Troonrede van keizer Napoleon. ifftijöirtQert. redactie en indiening van een ontwerp op de verdeeling der kiesdistricten. Het ontslag door het Italiaansch ministerie ingediend, is door koning Victor Emmanuel niet aangenomen, maar het Italiaansch parlement is ontbonden verklaard. Op 10 Maart zullen de verkiezingen plaats hebben en de nieuwe kamer van afgevaardigden zal op 22 Maart bijeen komen. Voor zoover de uitslag der verkiezingen voor het Noord-Dnitsch parlement bekend is, kan Pruisen zich daarover weinig verheugen. In Hannover is zelfs de heer von Munchhausen, de bekende vijand van den heer von Bismarck gekozen. Trouwens deze minister heeft reeds vooraf gezorgd dat het parlement „niet veel kwaad zal kunnen doen." De algemeene storm welke in het Oosten tegen Turkije nadert, heeft den sultan weder een paar bondgenooten doen verliezen. Keizer Napoleon III en de onderkoning van Egypte zijn gereed om in de rijen van de Russische coalitie over te gaan. Het voorwendsel van den Frari- Bchen keizer zal daarbij waarschijnlijk wezen, dat do regeering te Konstantinopel doof blijft voor alle goede raadgevingen. De onderkoning van Egypte zal een voor wendsel kunnen vinden in de hoogst waarschijnlijke weigering zijner dezer dagen aan zijn suzerein kenbaar gemaakte wenschen, strekkendeom voortaan den titel van kalif te voeren, om het recht te hebben munt te slaan en om de bevoegdheid te bezitten zijn leger tot op honderd duizend man te brengen en de hoofdofficieren aan te stellen. Mijne heeren de senatoren! Mijne heeren leden der kamer van afgevaardigden! Sedert uwe laatste bijeenkomst is Europa het tooneel van ernstige gebeurtenissen geweest. Mogen deze de wereld verbaasd hebben, zoowel door de snelheid waar mede zij tot stand kwamen als door de belangrijkheid harer gevolgen, zoo schijnt het toch dat zij, naar 's kei zers inzichten, onvermijdelijk tot stand moesten komen. Napoleon toch zeide op St. Helena: „Een mijner mee3t omvattende denkbeelden was de aaneenhechting, de con centratie van diezelfde volken van gelijke geografische ligging, die door de omwentelingen en de staatkunde werden vaneen gescheurd en verbrokkeld. Die aaneen hechting zal vroeger of later door de macht der omstan digheden plaats hebben. De eerste stoot is reeds gegeven en ik geloot niet dat er na mijn val en de ontbinding van mijn stelsel, een ander groot evenwicht in Europa mogelijk zal zijn dan de aaneenhechting en confederatie der groote volken." De hervormingen nu, die in Italië en Duitschland plaats hadden, bereiden de verwezenlijking voor van het grootsche programma der vereeuiging van de staten van Europa, in éene enkele confederatie. De pogingen door naburige staten beproefd, om hunne sinds zoo vele eeuwen verspreide deelen weder tot een geheel te vereenigen, kunnen een land als het onze niet verontrusten, omdat alle deelen van ons rijk voor goed aan elkander verbonden zijn en daardoor een geheel en onvernielbaar lichaam vormen. Met onpartijdigheid hebben wij het oog gevestigd ge houden op den strijd aan gene zijde van den Rijn. Toen het daar tot een conflict was gekomen, werd in Frankrijk luide de wensch uitgesproken, dat wij er vreemd aan zouden blijven. Ik heb mij niet slechts naar dien wensch gedragen, maar het is tevens mijn streven geweest om het sluiten van den vrede te bespoedigen. Geen enkel soldaat meer dan gewoonlijk werd door mij gewapend- geen enkel regiment werd door mij in beweging gebracht en toch had de stem van Frankrijk invloed genoeg, om den overwinnaar aan de poorten van Weencn te doen stand houden. Onze bemiddeling heeft geleid tot het tot stand komen tusschen de oorlogvoerende partijen eener overeenstem ming, waardoor aan Pruisen de voordeden van zijne over winningen werden gelaten, doch waardoor aan Oostenrijk teveDs de onschendbaarheid van zijn grondgebied werd verzekerd, met uitzondering van eene provincie, terwijl door het afstand doen van Venetië de onafhankelijkheid van Italië werd verzekerd. Onze handelingen beoogden dus rechtvaardigheid en verzoening. Frankrijk heeft het zwaard niet getrokkenomdat de eer des lands er niet bij betrokken was en omdat het beloofd bad eene strikte neutraliteit in acht te nemen. In een ander gedeelte van de wereld zijn wij genood zaakt geweest onze toevlucht te nemen tot geweld, om wettige grieven uit den weg te ruimen, en hebben wij getracht een oud rijk op te beureu. De gelukkige resul taten, aanvankelijk verkregen, zijn verstoord geworden door de tegenwerking der omstandigheden. De gedachte die geleid heeft tot de expeditie naar Mexico, was grootsch; mijn doel en het uwe was aan een volk een nieuw leven te geven, er beginselen van orde en vooruitgang wortel te doen schieten, voor onzen handel uitgebreide débou- chés te openen en er als spoor van ons verblijf de herin nering te laten van onze diensten, aan de beschaving bewezen. Maar op het oogenblik dat de uitgebreidheid mijner opofferingen mij toegeschenen is die belangen, welke ons naar de andere zijden van den oceaan hadden geroepen, te overtreffen, heb ik terstond besloten tot de terugroeping van ons legerkorps. De regeering der Vereenigde Staten heeft begrepen, dat eene weinig verzoenende houding slechts de bezet ting had kunnen verlengen en verbittering brengen in betrekkingen, die voor het welzijn der beide landen vriendschappelijk behooren te blijven. In het Oosten zijn onlusten uitgebroken, doch de groote mogendheden stellen pogingen in het werk, om een toe stand in het leven te roepen, welke de billijke wenschen der christelijke bevolking zal bevredigen, de rechten van den sultan zal handhaven en gevaarlijke verwikkelingen zal voorkomen. Te Rome hebben wij de conventie van 15 September getrouwelijk ten uitvoer gelegd. Het pauselijk gouver nement is eene nieuwe phase ingetreden; aan zich zeiven overgelaten, handhaaft het zich door eigen krachten, door den eerbied, dien het hoofd der catholieke kerk allen inboezemt, alsmede door de loyale waakzaamheid van het Italiaansche gouvernement; maar indien men overmoedig genoeg ware om door verwikkelingen van demagogischen aard de wereldlijke macht van den heili gen stoel te bedreigen, dan zou Europa, naar ik vertrouw, niet dulden dat eene gebeurtenis zou plaats grijpen, die zulke groote verwikkelingen voor de catholieke wereld zou na zich slepen. Ik kan mij slechts verheugen over mijne betrekkingen met de bnitenlandsche mogendheden; die met Engeland worden met eiken dag inniger, door overeenstemming met mijne politiek en de menigvuldigheid van onze han- delsrelatiën. Pruisen tracht alles te vermijden wat onze nationale gevoeligheid zou kunnen opwekken en deelt ons gevoelen omtrent de voornaamste Europcesche quaestiëu. Rusland, bezield door verzoenende voornemens, is ge neigd om zijne staatkunde ten aanzien van het Oosten niet af te scheiden van die van Frankrijk. Oostenrijk denkt er evenzoo over; de grootheid van dien staat is noodzakelijk voor het algemeen evenwicht. Een onlangs gesloten handelstractaat heeft nieuwe banden tusschen de beide landen aangeknoopt. Spanje en Italië eindelijk blijven met ons in eene zeer vriendschappelijke verstandhouding. Er is dus in de tegenwoordige omstandigheden niets wat onze ongerustheid zou kunnen opwekken en ik heb de innige overtuiging, dat de vrede niet verstoord zal worden; zonder vrees voor het heden en vertrouwen stel lende in de toekomst, heb ik gemeend, dat het oogenblik gekomen was om onze instellingen te ontwikkelen. Elk jaar hebt gij mij het verlangen daartoe te kennen gegeven, maar te recht overtuigd, dat de vooruitgang slechts tot stand moet komen door de goede harmonie tusschen de takken der wetgevende macht, hadt gij en hiervoor ben ik u dankbaaruw vertrouwen in mij gesteld, om eene beslissing te nemen ten aanzien van het oogenblik waarop ik het mogelijk zou achten om uwe wenschen te verwezenlijken. Heden, na vijftien jaren van kalmte en voorspoed, welke te danken waren aan onze gemeenschappelijke pogingen en aan uwe geheele toewijding aan de instellingen des keizerrijks, kwam het mij voor, dat bet oogenblik geko. men was om de vrijzinnige maatregelen aan te nemen, die in de gedachten lagen van den senaat en die het wet gevend lichaam begeerde. Ik beantwoord dus aan uwe verwachting en zonder van de constitutie af te wijken, stel ik u wetten voor, die nieuwe waarborgen verleenen voor de politieke vrijheden. De natie,dieaan mijnepogingen recht doet wedervaren, en die nog onlangs te Lotharingen zulke treffende bewij zen gaf van bare gehechtheid aan mijne dynastie, zal wijselijk gebruik maken van deze nieuwe rechten, als zijnde zij zeer te recht naijverig op rust en voorspoed. Zij zal voortgaan met de gevaarlijke utopiën te verachten, alsmede de opgewondenheid der partijen. Gij, mijne heeren wier groote meerderheid steeds mijn moed heeft ondersteund in het altijd moeielijke werk om een volk te regeeren, gij zult met mij degetrouwe bewakers zijn van de waarachtige belangen en de groot heid van het rijk. Deze belangen leggen u verplichtingen op, die wij zullen weten te vervullen; Frankrijk wordt buitenslands geëerbiedigd; het leger heeft getoond wat het vermag, maar daar de wijze waarop oorlog wordt ge- voerd is gewijzigd, is het noodzakelijk geworden dat onze defensieve macht wordt vermeerderd; onze legermacht moet worden georganiseerd op eene wijze, dat zij ont- 1 kwetsbaar is. Het ontwerp van wet, dat met de meeste zorg bestu deerd is, vermindert den last der conscriptie tijdens den vrede en biedt aanzienlijke hulpbronnen aan in oorlogs tijden, en aangezien het de lasten op rechtvaardige wijze over allen verdeelt en het beginsel van gelijkheid huldigt, ben ik overtuigd dat het met vaderlandsliefde zal worden aangenomen. De invloed eener natie hangt af van het aantal mannen, die zij onder de wapenen kan brengen. Vergeet niet, dat de naburige staten zich veel zwaardere opofferingen opleggen, om hunne legers op eene goede wijze te constitueeren; zij houden het oog op ons gevestigd, om volgens uwe besluiten te beoor- deelen, of de invloed, dien Frankrijk op de wereld uitoe fent, zal toenemen dan wel verminderen. Laten wij onze nationale vlag steeds als vroeger in eere houden. Dit is het zekerste middel om den vrede te bewaren, en dezen vrede moet men vruchtbaar maken door de ellende te verminderen en het algemeen welzijn te vermeerderen. Vreeselijke plagen hebben ons in den loop van het afgeloopen jaar bezocht. Overstroomingen en epidemische ziekten hebben eenige onzer departementen verwoest; de weldadigheid heeft de lijdenden individueel onder steund, en bij u zullen credieten worden aangevraagd om de verwoestingen te herstellen, die publieke eigen dommen hebben ondergaan. Niettegenstaande deze ram pen, die een deel van ons rijk troffen, is de algemeene welvaart toch niet achteruit gegaan gedurende het afgeloopen dienstjaar; de indirecte inkomsten zijn met 50 millioen en de buitenlandsche handel is met meer dan een milliard vermeerderd. De trapsgewijze verbe tering van onze financiën zal weldra veroorloven om aan de belangen van den landbouw en die der oeconomie ruime voldoening te verleenen, waarvan het belang is gebleken door de enquêtewelke geopend is over alle gedeelten van het grondgebied. Onze zorgen moeten dus gewijd zijn aan de verminde ring van zekere belastingen, die te zwaar op de grond eigendommen drukken, de snelle voltooiing van binnen- landsche waterwegen, van onze havens, der spoorwegen en vooral der binnenwegen, die het onvermijdelijke mid del opleveren om de vruchten van den bodem op gelijke wijze te verdeelen. Sedert het vorige jaar zijn bij u wetten aanhangig, betreffende het lager onderwijs en de maatschappijen van onderling hulpbetoon. Gij zult, hieraan twijfel ik niet, de bepalingen, die zij bevatten, goedkeuren. Zij zullen den moreelen en materieelen toestand der lande lijke bevolking verbeteren, benevens dien der arbeidende klassen onzer steden. Zoo opent elk jaar zich een nieuwe horizon voor onze overpeinzingen en onze pogingen. Op dit oogenblik is onze taak om de openbare zeden te vormen overeenkomstig de liberale instellingen. Tot nu toe is de vrijheid slechts voorbijgaande geweest en zij heeft geen wortel kunnen schieten in den bodem, omdat het misbruik het gebruik op den voet is gevolgd; de natie heeft er de voorkeur aan gegeven om grenzen gesteld te zien aan de uitoefening barer rechten, liever dan wanorde te zien stichten in de begrippen zoo wel als in de zaken. Het is overeenkomstig uwe en mijne waardigheid om die groote beginselen, die den roem van Frankrijk uitmaken, meer in het breede toe te passen; die ontwikkeling zal niet, zooals vroeger, het noodzakelijk prestige van het gezag in gevaar brengen. De macht is thans gevestigd en de vurige haitstoch- ten, die eenige hinderpalen tot. de uitbreiding onzer vrijheden, zullen verdwijnen in den uitgebreiden omvang van het algemeen stemrecht. Ik heb een vol vertrouwen op het gezond verstand en de vaderlandsliefde des volks. Mij sterk gevoelende door mijn recht, hetwelk ik van het volk heb verkregen; mij sterk gevoelende in mijn ge weten, hetwelk slechts het goede wil, noodig ik u uit om met mij, met vasten stap, den weg der beschaving te betreden Heden voormiddag is uit de haven van Vlissingen vertrokken de Nederlandsche galjoot Adriana Franciska, gezagv. A van,.E.ykt in ballast naar Engeland. - r--r/gp Graanmarkten' en*. AMSTKEtbAM 15 Februari. Raapolie op zes wekeft 38j. Lijnolie op zes weken f 38.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3