, te dragen door den staat. Thcrnioiucterstaud. 18Febr.'s av. llu.49gr. 19 's morg.7 u.48gr.'s midd. 1 u. 51 gr. 's av.11 u.48gr. 20 's morg.7 u. 46 's midd. 1 u. 49 gr.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1